تیپ شخصیتی ENTJ

شخصیت فرمانده (ENTJ) از گروه شخصیتی تحلیلگران

تفسیر شخصیت فرمانده (ENTJ)

"زمان تو کم است، پس آنرا در راه زیستن در زندگی ای که از آن دیگران است هدر نده، خود را با تعصبات خشک که حاصل زیستن بر مبنای تفکرات دیگران است محدود نکن. نگذار که که موسیقی درونی تو در صدای عقاید دیگران غرق شود. از همه مهم تر جرات دنبال کردن قلب و بینش خود را داشته باش، چرا که تنها اینها هستند که آنچه تو براستی میخواهی باشی را می شناسند و باقی چیزها در درجه های بعدی اهمیت قرار دارند".
استیو جابز

ENTJها ذاتا رهبر هستند. افرادی با این تیپ شخصیت، دارای موهبت اعتماد‌به‌نفس و کاریزما هستند، و به‌گونه‌ای نفوذ پیدا می‌کنند که جمعیت همگی پشت یک هدف مشترک جمع می‌شوند. اما برخلاف همتای احساسی (F) خود، یک ویژگی ENTJها منطق بی‌رحمانه است، آن‌ها از انگیزه، اراده و ذهن تیز خود برای دستیابی به هر هدفی که برای خود تعیین نموده‌اند بهره می‌برند. شاید به صلاح همه است که آن‌ها تنها سه درصد از جمعیت را تشکیل داده‌اند تا مبادا تیپ‌های شخصیتی حساس‌تر را که تقریبا ۹۷ درصد باقی دنیا را تشکیل می‌دهند مجذوب خود کنند – اما بسیاری از آموزش‌ها و کسب‌وکارهای امروزی که قدر آن‌ها را نمی‌دانیم همگی به لطف ENTJها پدید آمده‌اند.

خوشبختی در لذت موفقیت نهفته است

اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که ENTJها به آن علاقه داشته باشند، آن یک چالش خوب است، بزرگ یا کوچک فرقی نمی‌کند، و آن‌ها براین باورند که اگر زمان و منابع کافی داشته باشند می‌توانند به هر هدفی دست پیدا کنند. این ویژگی باعث می‌شود افرادی با تیپ شخصیتی ENTJ کارآفرینان فوق‌العاده‌ای باشند، و توانایی آن‌ها در تفکر راهبردی و تمرکز بلند-مدت و درعین حال اجرای تک تک مراحل برنامه‌های خود با اراده و دقت، آن‌ها را به رهبران تجاری قدرتمند تبدیل می‌کند. این اراده اغلب یک پیشگویی کامبخش است، چراکه ENTJها با اراده و میل خود اهدافشان را پیش می‌برند درحالی که دیگران شاید تسلیم شوند و دیگر ادامه ندهند، و طبیعت برون‌گرای (E) آن‌ها بدان معناست که آن‌ها اطرافیان خود را نیز با خود به جلو برده و نتایج فوق‌العاده‌ای در طول فرآیند بدست می‌آورند.

در میز مذاکره، چه در یک محیط شرکتی یا هنگام خرید یک ماشین، ENTJها غالب و برتر، مستمر و بی‌رحم هستند. این به دلیل بی‌عاطفه بودن یا بدسگالی آن‌ها نیست، بلکه بیشتر بدین دلیل است که شخصیت‌های ENTJ از چالش، جنگ بذله‌گویی، شوخ‌طبعی که از این محیط ناشی می‌شود لذت می‌برند، و اگر طرف مقابل نتواند ادامه دهد، دلیلی برای ENTJها وجود ندارد که عقیده اصلی خود از پیروزی کامل را به نمایش نگذارند.

تفکر نهفته در ذهن ENTJ شاید چنین چیزی باشد "من اهمیت نمیدم اگه تو به من بگی بی احساس تا وقتی که به اندازه کافی مفید باشم".

ENTJها فقط به کسی که بتواند از لحاظ هوش با آن‌ها برابری کند احترام می‌گذارند، فردی که بتواند به اندازه آن‌ها از دقت و کیفیت بالا برخوردار باشد. شخصیت‌های ENTJ مهارت خاصی در تشخیص استعدادهای دیگران دارند، و این به آن‌ها هم در تلاش‌های ساخت تیم خود کمک می‌کند (از آن‌جایی که هیچ‌کسی، فارغ از میزان استعداد، نمی‌تواند تنهایی از پس همه کارها بربیاید)، و هم به آن‌ها در نداشتن رفتار تحقیرآمیز و مغرور نبودن کمک شایانی می‌کند. هرچند، آن‌ها مهارت خاصی در ابراز شکست‌های دیگران با درجه بالایی از بی‌احساسی دارند، و اینجا جاییست که ENTJها به مشکل برمی‌خورند.

بهبود و توسعه علم روابط انسانی

تیپ تحلیل‌گر (NT) در ابراز احساسات چندان قوی عمل نمی‌کند، اما ENTJها به دلیل طبیعت برون‌گرا، فاصله احساساتشان گسترده بوده و گستره وسیع و متنوعی از مردم به طور مستقیم آن را حس می‌کنند. ENTJها به خصوص در محیط حرفه‌ای حساسیت‌های آن افرادی که در نظرشان ناکارآمد، بی‌استعداد یا تنبل هستند را زیرپا می‌گذارند، و دشمن‌تراشی با این روش به سادگی محقق می‌شود. ENTJها به خوبی می‌دانند که کاملا به داشتن یک تیم کارآمد نیاز داشته و به آن وابسته هستند، نه صرفا برای دستیابی به اهداف خود بلکه برای تایید و دریافت بازخورد، گاهی اوقات ENTJها به طرز کنجکاوانه به این بازخوردها و تایید‌ها حساسیت نشان می‌دهند.

ENTJها منبع نیرو واقعی هستند، و آن‌ها تصویری فراتر از زندگی را رشد و پرورش می‌دهند. هرچند آن‌ها باید به‌خاطر داشته باشند که، جایگاه آن‌ها صرفا حاصلِ اقدامات آن‌ها نیست، بلکه حاصل تلاش‌ها و اقدامات تیم آن‌ها می‌باشد که آماده‌سازی را انجام می‌دهند، و نباید این تلاش‌ها نادیده گرفته شوند، به‌خصوص از دیدگاه احساسی می‌بایست از این کمک‌ها، استعدادها و نیازها قدردانی کرد. ENTJها حتی اگر قرار باشد ذهنیت “وانمود کن تا وقتی که موفق شی” داشته باشند، می‌توانند یک تمرکز سالم احساسی را با بسیاری از نقاط قوت خود تلفیق کنند، درنتیجه روابط رضایت‌بخش و عمیق داشته و بر چالش‌ها غلبه می‌کنند و پیروز می‌شوند.

 

افراد مشهور تیپ شخصیتی ENTJ

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۳ نظر برای تیپ شخصیتی ENTJ

 • د
  داداشیان
  ۱۸ خرداد ۱۴۰۲، ۱۵:۱۷
  خیلی به شخصیت من نزدیک بود و به بیش‌تر رفتارهای خاص من اشاره کرده بود بنظرم من به تمام سوالات پاسخ صادقانه و کاملی دادم که نتیجه درست از آب درآمد.
  متشکرم
  • م
   ماه
   ۱۳ مهر ۱۳۹۵، ۱۴:۲۹
   فهرست مشاغل زیر بر اساس بررسی های ما مناسب برای ENTJ می باشد
   این جمله شما تفکربرانگیزه!آیا شما بررسی کردید رأساً یا مایرز بریگز و یونگ و ... یا احتمالا اگر ادامه یونگ هستید از آشناییتون خوشبختم :)
   • B
    Barsam
    ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۰۷:۵۹
    برای همسرم پر کردم اطلاعاتم کامل نیست

   لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

   ثبت پاسخ