تیپ شخصیتی INTP

شخصیت منطق دان (INTP) از گروه شخصیتی تحلیلگران

تفسیر شخصیت منطق دان (INTP)

شخصیت  منطق دان " از دیروز درس بگیر، امروز را زندگی کن، به فردا امیدوار باش. مهمترین چیز این است که از سوال پرسیدن دست نکشیم . "
البرت انیشتین

تیپ شخصیتی INTP واقعا نادر است ، تنها سه درصد مردم را تشکیل میدهد، که البته ویژگی خوبی برای آنها به حساب می آید، چون اونها بیشتر از "عادی بودن" ناراحت می شوند.INTP ها به نوآوری و خلاقیت ها، دیدگاه منحصر به فرد و هوش قوی شان افتخار می کنند. اکثرا به عنوان فیلسوف، معمار، یا یک پروفسور رویاپرداز شناخته می شوند.INTP ها مسئول بسیاری از کشفیات علمی در طول تاریخ هستند .

زندگی اگر زیر ذربین نرود ارزش زیستن ندارد

INTPها بخاطر تئوری های هوشمندانه شان و سختگیری در منطق، مشهورند. در واقع منطقی ترین بین همه ی تیپ های شخصیتی به حساب می آیند.

آنها عاشق الگوها هستند، و یافتن اشتباهات در اظهارات و صحبت ها تقریبا جزو سرگرمی آنها به حساب می آید، که باعث می شود دروغ گفتن به یک INTP ایده ی خوبی نباشد. مضحک به نظر میرسد که گفتار INTP ها را باید با تردید ملاحظه کرد اینطور نیست که آنها صادق نباشند، اما افرادی با تیپ شخصیتی INTP تمایل دارند که افکاری را که کاملا پرورش نیافته را با دیگران به اشتراک بگذارند، به جای اینکه از شریک هایی برای گفتگو استفاده کنند، از بقیه به عنوان گوش شنوای ایده ها و تئوری ها برای مناظره در برابر خودشان استفاده می کنند.

این ممکن است آنها را غیر قابل اعتماد جلوه دهد، اما در واقع هیچکس بیشتر ازINTP ها مشتاق و قادر به یافتن مشکلات، جستجو در بین عوامل و جزئیات مسئله و دادن راه حلی منحصر به فرد و مناسب وجود ندارد. فقط از آنها توقع تحویل سروقتِ گزارش های پیشترفت نباشید.INTP ها برای گذران زندگی، علاقه ای به انجام کارهای روزانه ندارند، اما وقتی محیطی را بیابند که در آن پتانسیل و نبوغ خلاق آنها بتواند خود را نشان دهد، محدودیتی برای زمان و انرژی که INTP ها صرف می کنند، وجود ندارد .

دانش با کنجکاوی آغاز می شود

آنها ممکن است بی توجه به اطرافشان غرق دررویاهای بی انتها به نظر برسند، اما فرایند فکری INTP ها پایان ناپذیر است و ذهن آنها از زمانی که از خواب بلند می شوند پر از ایده است. آنها همیشه در حال فکر کردن و مناظر های ذهنی هستند، به طوریکه این رفتار ممکن است آنها را افسرده و گوشه گیر نشان دهد. اماINTP ها با کسانی که میشناسند بسیار دوستانه و صمیمی هستند. اگرچه، وقتیINTP ها بین یک جمع ناآشنا قرار گیرند، این آرام بودن جای خود را به کمرویی بیش از اندازه میدهد و وقتی متوجه بشوند نتایج یا تئوری های منطقی آنها مورد نقد قرار گرفته، شوخی های دوستانه تبدیل به مبارزه خواهد شد .

وقتی یک منطق دان، سعی می کند مراحل شکل گیری ایده ی اخیر خود را توضیح دهد، بشدت هیجان زده می شود، برای همین هم مکالمه ی او انسجام خود را از دست می دهد. اغلب اوقات، INTP ها در شرح دادن یک موضوع منتظر نمی شوند تا دیگران هم درک کنند و به سرعت سراغ موضوع دیگری میروند .برعکس این هم می تواند صحیح باشد، یعنی زمانیکه مردم، فرایند افکار خود را برای یک INTP توضیح می دهند.

یک ساعت فوق پیشرفته را تصور کنید که تمام فرضیه ها و نظریه های ممکن را دریافت و آنرا با مقدار زیادی از استدلالِ خلاقانه پردازش کرده و منطقی ترین نتایج موجود را تحویل میدهد؛ مغز یک INTPایی به این شکل کار می کند. این تیپ شخصیت، قدرت تحمل کمی برای ورود احساسات، که باعث گیر کردن در این ساعت فوق پیشرفته می شود را دارند.

اجازه دهید آن‌هایی که به دنبال ایجاد تغییر در دنیا هستند، ابتدا خودشان را تغییر دهند

INTP ها با ویژگی منطق (T) خودشان که از ویژگی‌های قدرتمند آن‌ها نیز هست، به ندرت متوجه احساسات می‌شوند و اطرافیانشان کمتر از سمت آن‌ها پشتیبانی احساسی دریافت می‌کنند. عموماINTP ها بیشتر تلاش می‌کنند که با پیشنهادات منطقی، راهکار‌هایی به دیگران در زمینه‌ی روابط عاطفیشان بدهند تا مشکلاتشان را حل کنند. از نظر خیلی از دوستان احساسی (F) آن‌ها لذت بخش نخواهد بود. این موضوع به اکثر ارتباطات اجتماعیشان نیز تعمیم می‌یابد. مثل بیرون رفتن و ازدواج کردن. چرا که INTP ها بیشتر درگیر فکر به نتایج هستند.

یکی از چیز‌هایی که INTP ها را عقب نگه می‌دارد ترسشان از شکست خوردن است. این مدل شخصیت‌ها خیلی نگران این هستند که تفکرات و تئوری‌های خودشان را پیاده سازی کنند چرا که مدام به این موضوع فکر می‌کنند که ممکن است به بعضی از جنبه‌های تئوریشان که ممکن است اشتباه باشد به اندازه‌ی کافی فکر نکرده‌اند و تکه‌ای از پازل را فراموش کرده‌اند. این باعث می‌شود آن‌ها در دنیایی گرفتار شوند که پر از صدای افکارشان است و تئوری‌هایشان هرگز به مرحله‌ی عمل در نخواهد آمد. غلبه کردن بر این شک‌هایی که عموما به خودشان دارند می‌تواند یکی از بزرگترین چالش‌های INTP ها باشد.

 

افراد مشهور تیپ شخصیتی INTP

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۷ نظر برای تیپ شخصیتی INTP

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ