تیپ شخصیتی ISTJ

شخصیت بازپرس (ISTJ) از گروه شخصیتی محافظان

تفسیر شخصیت بازپرس (ISTJ)

شخصیت بازپرس "به نظر من، هرگاه برای انجام کاری یک فرد لایق کافی باشد...اینکه آن وظیفه توسط دو نفر انجام بشود یا اگر چندین نفر برای آن عمل استخدام شوند اصلا خوشایند نیست".
جرج واشنگتون

تیپ شخصیتی ISTJ به نظر فراوان ترین تیپ شخصیتی می آید که حدود ۱۳ درصد جمعیت را شامل می شود. مشخصه هایی نظیر صداقت، منطق عملی در مواجه با سختی ها و خستگی ناپذیری در انجام وظایف، این افراد را به هسته حیاتی بسیاری از خانواده ها تبدیل می کند. این افراد در سازمان هایی که از سنت ها، قانون یا استاندارد ها حمایت می کنند، نظیر دفاتر وکالت، نهاد های نظارتی، ارتش... به فردی حیاتی و مهم تبدیل می شوند. افراد این تیپ شخصیتی از مسئول بودن در قبال اعمال خود لذت می برند و از کاری که انجام می دهند احساس غرور می کنند هنگام حرکت به سوی هدف، از زمان و انرژی خود دریغ نکرده و با دقت و شکیبایی عمل مربوطه را برای رسیدن به هدف انجام می دهند. ISTJها افرادی به شدت با ثبات، متعهد، مسئول و قابل اعتماد هستند و به تعهدات خود پایبند باقی می مانند. حرفشان در حکم یک قسم است. ISTJها کم حرف هستند، بیشتر در خودشان هستند.

ISTJ ها خیلی گمانه زنی نمی کنند. بلکه ترجیح می دهند با آنالیز اطرافشان و بررسی واقعیات به نتیجه برسند. شخصیت های ISTJ بیهوده عمل نمی کنند و وقتی تصمیمی میگرند، به واقعیات ضروری اتکا کرده تا به هدفشان برسند. و همان طور از دیگران هم انتظار دارند تا شرایط را درک کرده و شروع به اقدام بکنند. آنها تا حدی در برابر عدم قطعیت تحمل دارند ولی اگر تصمیمی که گرفته باشند با تئوری های غیر عملی احاطه شده باشد، به راحتی تسلط خود را از دست می دهند؛ به خصوص زمانی که به نکته های کلیدی دقت نکرده باشند. اگر چالش ها به مناظره های حوصله سر بر تبدیل شود، به راحتی عصبانی می شوند.

اگر برای اعتبارتان عزت قائل می شوید، با آدم های با کیفیت هم دم شوید....

این اشخاص عملگرا و واقع بین بوده و به واقعیت ها و حقایق بهای زیاد می دهند. بسیار وقت شناس، دقیق و منظم هستند و از قدرت تمرکز فراوانی بهره مندند. می توانند به خوبی تمرکز کنند و پرت کردن حواس آنها دشوار است. همه کارهایشان را با نظم و ترتیب خاص انجام می دهند. در اقداماتشان سازمان یافته و منظم هستند. آنها در انجام امور نظم و دقت زیادی داشته و بر مبنای اصول خود عمل می کنند. به مرتب و منظم کردن و سازماندهی همه چیز اعم از کارشان، خانه شان و زندگیشان علاقمندند. بر انجام صحیح و به موقع کارها تاکید دارند و می خواهند کارهایشان را به موقع انجام دهند.

به لحاظ شخصیتی و رفتاری، آرام، جدی و سختکوش و با پشتکار هستند. جزئیات مسائل را در ذهن خود می سپارند و برای نقطه نظرهایشان دلایل و مدارک دقیق عرضه می کنند. بر استفاده از تجربیات گذشته خود تاکید زیادی دارند و از تجربیات گذشته خود، برای تصمیم گیری در لحظه اکنون استفاده می کنند. بسیار منطقی بوده و به منطق و تحلیلهای غیر شخصی بها می دهند. نقطه نظرهای حساب شده و تغییر نیافتنی دارند. وقتی به موضوعی باور پیدا کنند، تغییر دادن نظرات آنها دشوار می شود.

... چون تنهایی کار کردن، بهتر از بودن در محیطی بد است

ISTJها محتاط و سنتی و بسیار وظیفه مندند. برای سنتها و ساختارها ارزش قائلند. خوب گوش می دهند و تمایل دارند در همه چیز، حقایق در نظر گرفته شود. در هر شرایطی آنچه به آن معتقدند را بیان می کنند و حرفی را که به آن اعتقاد دارند، می زنند. بر رعایت اصول و قوانین تاکید زیادی داشته و از رویه ها و مقررات پیروی می کنند و در صورت عدم رعایت دیگران، با آنها برخورد سختی می کنند. این تیپ شخصیتی حتی در زمان بحران آرام به نظر می رسد. در پس چهره به ظاهر آرام آنها، چه بسا جوش و خروش وجود داشته باشد، اما واکنشهای تند خود را به ندرت بروز می دهند.

این تیپ شخصیت به خاطر رفتارها و خصلت هایی که دارد باید یاد بگیرد که مراقب سلامت خود باشد. ممکنه انقدر در قوانین و کارهای خود غرق شوند، و زمانی به خودشون بیان که دیگه خیلی دیر شده.

 

افراد مشهور تیپ شخصیتی ISTJ

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۷ نظر برای تیپ شخصیتی ISTJ

 • ر
  رضوی
  ۲۰ مهر ۱۴۰۱، ۲۲:۰۰
  سلام. تیپ شخصیتی من ISTJ هست و بارها ازمون دادم و ISTJ رو به من نشون داده. اما در سایت شما تست داددم و نتیجه ی MBTI رو داده. فکر میکنم سوالاتتون خیلی دقیق نیست و بهتره در ازمونتون تجدید نظر بکنید. باتشکر از ای استخدام
  • s
   s.s
   ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶
   سلام منم تیپ شخصیتی ام ISTJ هست
   من یه دانش اموز هستم و هنوز برای خودم شغل مشخصی انتخاب نکردم نمیدونم چه شغلی برام مناسبه خواهش میکنم در این زمینه کمکم کنید خیلی ناراحت و سردرگمم ...
   • ه
    هادی
    ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۱۱
    سلام منم دانش آموزم ولی مدرکمو زدم دکترا خخخخ
    • ا
     احمد
     ۱۵ فروردین ۱۳۹۹، ۱۶:۱۰
     برو دنبال وکالت تمام شد و رفت.
     • خ
      خشایار
      ۱۵ آذر ۱۳۹۹، ۲۰:۵۹
      به این فکر کن که چی خوشحالت میکنه و برده‌ی پول نباش
      همین کافیه
     • ف
      فروزان
      ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۳۸
      باید بگم دقیقا تیپ شخصیتی که گذاشتید درست هست من حسابرس هستم و حدود 80 درصد موارد بالا در من دیده میشه
      • م
       مریم
       ۱ شهریور ۱۴۰۲، ۰۹:۳۱
       سلام میشه ویژگی های شخصیتی تون رو بگین؟

      لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

      ثبت پاسخ