کاهش سنوات غیبت جریمه ریالی سربازی/ تشدید دستگیری مشمولان غایب

۸۲۵ روز قبل ۱۰۹ نظر

خبرگزاری ایسنا : تغییر در سنوات بهره مندی از جریمه ریالی سربازی، تسهیل شرایط بهره مندی از جریمه ریالی برای دانشجویان انصرافی، تشدید برخورد و دستگیری مشمولان غایب، تشریح نحوه استفاده سربازان فراری از جریمه ریالی سربازی و … از جمله مواردی است که جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به تشریح آن پرداخته است.
سردار موسی کمالی در گفت‌و گو با خبرنگار «انتظامی» ایسنا، درباره اجرای طرح جریمه ریالی مشمولان دارای بیش از هشت سال غیبت و بیشتر از آن اظهارکرد: ثبت نام این افراد در سال جاری از یکم خرداد ماه سال ۹۵ آغاز شده و در مرحله نخست به مدت ۴۵ روز ادامه خواهد داشت که تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر برای بهره مندی از آن ثبت نام کرده اند و البته با توجه به کند بودن سامانه برخی از دفاتر پلیس +۱۰ و توجیه نبودن آنان یکسری مسائل پیش آمده که در حال حاضر حل شده و روند ثبت نام با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه لازم است مشمولانی که قصد بهره‌مندی از این موضوع را دارند هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند، گفت: محاسبه میزان جریمه نقدی به صورت ماهانه بوده و افرادی که با تاخیر نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند، مبلغ بیشتری را باید به عنوان جریمه پرداخت کنند.
کاهش یک ساله سنوات غیبت برای بهره مندی از جریمه ریالی
جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تغییر در سنوات غیبت برای بهره مندی از جریمه ریالی سربازی، اظهرکرد: قبلا گفته شده بود که برای بهره مندی از جریمه ریالی سربازی تنها مشمولانی که تا پایان سال ۹۴ دارای هشت سال غیبت یا به عباراتی تا پایان سال ۹۵ دارای ۹ سال غیبت بودند می توانند اقدام کنند اما در حال حاضر این روند تغییر کرده و مشمولانی که تا پایان سال ۹۵ حداقل هشت سال غیبت داشته باشند در زمره واجدان شرایط قرار خواهند گرفت. به عبارتی می توان گفت که سنوات غیبت برای بهره مندی از جریمه ریالی سربازی یک سال کاهش یافته است.
اعلام شرایط نهایی پرداخت اقساطی وام طی یکی دو هفته آینده
جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با تاکید بر اینکه شرایط نهایی پرداخت اقساطی وام طی یکی دو هفته آینده اعلام خواهد شد، گفت: در حال حاضر مذاکراتی با دو بانک انصار و قوامین برای پرداخت وام به متقاضیان جریمه ریالی انجام شده و درباره تعداد اقساط و شرایط دیگر آن طی یکی دو هفته آینده نظر و شرایط نهایی اعلام خواهد شد.
شرایط جدید برای دانشجویان انصرافی متقاضی جریمه ریالی
وی از اعمال شرایط جدید برای دانشجویان انصرافی متقاضی جریمه ریالی سربازی خبر داد و به ایسنا گفت: در مرحله قبلی گفته شده بود که تاریخ انصراف به عنوان معیار غیبت از سربازی لحاظ خواهد شد؛ اما در بازبینی که انجام دادیم در حال حاضر تمامی دانشجویانی که تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۹۳ انصراف خود از تحصیل را به ثبت رسانده باشند در صورتی که از تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلیشان تا پایان سال ۹۵ هشت سال گذشته باشد می توانند از این جریمه ریالی سربازی بهره مند شوند.
به گفته کمالی، مدرک پیش دانشگاهی در این قانون مد نظر نبوده و مدارک دیپلم، فوق دیپلم ، لیسانس و فوق لیسانس معیار است.
دستگیری مشمولان غایب تشدید می‌شود
جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با اشاره به تشدید برخورد با مشمولان غایب اظهارکرد: سه روش برخورد با مشمولان غایب در دستور کار قرار گرفته است، نخست اجرای اجرای ماده ۵۸ مکرر خدمت وظیفه عمومی است که بر اساس آن نیروی انتظامی موظف به شناسایی و دستگیری مشمولان فراری و اعزام آنان به خدمت سربازی است که از امسال نیز این روند تشدید خواهد شد.
کمالی روش دوم را اعمال محدودیت های اجتماعی برای این افراد برشمرد و گفت: در راستای اجرای ماده ۱۰ قانون وظیفه عمومی، در سال جاری محدودیت‌های قانونی همچون ممنوعیت دریافت وام و تسهیلات بانکی، استخدام، اخذ گواهینامه و تمدید آن و … برای سربازان فراری انجام خواهد شد.

دستگیری مشمولان غایب هنگام دریافت گواهینامه یا تمدید آن

وی درباره اینکه آیا تمدید گواهینامه هم جزو محدودیت ها محسوب می شود یا خیر؟ به ایسنا گفت: نه تنها تمدید گواهینامه جزو محدودیت ها نیست بلکه با مصوبه مجلس و ابلاغ دولت دریافت گواهینامه هم جزو محدودیت ها نیست اما اگر مشمولان غایب و فراری برای دریافت یا تمدید گواهینامه اقدام کنند اطلاعات آنان بررسی شده و دستگیر می شوند.
جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به محدودیت سوم مشمولان غایب اظهارکرد: در راستای اجرای ماده ۶۳ قانون مکرر خدمت وظیفه عمومی به کارگیری مشمولان غایب و فراری از خدمت وظیفه عمومی در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، تولیدی‌ها و … ممنوع است و در صورت بکارگیری با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی افزود: بر این اساس در صورت شناسایی، صاحبان کارخانه‌ها و کارگاه‌ها جریمه خواهد شد که جریمه این افراد برای نخستن بار پرداخت هزینه خدمت یک سرباز که در حدود ۵ میلیون تومان است خواهد بود و جریمه انجام شده برای بار دوم و بیشتر، پرداخت هزینه سه سرباز معادل ۱۵ میلیون تومان خواهد بود که البته این رقم به ازای هر سرباز است.

برای مشاهده اخبار آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها اینجا کلیک کنید

کارفرما

دانلود برنامه موبایل

109 نظر برای «کاهش سنوات غیبت جریمه ریالی سربازی/ تشدید دستگیری مشمولان غایب»


 1. محمودبیچاره

  سلام آخه این بی انصافیه اونایی که پول ندارن مگه آدم نیستن ماتوخرج زن وبچه هامون موندیم چطوری پول خریدسربازی روپرداخت کنیم اگه سربازی هم بریم کی خرج زن وبچه هامون روبده میگن قسطی پرداخت کنیدآخه همین الان کلی ازقسط های ماعقب افتاده این قسط هم بهش اضافه بشه،یک کلام بگیدبی پولاش بازن وبچه هاشون برن بمیرن ،از رهبرفرزانه کشورم ازولایت فقیه جانشین برحق آقاامام زمان عاجزانه تقاظادارم لطف کرده ماغایبین زن وبچه دارهارو موردبخشودگی قراربدن،بخداثواب داره تاآخرعمرتمام خانواده مدیونشون میشیم التماس میکنم

  پاسخ
 2. محمود

  سلام اون مشمولانی که زن و بچه دارن و شرایط خدمت ندارن چیکار کنن..می میخواد خرج اونارو بده..یخورده با حساب کتاب کار انجام بشه..برای متاهلا تفاوت قایل بشید..

  پاسخ
 3. اریا

  سلام دوستان متولد 69/11/15 هستم اخرین مدرک 86ودر 2تیر ثبت نام کردم و28تیر جواب مثبت اومد و 29تیر 10میلیون ریختم به حساب و تا حالا 1ماه شده کارتم هنوز نیومده
  انشالله کار همه دوستان حل بشد

  پاسخ
 4. امیر

  سردار کمالی آدمهای بدبختی مثل من که زن و بچه داریم و مستاجر هستیم به زور شکم زن و بچه خودمون سیر میکنیم ازکجا بیاریم پول جریمه رو بدیم فکری به حال ماها بکنید..

  پاسخ
 5. امیر

  خیلی بی انصافیه. تاریخ انصراف من آبان 94 .سال 88 هم وارد دانشگاه شدم ولی نتونستم مدرک بگیرم.مدرک معادل کاردانی هم بهم ندادن.مدرکم دیپلم سال 86 . اونوقت منو قبول نمیکنن. خواهشی که دارم کمی بیشتر بررسی کنید و به فکر امثال من هم باشید.

  پاسخ
  • nima

   آقا امیر من هم شرایط تو را دارم با این تفاوت که آخرین مدرکم ۸۴ هست، و متولد ۶۶ هستم، اونوقت من تو این سن و سال و هزار جور بدبختی نمیتونم استفاده کنم و افراد کوچکتر از من دارن استفاده میکنن و به ریش منو شما میخندن!
   فکر میکنی چه حسی به آدم دست میده؟

   پاسخ
 6. مهدی

  اقا هادی من به سوال دیگه از خدمتت داشتم پارسال که سبت نام کردم موافقت نشد متولد 19/2/69 هستم برگ اعزام به خدمت اومد واسم توش زده تاریخ اخذ مدرک تحصیلی 1/7/1386 برج 7 یعنی بعد زیرش زده تاریخ ورود به غیبت 19/08/1387 برج 8 87 یعنی من الان با این طرح جدید تا اخر 95 چقدر قیبت دارم

  پاسخ
  • هادی

   آقا مهدی به خاطر سن شما که متولد 69 هستید غیبتتون تا آخر 95 میشه هشت سال و چهار ماه چون شما در سال 86 که مدرک گرفتید هنوز مشمول نبودید. برید برای ثبت نام.

   پاسخ
   • هادی

    قانون این هست:
    ماده 3 آیین نامه :هرمرد ایرانی از اول ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می رسد تا پایان سن پنجاه سالگی مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است .

    سایت نظام وظیفه: – ملاک محاسبه برای شروع غیبت مشمولین وظیفه غایب بیش از 8 سال ،مطابق قانون مصوب سال 1363 (18 سال تمام) می باشد. یعنی مثل سال قبل جوان ترین افراد که شامل این طرح میشند باید 26 سال و خورده ای باشند تا آخر 95.

    قضیه 19 سال تمام رو فقط سردار کمالی گفتند و فقط برای سیکل ها. من دلیل رو نمیدونم.

   • سام

    دوست عزیز اشتباه شما اینه که با الان مقایسه می کنید. قبل از سال 89 باید به سن 19 سالگی تمام می رسیدید تا مشمول شوید. بعدا یک سال کاهش یافت و چون متولدین 1369 هم جزو قانون قدیم هستند برای همین نمی توانند ثبت نام کنند. الان فقط تا آخر 68 به شرط اینکه هشت سال از غیبتشان گذشته باشه می توانند از این قانون استفاده کنند. شما از سن 18 سالگی مشمول می شوید ولی زمان غیبتتان از 19 سالگی شروع می شود.

  • هادی

   آقا مهدی به خاطر سن شما که متولد 69 هستید غیبتتون تا آخر 95 میشه هشت سال و چهار ماه چون شما در سال 86 که مدرک گرفتید هنوز مشمول نبودید. برید برای ثبت نام

   پاسخ
   • مهدی

    اقا هادی باز شرمنده با این حرف جدیدی که امروز زده شده منی که مدرکم دیپلم ردیه تو برگ اعزام به خدمتم نوشته وضعیت تحصیل دیپلم انصراف از تحصیل مردود یعنی الان سیکل حساب میشم و از 19سال تمام حساب میکنن و شامل طرح نمیشم؟

   • هادی

    بله آقا مهدی، قانونآ باید از 18 سالگی حساب کنند ولی برای مشمولان سیکل بازی در آوردن. گفتند مشمولانی که بعد از دیپلم دانشجو شدند و بعد انصراف دادند یا اخراج شدند از آخرین مدرک حساب میشه ولی برای سیکل ها چون یک سال وقت داشتند ادامه تحصیل بدند از 19 سال تمام حساب میکنند. امیدوارم شامل شما بشه ولی اگر برای سیکل ها قانون جدا داشته باشند فقط سیکل های متولد 68 به قبل شامل میشه.

   • هادی

    شما آخرین مدرکتون رو در 1/7/1386 گرفتید که در آن زمان 18 سال تمام نداشتید.

    سایت نظام وظیفه سئوالات متداول اعزام به خدمت:
    “افرادی که ترک تحصیل کرده و یا زیر سن مشمولیت دیپلم می‌گیرند، در چه زمانی باید خودشان را برای خدمت سربازی معرفی کنند؟

    جواب : این دسته از افراد پس از رسیدن به 18 سالگی تمام، شش ماه مهلت دارند که خود را معرفی کنند در غیر این صورت وارد غیبت می‌شوند مگر اینکه در مهلت شش ماه، در دانشگاه قبول شده و وارد دانشگاه شوند.”

    شما متولد 19/2/69 هستید و در 1/2/87 وارد سن مشمولیت شدید و تا شش ماه وقت داشتید تا به خدمت برید یا به دانشگاه. چون نه به خدمت رفتید نه به دانشگاه شش ماه بعد در 1/08/1387 وارد غیبت شدید که تا آخر 95 میشود هشت سال و دو ماه.

 7. مهدی

  سلام دوستان جواب منو ترو خدا بدید من سال 92 پست کردم ولی به دلیل مشکلات اعصاب قبل از اعزام درخواست شورا پزشکی دادم که با خیلی رفت وامد ها بهم معافیت 6ماه موقت دادن بعد دوباره با معافیت رزم برگ اعزام اومد واسم که تا امروز نرفتم متولد 69 هستم وخرین مدرکم مال سال 86 شامل من میشه طرح جدید؟

  پاسخ
  • هادی

   معافیت موقت پزشکی ربطی به این طرح نداره. حتی در برگه معافیت موقت پزشکی درج میشه “آخرین وضعیت غایب” چون معافیت موقت پزشکی معافی واقعی نیست و فقط جلسه شورای پزشکی رو شش ماه به عقب میندازه که شما درمان بشی. معافیت موقت در این قانون ملاک نیست چون شما تا زمانی که به خدمت اعظام نشدی و پوتین سربازی رو نپوشیدی چه معافیت موقت پزشکی چه معافیت موقت تحصیلی شما هنوز مشمول غایب هستی ولی معافیت موقت تحصیلی شما باید از بین رفته باشه با انصراف یا اخراج قبل از شهریور 93. اگر قبل از شهریور 93 ترک تحصیل کردید شامل شما میشه.

   پاسخ
 8. مصطفی م

  سلام من متولد سال 69هستم سال 86دیپلم گرفتم و سال 89از دانشگاه اخراج شدم حالا برای ثبت اخرین مدرک بای دیپلم ببرم یا از دانشگاه نامه بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 9. علی

  سلام ..دوستان یکی منو راهنمایی کنه ممنون میشم …من متولد 69 هستم و سال 86 ترک تحصیل کردم …ولی سال 90 دفترچمو پست کردم واسه خدمت ولی نرفتم حتی برگه سفیدمم اومد ولی حتی یه روزم سره خدمت عازم نشدم..ایا الان میتونم خدمتو بخرم
  ممنون میشم یکی که اطلاع داره راهنماییم کنه

  پاسخ
  • محمد

   برگه سفید منظورتون نامه اعزامه ؟ بعد اینکه نرفتین دیگه هیچ نامه ای نیومد ؟ اخه منم همینجوری شد، یعنی اصلا نرفتم ولی تا الان 2-3 تا نامه اومده و یبار پلیس اومد دم در ! که میگن فراری محسوب میشی 😐

   پاسخ
   • مهران

    سه بار برگ سفید میاد، دفعه ی آخر برگ قرمز یا همون برگ اخطار هست که اگه نرید، سرباز فراری محسوب میشید! تا قبل از فرستادن دفترچه سرباز غایب ، و بعد از فرستادن دفترچه در صورتی که 4 بار برگ سفید بیاد و به سربازی نرید، سرباز فراری حساب میشید .

   • مهران

    من متولد 68 هستم دوست عزیز. مدرک دیپلم 87 ، اخراجی دانشگاه سال 89 و سرباز فراری سال 91. ماشالا پرونده ی خیلی درخشانی دارم تو زندگی :)) 🙂
    هفته پیش ثبت نام کردم. گفتن که بهت میخوره. فعلاً منتظریم داداش

   • علی

    ولی الان تو سایت نظام وظیفه که میریم با کد سخا میزنه تاریخ اعزام 1390غایب 0 روز من اصلا یه روزم نرفتم خدمت فقط پست کردم برگه سفید گزفتم الان من غایب هستم یا سریاز فراری

   • محمد

    جناب ، واسه من سری دومه که نامه واسه اعزام میاد . این سری محل اعزام هم عوض شده و جای خوبیه . الان میخام برم، ولی مشکلم اینه که برام 6 ماه غیبت زدند ! چجوریه بخشیده میشه اینا ؟
    خیلیه 6 ماه اخه ! میترسم برم و نبخشن و … :((

 10. مهدی

  سلام دوستان من برا ثبت نام مراجعه کردم میگن سال قبل ثبت نام کردی کارش زیاده باید حل بشه بعد کسی میدونه جریانش چیه چه جوریاست این ثبت نام مجدد؟؟

  پاسخ

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

 • برای دریافت جدیدترین اخبار و آگهی های استخدامی در کانال تلگرام «ای استخدام» اینجا کلیک کنید
 • براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.