اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان در سال ۹۸ (کلیه اخبار)

۲ روز قبل ۷ نظر

اخبار و مسائل مرتبط با کارگران و کارفرمایان

برای دریافت اخبار و اطلاع از آگهی های استخدام بانک ها و سازمانهای دولتی و خصوصی در ایمیل و گوشی همراه خود اینجا کلیک کنید.

در این صفحه اخبار لحظه به لحظه مسائل مختلف کارگران و کارفرمایان اعلام میشود

لینکهای مفید

فهرست اخبار و مسائل مرتبط با کارگران و کارفرمایان موجود در این صفحه :


۲۵ خرداد ۱۳۹۸
اعلام شرایط معافیت بیمه‌ای کارفرمایان در صورت جذب فارغ التحصیلان بیکار
آیین نامه طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار ابلاغ شد که بر اساس آن کارفرمایان و فعالان اقتصادی در صورت جذب این افراد تا دو سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف خواهند شد.
ادامه مطلب ...
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اعلام میزان جریمه کارفرمایان در صورت بکارگیری مشمولان غایب
رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه در سال جاری به ۴۰۰ هزار سرباز آموزش‌های تخصصی و عمومی ارائه می‌شود، گفت: همه مشمولان غایب بدانند که پرونده قانون جریمه مشمولان غایب بسته شده است و به تاریخ پیوسته است و کسی دیگر منتظر این اجرای این قانون نباشد.
ادامه مطلب ...
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
کارگران باید ۱۶۰ هزار تومان حق مسکن دریافت کنند
دستمزد تمام کارکنان مشمول قانون کار در اردیبهشت باید با اعمال حق مسکن ۱۶۰ هزار تومانی پرداخت شود؛ ۶۰ هزار تومان از این مبلغ، مربوط به مابه‌التفاوت حق مسکن فروردین ماه است.
ادامه مطلب ...
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
آئین نامه مربوط به تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان اصلاح شد
هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست رئیس جمهور، آئین نامه اجرایی مربوط به تعیین تکلیف بدهی معوق کارفرمایان را با هدف حمایت از بنگاه‌های تولیدی و حل و فصل مشکلات آنها اصلاح کرد.
ادامه مطلب ...
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
کار در شیفت‌های دوازده ساعته پیشنهاد کارفرما به کارگران
دبیر اجرایی خانه کارگر استان ایلام می‌گوید کارفرمای پویا نخ ایلام از کارگران خواسته طی سه شیفت دوازده ساعته و بدون هیچ اضافه دستمزدی کار کنند. معاون استاندار اما، از دستورات صادره برای نظارت بر رعایت ساعات قانونی کار در این شرکت می‌گوید.
ادامه مطلب ...
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد
رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی گفت که اگر کارگر بخواهد حداقل دستمزد را بگیرد باید ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت کند.
ادامه مطلب ...
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
حق بیمه ۱۵۳ هزار تومانی کارگران ساختمانی به ۱۳۲ هزار تومان تبدیل شد
به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس شیری (بازرس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور) از بازگشت حق بیمه کارگران ساختمانی طبق روال سال ۹۷ و ۹۶ خبر داد.
ادامه مطلب ...
۲۷ فروردین ۱۳۹۸
جدول حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۸
جداول حداقل دستمزد کارگران و سایر موارد مرتبط نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار، تصمیم به افزایش حداقل دستمزد ۹۸ کارگران از یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان در سال ۹۸ گرفتند. در ادامه تمام جداول حقوق و دستمزد در سال جدید قید شده است.
ادامه مطلب ...
۲۴ فروردین ۱۳۹۸
آنچه کارگران درباره قرارداد آزمایشی باید بدانند
قرارداد آزمایشی برای شناخت دوطرفه میان کارگر و کارفرما منعقد می‌شود؛ قانون کار شرایطی را برای این نوع قرارداد تعیین کرده که در این گزارش به آن می‌پردازیم.
ادامه مطلب ...
۱۰ فروردین ۱۳۹۸
آیا کارگران می‌توانند بعد از اتمام خدمت سربازی به کار سابق خود ادامه دهند؟
در دوران خدمت نظام وظیفه قرارداد کار به حالت تعلیق در می‌آید. گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، خدمت سربازی یکی از مهم ترین دوران زندگی مردان را در کشور ما تشکیل می دهد.
ادامه مطلب ...
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
تعیین منطقه‌ای حداقل دستمزد؛راهکار تامین سبد معیشت کارگران
هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف کشور متفاوت است و تعیین حداقل دستمزد با یک نرخ برای کل کشور، موجب می‌شود تا در حق کارگران ظلم شود.براین اساس لازم است حداقل حقوق به صورت منطقه ای تعیین شود.
ادامه مطلب ...
۱۷ بهمن ۱۳۹۷
یک میلیون کارگر ساختمانی در کشور بیمه می‌شوند
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بیمه‌شدن یک میلیون کارگر ساختمانی در کشور خبر داد.
ادامه مطلب ...
۱۶ بهمن ۱۳۹۷
عدد و رقم سبد معیشت کارگران ۲۴ بهمن‌ماه تعیین می‌شود
عضو شورای عالی کار با بیان اینکه هفته آینده عدد و رقم سبد معیشت کارگران تعیین می‌شود گفت: با توجه به اینکه عدد و رقم سبد معیشت کشوری است به‌صورت حداکثری تعیین می‌شود.
ادامه مطلب ...
۲۶ آبان ۱۳۹۷
آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد
نائب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اعلام آخرین رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری، گفت: قدرت خرید جامعه کارگری از سال گذشته تا امروز یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان کاهش یافته است.
ادامه مطلب ...
۳۰ مهر ۱۳۹۷
کارگران از اولین روز اشتغال مشمول قانون تامین اجتماعی هستند
مشاور معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی گفت: اگر کارگران در خصوص سخت وزیان آور بودن مشاغل خود پرسش دارند، باید به ادارات کار مراجعه کنند.
ادامه مطلب ...
۲۵ مهر ۱۳۹۷
الزام کارفرمایان و کارگران به ثبت نام در سامانه جامع روابط کار
مدیرکل روابط کار وزارت کار با اشاره به آغاز ثبت‌نام سراسری کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار در آینده نزدیک گفت: کارگران و کارفرمایان ملزم به ثبت نام در این سامانه هستند.
ادامه مطلب ...
۱۹ مهر ۱۳۹۷
کمک به کاهش هزینه‌های درمانی کارگران
کارشناس حوزه کار تاکید دارد که تقویت قدرت معیشت کارگران نیازمند عبور از اقتصاد خدماتی به اقتصاد تولیدی و احیای اشتغال در بخش تولید است. او معتقد است دادن تسهیلات ودیعه مسکن و کمک به کاهش هزینه‌های آموزشی و درمانی در تقویت معیشت کارگران راهگشاست.
ادامه مطلب ...
۱۸ مهر ۱۳۹۷
چهار راه افزایش قدرت خرید کارگران
از نگاه یک کارشناس حوزه کار پیش‌بینی بسته‌های غذایی،‌ معافیت مالیاتی کارگران، کاهش تعرفه خدمات درمانی و معافیت کارفرمایان از پرداخت مالیات و عوارض از جمله راهکارهای حمایت از خانوارهای کارگری و افزایش قدرت خرید کارگران است.
ادامه مطلب ...
۳۱ شهریور ۱۳۹۷
افزایش اشتغال با تخفیف ۲۰ درصدی حق بیمه کارفرما
نایب رئیس­ انجمن کاریابی ایران گفت: با فراگیری تخفیف ۲۰ درصدی دولت در حق بیمه کارفرما افزایش اشتغال در کشور­ را به دنبال دارد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حسین ساروخانی افزود: تا دو سال گذشته مشوق هایی برای جذب نیرو در بخش کارفرمایی در نظر گرفته شده بود مانند بند « واو» ماده ۸۰­ که در برنامه ششم توسعه حذف و طرح کارورزی ماده ۱۴ جایگزین آن شد.
ادامه مطلب ...
۲۶ شهریور ۱۳۹۷
حق کارگر را به میل شخصی پیمانکار گره نزنیم
رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی گفت: برخی از نمایندگان مجلس بنا دارند با حذف ماده ۴۱ آینده کارگران را به دست پیمانکاران بسپارند.
ادامه مطلب ...
۱۸ شهریور ۱۳۹۷
بررسی افزایش قدرت خرید کارگران فردا در کارگروه مزد
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار از تشکیل دومین کارگروه دستمزد شورای عالی کار با دستور کار افزایش قدرت خرید کارگران در روز دوشنبه هفته جاری خبرداد.
ادامه مطلب ...
۱۵ شهریور ۱۳۹۷
در اصلاح قانون کار باید حقوق کارگر، کارفرما و دولت دیده شود
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بخشی از قانون کار فعلی را تیغه دو لبه دانست و گفت: در اصلاح این قانون تلاش می‌کنیم تا حقوق دولت، کارگر و کارفرما تامین شود.
ادامه مطلب ...
۱۳ شهریور ۱۳۹۷
لزوم تامین امنیت شغلی برای کارگران کشور
نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به این که تنها ۲ درصد از کارگران کشور امنیت شغلی دارند، گفت: حداقل حقوق کارگران فقط ۳۴ درصد از معیشت آنان را تامین می کند.
ادامه مطلب ...
۳ شهریور ۱۳۹۷
اتفاق نظر کارفرمایان و دولت در افزایش سطح معیشت کارگران
نمایندگان کارفرمایی و دولت در برنامه بررسی عوامل کاهش قدرت خرید کارگران، بر تصمیم گیری در خصوص افزایش سطح معیشت نیروی کار در شرایط ویژه اقتصادی تاکید کردند.
ادامه مطلب ...
۱ مرداد ۱۳۹۷
پرداخت حقوق معوق کارگران راه آهن منطقه آذربایجان
مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: مطالبات کارگران این منطقه از بابت حقوق اردیبهشت و خرداد ماه پرداخت می شود.به گزارش خبرگزاری مهر، شاپور ارصلانی افزود: در پی اعتراض کارگران راه آهن به عقب افتادن حقوق دو ماه شان، جلسه ای در استانداری تشکیل و مقرر شد راه آهن و شرکت پیمانکار نسبت به تامین منابع مالی و پرداخت حقوق معوق آنان اقدام کند.
ادامه مطلب ...
۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
میزان تاثیر دستمزد کارگران بر قیمت تمام شده تولید ۵.۵درصد است
دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه امسال میزان دستمزد کارگران با توجه به تورم ۹ درصدی تعیین و ۱۰ درصد نیز برای تقویت قدرت خرید و معیشت کارگران به آن اضافه شد، افزود: تاثیر دستمزد جامعه کارگری در قیمت تمام شده تولید ۵.۵۶ درصد است.
ادامه مطلب ...
۱۹ فروردین ۱۳۹۷
افزایش فقط ۸.۳ درصد مزد سایر سطوح توسط کارفرمایان
عضو شورای عالی کار با اعلام این خبر که افزایش نرخ ارز و نوسانات اخیر موجب شده تا هزینه‌های بنگاه‌های اقتصادی به مراتب افزایش پیدا کند، گفت: افزایش بیش از ۸.۳ درصدی دستمزد را امکان پذیر نمی‌دانیم.
ادامه مطلب ...
۲۷ اسفند ۱۳۹۶
توقع کارگران در افزایش دستمزد بر حق است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توقع کارگران در خصوص افزایش دستمزد بر حق است اما نمی توان عقب ماندگی دستمزد سال های گذشته را به یکباره جبران کرد.
ادامه مطلب ...
۲۲ اسفند ۱۳۹۶
مذاکرات دستمزد ۹۷ وارد فاز جدید شد
مذاکرات نشست کارگروه مزد در حالی امروز وارد مراحل نهایی می شود که خروجی این کارگروه، به عنوان ۲ محور مهم، در دستور کار نشست عصر امروز شورای عالی کار قرار می گیرد.
ادامه مطلب ...
۱۵ اسفند ۱۳۹۶
عدم وجود شرایط تعیین مزد به شکل دسته جمعی
یک کارشناس بازار کار می‌گوید شیوه تعیین مزد و پرداخت مطالبات در کشورهای دیگر در قالب پیمان‌های دسته جمعی است ولی در کشور ما گروه‌های کارگری و کارفرمایی نمی‌توانند به‌طور دوجانبه سر میز مذاکره نشسته و برای تعیین دستمزد به تفاهم برسند.
ادامه مطلب ...
۱۴ اسفند ۱۳۹۶
دولت باید از توافق کارگر و کارفرما استقبال کند
محمد گل بامری (عضو هیئت اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: کارفرما و کارگر می توانند در مذاکرات مربوط به مزد با یکدیگر به توافق برسند
ادامه مطلب ...
۱۳ اسفند ۱۳۹۶
لزوم معاینه پزشکی کارگران بدو استخدام
بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان موظفند قبل از به کارگماردن کارگران نسبت به انجام معاینات پزشکی آنان اقدام کنند.
ادامه مطلب ...
۱۰ اسفند ۱۳۹۶
حل مشکل پرداخت مطالبات کارکنان توسط مدیران
معاون استاندار لرستان گفت: مدیران مشکل پرداخت مطالبات کارکنان و کارگران را باید در ارگان خود حل کنند و این موضوع به حاشیه دیگری کشیده نشود.
ادامه مطلب ...
۲۹ بهمن ۱۳۹۶
دو پیشنهاد کارگران برای جبران دستمزد پایین
یک فعال بازار کار برای جبران عقب ماندگی مزدی کارگران پیشنهاد کرد، دولت با خدمات ویژه بیمه ای و درمانی و پرداخت وام ارزان ودیعه مسکن افزایش کم دستمزدها را جبران کند.
ادامه مطلب ...
۱ بهمن ۱۳۹۶
بهبود وضع معیشت کارگران با افزایش پلکانی حقوق
رییس اتحادیه کارگران قراردادی معتقد است اگر قدرت معیشت کارگران و کارمندان بهبود نیابد تولید داخل با رکود مواجه می‌شود. وی با بیان اینکه بین مزد واقعی کارگران با خط فقر و تورم اختلاف بسیاری وجود دارد ابراز امیدواری کرد افزایش پلکانی حقوق کارگران این فاصله را به حداقل برساند.
ادامه مطلب ...
۱ بهمن ۱۳۹۶
یک فرمول جدید برای محاسبه حداقل حقوق کارگران
ایسنا: یک مقام مسئول کارگری پیشنهاد اصلاح دستمزد کارگران را مطرح کرد و از دولت خواست در یک برنامه چهار ساله هر سال مزد کارگران را پنج تا ۱۰ درصد بیش از نرخ تورم افزایش دهد.
ادامه مطلب ...
۱۷ دی ۱۳۹۶
سبد هزینه کارگران فراتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می گوید کارگران محاسبه نرخ تورم سبد مصرفی خود و تعیین رقم دستمزد بر اساس آن را خواستارند و توقع مزد بیشتر را ندارند.
ادامه مطلب ...
۲۴ مهر ۱۳۹۶
توجه به افزایش حقوق کارگران معادن توسط شورای عالی کار
خبرگزاری ایرنا: معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:حقوق کارگران معادن ذغال سنگ حدود ۱۵ میلیون ریال است که با توجه به سختی کار و مخارج زندگی نمی تواند جوابگوی نیازهای آنها باشد و به طور قطع شورای عالی کار باید برای افزایش این حقوق تصمیم بگیرد.
ادامه مطلب ...
۱۲ مهر ۱۳۹۶
استخدام کارگران کارگزاری‌های مخابرات در دستور کار وزارت رفاه
خبرگزاری ایرنا: نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در نشست امروز سوال نمایندگان از وزیر کار و مشکلات شرکت پتروشیمی نفت آبادان بررسی شد گفت: ربیعی در این نشست خبر داد که استخدام کارگران کارگزاری‌های مخابرات در دستور کار وزارت رفاه است.
ادامه مطلب ...
۴ مهر ۱۳۹۶
تکالیف بیمه ای کارفرما در قبال کارگر
خبرگزاری تسنیم: در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم بیمه شده خودداری کند شخصاً مسئول پرداخت آن خواهد بود. تاخیر کارفرما در پرداخت حق بیمه یا عدم پرداخت آن رافع مسئولیت و تعهدات سازمان تامین اجتماعی در مقابل بیمه شده نخواهد بود.
ادامه مطلب ...
۱ مهر ۱۳۹۶
بازنشستگی پیش از موعد، حقِ مسلمِ کارگرانِ معادن
خبرگزاری ایلنا: اکبر علیپور می‌گوید: بازنشستگی پیش از موعد تنها دلخوشی کارگرانی است که اشتغالِ سخت و خطرناک در معادن را تجربه می‌کنند.
ادامه مطلب ...
۲۹ مرداد ۱۳۹۶
انتظار افزایش دستمزد کارگران خباز
خبرگزاری ایلنا: مسئول نهاد صنفی کارگران خباز استان تهران:نهاد صنفی کارگران خباز استان تهران خواستار اجرای توافقنامه انجام بازرسی‌های بیمه‌ای از خبازی‌های استان تهران است. به اعتقاد مسئول این نهاد صنفی؛ عدم اجرای این توافقنامه که حالا به صورت «سه‌جانبه» تنظیم شده کارگران را متضرر می‌سازد.
ادامه مطلب ...
۱۶ مرداد ۱۳۹۶
قراردادهای موقت آرامش را از کارگران گرفته است
خبرگزاری تسنیم : رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: یکی از مطالبات جامعه کارگری برای تحقق امنیت شغلی ساماندهی قراردادهای موقت کار است که نه تنها امنیت شغلی را سلب کرده بلکه امنیت و آرامش کارگران را مختل کرده است.
ادامه مطلب ...
۱۵ مرداد ۱۳۹۶
قراردادهای کارگران زیر ذره‌بین وزارت کار
خبرگزاری ایسنا : معاون وزیر کار می‌گوید: راه‌اندازی سامانه ثبت قراردادهای کار علاوه بر کنترل و نظارت دقیق، امکان پیگیری شکایت کارگران را هم فراهم می‌کند.او از آغاز تدوین آیین‌نامه تبصره یک ماده ۷ قانون کار خبر می‌دهد.
ادامه مطلب ...
۷ مرداد ۱۳۹۶
افشای قراردادهای کارگران الزامی شد
خبرگزاری تسنیم : مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار با اشاره به رونمایی «سامانه ثبت قراردادهای کار» در مرداد ماه گفت: کارفرمایان مکلفند در این سامانه تمام نسخه‌های قرارداد کار اعم از دائم، موقت و شفاهی را بارگذاری کنند.
ادامه مطلب ...
۲ مرداد ۱۳۹۶
کارفرما مکلف به درج«محل کار» در قرارداد شد
خبرگزاری مهر : اداره کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار با صدور بخشنامه‌ای ضمن الزامی کردن «قید محل کار» در قرارداد کار شرایط جابجایی کارگر توسط کارفرما را تعیین کرد.
ادامه مطلب ...
۲۲ تیر ۱۳۹۶
حذف حق بیمه کارفرمایی در کارگاه‌های زیر۵ نفر صحت ندارد
خبرگزاری ایسنا : معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی خبر حذف حق بیمه کارفرمایی در کلیه کارگاه‌های زیر پنج نفر را تکذیب کرد و گفت: تا کنون ۳۸ شغل مشمول این قانون بوده‌اند که تنها قرار است تعدادی از این مشاغل که از حیز انتفاع خارج شده اند با مشاغل جدید جایگزین شوند.
ادامه مطلب ...
۱۹ تیر ۱۳۹۶
سهم بیمه کارفرمایان کارگاه‌های زیر ۵ نفر حذف می شود
خبرگزاری مهر: رئیس اتاق اصناف از ارائه پیشنهاد حذف سهم بیمه کارفرمایان کارگاه های کوچک با کارگران کمتر از ۵ نفر خبر داد.
ادامه مطلب ...
۱۸ تیر ۱۳۹۶
قراردادهای کار، بیشترین عامل اختلاف کارگر و کارفرما
خبرگزاری ایسنا : دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید: بخش اعظمی از پرونده‌های شکایت در مراجع حل اختلاف، مربوط به قراردادهای موقت است و بیشترین اختلاف میان کارگر و کارفرما را قراردادهای کار تشکیل می‌هد.به اعتقاد وی اگر وزارت کار قراردادهای کار را ساماندهی و آیین‌نامه ماده ۷ قانون کار را تنظیم کند، مشکلات مربوط به قرادادهای موقت و سفید امضا برطرف می‌شود.
ادامه مطلب ...
۱۱ تیر ۱۳۹۶
انجام معاینات پزشکی قبل از استخدام کارگران
خبرگزاری میزان: بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان موظفند قبل از به کارگماردن کارگران نسبت به انجام معاینات پزشکی آنان اقدام کنند.
ادامه مطلب ...

۷ نظر برای اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان در سال ۹۸ (کلیه اخبار)

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید