تیپ شخصیتی INTJ

شخصیت برنامه ریز (INTJ) از گروه شخصیتی تحلیلگران

تفسیر شخصیت برنامه ریز (INTJ)

INTJ ها ­ یکی از کمیاب ترین نوع شخصیتی با بیشترین قابلیت استراتژیکی هستند و به خوبی می دانند که به تنهایی بر روی قله استاده اند. تنها درصد بسیار کمی از آنها بانوان هستند که بسیار هم نادرند. اغلب پیدا کردن شخصی همفکر که بتواند با روشنفکری بیرحمانه و قدرت مانور شطرنج گونه ی آنها ادامه دهد، چالشی سخت محسوب می شود. افراد با تیپ شخصیتی INTJ دارای قدرت تخیل ولی قاطع، جاه طلب ولی خاص و فوق العاده کنجکاو هستند در عین حال انرژی شان را بیهوده طلف نمی کنند .

با روش صحیح هیچ چیز نمی تواند مانع رسیدن به هدف شود

با عطش طبیعی که INTJ ها از همان ابتدا در زندگی برای علم از خود نشان می دهند، اغلب باعث شده که در کودکی عنوان "خرخون" به آنها داده شود. در حالی که این ممکن است از نظر همسالان آنها به عنوان توهین محصوب شود، اما آنها این را یک ویژگی برای خود دانسته و به آن افتخار می کنند و از دانش عمیق و گسترده خود لذت می برند. INTJ ها از به اشتراک گذاشتن آنچه که می دانند لذت برنده و به موضوعاتی که انتخاب می کنند مطمئن اند و در آن تسلط دارند. با تکیه بر قوه ی تخیل و قدرت برنامه ریزیشان، طراحی و اجرای طرح های زیرکانه در حوزه ی خود را به نظرات غیرجذاب و حواس پرت کننده مثل شایعات ترجیح می دهند .

شخصیت برنامه ریز " شما وابسته به نظرتان نیستید. بلکه به اندیشه آگاهانه تان وابسته اید. کسی به نادانی وابسته نیست ."
هارلن الیسون

INTJ ها می توانند با تناقضات واضح در عین حال منطقی، زندگی کنند (حداقل از دید خالصاً عقلانی) در حالی که این ممکن است از دید دیگران یک پارادوکس به نظر برسد. برای مثال ، INTJ ها همزمان رویایی ترین ایده آلیست ها و تلخ ترین بدبینان هستند، یک تضاد ظاهرا غیر ممکن. اما این به این دلیل است که تـیپ های INTJ بر این باورند که با تلاش، هوش و ملاحظه گری، چیزی غیر ممکن نیست ولی شخص تنبل، کوته بین و خود خواه نمی تواند به آنها دست پیداکند. یک INTJ ای برای رسیدن به انچه که علاقه دارد هیچ وقت متوقف نمی شود.

در رابطه با قواعد ، مثل سنگ استوار باش

اعتماد به نفس متشعشع INTJ ها، هاله ای از راز، مشاهدات روشنگر آنها، ایده های اصیل و منطق نیرومند، به آنها این توانایی را می دهد که با استفاده از عزم راسخ و نیروی شخصیتیشان، تغییر ایجاد کنند. بعضی مواقع به نظر میرسد INTJ ها تمایل دارند هر ایده و سیستمی که با آن در تماس دارند را تخریب کنند و دوباره از نو بسازند. آنها حس کمال گرایی و حتی اخلاق را در کارشان به کار می گیرند. هر کس که توان دنبال کردن فرایند کار آنها را نداشته باشد، یا حتی بدتر، متوجه هدف آنها نباشد، احتملا احترام آنها را به سرعت و برای همیشه از دست می دهد .

قوانین، رسم و رسوم و محدودیتها برای تیپ شخصیتی INTJ تنفر آمیز می باشد. هر چیزی باید برای سوال کردن و ارزیابی آزاد باشد و اگه راهی برای این کار ببینند، تقریبا در بیشتر مواقع بدون احساسات و با شیوه ها و ایده های غیرمعمول این کار را به انجام می رسانند.

نباید با "افراد عجول" اشتباه گرفته شوند. - INTJ ها تلاش می کنند منطقی بمانند، مهم نیست هدف نهایی چقدر جذاب باشد. هر ایده ای چه برگرفته از درونشان و چه برگرفته از جهان بیرونی، باید از فیلتر بی رحم و همیشه حاضر آنها به نام :" آیا این کار جواب خواهد داد ؟ " ، گذر کند. این مکانیسم آنها همیشه شامل هر چیز و هر کس می شود و اینجاست که اغلب INTJ ها به مشکل برخورد می کنند .

یک فرد وقتی به تنهایی سفر کند، بیشتر می اندیشد

INTJ ها در حیطه ی علمی که روی آن وقت گذاشته اند زیرک و مطمئن هستند اما متاسفانه در روابط اجتماعی چنین خصوصیاتی ندارند . دروغ های مصلحتی و صحبت های کوتاه برای این نوع شخصیت که به دنبال ژرفا و حقیقت است، بسیار سخت می باشد.INTJ ها تا جایی پیش میروند که بیشتر مجالس اجتماعی را کاملا احمقانه می بینند. اغلب برای انها بهتر است که در جایی که راحت تر اند بمانند - خارج از توجه - جایی که اطمینانِ طبیعی INTJ ها مثل یک فانوس دریایی عمل کرده و افراد با مزاج و علایق مشابه از لحاظ عاشقانه یا به طریق دیگر، را جذب خود می کنند.

INTJ ها با استعدادشان در گذراندن زندگی هرچند سخت شناخته می شوند، مثل یک صفحه شطرنج غول پیکر، مهره ها با ملاحظه و ذکاوت جا به جا می شوند، همیشه تاکتیک ها و استراتژی ها و نقشه های پشتیبان جدیدی به کار می برند. در حالی که برای حرکت، آزادی خودشان را به حداکثر می رسانند، برای به دست گرفتن کنترل هم دائما از همتاهای خود جلو می زنند. اینطور نیست که آنها بدون قلبشان دست به عمل بزنند اما در نظر اکثر شخصیت های متمرکز بر احساسات (F) ، بی میلی INTJ ها برای انجام کاری بر اساس احساسات باعث شده که اینطور به نظر برسد.

 

افراد مشهور تیپ شخصیتی INTJ

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۲۳ نظر برای تیپ شخصیتی INTJ

 • F
  Faranak
  ۸ اسفند ۱۴۰۲، ۱۴:۵۳
  یه intj چجوری میتونه از تنبلی دست برداره و به حالت برنامه ریزیش برگرده؟
  • P
   Parsa
   ۳ شهریور ۱۴۰۲، ۰۲:۴۰
   سلام دوستان. من intj هستم و تعادلی بین منطق و احساساتم پیدا نکردم. یعنی همیشه سر دو راهی هستم و آزار میدهگ اینکه اعتماد به نفسم خیلی پایینه. لطفا راهنماییم کنید چطوره میشه؟
   • Z
    Zkh
    ۵ فروردین ۱۴۰۲، ۰۴:۲۲
    ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید 🙏🌱
    • پشتیبان سه
     ۵ فروردین ۱۴۰۲، ۰۴:۳۰
     با سلام
     کاربر عزیز از لطف شما سپاسگزاریم و امیدواریم بتوانیم پاسخگوی اعتماد شما باشیم
     با تشکر
    • م
     محمدامین
     ۲۰ تیر ۱۴۰۱، ۱۸:۳۲
     سلام منم مثل شماها intj ام با میانگین درصد 70و خورده ای میخوام ببینم کسی از شما توی بازار و فروش وارد شده؟ چون فکر میکنم یک درون‌گرا نمیتونه فروشنده موفقیت بشه
     • N
      Nabavint
      ۱۲ اسفند ۱۳۹۹، ۱۸:۱۷
      من شخصیت intjدارم و دلم میخواست دانشگاه عمران بخونم،ولی خب یه جوری شد ک نفت قبول شدم،قصد تغییر رشته دارم ولی توی این سایت دیدم مهندسی نفت رو واسه intj پیشنهاد داده،الان دو دل شدم واقعا=)
      • p
       parimah
       ۱۰ اسفند ۱۳۹۹، ۱۴:۰۴
       سلام ، تیپ شخصیتی من INTJ هست ، درموردش چیزای زیادی خوندم و اغلبشون هم میدونستم ، اما در رابطه با پیشنهاداتی که برای شغل داشت اطلاع کمتری داشتم و دقیقا همون هم مورد نیازم بوذ ، من رشته انسانی هستم و با وجود تمایلاتم نسبت به بیشتر مباحث ادبیات به ناچار این رشترو انتخاب کردم و درواقع میخواستم برم فنی حرفه ای و رشته ای رو مثل امور اداری یا حسابداری انتخاب کنم که بتونم توی زندگی شخصیم بعداز گرفتن دیپلم مستقل بشم و برای مخارجم به علاوه تحصیل و هر هدفی متکی به خودم باشم و شاغل بشم ،اما نشد ، حالا که بهش فکر میکنم واقعا نمیدونم باید برای اینده ی شغلیم با توجه به این شرایط و ویژگی هایی هم که خودم دارم و باعث میشه فکر کردن به اینکه چندین سال درس خوندن بدون شغلی که کنارش نباشه برام خیلی دردناک و به عبارتی هم دود شدن اهداف و زندکی ارومم رو در پیش داره ، ممنون میشم اگر ایده و پیشنهادی برام داشتید مطرحش کنید .
       • ر
        رمضانپور
        ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، ۲۲:۰۰
        حسابداری رو امتحان کنیدانبار یا مالیاتی یا صنعتی
       • H
        Hanieh😐
        ۲ آبان ۱۳۹۹، ۱۸:۴۳
        من یک INTJ هستم برای دانشگاه نمیدونم چی انتخاب کنم خیلی سخته نمیدونم چیکار کنم😐
        • م
         میم
         ۲ آذر ۱۳۹۹، ۱۶:۳۲
         میتونی بری علوم سیاسی .
         • M
          Mahdiyar
          ۲۷ آذر ۱۳۹۹، ۱۷:۱۸
          سلام
          من خودم یک INTJ ام . کلا از این سیستم تحصیلی کشیدم بیرون ! نمی‌دونم کلاس چندمی ، ولی خیلی اطلاعات جمع کن خیلی ! افراد مختلف از منبع های مختلف و .... از این اطلاعات خیلی منطقی و بی طرف استفاده کن! این اطلاعات از دیدگاه های مختلفی ناشی می شوند . تو باید این اطلاعات رو با توجه به شرایط خودت بررسی کنی . خیلی از این دیدگاه ها و اطلاعات از منطق ناشی نمیشند! هر چند که ممکنه منطقی به نظر بیایند ! خیلی هاشون از ترس ناشی میشن خیلی هاشون از جبر جامعه خیلی هاشون از احساسات! خیلی بی رحمانه و دقیق باید همشون رو بررسی کنی ! نزار یک دیدگاه احساسی یا هر نوعی که از غیر منطق ناشی میشه برات یک معیار بشه قبل از اینکه از فیلتر های شخصی تو رد بشه !
         • z
          zeinab
          ۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۴
          سلام مطالبتون خیلی جالب بود حقیقتش تا بحال نشنیده بودم ولی الان تیپ شخصیتی مو پیدا کردم به نظرم خصوصیاتی که در INTJهست خیلی شبیه به خصوصیات شخصیتیم هستش.از پیشنهادات خوبتون هم ممنونمم
          • م
           مهران
           ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۳۴
           خب پرفسور تو اینترنت یه سرچ میکردی و تست میدادی یه چیزی هست به اسم گوگل😄
         • س
          ساناز آذری
          ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۵۴
          با سلام
          من تیپ شخصیتیINTJ دارم و به عنوان مدیر کارخانه غذایی مشغول به کار هستم
          • ع
           علی
           ۵ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۲۲
           مطالب اراه شده خوب بود. در صورت امکان درباره مشاغل مربوط به این تیپ بیشتر توضیح داده و مشاغل بیشتری را ذکر بفرمایید. باتشکر
           • ص
            صابر
            ۱ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۵۳
            تیپ شخصیتی منINTJهست.واقعا هرچی نوشته بود باشخصیت من یکیه ولی حیف که داره استعدادهامون تلف میشه.
            • گ
             گلی 67
             ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۹:۰۹
             سلام مدیر جان. یک پیشنهاد و درخواست داشتم. اگر امکانش هست برای مطالبی که میزارید (مثلا همین انواع تیپ های شخصیتی)در کنارش آیکن نسخه چاپی هم بزارید تا راحت بشه این مطالب رو چاپ گرفت . ممنون از سایت بسیار عالیه شما.
             • M
              Mitra
              ۹ تیر ۱۳۹۶، ۱۸:۰۲
              چطوری بفهمیم جزو کدوم تیپ شخصیتی هستیم؟
              • گ
               گمنام
               ۳۰ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۲۸
               توی گوگل عبارت آزمون mbti رو جست و جو کنید
              • z
               zoha
               ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۰۰:۳۲
               باور کنین دو دیقه پیش داشتم در مورد شغل باستان شناسی میخوندم خیلی از علاقه هام جمع شدن تو این رشته ولی چیزای خیلی نا امید کننده ای راجع بهش وجود داره مخصوصا وقتی نظر کاربرا رو خوندم .من الان ترم 4 برقم میخوام انصراف بدم تیپ شخصیتیم intjهست و بعد از خوندن مطالب در مورد باستان شناسی و نا امید شدن ازش میبینم که دومین شغل پیشنهادی باستان شناسه ..... آتیش گرفتم قشنگ
               • م
                ماهرخ
                ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۵۸
                اینجا ایرانه. علاقه اینده رو نمیسازه. منم به هوافضاعلاقه دارم اما دورشو خط کشیدم.
               • ف
                فرزانه
                ۱۱ دی ۱۳۹۳، ۰۱:۲۴
                عالی بود ادمین جان

                لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

                ثبت پاسخ