ای استخدام : آشنایی با شغل مهندس معدن

۳۸ نظر

آشنایی با شغل مهندس معدن

اگر به کار در معادن در رده های مدیریتی و نظارتی علاقه داشته و می توانید شرایط سخت کار را تحمل کنید، شغل مهندسی معدن برای شما مناسب است.

مهندسی معدن مجموعه علوم، روش ها و فنونی است که از اکتشاف یک معدن آغاز و تا فرآوری آن ادامه دارد. البته معدن باید از نظر اقتصادی ارزش و صرفه کافی را داشته باشد تا بتوان کار اکتشاف و استخراج (که فرآیندهایی پرهزینه هستند) را در آن انجام داد. از آنجا که از سالیان بسیار قبل، انسان ها به دنبال کشف طلا و برخی از مواد معدنی ارزشمند بوده اند، شغل مهندسی معدن دارای قدمت زیادی است.

کار مهندس معدن را می توان در مراحل زیر خلاصه کرد :

 • پی جویی
 • اکتشاف
 • استخراج
 • فرآوری

در مرحله اول که کسب اطلاعات اولیه است، مهندس معدن به کمک برخی از متخصصان دیگر به بررسی اولیه و تصمیم در مورد نوع کانی و محل اکتشاف معادن می پردازد. برای این کار از روش های مختلفی مانند مشاهده، آزمایشات فیزیکی، نقشه برداری، نمونه برداری و ... استفاده می شود.

مرحله اکتشاف شامل اکتشاف مقدماتی، نیمه تفضیلی و تفضیلی می باشد که در هر مرحله مهندس معدن با بررسی روند کار، نوع اکتشافات و برآورد هزینه ها در مورد ادامه دادن یا ندادن کار تصمیم می گیرد.

در عملیات استخراج معادن، مهندس معدن باید عوامل زیادی از جمله شرایط اقتصادی، فنی، نحوه حمل و نقل مواد و ... را مورد بررسی قرار دهد. استخراج معدن، عملیات‌ حفاری‌ و آتشباری‌ به‌ منظور خردکردن‌ سنگ‌، بارگیری‌ و باربری‌ و در اغلب‌ اوقات‌ سنگ‌شکنی‌ به‌ منظور رساندن‌ ابعاد سنگ ها به‌ اندازه‌ مناسب‌ است‌.  مهندس معدن بهترین راه برای استخراج مواد خام از معدن را با استفاده از روش های انفجار وحفاری پیدا می کند. عملیات استخراج در معادن به دو صورت روباز یا زیرزمینی انجام می گیرد که با توجه به عوامل مختلف در مورد نوع آن تصمیم گیری می شود.

در بخش فرآوری نیز که در کارخانه های خالص سازی مواد خام به منظور تهیه خاک، سنگ و سایر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف صورت می گیرد، مهندس معدن نقش فعال و اساسی دارد.

مهندسان معدنی که در گرایش اکتشاف تخصص دارند، معمولا به عنوان مسئول فنی اکتشاف و ناظر برعملیات اکتشافی در معادن در حال اکتشاف و در حال بهره برداری مشغول به کار می شوند. مهندسان معدنی که در گرایش استخراج معدن تحصیل کرده اند، معمولا به عنوان مسئول فنی معدن و ناظر عملیات استخراج فعالیت می کنند.

مهندسی معدن جزو مشاغل سخت به شمار می آید و افرادی که به این شغل وارد می شوند، باید توان کار و تحمل شرایط سخت آن را داشته باشند. البته اگر به طبیعت و استفاده از فنون و علوم مختلف در آن علاقه داشته باشد، کنارآمدن با این شرایط سخت، بسیار آسانتر می شود.

کار مهندس معدن معمولا به صورت تمام وقت است. البته گاهی در برخی از پروژه ها، ساعات بیشتری باید کار کند. زمان کاری مهندس معدن بین دفاتر کاری و محل معدن تقسیم می شود. گاهی در برخی از پروژه ها مجبور خواهد بود چند هفته یا چند ماه از خانه دور بوده و در سفر باشد. شرایط معدن معمولا شرایط مساعدی نیست. مهندس معدن باید در محل معدن حتما لباس و تجهیزات ایمنی لازم را داشته باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل مهندسی معدن اطلاعات کاملی در زمینه وظایف مهندس معدن، مهارت و توانمندی های مورد نیاز شغل مهندسی معدن، تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی معدن، آینده شغلی و بازار کار و فرصت های استخدامی مهندسی معدن، درآمد و حقوق مهندس معدن و مشاهیر این حوزه ارائه می شود.

وظایف مهندس معدن

قبل از شروع کار در یک معدن، مهندس معدن باید با نقشه برداران معادن برای تصمیم گیری در خصوص صرفه اقتصادی داشتن آن معدن همکاری کند. برای این کار مهندس معدن باید اقدامات زیر را انجام دهد :

 • استفاده از تکنیک های نقشه برداری زمین برای ترسیم طرح جغرافیایی معدن
 • نظارت بر ساخت تونل ها در عملیات حفاری
 • حفر زمین و تهیه نمونه از سنگ و خاک برای آزمایش
 • انتخاب بهترین راه برای انتقال مواد معدنی به کارخانه های فرآوری
 • ساخت مدل های کامپیوتری از معدن و مواد داخل آن
 • ارائه پیشنهاد به مشتریان در خصوص نحوه ادامه کار

اگر حفر معدن شروع و ادامه یابد، وظایف مهندس معدن عبارتند از  :

 • مدیریت روزانه عملیات
 • نظارت بر کارگران فنی
 • تهیه گزارش از روند پیشرفت کار
 • نظارت بر حفظ سلامتی و ایمنی در کار
 • برنامه ریزی برای مقابله با حوادث غیر مترقبه مانند ریزش تونل یا سیل

در کار معدن نکته کلیدی که باید در نظر گرفته شود، اثرات محیطی حفر معدن بر نواحی اطراف آن است. در نتیجه یکی از مسئولیت های مهم مهندس معدن اطمینان یافتن در خصوص بازگشت سریع معدن به حالت قبلی و طبیعی آن پس از انجام عملیات حفاری است.

دانش و توانمندی های مورد نیاز مهندس معدن

 • مهارت تحلیلی قوی و رویکرد خلاقانه در حل مسائل
 • دانش عالی در خصوص سنگها و مواد معدنی
 • دانش عالی در ریاضیات و زمین شناسی
 • مهارت استفاده از برنامه های طراحی کامپیوتری
 • مهارت ارتباطی و ارائه مطالب در حد خوب
 • توانایی اولویت بندی و برنامه ریزی موثر
 • مهارت بودجه ریزی
 • به روز بودن و آگاهی از آخرین پیشرفت ها در این زمینه
 • مهارت کار تیمی
 • آگاهی از مسائل مربوط به سلامت و ایمنی در کار
 • توان بدنی مناسب

تسلط داشتن روی نرم فزارهای تخصصی مهندسی معدن

یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای مهندس معدن، تسلط داشتن بر نرم افزارهای تخصصی حوزه مهندسی معدن است. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معدن بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معدن را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معدن قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی معدن موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معدن یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

برخی از نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی معدن عبارتند

 • نرم افزار Surpac
 • نرم افزار GEMS
 • نرم افزار Mine۲۴D
 • نرم افزار Minex
 • نرم افزار RockWorks
 • نرم افزار LogPlot
 • نرم افزار Downhole Explorer
 • نرم افزار Wellcad
 • نرم افزار LogMate
 • نرم افرار Quick log

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی معدن

فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند وارد این حوزه شوند.

برای انجام پروژه های معدنی از مراحل مقدماتی تا انتها، شامل تایید، صدور یا تمدید مجوزهای اکتشاف و استخراج و فرآوری، باید مهندس معدنی که پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی معدن ایران دارد، در پروژه حضور داشته باشد. اطلاعات کامل در این مورد را می توانید از لینک زیر دریافت کنید :

سازمان نظام مهندسی معدن ایران

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی مهندسی معدن

مهندس معدن می تواند در سازمان های دولتی مانند وزارت صنایع، وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت راه، راه آهن و مترو، انرژی اتمی، آزمایشگاه های مواد معدنی، شرکت های تولید مواد معدنی، تامین تجهیزات، تحقیق و توسعه و مشاوره ای و سایر شرکت های فعال در حوزه معدن و زمین شناسی فعالیت کند. مهندس معدن می تواند در یک زمینه مشخص مانند مواد منفجره یا ایمنی و سلامت تخصص پیدا کرده و یا با کسب تجربه کافی مدیر پروژه یا مدیر عملیاتی بشود.

در صورت داشتن تجربه کافی و سرمایه زیاد مهندسان معدن می توانند به طور شخصی در حوزه معدن شرکت تاسیس کرده و فعالیت نمایند.

علیرغم غنی بودن ایران از معادن مواد معدنی مختلف و بودن بستر مناسب برای بخش معدن، پیشرفت مناسب و کافی در بخش های مختلف این حوزه در کشور صورت نگرفته است. این موضوع باعث محدود بودن تعداد شرکت های معدنی و در نتیجه فرصت های شغلی برای مهندسان معدن شده است. بنابراین در صورتی که توجه ویژه ای به بخش معدن بشود و شرایط لازم برای رشد و پیشرفت آن فراهم آید، می توان امیدوار بود وضعیت بازارکار مهندسی معدن نیز بهبود یابد.

مهندسی معدن در کشور با مشکلاتی روبرو است

دشواری شغل مهندسی معدن برای خانم هامهندس معدن -

 • پایین بودن بهره وری عملیات معدن به دلیل عدم استفاده صحیح از جدیدترین روش ها و تجهیزات در این حوزه
 • حجم زیاد دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن و عدم تناسب آن با فرصت های شغلی موجود و در نتیجه بیکاری تعداد زیادی از آنها
 • ناچیز بودن کارهای پژوهشی در این حوزه
 • شغل مهندسی معدن در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا با توجه به کمبود مهندس در این رشته، شرایط سخت کار و همچنین گرانی انرژی و مواد معدنی بازار کار بسیار خوبی دارد.

وضعیت استخدام شغل مهندسی معدن در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندسان معدن بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰، رشد۱۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا - میزان رشد استخدام مهندسان معدن در سال ۲۰۱۱، رشد۸.۲  درصدی داشته  و در پنج سال گذشته در مقایسه با متوسط رشد همه مشاغل (۱۰.۲ درصد) به میزان۴۶.۴  درصد رشد داشته است. پیش بینی می شود میزان این رشد در استرالیا در سال های آینده در حد بسیار زیادی افزایش یابد.

درآمد و حقوق مهندس معدن

مهندسان معدنی که در سازمان های دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. مهندس معدنی هم که در بخش خصوصی فعال است، با توجه به میزان مهارت، توانمندی ، تجربه و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای مختلفی دارد. البته نوع کار و بخشی که مهندس معدن در آن مشغول به کار می شود نیز در میزان درآمد او تاثیرگذار است. به عنوان مثال شرایط کار و درآمد در شرکت هایی که در حوزه راهسازی فعالیت می کنند با شرکت هایی که در کار اکتشاف و استخراج معادن هستند، متفاوت است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندسان معدن در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس معدن، کارشناس استحراج، مسئول حفاری، سرپرست معدن، مدیر اکتشاف و ... می باشند که یک مهندس معدن می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مهندس معدن در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان معدنی که در سمت کارشناس استخراج در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۸۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

درآمد مهندس معدن در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندسان معدن می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس معدن از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس معدن نیز افزایش می یابد.

در برخی از کشورهای دیگر به خصوص آنهایی که معادن زیادی داشته و نیروی کاری کافی در حوزه معدن ندارند، مانند استرالیا، شرایط کاری و درآمدی مناسبی پیش روی مهندسان معدن قرار دارد.

درآمد مهندس معدن در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد سالانه مهندسان معدن ۸۲.۸۷۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۴,۳۰۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالیانه مهندس معدن۱۰۸.۰۰۰  دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالیانه مهندسی معدن برای افراد تازه کار بین۳۱.۰۰۰  تا۳۵.۰۰۰  دلار، برای افراد باتجربه بین۳۸.۰۰۰  تا۵۳.۰۰۰  دلار و برای مهندسان ارشد بالای۶۱.۰۰۰  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل مهندسی معدن

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل مهندس معدن بر اساس شخصیت شناسی MBTI
INTJ ENTJ ESTJ ISTJ

برای مشاهده سایر مشاغل اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به شغل مهندس معدن اینجا را کلیک کنید.

۳۸ نظر برای ای استخدام : آشنایی با شغل مهندس معدن

  • zzzzz
   ب نظرمن رشته مهندسی معدن برای ی خانوم اصلا اینده شغلی نداره شغل هایی مانند پرستاری ومثل اون برای یخانم مناسب تراز معدنه چون من شخصا کلیشه ای ک توذهنم ازمهندس معدن ومعندسی دارم یه مرده نه ی زن
   پاسخ
  • منم مهندسی معدن هسم قبولی امسال
   من پرسیدم این رشته شامل چند قسمت هست:۱.اکتشاف۲.استخراج و... .کهمهمترینشان همین دوتا که گفتم که البته دیگه در دوران دانشگاه همه اینها به اسم معدن هست بازار کار در استان کرمان خوب هست و اینم بگم که کار مهندسی معدن خیلی خیلی سخت هس و آدم سخت کوش میخاد
   پاسخ
    • امیر محمد
     سلام من ساکن شهر اراک هستم امسال کنکور دادم مهندسی معدن تبریز قبول شدم فاصله شهر ما تا تبریز 10 ساعت هست لطفا اگه کسی تخصص دارد در زمینه منا راهنمایی کنه؟
     پاسخ
     • منم مهندسی معدن هسم قبولی امسال
      من پرسیدم این رشته شامل چند قسمت هست:۱.اکتشاف۲.استخراج و... .کهمهمترینشان همین دوتا که گفتم که البته دیگه در دوران دانشگاه همه اینها به اسم معدن هست بازار کار در استان کرمان خوب هست و اینم بگم که کار مهندسی معدن خیلی خیلی سخت هس و آدم سخت کوش میخاد
      پاسخ
     • پریسا
      سلام من مهندسی معدن دانشگاه شاهرود و شهرسازی دانشگاه ازاد قبول شدم اما نمی‌دونم کدومو برم شهرسازی رو بیشتر دوست دارم اما دانشگاه سراسری هم مزیت های خودشو داره ?
      پاسخ
      • سعید
       سلام.برو شهرسازی بخون که خیلی خیلی خیلی بهتر از معدنه.از طرف مهندس معدنی که واقعا بعد از 13 سال سابقه کار واقعا از اینکه این رشته را انتخاب کرده پشیمونه مثل خیلی از مهندس های معدن دیگه
       پاسخ
      • علی اکبر
       سلام من امسال کنکور دادم رتبه خوبی هم نیوردم میخاستم ببینم بین معدن و مکانیک کدوم رو انتخاب کنم؟دوستانی که معدن خوندن وضعیت چطوره؟باتشکر
       پاسخ
        • علی اکبر
         مکانیک روزانه هم میارم اما دانشگاه شهرستان شهر خودمون. شهر های دیگم هست ولی دوره و اونچنان دانشگاه قوی ندارن که بخام برم ولی معدن کرمان میارم به این علت کرمان که نزدیک تره البته بجز اصفهان و تهران بقیه دانشگاه های روزانه معدن میارم
         پاسخ
        • سیوان
         من مهندس معدن ترم سه_استخراج هستم دانشگاه ارومیه
         این رشته یکی از سخت ترین رشته های فنیه چون هم درس های محاصباتی زیادی داره هم باید از مواد معدنی و زمین شناسی اگاهی زیادی داشته باشید
         یکی از مزیت های این رشته اینه که فقط دانشگاه های دولتی در حال تدریس تو این رشته هستن و جامعه اماری کمی داره نسبت به رشته های مهندسی دیگه
         درباره بازار کار اینو میتونم بهتون بگم که شما تو هر رشته ای هستین تا یه کاربلد خوب نباشین و کاملا در حوزه خود مطالب رو فرا نگیرین هیچ جایی به شما کار نخواهند داد و در کل بحث بازار کار خوب نیست اینا وجود نداره
         درواقع مهندس خوب واقعا در این دوره زمونه کمه ونکته ای دیگه هم وجود داره وقتی رشته فنی رو انتخاب میکنید به دنبال استخدامی نباشین چون گروه های فنی قراردادی کار میکنند
         این رشته واقعا رشته اینده داریه چون اینو بدونین که بدون مواد اولیه استخراجی هیچ کاری امکان پذیر نیست و هیچ تکنولوژی وجود نخواهد داشت لازمه هر کاری مواد اولیه هست که از معادن استخراج میشه
         پاسخ
         • علی اکبر
          سلام من میخاستم انتخاب رشته کنم بین معدن و مکانیک موندم شما که معدن میخونید چطوره؟در چند سال اینده کار هست؟رشته چطوریه سخته یا نه؟باتشکر
          پاسخ
          • سیوان
           دوست عزیز رشته معدن یکی از سخترین رشته هاست و قدیمیترین رشته مهندسی اولا باید تو کار در کارخانه ها و نظارت علاقه داشته باشی بعدشم رشته معدن سازمان نظام مهندسی داره رشته معدن هم باید ریاضی بلد باشی هم فیزیک هم شیمی هم زمین و اینکه تو شرایط سخت طاقت کار رو داشته باشی از طرف دیگه مهندس معدن فقط در معدن مشغول نیستن در وزارت راه وزارت نیرو وزارت نفت... کار براشون هست چون رشته مادریه مجموعی ار همه دروس رو تو دانشگاه میخونن انچه به زمین و زیر زمین برمیگرده کار مهندس معدنه مثل زیر ساخت های سد.
           اما اینده کاری،وقتی که رشته فنی رو داری انتخاب میکنی اینده کاری به خودت برمیگرده اینکه تو دانشگاه چطور درس بخونی و میخوای معدلت چند باشه تو اگه هدفت درس خوندن و یادگیریه در کارشناسی نمیگم ولی صدرصد در ارشد برات کار هست اگه تمام مباحث رو یادبگیری
           متاسفانه این روز ها دانشگاه ها فقط مدرک تولید میکنند نه مهندس درواقع مهندس ها اکثرا حتی نمیتونن یه گزارش کار بنویسن امروزه بحث بر روی کار نست که دیکه اشباع شده بلکه واقعا نیروی متخصص خوب پیدا نمیشه این حرف استاداس.
           از نظر حقوق مهندسا بیشتر رو تجربه کاره من مهندس میشناسم با سابقه زیاد ماهی ده تومن میگیره مهندس میشناسم سابقه کم سه تومن میگیره.
           پاسخ
           • سجاد
            به نظر من درس خوندن در رشته مهندسی معدن ارزش نداره اگه کسی سختی های معدن رو تحمل کنه بهتره یا یه شغل آزاد بی درد سر
            ثانیا بیکاری در این رشته داد میزنه یه دانشجو این همه هزینه میکنه که آخرش یه کاری پیدا کنه ولی برعکس همه هزینه ها وزحمت هاش به بادمیره چون الان خیلی هاهستن که بیکارن وپشیمان
            پس بهتر اینه که به جای این همه درس خوندن به فکرپول در آوردن باشیم
            پاسخ
            • پدرام
             من دانشجوی ترم 8 معدن استخراج هستم از رشتم راضیم بخاطر سختی کارفارغ تحصیلا کمتر طرف این کار میان فکرمیکنم بازار کار نسبت به سایر رشته ها بهتر باشه ، به رفیق معمارمون هم پیشنهاد میکنم همون معماریو ادامه بده چون معدن برای یه معمارخیلی خشنه.
             پاسخ
             • محمدرضا وكيلي
              تا زمانی که نفت وگاز با سرعت زیاد ازچاههای نفت وگاز با پای خودش وارد تانکر های عظیم وپهن پیکر نفت کش ها میشود آینده روشنی برای این رشته ( مهندسی معدن ) با گرایش استخراج ویا اکتشاف دور از ذهن است
              کانسارهای فلزی مثلاً سلفات سرب دارای عیار نقره بین 900 تا1500 گرم در تن کنسانتره 60% در معدن بصورت Open Pit با عیار معدن متوسط 3٪‏ وتولید 20 تن کنسانتره میتونه جوابگو باشه
              ولی هرگز بخش خصوصی حاضر به ورود در این حیطه نیست
              سایر معادن نیز مانند سنگهای تزئینی چون در ید بخش خصوصی نیست سود وزیانش برای صاحب معدن غیر خصوصی مطلقاً اهمنیت نداره
              أیضاً در پروژه های عمرانی مانند سد سازی و راهسازی و... مصداق دارد
              پس زیاد روی این رشته حساب نکن
              محمدرضا وکیلی - مهندس معدن با 27 سال سابقه اجرائی در پروژه های متعدد وکلان
              یکشنبه ١٣٩۵/٣/٠٩
              پاسخ
              • ميلاد
               سلام..من دانشجوی مهندسی معدن،دانشگاه صنعتیه بیرجند هستم..امید وارم تاچند سال دیگه بازار کار این رشته یه کمی رونق بگیره..هر رشته ای که بخونی تو هر دانشگاهیم که باشی باید مهارت کسب کنی والبته پارتی داشته باشی..پس موفق میشی!!
               پاسخ
              • عطا محمدی
               سلام
               من دانشجوی ترم سه اکتشاف معدن هستم ،
               به نظر من رشته معدن با تمام شرایط سختش ، یک مزیت نسبت به رشته های دیگه مهندسی مثل عمران و معماری و ... داره و اونم اینه که فقط دانشگاه های دولتی و شاید تعداد کمی هم دانشگاه آزاد ، ازین رشته فارغ التحصیل میکنند ....
               هرچند از لحاظ کلی ، بازار کاری وجود نداره ، اما درکل این نتیجه امیدبخشی هستش .
               پاسخ
               • حمیدرضا
                سلام وقت بخیر شما اطلاع دارید اگر کسی کارشناسی معماری داشته باشه الان بخواد تغییر رشته بده و در همین زمینه کارشناسی بگیره چکار باید کرد تشکر
                پاسخ
               • فرزانه قربانی
                من یک مهندس معدن خانم هستم که البته از رشته تحصیلی و شغل مرتبط با اون بسیار رضایتمندم. منتها همونطور که در مقاله عنوان کردید علی رغم تلاش بسیار زیاد مهندسین معدن دستمزد قابل عرضی نصیب اونها نمیشه و این تعداد افرادی که هر سال در این رشته ثبت نام می کنند رو هم تحت تاثیر قرار داده و کمتر میکنه.
                پاسخ

               لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید