شرایط معلمان خارج از کشور به لحاظ جمعیت دانش آموزی

۱۴۶۲ روز قبل

خبرگزاری پانا : معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: شیوه انتخاب معلمان اعزامی در حال بازنگری جدی است و این شیوه تغییر می کند.
شاهین نوش آبادی در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا، اظهار کرد: یکی از مهم ترین برنامه های ما بررسی راهکارهای توسعه مشارکت های مردمی در مدارس خارج از کشور است. یکی از راهکارها در این زمینه این است که باید با قوانین و مقررات ما با قوانین کشورهای مقصد مطابقت داشته باشد؛ به همین دلیل با موضوع حساس و پیچیده ای سرو کار داریم.


معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور گفت: شرایط مدارس ما در کشورهای مختلف به لحاظ جمعیت دانش آموزی، ایرانیان مقیم آن کشور، ساختمان مدرسه و افرادی که می خواهند در این مشارکت سهیم باشند، متفاوت است.
هدف از توسعه مشارکت‌های مردمی مطلقا واگذاری مدارس نیست
وی درخصوص اهداف جذب مشارکت های مردمی در مدارس ایرانی خارج کشور گفت: هدف ما از توسعه مشارکت مردمی در آموزش و پرورش خارج از کشور مطلقا واگذاری مدارس نیست؛ بلکه می خواهیم شکل های مختلف مشارکت را در مدارس خارج بررسی کنیم و مدل های مختلفی را به اجرا بگذاریم.
نوش آبادی افزود: مدارس خارج کشور با بودجه دولتی اداره می شوند اما سطح کیفی در برخی از آنها به درجه مطلوب نرسیده است. خواست ما این است که طبق سیاستگذاری ها و ضوابط تعیین شده و با جذب مشارکت های مردمی، هم کیفیت مدارس خارج کشور را بالا ببریم و هم از هزینه های دولت بکاهیم.
وی گفت: در تهیه پیش نویس اولیه آیین نامه جذب مشارکت های مردمی در خارج ازکشور ملاحظات مهمی مد نظر است که افزایش کیفیت آموزشی ، پرورشی و مدیریتی مدارس، تثبیت شهریه فعلی و عدم افزایش آن و جذب هرچه بیشتر دانش آموزان ایرانی در خارج از کشور بخشی از مهمترین موارد است.
معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور آموزش و پرورش ادامه داد: توسعه آموزش زبان و خط فارسی ، کاهش هزینه ها و تصدی گری های دولت، طراحی مکانیزم نظارتی براساس شاخص های کیفیت و افزایش نظارت ها، امکان استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در خارج ازکشور، سلامت و شایستگی های مشارکت کنندگان از دیگر مباحثی است که در این سند پیش نویس مدنظر داریم.
وی گفت: در نظر گرفتن هزینه های آموزشی در کشورهای مختلف ، اهداف، چشم اندازها، سیاست ها، راهبردها و راهکارهای اجرای سیاست توسعه مشارکت مردمی در مدارس خارج ازکشور، بقیه مواردی هستند که در این پیش نویس به آنها توجه داریم؛ البته این پیش نویس باید به تصویب مراجع قانونی، ازجمله شورای عالی آموزش و پرورش نیز برسد.
جمع‌خوانی نماز در مراسم صبحگاه مدارس خارج کشور
معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به ترویج فرهنگ نماز در مدارس خارج از کشور اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه هایی که در مدارس خارج کشور پیگیری می شود توسعه فرهنگ دینی و آموزش اذکار نماز در صبحگاه های مدارس است. از این پس ذکرهای یک نماز دورکعتی به صورت ایستاده و جمع خوانی توسط دانش آموزان در مراسم صبحگاه تمام مدارس خارج ازکشور به اجرا درمی آید.
وی افزود: در خارج از کشور آموزش ذکرهای نماز به دانش آموزان سه دسته اند. کسانی که ذکرها را کامل آموخته اند، کسانی که به صورت نصف و نیمه می دانند و کسانی که اصلا بلد نیستند. از آنجایی که بچه ها جمع خوانی راخیلی زیاد دوست دارند، همین که سوره حمد و توحید و اذکار رکوع، سجود ، قنوت ، تسبیحات اربعه، تشهد و سلام را هرروز جمع خوانی کنند، خوب و مفید است،
نوش آبادی در زمینه معیارهای مرکز در شیوه انتخاب معلمان اعزام به مدارس خارج کشور اظهار کرد: در شیوه انتخاب معلمان اعزامی در حال بازنگری جدی هستیم. تا کنون روال انتخاب به این صورت بود که ابتدا آزمونی برگزار می شد سپس توانمندی های معلم مورد بررسی قرار می گرفت. به دنبال آن هستیم که این روند معکوس شود؛ یعنی ابتدا توانمندی معلم سنجیده و سپس آزمون برگزار شود.

برای مشاهده آخرین اخبار اشتغال و استخدام در خارج کشور اینجا کلیک نمایید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید