حل مشکل کمبود پرستار

۱۳۵۰ روز قبل

گزارش ایرنا : به گزارش ایرنا، ˈمحمد میرزابیگیˈ روز یکشنبه در جلسه معرفی طرح ˈنهضت توسعه و تعالی مراقبت و پرستاری در نظام سلامت کشورˈ و بررسی مشکلات پرستاران دردانشگاه علوم پزشکی قم، افزود: مشکلات انباشته شده ای در موضوع کمبود نیروی پرستاری در کشور داشتیم که با اجرای طرح تحول نظام سلامت این مشکل شدیدتر شده است.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت، مراجعات به مراکز درمانی افزایش یافت، اضافه کرد: این مراجعات به مرور زمان ساماندهی می‌شود و پرستاران باید با صبوری و توان بیشتر در راستای اجرای هرچه بهتر طرح خدمت کنند.
وی به راهکارهای رفع مشکل کمبود نیروی انسانی اشاره و بیان کرد: می‌توانیم با جذب نیروهای تبصره ای، از طریق نیروهای شرکتی با تاکید بر واگذاری امور به قشر پرستار و دانشگاهی، بخشی از کمبود نیروی پرستاری را جبران کنیم.
وی به طرح به کارگیری نیروی دانشجو نیز اشاره کرد و ادامه داد: البته این طرح ریشه ای نیست ، اما کمک کننده و اثرات مثبتی خواهد داشت.
میرزابیگی افزود: ۹۰ درصد پرسنل پرستاری در مراکز درمانی کشور، خانم هستند که با احتساب مرخصی زایمان، استعلاجی و سایر مسائل، می‌توان گفت، تقریبا یک سوم نسبت به آقایان کمتر خدمت می‌کنند.
وی در ادامه به ساختار فرسوده برخی مراکز درمانی اشاره کرد و گفت: ساختار و فضای فیزیکی این مراکز نیز در حال بازنگری است و متناسب با نیازها برنامه ریزی خواهد شد.
وی در خصوص نحوه تخصیص نیروی پرستاری به مراکز درمانی، گفت: درحال حاضر از فرمول نسبت پرستار به بیمار استفاده می‌شود که به دنبال تعریف استانداردی برای این روش متناسب با ساختار بیمارستانها و با توجه به منابع، مصالح و ویژگی‌های کشور هستیم.
میرزابیگی در ادامه به معرفی طرح ˈنهضت توسعه و تعالی مراقبت و پرستاری درنظام سلامت کشورˈ و چالش‌ها، رویکردها، الزامات و اقتضائات آن در افـق آینـده پرداخت و بر حرکت از پرستاری سنتی به سوی پرستاری حرفه ای و فراحرفه ای تاکید کرد.
وی دستاوردهای سازمان نظام پرستاری را تشریح و از تعریف و تثبیت جایگاه سازمان پرستاری، بازنگری نظام پرداخت، نظارت بر بخش خصوصی و خیریه در زمینه به کارگیری نیروی پرستار، بازنگری آموزش پرستاران به نحو عینی و بالینی تر، به عنوان بخشی از دستاوردهای سازمان نظام پرستاری یاد کرد.
این جلسه با هدف معرفی طرح ˈنهضت توسعه و تعالی مراقبت و پرستاری در نظام سلامت کشورˈ و همچنین بررسی وضعیت پرستاری مراکز درمانی قم و آگاهی از مشکلات این حوزه و با حضور گروهی از پرستاران بخش‌های مختلف مراکز درمانی استان قم برگزار شد.
در این جلسه پرستاران به تشریح مشکلات خود پرداختند و رییس سازمان نظام پرستاری نیز به سووالات آنان پاسخ گفت و برای حل مشکلات قول مساعد داد

برای مشاهده آخرین اخبار استخدام پرستار اینجا کلیک نمایید

کارفرما

دانلود برنامه موبایل

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

  • برای دریافت جدیدترین اخبار و آگهی های استخدامی در کانال تلگرام «ای استخدام» اینجا کلیک کنید
  •  براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.