تیپ شخصیتی ENTP

شخصیت مباحثه گر (ENTP) از گروه شخصیتی تحلیلگران

تفسیر شخصیت مباحثه گر (ENTP)

شخصیت مباحثه گر "راه خود را مثل یک شخص مستقل، چالشی و با تفکر ادامه دهید. ایده ها و حرف هایتان را، حتی اگر مخالفانی دارید، ابراز کنید. از تبعیت بیشتر از احمق قلمداد شدن بترسید. در زمینه هایی که برایتان اهمیت دارد ، به هر قیمتی که شده بایستید تا اطرافیانتان شما را به شمار بیاورند".
توماس جی واتسون

تیپ شخصیتیENTP، بهترین وکیل مدافع است، کامیاب در روند نمایش دادن استدلال ها و باورهای خردمندانه، خودنمایی و به رخ کشیدن پیروزی های خود. ENTPها عاشق هیجان و مبارزه اند. افرادی پر انرژی، با پشتکار و مطمئن هستند. عملگرا بوده و به کار کردن علاقه ی زیاد دارند. این اشخاص پرشور و شوق، باهوش و اهل صحبت هستند، در بسیاری از کارها خوب و قوی ظاهر می شوند و پیوسته برآنند که بر صلاحیت و قدرت شخصی خود بیفزایند. همواره به دنبال رشد فکری، دانشی و مهارتی خود هستند و ارزش زیادی برای افکار و باورهای خود قائل اند. هیچ کس روند مبارزه ذهنی را بیشتر از ENTPها دوست ندارد.

نزدیکی عجیبی با شخصیت های ENTP صورت می گیرد، چرا که آنها به طور حتم راستگو هستند، در حالیکه برای چیزی که واقعا به آن اعتقاد ندارند با شما بحث می کنند. تا جایی که پا در کفش دیگری می کنند تا حقیقت را از دیدگاهی دیگر بگویند.

بازی در نقش وکیل مدافع، به افراد با شخصیت ENTP کمک می کند نه تنها به درک بهتری از استدلال دیگران برسند، بلکه نظرات مخالف را بهتر بفهمند چون این ENTPها هستند که با آنها بحث می کنند.

این روش نباید با مشابه خود یعنی درک متقابلی که دیپلمات های (NF) در پی آن هستند اشتباه گرفته شود. ENTPها، مانند همه انواع شخصیت های تحلیلگر (NT)، در طلب همیشگی دانش هستند، و چه راهی بهتر از حمله و دفاع از همه زوایا از یک ایده، برای بدست آوردن آن وجود دارد؟

هیچ قانونی در این جا وجود ندارد - ما در تلاش برای به انجام رساندن چیزی هستیم

ها نوآور و مبتکرند و شیفته ایده های نو هستند. از قدرت ابتکار فراوان برخوردار بوده و خلاقیت زیادی از خود نشان می دهند. در پی جذب و پیاده سازی ایده های جدید هستند و می توانند راههای جدیدی برای انجام کارها پیدا کنند. آنان گوش به زنگ بوده تا با امکانات و احتمالات روبرو شوند. به الهامات خود بیش از هر چیز دیگری بها می دهند و می خواهند ایده های خود را به واقعیت تبدیل کنند. آنها از انجام کارهای تکراری خسته می شوند، به ندرت یک کار را به روش قبلی انجام می دهند و به راحتی سراغ علاقمندیهای جدید می روند.

این تیپ شخصیتی از توانمندی تحلیلی فراوانی برخوردار بوده، می توانند مسائل مختلف را حل و فصل کنند و در حل مسائل و مشکلات جدید و از میان برداشتن چالشها، از قدرت فراوانی دارند. ENTPها می توانند به راحتی به اشکالات پی ببرند. آنان در ایجاد فرصتها مهارت دارند، اندیشمندانی استراتژیک در سطح عالی هستند که از توانمندی تحلیلی قدرتمندی برخوردارند و برای خواسته های خود همیشه می توانند راه حل های منطقی ارائه دهند. اهمیت چندانی نمی دهند که حساس و مهربان به چشم بیایند. افراد با تفکر مشابه، به خوبی با افراد با تیپ شخصیتی ENTP کنار می آیند ولی تیپ های حساس تر و جامعه به صورت کلی، احساسات، همراهی، و حتی دروغ های کوچک را به حقایق تلخ و منطق سخت ترجیح می دهند.

نباید موقعیتی را به این علت که کار سختی به نظر می رسد از دست داد

ENTP ها نسبت به بیشتر شخصیت ها، راه طولانی تری در بهره وری از توانای های طبیعی خود دارند و رسیدن به این موضوع نیاز به پیگیری خواهد داشت که ENTP ها ها با آن درگیر هستند. ENTP ها وقتی که مسئولیتی را به عهده دارند، استقلال فکری آنها و بصیرت آزادشان فوق العاده ارزشمند است.

زمانی که آن ها به چنین مرتبه ای دست یابند، ENTP ها باید به خاطر داشته باشند که برای این که ایده های آن ها به عرصه عمل برسد، همیشه به دیگران برای کنار هم گذاشتن قطعات نیاز دارند. اگر آن ها زمان زیادی را صرف پیروزی در مباحثات کنند و از رسیدن به نقاط مشترک در بحث غافل شوند، به سادگی میبینند که حمایت کافی که برای موفق شدن نیاز است را ندارند. بازی کنندگان نقش وکیل مدافع (مباحثه گرها) ممکن است به مرور دریابند که پیچیده ترین و نتیجه بخش ترین تلاش ذهنی، درک کردن جنبه ی احساسی تر امور و تلاش در جهت درک متقابل و تعامل در کنار منطق و پیشرفت است.

 

افراد مشهور تیپ شخصیتی ENTP

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ