شرایط استخدام آموزش و پرورش

۱۲۲۳۱۱۳ نظر

شرایط استخدام آموزش و پرورش

متقاضیان محترم آزمون استخدام آموزش و پرورش می‌توانند با استفاده از شرایط و مفاد ذکر شده در این صفحه نسبت به شرایط دقیق آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۱۴۰۱ آگاهی یابند.

 

گوش به زنگ باشید!

با فعال‌سازی این خدمت، دیگر نیازی به بررسی مکرر وبسایت نیست و به محض انتشار خبر مهم در این صفحه از طریق پیامک و تماس تلفنی از آن اطلاع خواهید یافت!

 

خبر ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - انتشار دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۱

با توجه به مجوز شماره ۹۹۶۶۵ مورخ ۰۳/۱۲/۱۴۰۱ صادره از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و در راستای اجرای ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و مفاد دستورالعمل نحوه برگزاری امتحانات استخدامی در دستگاههای اجرایی مصوب ۷/۹/۱۴۰۱ شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش وپرورش براساس معیارهای صالحیت و شایستگی های مرتبط یا احراز شغل معلمی و ضوابط عمومی و اختصاصی این آگهی جهت استخدام شغل آموزگاری به شرح زیر اعلام میگردد:

بخش اول: تعاریف

مفاهیم و تعاریف برخی از اصطلاحات بکار رفته در متن دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی به شرح ذیل است:
الف) دستگاه اجرایی: وزارت آموزش و پرورش
ب ) ایثارگران

ب-۱) ایثارگران سهمیه بیست و پنج (۲۵)درصد شامل:

جانبازان
آزادگان
همسر و فرزندان شهدا
همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر
همسر و فرزندان آزادگان دارای یک سال و بالای یک سال اسارت
پدر، مادر، خواهر و برادر شهید


ب-۲ )ایثارگران سهمیه پنج (۵)درصد شامل:

رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها
همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ها
فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد
فرزندان آزادگان کمتر از یک سال اسارت

 
تذکر: مراجع تایید مدت حضور داوطلبانه در جبهه ها عبارتند از:
۱ .معاونت نیروی انسانی هر یک از ردههای نیروهای مسلح در مورد رزمندگان متبوع خود؛
۲ .معاونت نیروی انسانی سازمان بسیج مستضعفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد بسیجیان و نیروهای مردمی اعم از مستخدمین دولت و صاحبان مشاغل و صنوف آزاد و افراد فاقد شغل؛
۳ .معاونت توسعه و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی در مورد جهادگران.

ج)داوطلب بومی شهرستانی (به استثنای شهر تهران و مراکز استانها)
منظور ازبومی شهرستان، به داوطلبی اطلاق میگردد که" متولد" یا "ساکن با سابقه ده سال سکونت" در همان شهرستان محل تقاضا، به استثنای شهر تهران و مراکز استان باشد.
بومی بودن افراد از طریق شرایط ذیل احراز میگردد:
۱ .شهرستان محل تولد مندرج در شناسنامه داوطلب با شهرستان مورد تقاضا یکی باشد.
تبصره ۱ :با توجه به تغییرات تقسیمات کشوری در سالهای مختلف، در صورت اختالف نظر یا ابهام در خصوص شهرستان محل تولد بادرنظرگرفتن مواردفوق، ملاک عمل نظر اداره کل ثبت احوال استان مربوطه خواهد بود.
۲ .استفاده از اولویت بومی از طریق سکونت بموجب تایید ساکن بودن و حداقل ده سال سکونت با ارائه استشهاد محلی )بر اساس فرم پیوست (ممهور به مهر نیروی انتظامی (پاسگاه یا کالنتری محل) در شهرستان مورد تقاضا خواهد بود.

تبصره: داشتن گواهی تحصیل در دوره های تحصیلی ابتدایی و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان نظام قدیم) در شهرستان محل مورد تقاضا با تایید اداره آموزش و پرورش شهرستان مربوطه میتواند به عنوان تمام یا قسمتی از سابقه ده سال سکونت به شرط ارائه استشهاد محلی مبنی بر تایید ساکن بودن فعلی فرد در شهرستان محل مورد تقاضا ملاک محاسبه قرار گیرد.
۳ .افراد بومی شهرستانی ( به استثنای شهر تهران و مراکز استانها) متقاضی بهرهمندی از اولویت بومی، میبایست در زمان ثبتنام، گزینه "من متقاضی استفاده از اولویت بومی هستم" را انتخاب نمایند. ارائه اصل فرم استشهاد(مطابق فرم پیوست)محل سکونت برای برخورداری از اولویت بومی منحصرا برای داوطلبانی که بعد از اعالم نتایج آزمون برای مرحله بعدی استخدام به دستگاههای متقاضی معرفی میشوند،ضروری میباشد.

د) چارچوب آزمون استخدامی
۱ -امتحان فراگیر مشترک:
امتحان مشترک فراگیر شامل سنجش حیطه های عمومی ، تخصصی و اختصاصی است که براساس شغل محل اعلام شده دراین دفترچه به صورت کتبی برگزار می شود.
۲ -ارزیابی تکمیلی:
سنجش و ارزیابی صلاحیت ها و شایستگی های (عمومی، تخصصی،حرفه ای)  موردنیاز برای شغل آموزگاری با هدف تعمیق سنجش شایستگی های معلمی علاوه بر امتحان مشترک فراگیر)کتبی) صورت می گیرد.

بخش دوم: شرایط عمومی


۱ .داشتن تابعیت ایران؛
۲ .اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
۳ .التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
۴ .انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان؛
تبصره: با عنایت به ماده (۸ )مصوبه شماره ۶۷۹۵/۱۴۰۰/دش مورخ ۰۵/۰۵/۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانش آموختگان برتر مشمول تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان ، نخبگانی که پروژه تحقیقاتی جایگزین خدمت مورد تایید مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح را شروع نموده و دوره آموزش نظامی خود را طی نموده اند، میتوانند قبل از صدور کارت پایان خدمت در آزمونهای استخدامی دستگاههای اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ثبت نام نمایند. این دسته از افراد در صورت پذیرفته شدن در آزمون استخدامی، حداکثر تا یکسال (۱۲ ماه) پس از تاریخ برگزاری آزمون (مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۸) نسبت به ارائه گواهی پایان خدمت خود به دستگاه اجرائی استخدام کننده اقدام نمایند. در صورت عدم ارائه گواهی پایان خدمت توسط افراد مذکور در زمان مقرر، ادامه فرایند استخدامی آنها متوقف گردیده و حتی در صورت قبولی نهایی در آزمون مربوطه، استخدام و بکارگیری آنها کان لم یکن تلقی میشود. همچنین صدور شماره مستخدم، انعقاد قرارداد پیمانی و صدور حکم کارگزینی در بازه زمانی تعیین شده منوط به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائم میباشد.
۵ .داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام میشوند؛
۶ .عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر؛
۷ .نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر؛
۸ .عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام در دستگاههای اجرایی به موجب آراء قطعی مراجع قضایی و ذیصلاح؛
۹ .داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت دستگاههای اجرایی و همچنین بازنشسته باشند؛
۱۰ .به استناد ماده (۹۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و پست سازمانی، کارکنانی که تصدی یکی از پستهای سازمانی در هر یک از دستگاههای اجرایی را به صورت رسمی یا پیمانی دارا میباشند، پس از پذیرفته شدن در آزمون در زمان استخدام،  نباید جزء مستخدمین رسمی یا پیمانی سایر دستگاههای اجرایی باشند.
۱۱ .شرط سنی برای شرکت در آزمون ؛
- داشتن حداقل سن بیست (۲۰) سال تمام و داشتن حداکثر چهل (۴۰)سال تمام (لیسانس و فوق لیسانس).
تبصره ۱ :جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و باالتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف میباشند.
تبصره ۲ :موارد ذیل به شرط ارائه مدارک و مستندات الزم از مراجع ذیربط، به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد:
- پدر و مادر و همسر و برادر و خواهر شهید به میزان پنج سال؛
- داوطلبانی که در جبهه ها به طور داوطلبانه خدمت نموده اند به میزان حضور درجبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها؛
- داوطلبانی که در طول جنگ تحمیلی به اسارت دشمن بعثی و یا گروههای ضد انقلاب درآمده اند به میزان مدت اسارت و حضور در جبهه
تبصره ۳ : به موجب تبصره ۲ ماده واحده » نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش مصوب جلسه ۸۳۳ مورخ ۲۷/۸/۱۳۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدت همکاری تمام وقت افرادی که به استناد یکی از قوانین و مقررات موضوعه با واحدهای دولتی آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش همکاری کرده اند از حداکثر سن برای شرکت در آزمون های استخدامی وزارت آموزش و پرورش کسر می شود.
تبصره ۴ : به موجب بند(الف) ماده ۱۵ قانون حمایت ازخانواده وجوانی جمعیت، داوطلبان مشمول قانون مزبور به ازای تاهل و نیز داشتن هر فرزند، یکسال تا حداکثر پنج سال (۵)به سقف محدوده سنی اضافه خواهد شد. امتیازات فوق الذکر، مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه داوطلب یا فرزند وی، بالای ۵/۲ نباشد. مبنای تعیین نرخ باروری، آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری امتحان مشتر ک فراگیر میباشد.

بخش سوم: مواد امتحانی و منابع / سرفصلهای امتحان مشترک فراگیر(آزمون کتبی)

الف- حیطه عمومی
۱ -تاریخ و فرهنگ تمدن (خدمات متقابل ایران و اسالم نویسنده: شهید مطهری انتشارات صدرا / مروری بر دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران )
۲ -تعلیم و تربیت اسلامی (مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی-عمومی جمهوری اسلامی (بخش دوم مبانی، قسمت های: چیستی، چرایی و چگونگی تربیت رسمی-عمومی)
۳ -معارف و اندیشه های اسلامی و انقلابی(طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن (بخش اول: ایمان) نویسنده: سید علی خامنه ای، انتشارات: صهبا / همرزمان حسین (ع)، نویسنده: سیدعلی خامنه ای، انتشارات: انتشارات انقلاب اسلامی).
۴ -دانش سیاسی، اجتماعی و حقوق اساسی (قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران/ وصیت نامه الهی سیاسی حضرت امام خمینی (ره)/ بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی)
۵ -توانایی های عمومی و ذهنی
تذکر۱ :سوالت معارف اسلامی مربوط به پیروان سایر مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران(حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی) مطابق تعالیم و احکام فقهی آنان طراحی خواهد شد.
تذکر۲ :اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از پاسخگویی به سواالت معارف اسالمی معاف بوده و در محاسبه نمره کل عمومی (که حیطه عمومی نامیده میشود)، این درس لحاظ نخواهد شد، ولی چنانچه داوطلب اقلیت دینی به سوالات معارف اسلامی پاسخ دهد، این درس با تاثیر مثبت در محاسبه نمره کل عمومی لحاظ خواهد شد. در واقع دو نمره کل عمومی، یک نمره کل با لحاظ نمره خام درس مذکور و یک نمره کل بدون لحاظ نمره خام درس مذکور، محاسبه و نمره کل بالاتر ملاک قرار خواهد گرفت.

ب- حیطه اختصاصی
۱) اسناد و قوانین بالادستی آموزش و پرورش(سیاستهای کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش/سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی- مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی/آیین نامه اجرایی مدارس، مصوب سال ۱۴۰۰ شورای عالی آموزش و پرورش)
۲ )روشها و فنون تدریس (با تاکید بر محور های: مبانی نظری تدریس و یادگیری ؛ مدیریت و طراحی فعالیت های آموزشی؛ اصول و شیوه های مدیریت کلاس درس؛ مهارت های خلق موقعیت و فرصت های یادگیری؛ آشنایی با روش های تدریس مبتنی بر شناخت گرایی و سازنده گرایی با رویکرد تحولی ؛راهبردهای یاددهی و یادگیری؛ مهارت های اساسی مورد نیاز معلم پیش از تدریس، حین تدریس ؛ پس از تدریس؛ مدل ها و الگوهای تدریس)
۳ ) روانشناسی تربیتی
۳-۱ - برای داوطلبان آموزگار ابتدایی (با تاکید بر محور های: کاربرد نظریه های یادگیری در کلاس؛ کاربرد نظریه های هوش ، تفکر، خالقیت و استعداد در کلاس؛ کاربرد نظریه های انگیزش و هیجان در آموزش؛ کاربرد نظریه های تحولی در آموزش؛ شناخت تفاوت های فردی در یادگیری؛ تعاریف مفاهیم و اصطلاحات مرتبط)
۳-۲ - برای داوطلبین آموزگار استثنایی با تاکید بر محور(تعاریف و طبقه بندی دانش آموزان استثنایی؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان کم توان ذهنی؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان ناشنوا و نابینا ( با آسیب های بینایی و شنوایی ) ؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با اختلال یادگیری ویژه؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با اختلال های هیجان رفتاری و اختلالات ارتباطی ؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با مشکلات جسمی – حرکتی و چند معلولیتی ؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم ؛ توان بخشی و مداخله بهنگام در کودکان و دانش آموزان استثنایی ؛ خانواده و مداخله بهنگام در کودکان و دانش آموزان استثنایی)
۴) سنجش و اندازه گیری پیشرفت تحصیلی (با تاکید بر محور تعریف مفاهیم و اصطلاحات مرتبط ، سنجش مشاهده ای ؛ سنجش عملکردی، سنجش عاطفی؛ سنجش رفتاری ، سنجش تکوینی؛ پوشه کار ( /کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی کد۵/۵۳ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی)

ج- حیطه تخصصی
۱ -مفاهیم پایه متون و روشهای یاددهی قرآن و هدیه های آسمانی دوره ابتدایی (نهج القرآن راهنمای معلم قرآن اول تا ششم ابتدایی/ راهنمای معلم هدیه های آسمانی پایه سوم و ششم)
۲ -مفاهیم پایه متون و روشهای یاددهی ریاضی دوره ابتدایی(راهنمای معلم ریاضی اول و ششم)
۳ -مفاهیم پایه متون و روشهای یاددهی علوم تجربی دوره ابتدایی(کتاب راهنمای معلم علوم تجربی دوم و چهارم و ششم)
۴ -مفاهیم پایه متون و روشهای یاددهی فارسی دوره ابتدایی(راهنمای معلم فارسی اول و چهارم و ششم)
۵ -مفاهیم پایه متون و روشهای یاددهی مطالعات اجتماعی دوره ابتدایی (کتاب راهنمای معلم اجتماعی پنجم و ششم ابتدایی).
تذکر۱ :کلیه مواد آزمون حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی به صورت چهارگزینه ای با ضریب یک (۱) میباشند.
تذکر ۲ :تعداد سوالات امتحان حیطه عمومی ۱۰۰ سوال خواهد بود که به صورت چهار گزینه ای و با احتساب یک سوم نمره منفی طراحی خواهد شد.
تذکر۳ :سوالات حیطه های اختصاصی و تخصصی در امتحان مشترک فراگیر (آزمون کتبی) و به صورت چهارگزینه ای با احتساب یک سوم نمره منفی به ترتیب ۶۰ و ۷۵ سوال خواهد بود.

د- شرایط احراز شغل آموزگار ابتدایی/ابتدایی/ و آموزگار ابتدایی/استثنایی/

دارا بودن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در یکی از رشته های تحصیلی به شرح جدول ذیل:

کارشناسی  کارشناسی ارشد 
علوم تربیتی(تمامی گرایشها)،علوم تربیتی تکنولوژی آموزشی،علوم تربیتی گرایش آموزش ابتدایی،علوم تربیتی گرایش پیش دبستانی و دبستانی،علوم تربیتی گرایش مدیریت برنامه ریزی آموزشی،علوم تربیتی گرایش مدیری تو برنامه ریزی اموزشی،آموزش و پرورش ابتدایی،آموزش ابتدایی،آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی، آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی،امور تربیتی،امور تربیتی و مشاوره گرایش امور تربیتی،امور تربیتی و مشاوره گرایش مشاوره، تربیت مربی امور تربیتی گرایش عمومی،آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه،معارف اسلامی و علوم تربیتی،رشد وپرورش کودکان پیش دبستانی،رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی گرایش پرورش کودکان عادی،رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی گرایش کودکان با نیازهای ویژه،مربی پیش دبستانی،روانشناسی،روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی،روانشناسی اصلاح و تربیت،روانشناسی گرایش بالینی،روانشناسی گرایش عمومی،روانشناسی گرایش کودکان استثنایی،آموزش کودکان استثنایی،مشاوره، راهنمایی و مشاوره، راهنمایی و مشاوره گرایش مشاوره،راهنمایی و مشاوره گرایش فعالیتهای پرورشی،راهنما و مشاوره یی،راهنما آموزشی و مشاوره،آموزش علوم اجتماعی،علوم اجتماعی،جامعه شناسی،مطالعات اجتماعی،مطالعات خانواده،زبان و ادبیات فارسی،آموزش زبان و ادبیات فارسی،آموزش کار و فناوری،آموزش ریاضی،ریاضیات و کاربردها، ریاضی(تمامی گرایشها)،آموزش فیزیک،فیزیک (تمامی گرایشها،) شیمی،آموزش شیمی،شیمی کاربردی،شیمی محض، آموزش زیست شناسی،زیست شناسی(تمامی گرایشها)، آموزش علوم تجربی،الهیات و معارف اسلامی،دبیری الهیات و معارف اسلامی،الهیات و معارف اسلامی(تمامی گرایشها)، فقه و حقوق اسلامی،ادیان و عرفان، تاریخ، تاریخ و تمدن ملل اسلامی،آموزش الهیات،فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه،فلسفه و کلام اسلامی،علوم اسلامی و روانشناسی عمومی، معارف اسلامی و روانشناسی،تاریخ اسلام، علوم اسلامی و تاریخ اسلام، علوم اسلامی و تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی،معارف اسلامی و تاریخ و گواهینامه سطح (۲) علوم/دروس حوزوی تربیتی (تمامی گرایشها)،علوم تربیتی تکنولوژی آموزشی، ارزشیابی آموزشی، برنامه ریزی آموزشی، برنامه ریزی درسی، روانشناسی شخصیت، عمومی، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی سلامت،اسلامی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی،روان شناسی بالینی،روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، روانشناسی بالینی گرایش خانواده،روانشناسی عمومی،روان شناسی گرایش روانشناسی دین، سنجش و اندازه گیری (روانسنجی)، تکنولوژی آموزشی، جامعه شناسی، مردم شناسی، مشاوره (مشاوره مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره مدرسه)،مشاوره و راهنمایی،علوم شناختی، علوم شناختی (توانبخشی شناختی، روان شناسی تی، ذهن، مغز و تربیت)مدیریت آموزشگاهی، تاریخ و فلسفه آموزش تحقیقات آموزشی، اسلام و روانشناسی اجتماعی، روانشناسی روانشناسی مثبت گرا، زبان و ادبیات فارسی (ادبیات تطبیقی، ش زبان فارسی، ادبیات پایداری، ادبیات روایی، ادبیات عامه، ادبیات جوان، ادبیات معاصر، نظریه و نقد ادبی، ویرایش و نگارش یات فارسی، زبان و ادبیات فارسی ویژه غیرفارسی زبانان، علوم اسلامی (زبان وادبیات فارسی)،علوم اجتماعی گرایش دبیری علوم اجتماعی، جامعه شناسی انقلاب اسلامی، مطالعات فرهنگی،مطالعات فرهنگی و رسانه،ریاضیات و کاربردها (تمامی گرایش ها)، ریاضی مامی گرایشها) تاریخ، تاریخ انقلاب اسلامی، تاریخ معاصر م، الهیات و معارف اسلامی و ارشاد( تمامی گرایشها)،الهیات فقه اسلامی ( تمامی گرایشها)،معارف اسلامی و تبلیغ، تاریخ تمدن و تمدن ملل اسلامی، حکمت و کلام شیعی، علوم اسلامی مبانی حقوق اسلامی، علوم قرآن و حدیث، ، فقه و مبانی حقوق اسلامی،فلسفه،فلسفه و کلام اسلامی، کلام تطبیقی، مدرسی اسلامی، مدرسی انقلاب اسلامی، مدرسی تاریخ فرهنگ و تمدن درسی مبانی نظری اسلام، مدرسی معارف قرآن و حدیث، ق فهم دین  وگواهینامه سطح (۳)علوم/دروس حوزوی
تبصره:حافظان درجات۱تا۵قرآن کریم به شرط داشتن حداقل مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم،تحقیقات وفناوری و یا داشتن گواهینامه سطح۲و بالاتر تحصیلات حوزوی

 

بخش چهارم: امتیازات و سهمیه های قانونی


الف) سهمیه ایثارگران
جذب ایثارگران مورد تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق شرکت در آزمون استخدامی آموزش وپرورش و از محل سهمیه های قانونی ۲۵ و ۵ درصد از مجموع مجوزهای هر یک از دستگاههای اجرایی و با رعایت ساز و کارهای ذیل صورت میپذیرد:
۱ .با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، سهمیه استخدامی مربوط به مشمولین سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی مشخص گردیده است. داوطلبان ایثارگر تایید شده مشمول این سهمیه، برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید شغل محلهای مشخص شده در سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد را انتخاب نمایند.
۲ .ایثارگران متقاضی بهره مندی از سهمیه استخدامی ۲۵ درصد موضوع ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای ثبت نام و بهره مندی از سهمیه مزبور، الزم است ابتدا اطلاعات خود را در سیستم سجایا (سیستم جامع اطالعات یکپارچه ایثارگران) ثبت نموده و توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تایید گردد. در صورت عدم تایید بنیاد مذکور داوطلبان مجاز به انتخاب شغل محلهای مشخص شده برای سهمیه یاد شده نمیباشند.
۳ .جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر از شرط حداقل معدل و حداکثر سن معاف میباشند.
۴ .آن دسته از فرزندان شاهد، جانبازان از کارافتاده کلی، آزادگان از کارافتاده کلی و فرزندان آنان که علاوه بر سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران با کسب حد نصاب قبولی و رعایت ترتیب نمرات مکتسبه در سهمیه آزاد پذیرفته میشوند، میتوانند همانند سایر فرزندان شاهد، جانبازان و آزادگان از شرط معافیت حداقل معدل و حداکثر سن بهره مند گردند.
۵ .سهمیه استخدامی مربوط به مشمولین سهمیه ۵ درصد ایثارگران در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی مشخص و از سهمیه سایر داوطلبان مجزا گردیده است و داوطلبان ایثارگر برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید شغل محلهای مشخص شده در سهمیه ایثارگران۵  درصد را انتخاب نمایند.
۶ .بر اساس تبصره ۳ ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران،ایثارگران مشمول سهمیه های ۲۵ و ۵ درصد متقاضی استخدام در ادارات آموزش و پرورش، بایستی حداقل هشتاد درصد (۸۰ درصد) حدنصاب علمی آخرین نفر پذیرفته شده را کسب نمایند.
۷ .استخدام مازاد بر سهمیه استخدامی (۲۵ درصد و ۵ درصد) ایثارگران در صورت کسب حد نصاب آزمون، از طریق رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد در صورت وجود ظرفیت و جنسیت متناسب، صرفا در مرحله معرفی افراد برای بررسی مدارک و تا قبل از مرحله مصاحبه استخدامی در همان شغل محل جنسیت صورت میپذیرد.
تذکر:
۱ .معرفی نهایی ایثارگران در سهمیه استخدامی مربوط به آنها صرفا از میان آن دسته از ایثارگران واجد شرایطی خواهد بود که سهمیه ثبت نامی و شرکت در آزمون کتبی آنان در سهمیه ایثارگران صورت گرفته باشد.
۲ .در صورتی که داوطلب ایثارگری براساس نمره فضلی در آزمون کتبی در رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد در همان شغل محل جنسیت به عنوان داوطلب آزاد معرفی شده باشد، سایر مراحل آزمون و فرآیند استخدام خود را به عنوان داوطلب سهمیه آزاد ادامه خواهد داد.
۳ .پس از انجام مصاحبه استخدامی، اعلام نتایج نهایی داوطلبان بر مبنای سهمیه معرفی شده داوطلب، برای مرحله مصاحبه استخدامی انجام خواهد پذیرفت.
ب)سهمیه معلولین
جذب معلولین مورد تایید کمیسیون پزشکی- توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از طریق شرکت در آزمون استخدامی و از محل سهمیه قانونی سه (۳)درصد (قانون جامع حمایت از معلولان) از مجموع مجوزهای هر یک از دستگاههای اجرایی و با رعایت ساز و کارهای ذیل صورت میپذیرد:
۱ .سهمیه استخدامی مربوط به مشمولین سهمیه ۳ درصد معلولین مورد تایید سازمان بهزیستی کشور در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی مشخص گردیده است. داوطلبان معلول تایید شده مشمول این سهمیه، برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید شغل محلهای مشخص شده در سهمیه معلوالن را انتخاب نمایند.
۲ .معلولین باید صلاحیت و توانایی الزم برای انجام کاری که جهت آن استخدام میشوند را داشته باشند.
۳ .بر اساس ماده (۵ )آیین نامه شماره ۸۸۳۸۴/۴۴۱۷۸ مورخ ۲۲/۰۴/۱۳۸۹ وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک، استخدام معلولان به شرط آنکه به تشخیص سازمان بهزیستی کشور، معلولیت آنان مانع از ماموریت کاری آنها نباشد، بلامانع میباشد.

تذکر:
۱ .معرفی نهایی معلولین در سهمیه استخدامی مربوط به آنها صرفا از میان آن دسته از معلولین واجد شرایطی خواهد بود که سهمیه ثبت نامی و شرکت در آزمون کتبی آنان در سهمیه معلولین صورت گرفته باشد.
۲ .در صورتی که داوطلب معلول براساس نمره فضلی در آزمون کتبی در رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد در همان شغل محل جنسیت به عنوان داوطلب آزاد معرفی شده باشد، سایر مراحل آزمون و فرآیند استخدام خود را به عنوان داوطلب سهمیه آزاد ادامه خواهد داد.
۳ .پس از انجام مصاحبه استخدامی، اعلام نتایج نهایی داوطلبان بر مبنای سهمیه معرفی شده داوطلب، برای مرحله مصاحبه استخدامی انجام خواهد پذیرفت.
ج) سایر امتیازات
۱ .حافظین قرآن
براساس مصوبه شماره ۱۳۷۳۶/۲۰۰ مورخ ۱۴/۰۶/۱۳۹۰ شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، ۱۰ درصد به امتیاز نمره مکتسبه آزمون کتبی حافظان قرآن دارای درجات (۱ تا ۳ ) برای حافظین قرآن در شغل آموزگار(رشته های تحصیلی مربوط به گروه معارف اسلامی) لحاظ خواهد شد. با توجه به جدول شماره (۱)رشته های تحصیلی مربوط به گروه معارف اسلامی، چنانچه حافظان قرآن دارای مدرک تحصیلی رشته مزبور باشند از امتیاز مربوط برخوردارند خواهندشد.
۲ .بومی شهرستانی (به استثنای شهرتهران و مراکز استانها)
باستناد قانون اصلاح ماده۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری،داوطلبان بومی شهرستانی (به استثنای شهر تهران و مراکز استانها) نسبت به سایر داوطلبان غیر بومی دارای اولویت میباشند. اولویت بومی به این شرح اعمال خواهد شد. »نمره مکتسبه داوطلب بومی شهرستانی درآزمون کتبی (مجموع وزن چهل درصد (۴۰)% برای حیطه عمومی و شصت درصد (۶۰ )% برای حیطه اختصاصی و تخصصی (با ضریب یک و چهاردهم)۱/۱۴ محاسبه و مالک عمل قرار میگیرد.
۳ .قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به ازای تاهل و نیز هر فرزند دو (۲)درصد، مجموعا حداکثر تا ده (۱۰)درصد به امتیاز مکتسبه آزمون کتبی داوطلب اضافه میشود.
تذکر: امتیازات مطروحه در بند فوق الذکر، مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه داوطلب یا فرزند وی، بالای ۵/۲ نباشد. مبنای تعیین نرخ باروری، آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری آزمون استخدامی میباشد.

بخش پنجم: مراحل وشرایط ثبت نام


۱ -ملاک عمل در خصوص تاریخ فراغت از تحصیل (تاریخ فارغ التحصیلی مندرج در متن گواهینامه موقت یا دانشنامه (و در ارتباط با اتمام خدمت دوره ضرورت) تاریخ مندرج در قسمت خاتمه خدمت کارت پایان خدمت (و همچنین در خصوص معافیت دائم) تاریخ مندرج در قسمت صدور کارت معافیت دائم (، سه ماه پس از آخرین روز ثبت نام آزمون استخدامی (۱۴۰۱/۱۲/۱۶) میباشد. ملاک عمل در خصوص سن افراد، اولین روز ثبت نام آزمون استخدامی (۱۴۰۱/۱۲/۱۰) میباشد.
۲ -داوطلبان استخدام می توانند با رعایت مفاد این دفترچه و ضوابط مربوط به امتیاز بومی شهرستانی، حداکثر سه (۳) شغل محل را به شرط یکسان بودن شغل (سهمیه، جنسیت، شرایط احراز و...) انتخاب نماید. اولویت اول ودوم داوطلب به عنوان شغل محل اصلی و اولویت سوم انتخابی نیز برای تکمیل ظرفیت می باشد که به شرط موافقت دستگاه وسازمان اداری واستخدامی کشور وخالی ماندن ظرفیت اقدام خواهدشد.
۳ -درصورت انصراف کتبی ویا عدم مراجعه داوطلب پذیرفته شده (تحت هرشرایط)، آموزش و پرورش میتواند حداکثر تا شش (۶)ماه پس از اعلام نتیجه نهایی آزمون با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان سنجش آموزش کشور در آن شغل محل که داوطلب نداشته و یا افراد پذیرفته شده کمتر از نیاز آموزش و پرورش باشد، از میان داوطلبان آزمون با در نظر گرفتن اولویت های انتخابی داوطلبان و رعایت شرایط تعیین شده در شغل محل مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی (اعم از داشتن حد نصاب، سهمیه، جنسیت، شرایط احراز و...(، حداکثر تا دو (۲) برابرظرفیت باقی مانده، نسبت به دعوت از آنها جهت انجام سایر مراحل استخدامی اقدام نماید.

الف) تهیه فایل عکس اسکن شده:
داوطلب باید یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر، اسکن نموده و فایل آن را برای ارسال از طریق برنامه ثبت نام اینترنتی آماده نماید:
- عکس ۴ ۳ که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ) فقط باید با فرمت JPG باشد. اندازه عکس اسکن شده باید حداقل ۳۰۰ ۲۰۰ پیکسل و حداکثر ۴۰۰ ۳۰۰ باشد. تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد. حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلوبایت بیشتر باشد. حاشیه های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد. حتی الامکان عکس رنگی و دارای زمینه سفید باشد.
تذکر )۱ :)اسکن عکس از روی کارت های شناسایی (کارت ملی، شناسنامه و ...) قابل قبول نمیباشد و داوطلبان لازم است از اصل عکس و مطابق با توضیحات فوق، اقدام به اسکن نمایند.
تذکر )۲ :)عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.
تذکر )۳ :)با توجه به مشکلات به وجود آمده در آزمونهای قبلی، در خصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثرا برای داوطلبانی که ثبت نام آنان توسط دیگران انجام میشود رخ داده است. تاکید میگردد که علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت نامی، حتما نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباها عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما الصاق نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.
ب) پرداخت وجه:
ثبت نام به صورت اینترنتی از روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۱۰روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۱۶انجام خواهد پذیرفت. مدت ثبت نام به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود.
متقاضیان واجد شرایط باید به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و پس از پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ ۲/۳۰۰/۰۰ (دو میلیون و سیصد هزار)  ریال به صورت الکترونیکی و با کارت های بانکی متصل به شبکه ی شتاب نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارائه اطلاعات مورد نیاز اقدام نمایند.
با توجه به اینکه مقرر گردیده در مراحل مختلف فرایند این آزمون خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، لذا داوطلبان برای استفاه از خدمات پیام کوتاه مبلغ ۳۰/۰۰۰( سی هزار) ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه نیز پرداخت نمایند.
موکدا تاکید میگردد مدت زمان تعیین شده برای ثبت نام در آزمون تمدید نمی گردد و متقاضیان باید در مدت زمان فوق نسبت به ثبت نام اقدام نموده و از موکول نمودن آن به روزهای پایانی خودداری نمایند. متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی باید پس از پایان ثبت نام شماره پرونده و کد رهگیری خود را یادداشت نموده و تا پایان مراحل استخدام نزد خود نگهداری نمایند. به ثبت نام های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد و وجوه پرداختی به هیچ وجه مسترد نمیگردد.
ج) تکمیل تقاضانامه ثبت نام:
در ردیفهای۱ ،۲ و۳ :داوطلب باید در محل مورد نظر نام خانوادگی ،نام و نام پدر خود را مطابق با شناسنامه بطورکامل وخوانا وارد نماید. (ازبکاربردن مد، تشدید، الف محذوف یا همزه خودداری شود)
در ردیف ۴ :داوطلب بایدکد ملی خودرا که ده رقم می باشد از چپ به راست درمحل مربوط درج نماید و از درج ممیز و یا خط تیره خودداری نماید.ضمنا داوطلبانی که تاکنون موفق به اخذکارت ملی نشده اند، برای اطلاع ازشماره کد ملی خود با شماره تلفن گویای ۶۶۷۰۷۱۳۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.
- در ردیف ۵ :داوطلب باید برحسب اینکه زن یا مرد میباشد منحصرا مربع مربوط را علامتگذاری نماید.

در ردیف۶ :داوطلب باید ازسمت چپ به راست فقط شماره شناسنامه سریال و محل صدور شناسنامه خود را در محل مربوطه درج نماید و ازدرج حروف، ممیز و یا خط تیره که در بعضی شناسنامه ها درج گردیده خودداری نماید.
- در ردیف ۷ :داوطلب باید تاریخ تولد خود را به صورت سال، ماه و روز (ملاک سن اولین روز ثبت نام) درمحل مربوط درج نماید.
- در ردیف ۸ :داوطلب باید بر حسب اینکه مجرد یا متاهل یا مطلقه می باشد مربع مربوط را عالمتگذاری نماید. داوطلب متاهل یا متارکه کرده باید تعداد فرزندان خود رادرج نماید.
- در ردیف ۹ :داوطلب باید کد استان و شهرستان محل تولد خود را در این محل درج نماید.
- در ردیف ۱۰ :داوطلب باید با علامتگذاری در یکی از مربع ها ، دین خود و سپس مذهب را مشخص نماید.
- در ردیف ۱۱ :داوطلبان مرد باید وضعیت نظام وظیفه خود را با علامتگذاری در مربع مربوطه مشخص نمایند.
- در ردیف ۱۲ :داوطلبان چپ دست می بایست این مربع را علامتگذاری نمایند.
- در ردیف ۱۳ :داوطلب متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران وضعیت ایثارگری خود را بر اساس ۱۳-۱ و ۱۳-۲ باید مشخص نماید.
- در ردیف ۱۳-۱ :داوطلب متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد می بایست باید این گزینه را علامت گذاری نماید.
- در ردیف ۱۳-۲ :داوطلب متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران ۵ درصد باید فقط یکی از گزینه ها را عالمت گذاری نماید.
- درردیف ۱۴ :داوطلبان شاغل مشمول تبصره ۲ماده واحد ۸۳۳ می توانند این قسمت را علامت زده و مدت سابقه خود را درج نمایند.
- درردیف ۱۵ :داوطلبان معلول در این قسمت باید تیک مربوط به سهمیه ۳ درصدی را زده و نوع معلولیت باز شود و وضعیت معلولیت خود را در یکی از مربع ها علامتگذاری نمایند.
- درردیف ۱۶ :داوطلب مشمول حافظان قرآن باید این بند را علامتگذاری نماید.
- در ردیف ۱۷ :داوطلب می بایست آخرین مقطع تحصیلی خودرا براساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما در این قسمت درج نماید.
- در ردیف ۱۷ :داوطلب می بایست عنوان رشته تحصیلی خود را (براساس شرایط احراز مندرج در دفترچه ) مشخص و دراین محل درج نماید.
- در ردیف ۱۹ :داوطلب باید نوع دانشگاه یا موسسه محل اخذ مدرک خود را درج نماید.
- در ردیف ۲۰ :داوطلب باید دانشگاه یا موسسه محل اخذ مدرک خود را درج نماید.
- در ردیف ۲۱ :داوطلب می بایست تاریخ فارغ التحصیلی خودرا دراین قسمت درج نماید.
- در ردیف ۲۲ :داوطلب باید معدل آخرین مدرک تحصیلی خود را درج نماید.
- در ردیف ۲۳ :داوطلب می بایست کد و نام استان و شهرستان محل اقامت خود را جهت تعیین حوزه امتحانی درج نماید.
- در ردیف ۲۴ :داوطلب می بایست کدپستی دقیق خود را که یک عدد ده رقمی می باشد در محل مربوط درج نماید.
- در ردیف ۲۵ و ۲۶ :داوطلب می بایست شماره تلفن ثابت و همراه خود را درج نماید.
- در ردیف ۲۷ :داوطلب می بایست آدرس پست الکترونیکی خود را درج نماید.
- در ردیف ۲۸ :داوطلب می بایست کد و نام استان و شهرستان محل اقامت خود را درج ادرس دقیق خود را مشخص نماید.
- در ردیف ۲۹ :داوطلب می بایست کد و عنوان شغلی و اولویت انتخابی (سه اولویت) خود را در این محل درج نماید.
- در ردیف ۳۰ :داوطلب می بایست بومی بودن یا غیر بومی بودن خود را برای هر سه شغل محل انتخابی مشخص نمایند. در صورت بومی بودن استان و شهرستان بومی و نوع بومی بودن خود را بر اساس موارد درج شده مشخص نماید.
د) زمان برگزاری آزمون و نحوه دریافت کارت شرکت در آن:
کارت شرکت در آزمون استخدامی رشته ی شغل آموزگار ابتدایی/ابتدایی و آموزگار ابتدایی/ استثنایی از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ برای مشاهده و پرینت بر روی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در روز جمعه مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۸ در تهران و با توجه به آمار شرکت کنندگان، حسب مورد در مراکز استانها برگزار خواهد شد و مالک تعیین حوزه امتحانی داوطلبان شهرستان محل اقامت فعلی میباشد که در تقاضانامه درج خواهند نمود.

بخش ششم: سایر مراحل استخدامی و نحوه اعلام نتیجه

الف) تعیین حدنصاب
معرفی داوطلبان جهت انجام سایر مراحل استخدامی، منوط به کسب حد نصاب در امتحان مشترک فراگیر(کتبی) بوده و انتخاب افراد پذیرفته شده بر اساس ترتیب نمرات مکتسبه، سهمیه های قانونی و با رعایت سایر قوانین و مقررات جاری، مطابق قواعد زیر میباشد:
پس از برگزاری امتحان مشترک فراگیر (کتبی) ، نمرات داوطلبان به تفکیک حیطه های عمومی ، اختصاصی و تخصصی محاسبه خواهد شد براین اساس کسب حداقل پنجاه (۵۰)% درصد میانگین نمره مکتسبه سه نفراول با ارزش وزنی چهل (۴۰)% درصد برای حیطه عمومی و شصت (۶۰ )% درصد برای حیطه های اختصاصی و تخصصی در هر شغل- شهرستان محاسبه و مبنای سایر مراحل معرفی داوطلبان قرار میگیرد.
تذکر: داوطلبان فاقد حد نصاب، از ادامه سایر مراحل استخدامی حذف و صرفا کارنامه امتحان مشترک فراگیر(کتبی) از طریق درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org جهت اطالع برای آنها قابل مشاهده خواهد بود.
ب) اعلام نتایج اولیه سه (۳ )برابر ظرفیت ازبین داوطلبان واجد شرایط، جهت ارزیابی تکمیلی از بین داوطلبان دارای حدنصاب
انتخاب افراد چند برابر ظرفیت جهت معرفی همزمان به مرحله ارزیابی تکمیلی و گزینش از بین داوطلبانی که حد نصاب الزم را کسب نموده اند، بر اساس نمره مکتسبه آنان و با در نظر گرفتن سهمیه های قانونی به تعداد سه برابر ظرفیت پذیرش برای داوطلبان آزاد وسهمیه معلولین و دو(۲) برابرظرفیت برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری در هرشغل-محل-جنسیت و به ترتیب نمرات فضلی صورت میپذیرد.
ج)معرفی به مرحله ارزیابی تکمیلی صلاحیت معلمی و گزینش
براساس نمره مکتسبه افراد در امتحان مشترک فراگیر و با در نظر گرفتن سهمیه های قانونی، به تعداد سه برابر ظرفیت در هر شغل- محل جهت طی مراحل مربوط معرفی خواهند شد.
مرحله اول: بررسی اسناد و مدارک خوداظهاری داوطلب در زمان ثبت نام و بررسی ویژگی های جسمانی و روانی؛ مدارک و مستندات خوداظهاری داوطلب معرفی شده و ویژگی های جسمانی و روانی، برابر ضوابط ومقررات مربوط و مفاد این دفترچه، بررسی ودرصورت تایید به مرحله ارزیابی تکمیلی معرفی خواهد شد.
مرحله دوم: صلاحیت و شایستگی های معلمی داوطلبانی که اسناد و مدارک خوداظهاری و ویژگیهای جسمانی وروانی آنان، بررسی و مورد تایید قرار گرفته در مرحله ارزیابی تکمیلی طبق جدول شماره (۲)ازطریق مراکز ارزیابی آموزش وپرورش، مورد سنجش و ارزیابی قرارخواهد گرفت و همزمان فرایند بررسی صلاحیت های عمومی توسط گزینش انجام خواهد شد.
تذکر۱ :در صورتی که تعداد داوطلب دارای حدنصاب و واجد شرایط در هر "شغل محل جنسیت" کمتر از تعداد اعلام شده باشد، تمامی افراد واجد شرایط دارای حدنصاب آن "شغل محل جنسیت" برای مرحله ارزیابی تکمیلی معرفی خواهند شد.
تذکر۲ : داوطلبان باید در مرحله ارزیابی تکمیلی صلاحیت معلمی توسط مراکز ارزیابی و سایر عوامل مربوط در مجموع حداقل ۴۷۰ امتیاز از حداکثر امتیاز ممکن (۱۰۰۰ امتیاز) را کسب نمایند.
تذکر۳ : شیوه اجرای ارزیابی تکمیلی و جزئیات موارد مربوط پس از اجرای آزمون مشترک فراگیر(کتبی)اعلام میگردد. براین اساس ارزیابی تکمیلی ، مطابق ضوابط مربوط توسط کانون های ارزیابی آموزش وپرورش صرفا برای افراد معرفی شده واجدشرایط صورت خواهد گرفت آموزش وپرورش نمره مرحله ارزیابی را جهت گزینش نهایی و اعالم نتیجه آزمون، به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال خواهد کرد.
تذکر ۴ :با توجه تبصرره ۳ ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسرانی به ایثارگران،ایثارگران مشمول سهمیه های ۲۵ و ۵ درصد متقاضی استخدام در ادارات آموزش و پرورش، بایستی حداقل هشتاد درصد(۸۰ در صد) حداقل امتیازات مندرج در تذکر۳و۴ را کسب نمایند.

 

د) اعلام نتیجه نهایی آزمون
پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به آموزش وپرورش(حداکثر سه برابر) درسقف ظرفیت پذیرش، مطابق جدول شماره (۲)و براساس نتیجه امتحان مشترک فراگیر (کتبی) با وزن چهل (۴۰)درصد )و ارزیابی تکمیلی با وزن شصت (۶۰)درصد که درجدول مزبور لحاظ شده و مفاد این دفترچه و بر اساس اولویت های انتخابی (حداکثر ۲ کد شغل محل) درمقایسه باسایر داوطلبان وبا رعایت سهمیه قانونی داوطلب، به تعداد یک برابر ظرفیت صورت خواهد گرفت.
تذکر۱ :گزینش موظف است با رعایت ماده (۱۶) قانون گزینش نتیجه اولیه افراد را جهت طی سایر مراحل استخدام قبل از نتیجه نهایی اعلام کرده، لیکن نظر نهایی گزینش پس از بررسی الزام قبل از اتمام دوره مهارت آموزی و صدور حکم استخدامی اعلام خواهد شد.
تذکر۲ :پس از اعالم نظرگزینش در صورت مساوی بودن مجموع نمرات مکتسبه داوطلبان در آزمون کتبی مشترک و ارزیابی تکمیلی، اولویت انتخاب با داوطلبانی خواهد بود که نمره مکتسبه آنان در آزمون امتحان مشترک فراگیر (کتبی) بالاتر باشد.

تذکر۳ :پذیرفته شدگان نهایی مکلفند جهت پیگیری ادامه فرایند استخدام وگذراندن دوره مهارت آموزی به اداره کل آموزش وپرورش استان محل خدمت و همچنین دانشگاه فرهنگیان مراجعه نمایند .عدم مراجعه در مهلت تعیین شده(تحت هرشرایطی) به منزله انصراف از استخدام در آموزش وپرورش تلقی خواهد شد.

بخش هفتم: شرایط اختصاصی

۱ :)گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی توسط پذیرفته شدگان با رعایت شرایط و ضوابط ذیل:
- به استناد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش، ملزم به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی (این دوره شامل مجموعه ای از دروس تربیتی، تخصصی و کارورزی (نظری، مهارتی) است که برای دانش آموختگان رشته های مختلف دانشگاهی و حوزوی پذیرفته شده در آزمونهای استخدامی آموزش وپرورش برابر آیین نامه خاص خود برگزار میشود. دوره مهارت آموزی شغل آموزگار ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان، بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور میباشد.
- مهارت آموزانی که ازحضور در کلاس درس، امتحانات مواد درسی و یا آزمون جامع خودداری نمایند به عنوان انصراف از ادامه روند استخدام تلقی شده و مشمول پرداخت هزینه های دوره آموزشی و خسارتهای وارده خواهند بود.
- بخشی از هزینه های برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی (خدمات آموزشی و رفاهی) برعهده داوطلب خواهد بود و چنانچه هریک از پذیرفته شدگان در طول برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی از ادامه تحصیل و اشتغال منصرف شوند، وزارت آموزش وپرورش میتواند به تشخیص خود نسبت به محاسبه و اخذ هزینه های مربوط اقدام نماید.
- شرایط، ضوابط و نحوه ثبت نام در دوره یکساله مهارت آموزی بعد از قبولی نهایی و تایید صلاحیتهای عمومی توسط گزینش، از سوی دانشگاه فرهنگیان اعلام خواهد شد. رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی دانشگاه مزبور، الزامی میباشد. پذیرفته- شدگان نهایی جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت یکساله مهارت آموزی میبایست ازطریق پایگاه اطلاع رسانی به نشانی  www..cfu.ac.ir موضوع را پیگیری نمایند.

- مدت دوره یکساله مهارت آموزی جزء سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفا به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش و پرورش میباشد. گواهی پایان دوره مهارت آموزی، دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی نمیباشد.
- محل مهارت آموزی دوره یکساله، براساس شغل محل پس از اعلام نتایج قطعی توسط دانشگاه فرهنگیان تعیین خواهد شد.
- تغییر محل مهارتآموزی، صرفا در صورت وجود شغل، با رعایت جنسیت از طریق سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
- پردیس های دانشگاه فرهنگیان به عنوان مجری دوره مهارت آموزی، مسئولیتی در قبال اسکان و تغذیه مهارت آموزان ندارند در صورت وجود امکانات و تقاضای افراد، ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوط امکانپذیر خواهد بود.
۲ :)با توجه به مصوب جلسه ۹۶۵ مورخ ۱۷/۴/۱۳۹۸ شورای عالی آموزش و پرورش و همچنین تبصره ۴ ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش مصوب جلسه ۸۳۳ مورخ ۲۷/۸/۱۳۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، هرگونه گزینش و استخدام در مشاغل آموزشی و تربیتی در آموزش و پرورش، بر اساس نیاز "برای بوم خدمت" خواهد بود که به صورت استانی صورت میپذیرد. بنابراین بعد از طی فرایند استخدامی، خارج شدن نیرو (فرد قبول شده) از بوم خدمت استانی به منزله قطع رابطه استخدامی بوده و ابقای ردیف برای بوم استان خواهد بود.
۳ :)فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم(سابق)، دانشگاه فرهنگیان و فارغ التحصیلان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که دارای تعهد خدمت به وزارت آموزش وپرورش میباشند، حق ثبت نام در آزمون استخدامی را ندارند.
۴ :) پذیرفته شدگان شغل محلهای آموزش و پرورش عشایری که دارای چند منطقه و یا ناحیه آموزش وپرورش می باشند. تعیین محل خدمت دقیق آنان براساس نیاز، بعد از گذراندن موفقیت آمیزدوره یکساله مهارت آموزی، از طریق اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط صرفا برای مدارس و مناطق عشایری صورت خواهدگرفت.
۵ :)محل خدمت یک منطقه آموزشی است که حسب نیاز آموزش و پرورش جهت استخدام و اشتغال پذیرفته شدگان نهایی، در این آگهی مشخص شده است. الزم به ذکر است شهرستانهایی که در جدول فهرست شغل محلهای اداره کل آموزش و پرورش استانها، دارای چند منطقه آموزش و پرورش میباشند، منطقه آموزش و پرورش محل خدمت فرد قبول شده (قبل از اشتغال)، توسط اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه در یکی از مناطق آموزش و پرورش همان شهرستان تعیین خواهد شد.

۶ :)مهارت آموزان در زمان ثبت نام در پردیس های دانشگاه فرهنگیان، ملزم به ارائه مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و مدرک ICDL میباشند، در غیر اینصورت باید تعهد نمایند که قبل از اتمام دوره یکساله مهارت آموزی، مدارک مزبور را ارائه نمایند.
۷ :)پذیرفته شدگان نهایی ضمن شرکت و موفقیت در دوره مهارت آموزی دانشگاه فرهنگیان می بایست در قالب برنامه سنجش صلاحیت حرفه ای معلمان و در مسیر رشد معلمی در دوره های ضمن خدمت پیش بینی شده مطابق ضوابط اعلامی وزارت آموزش و پرورش موفق به دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی گردند. گذراندن حداقل ۱۲۰ ساعت ضمن خدمت مرتبط با امورتربیتی ومهارتهای معلمی برای پذیرفته شدگان رشته های غیر امورتربیتی دردوسال نخست استخدام الزامی است .
۸ :)به منظور نگهداشت و افزایش ماندگاری نیروهای استخدام شده در دوره ابتدایی، هرگونه تغییر سمت نیروهای بکارگرفته شده موضوع این آگهی به سایر مشاغل گروه معلم و کیفیت بخشی و یا انتقال ایشان به سایر دستگاههای اجرایی ممنوع است، مگر در موارد خاص که پس از بررسی واحد طرح و برنامه استان و با تایید مرکز برنامه ریزی منابع انسانی واموراداری و معاونت آموزش ابتدایی وزارتخانه انجام میگردد. در اجرای تبصره ۴ مصوبه ۸۳۳ شورای انقلاب فرهنگی، خارج شدن نیرو از بوم (استان، شهرستان، منطقه و ناحیه) به منزله قطع رابطه استخدامی و ابقای ردیف برای بوم خواهد بود.

بخش هشتم: تذکرات مهم

۱ :) داوطلبان صرفا در صورتی میتوانند در آزمون استخدامی آموزش وپرورش ثبت نام نمایند که مقطع، رشته و گرایش مندرج در متن گواهینامه موقت یا دانشنامه مدرک تحصیلی آنان، مطابق با شرایط احراز مشاغل قید شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون یکسان باشد. در صورتی که برای برخی از رشته های تحصیلی در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون، گرایش خاصی ذکر شده باشد، صرفا فارغ التحصیلان همان رشته و گرایش تحصیلی میتوانند در آزمون ثبتنام نمایند. اما در صورتی که هر یک از رشته های تحصیلی بدون ذکر گرایش و یا با عبارت  "کلیه گرایشها" در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی درج شده باشد، فارغ التحصیلان کلیه گرایشهای آن رشته تحصیلی در مقطع مورد نظر، میتوانند در آزمون استخدامی ثبت نام نمایند و در صورتی که یک رشته تحصیلی با عبارت »بدون گرایش« در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون درج شده باشد، صرفا آن رشته تحصیلی به صورت تنها و بدون گرایش مد نظر میباشد.
به طور مثال نام رشته های تحصیلی ذکر شده در بخش شرایط احراز شغلها، به سه صورت آمده است:
الف: با ذکر کلمه  "گرایش" مثال: مشاوره گرایش امور تربیتی ، که منظور گرایش خاصی از یک رشته تحصیلی میباشد و شامل دیگر گرایشهای این رشته نمیشود.
ب: بدون ذکر کلمه "گرایش«" و یا با ذکر عبارت "کلیه گرایشها"  مثال: آموزش و پرورش ابتدایی و یا الهیات و معارف اسلامی (تمامی گرایشها)، که همه گرایشهای این رشته تحصیلی را شامل میشود.
ج: با ذکر عنوان "بدون گرایش" مثال: فلسفه (بدون گرایش) که صرفا همین رشته تحصیلی بدون هیچگونه گرایشی را شامل میشود.
ضمنا فارغ التحصیالن دانشگاه امام صادق، در صورتی می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند، که عنوان مدرک تحصیلی مندرج در متن دانشنامه یا گواهی موقت آنان بدون در نظر گرفتن پیشوند "معارف اسلامی "با مقطع، رشته و گرایش تحصیلی پیش بینی شده در شرایط احراز مشاغل مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام یکسان باشد .این دسته از داوطلبان، باید در زمان ثبت نام، عنوان رشته تحصیلی خود را بدون در نظر گرفتن پیشوند "معارف اسلامی "انتخاب نمایند
۲ :) مدارک تحصیلی پایین تر از مقاطع تحصیلی اعلام شده در شرایط احراز مشاغل درآگهی استخدامی و همچنین مدارک معادل، برای شرکت در آزمون استخدامی مجاز نمیباشد.
۳ :)به موجب رای وحدت رویه شماره ۱۳۵۸الی۱۳۷۳مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۹هیات عمومی دیوان عدالت اداری؛ تعیین و تایید ارزش علمی مدارک تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی )دولتی و غیردولتی( ازوظایف و اختیارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد، بنابراین چنانچه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بنابر مقتضیات زمانی بدون تغییر در محتوای رشته های تحصیلی دانشگاهی تغییراتی را در عناوین مدارک تحصیلی اعمال و آن را اعلام نموده باید ملاک عمل قرار گیرد. براساس صلاحیت تطابق رشته های تحصیلی دانشگاهی برعهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواهدبود

۴ :)افراد دارای مدارک تحصیلی بالاتر از مقاطع تحصیلی اعلام شده، برای شرکت در آزمون میبایست مدرک (مقطع، رشته و گرایش تحصیلی) ذکر شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی را داشته باشند. بدیهی است صدور حکم کارگزینی یا تنظیم قرارداد پیمانی پذیرفته شدگان بر اساس مقاطع تحصیلی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی میباشد.
۵ :)بر اساس بند (ز) ماده (۴۲) قانون مدیریت خدمات کشوری و آیین نامه شماره ۸۸۳۸۴/۴۴۱۷۸ مورخ ۲۲/۰۴/۱۳۸۹وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک، داوطلبان استخدام میبایست سالمت جسمانی، روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام میشوند را داشته باشند(با در نظر گرفتن بند (ب)  "سهمیه معلولین"، بخش(۴)امتیازات و سهمیه های قانونی، در صورت عدم تایید توانایی داوطلبان استخدام توسط دستگاه مربوطه در مرحله بررسی مدارک و معاینه پزشکی، مرجع رسیدگی به اعتراض داوطلبان، شورای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه میباشد.
۶ :) با توجه به اینکه دستگاه استخدام کننده اطلاعات خود اظهاری و مدارک متقاضیان معرفی شده چند برابر ظرفیت را پس از اعلام نتایج آزمون کتبی داوطلبان بررسی خواهند نمود، لذا در صورتی که مدارک داوطلبان از جمله مدارک تحصیلی، پایان خدمت یا معافیت دائم، سن، ایثارگری، معلولیت و سابقه اشتغال غیررسمی در دستگاههای اجرایی (برای محاسبه حداکثر سن) ، مغایر با شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی باشد، برای داوطلب حقی ایجاد نخواهد کرد و در هر مرحله از آزمون استخدامی(اعلام نتایج اولیه، مصاحبه استخدامی، گزینش و حتی در صورت پذیرش نهایی)، داوطلب از ادامه فرآیند جذب و استخدام حذف خواهد شد.
۷ :)با توجه به اینکه امتیازات قانونی مندرج در این آگهی برمبنای اطلاعات خوداظهاری داوطلبان لحاظ میگردد، لذا درصورتی که اطلاعات خوداظهاری ازجمله حافظین قران،بومی شهرستانی (به استثنای شهرتهران ومراکز استانها) و قانون حمایت ازخانواده و جوانی جمعیت مغایر با شرایط مندرج دردفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی باشد، صرفا اطلاعات خوداظهاری حقی برای داوطلب ایجاد نخواهدکرد.
۸ :)مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسالامی در صورت پذیرفته شدن در آزمون استخدامی، حداکثر دو ماه پس از اعالم نتیجه نهایی باید به تایید سازمان مرکزی دانشگاه مذکور برسد.
۹ :)مسئولیت ثبت نام در آزمون استخدامی به عهده داوطلب بوده و تاکید میگردد با توجه به اشتباهات پیش آمده در زمان ثبت نام داوطلبان توسط سایر افراد(در مواردی نظیر اطلاعات شخصی، تحصیلی، سهمیه های قانونی، بومی و...)، که امکان اصلاح آنها پس از پایان زمانهای تعیین شده برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات وجود ندارد، بنابراین ضروری است داوطلبان نسبت به کنترل دقیق اطلاعات خود اقدام الزم را بعمل آورند.
۱۰ :)به منظور رعایت عدالت استخدامی و ایجاد فرصت برابر برای تمامی داوطلبان آزمون استخدامی، پس از اتمام مهلت ثبت نام و زمانهای تعیین شده برای ویرایش اطلاعات داوطلبان، امکان هیچگونه تغییر و اصلاح در اطلاعات خوداظهاری داوطلبان وجود نداشته، بنابراین داوطلبان میبایست در زمانهای تعیین شده برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات در تکمیل فرم ثبت نام آزمون استخدامی دقت الزم را بعمل آورند.
۱۱ :)به منظور احراز مهارتهای پایه وعمومی فناوری اطلاعات افراد واجد شرایط جهت استخدام در مشاغل تخصصی، کارشناسی و بالاتر (موضوع تبصره دو ماده (۴۲) قانون مدیریت خدمات کشوری) داوطلبان استخدام موظفند حداکثر یک ماه پس از اعلام تایید گزینش، مدارک مربوط به کسب مهارتهای هفتگانه (ICDL )صادره از مراکز و موسسات تایید صلاحیت شده توسط سازمان اداری و استخدامی کشور را ارائه نمایند. بدیهی است کسانی که فاقد گواهینامه های مذکور میباشند و یا گواهینامه آنان از مراکز تعیین صالحیت شده نمیباشد، موظفند برای شرکت در آزمون تعیین سطح و دریافت گواهینامه مذکور به یکی از مراکز تعیین صلاحیت شده در بخش اعتبارسنجی موسسات آموزشی (با عنوان موسسات تعیین صلاحیت شده) که در درگاه
الکترونیکی سازمان اداری و استخدامی کشور با نشانی www.aro.gov.ir  قابل مشاهده میباشد، مراجعه نمایند.
۱۲ :)هر داوطلب در صورت مشمول بودن در هر یک از سهمیه های قانونی ۲۵ و ۵ درصد ایثارگران و ۳ درصد معلولان، صرفا مجاز است در یکی از سهمیه های مشخص شده بر اساس ضوابط مربوطه، ثبت نام نماید. به عبارت دیگر چنانچه داوطلبی واجد شرایط برای استفاده از دو یا چند سهمیه قانونی فوق الذکر باشد، در زمان ثبت نام صرفا مجاز است یکی از سهمیه های مورد نظر را انتخاب نماید و مبنای قرار گرفتن وی در هر یک از سهمیه های استخدامی فوق الذکر (با رعایت ضوابط مربوطه) انتخاب فرد در زمان ثبت نام میباشد.
۱۳ :)مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی و یا ارائه مدارک به صورت ناقص در زمان بررسی مدارک، ارزیابی تکمیلی، بررسی صلاحیت های عمومی گزینش ویا دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب خواهد بود و چنانچه در هر مرحله از جذب و استخدام محرز شود، داوطلب به اشتباه یا به عمد اطلاعات خلاف واقع داده و یا فاقد شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی باشد، از انجام مراحل بعدی محروم گردیده و در صورت صدور حکم استخدامی، حکم مزبور لغو و بالاثر میشود.

دفترچه آزمون

 خبر ۱۶ اسفند ۱۴۰۱- اصلاحیه دفترچه راهنمای آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ۱۴۰۱

ضمن آرزوی موفقیت تیم «ای استخدام» برای کاربران شرکت کننده در آزمون استخدام آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی آموزگار ابتدایی در سال ۱۴۰۱ به اطلاع می رسانیم، با توجه به اعلام وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اصلاحات دفترچه راهنمای مذکور، اصلاحات به شرح ذیل انجام میگردد. مهلت ثبت نام نیز تا تاریخ ۱۹ اسفند تمدید گردید.

ضمنا باتوجه به اصلاحات اعلام شده مقرر گردید امکان ویرایش اطلاعات برای متقاضیان ایجاد گردد. بر این اساس، آن دسته از متقاضیانی که قبلا نسبت به ثبت نام اقدام نمودهاند، می توانند در صورت تمایل تا تاریخ فوق، نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایند.

اصلاحیه آزمون

ثبت نام در آزمون استخدام آموزش و پرورش

متقاضیان محترم استخدام در آزمون آموزش و پرورش می‌توانند پس از بررسی شرایط استخدام آموزش و پرورش که در مطالب بالا به صورت کامل توضیح داده شده است، جهت ثبت نام در آزمون آموزش و پرورش اقدام نمایند. با توجه به تلاش وزارت آموزش و پرورش جهت افزایش سطح کیفی و دانش معلمان محترم مدارس، عجیب نیست که در این آزمون هیچ بند و شرایطی جهت استخدام در آموزش و پرورش با مدرک دیپلم وجود ندارد. اما برای سایر سطوح تحصیلات تکمیلی بنابر مفاد و شرایط آزمون امکان ثبت نام وجود داشته و متقاضیان محترم آزمون آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ می‌توانند جهت ثبت نام در این آزمون مراحل ثبت نام را طی نمایند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش از برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ خبر داددو گفت: امسال ۲۸ هزار و ۱۷ نفر آموزگار استثنایی، ابتدایی و عشایری و مرزی جذب می شوند. همچنین احتمال دارد دفترچه آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ تا پایان اسفند ۱۴۰۱ منتشر شود.

شرایط سنی آزمون استخدام آموزش و پرورش و حداکثر استخدام آموزش و پرورش نیز کاملا به مدرک تحصیلی متقاضی مرتبط است و می‌توانید بخش دوم: شرایط عمومی داوطلب بند شرایط سنی و تبصره‌های آن را به دقت مطالعه نمایید.

 

منابع مطالعاتی برای مصاحبه
در این بخش تمام منابع مطالعاتی برای مصاحبه آزمونهای استخدامی شامل مصاحبه عقیدتی و سیاسی، روانشناختی، تخصصی و ... گردآوری شده است. شما میتوانید با مراجعه به هر لینک مورد نظر مطالب موجود را مطالعه نمایید.
سوالات متداول
ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۱٬۲۲۳٬۱۱۳ نظر برای استخدام آموزش و پرورش (خبر جدید)

 • M
  Mehrsa🌼
  ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۱۲
  خسته نباشید دوستان..🙏🌹 یکی ک کتاب روان شناسی تربیتی سیف رو داره لطف میکنه فصل 1تا5 به ترتیب اسم هاش رو بهم بگه.. ممنون..
  چون مدرسان دارم میخوام ببینم فصل ها چجوره ترتیبش
  • م
   مها
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۴۷
   منم مدرسان دارم چ فصلایی میخونی
  • م
   مهرناز گرافیک
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۵۲
   سلام
   بچه ها به نظرتون عمومی آزمون دبیری هم مثل آزمون آموزگاری است؟
   • ب
    ب ارزوهایم قول رسیدن را داده ام،🙂
    ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۵۹
    بله در کل آموزشو پرورش عمومی جدید معرفی کرده دفترچه اموزگاری رو دانلود کنید
    • م
     مهرناز گرافیک
     ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۲۵
     ممنون از پاسختون
   • خ
    خدایا یعنی میشه منم یه روزی ب آرزوم برسم.
    ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۵۲
    چی میشد اگر تاریخ برگزاری آزمون‌و تغییرش بدن ببرن مردادماه هوممم😩
    • ل
     لطفا جواب بدین
     ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۸
     منم با نظر اون دوستمون موافقم که گفتند مثلا وصیت نامه ، گام دوم انقلاب یا مثلا سند تحول هر کدوم یه کتاب جداست و این فایل هایی که موجوده خلاصه است به نظرتون همین فایل ها رو بخونیم کافیه یا نه
     • S
      Sh
      ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۶
      بچه هااااادبیری عمومیاش همیناس ؟
      • ب
       ب ارزوهایم قول رسیدن را داده ام،🙂
       ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۰۲
       بله داریییییم میخونیمشون😎 البته 3روزه هیچی نخوندم🤭😁😁😁
      • ی
       یونس زیست
       ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۱
       بسم الله الرحمن الرحیم
       پاسخ تست چالشی هوش کلامی
       کدام کلمه با بقیه متفاوت هست
       الف-داماد
       ب-ساس
       ج-دزد
       د-عروس
       پاسخ متفاوتی دارد
       کلمه داماد وساس ودزد چه از راست چه از چپ بخونید یکی میشه پس پاسخ عروس میشه
       کلمه داماد وساس وعروس نکته دارند پس دزد نکته دارد
       داماد وعروس وساس از ویژگی انسان هست اما ساس حیوان نیست
       در حالت کلی هر سه پاسخ درست هست
       اما کدوم پاسخ مورد نظر طراح هست ؟؟؟؟؟؟
       نکته بسیار بسیار مهم اینه
       اون عروس واون دزد هردو مربوط به ویژگی ساختاری کلمه هست ودر یک گروه قرار دارند
       اون کسی عروس انتخاب کرده به همین دلیل دلیل باید دزد هم انتخاب کنه یا اون کسی دزد انتخاب کنه به همین دلیل باید عروس هم انتخاب کنه
       نظر شخصی من بهترین گزینه میشه انتخاب کرد همان ساس هست
       حالا درسته برخی میگن دزد میشه یا عروس میشه ممکنه پاسخ اینها هم درست باشه ولی اینها هیچ دلیلی برای رد اون دو مورد دیگه نکردند
       اما من دلیل برای اونها اوردم
       • R
        Raziye
        ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۳۹
        دفترچه دبیری کی میاد دیگه
        • ح
         حسن
         ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۸
         سلام می آید هر چه دیر تر بهتر
         • ب
          ب ارزوهایم قول رسیدن را داده ام،🙂
          ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۰۴
          خیلی خوب گفتین🤭🤭🤭🤭
          • م
           مبینا
           ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۳۲
           چرا بهتر؟بالاخره تکلیف آدم معلوم میشه!اینکه رشته ی ما و شهر ما میخواد یا نه؟کاش زودتر دفترچه دبیری بیاد
          • م
           محسن
           ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۹
           هنوز مشخص نیست
           • R
            Raziye
            ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۰۱
            عمومی واختصاصیاش همیناس
          • ز
           زهرا
           ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۲۶
           به امید خدا عصر برنامه چیدم.ازغروب تاالان دارم میخونم.چون تازه شروع کردم.راهنماها خیلی برام دشوار.سنجش وپرورشی وفنون برام قابل فهم تر وقبلا خوندمشون.می مونه عمومی ها واسناد بالا ستی وراهنما.تعداد صفحات تقسیم بر 21روز کردم که روزانه بدونم چندصفحه بخونم‌.بچه ها اینطوری خوبه؟
           • ز
            زهرا
            ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۲۳
            بچه ها من سیستم بدنم کلا خواب الود.اسپرسو هم دوس ندارم.نمیدونم چیکارکنم چی بخورم خوابم نبره.راهکار میدید
            • ز
             زهره
             ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۵۷
             بچه ها چاپ جدید صعود چهل ساله خیلی فرق داره با قبلیش؟
             • م
              مینو
              ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۲۵
              امار و ارقام به روز شده
              • ز
               زهره
               ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۵۲
               یعنی از کدوماش سوال میدن جدید یا قدیم
               • م
                مینو
                ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۱۸
                چاپ جدید
             • ف
              فرزانه402
              ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۳۷
              به : به آرزوهایم قول رسیدن دادم
              سلام دوست عزیز، گفته بودید کتابای عمومی رو خریدید ، میشه لطفا مشخصات کامل کتاب صعود چهل ساله رو بگید؟
              اسم دقیق کتاب
              سال چاپ
              انتشارات
              و طرح روی جلد رو هم تا جایی که ممکنه بگید چه شکلیه لطفا🌹
              • م
               مینو
               ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۲۰
               عنوان کتاب:صعود چهال ساله؛مروری بر دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی براساس امارهای بین المللی
               نویسندگان:سیدمحمد راجی و سیدمحمدرضا خاتمی
               آخرین چاپ،چاپ هجدهم
               سال انتشار1401
               عکس روی جلد،پس زمینه آسمون با نقشه ایران که انگار با رنگ روغن کشیده شده.
               • 🌱
                🌱
                ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۳۰
                مینو من کتاب صعود چهل ساله رو از پاتوق کتاب گرفتم 30تومن ولی باید کتابخونه بخونم😵‍💫
                • م
                 مینو
                 ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۶
                 منم از طاقچه گرفتم،باید توی خود برنامه بخونی.
               • ب
                ب ارزوهایم قول رسیدن را داده ام،🙂
                ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۸
                سلام عزیزم دیر پیامتونو دیدم دوست خوبمون مینو جان لطف کردن مشخصات رو فرستادن تهیه کنید بخونیدش خیلی ساده اس سخت نگیریدش 🤭😁😁
               • خ
                خدایا یعنی میشه منم یه روزی ب آرزوم برسم.
                ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۲۲
                الهی بحق این لحظات ملکوتی بحق آبروی حضرت زهرا هممون امسال ب آرزومون برسیم ودراین آزمون موفق وسربلند بیرون بیاییم.. بگو آمین😍
                منم دعا کنید☺
                دعاتون میکنم😍
                • ا
                 استخدامی
                 ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۲۹
                 الهی آمین
                 • ص
                  صبا مامانِ آوین
                  ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۴۰
                  الهی آمین🙏
                  • ◀️خواستن=توانستن⏮
                   ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۴۱
                   آمین یا رب العالمین🌺❤
                   • ی
                    یا صاحب الزمان
                    ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۴۴
                    الهی آمین
                    • ح
                     حسن
                     ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۳۵
                     سلام الهی امید
                     • ی
                      یا زهرا
                      ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۲۳
                      الهی آمین🙏
                     • 🎖
                      🎖مصطفی...🪶 
                      ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۱۹
                      چند وقته یه حرفی رو میخوام بگم ولی نگفتم امروز دیه میگم🙃
                      من الان دو ساله که دارم برا استخدامی میخونم تو این دو سال تجربه ای که کسب کردم این بودا که
                      منبع خوب حتی از خوندن هم مهم تره
                      خوندن خوبه ولی چقد مگه میتونی به حافظه ات بسپاری
                      من سال پیش این اشتباه کردم منبع ام خوب بود ولی زیادی بود🙂
                      حالا هم نمیگم دوستان حتما به توصیه ام عمل کنن و بشینن خلاصه بخونن نه
                      ولی در کنار متنایی که میخونید حتما این تستا رو هم بگیرین بزنید،ان شا الله که موفق باشید🧡🌱
                      • ❤❤❤❤
                       ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۳۱
                       کدوم تستا؟
                       • 🎖
                        🎖مصطفی...🪶 
                        ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۵۷
                        چرا جوابای من به تو ثبت نمیشه😶
                       • ف
                        فرزانه402
                        ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۳۸
                        منظورت تستای ای استخدامه؟؟
                        • 🎖
                         🎖مصطفی...🪶 
                         ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۴۴
                         هر جا بگردین تست پیدا میشه از ای استخدام تا ...😅
                         جوینده یابندس
                        • ص
                         صبا مامانِ آوین
                         ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۴۲
                         ان شالله هممون موفق و سربلند میشیم🌹🌹
                         • 🎖
                          🎖مصطفی...🪶 
                          ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۵۶
                          ان شا الله
                         • ا
                          الهام تربیت بدنی
                          ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۹:۴۶
                          ممنون ازتون انشاله موفق بشید امسال
                          • 🎖
                           🎖مصطفی...🪶 
                           ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۰۲
                           🌱🧡
                          • م
                           مامان دوقلوها
                           ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۲۰:۴۲
                           سلام آقا مصطفی
                           منم پارسال منبع اصلی خوندم یکدونه ام تست نزدم
                           ولی امسال برعکس دارم عمل میکنم تست میزنم ولی نمیرسم منابعو بخونم خدا به دادم برسه
                          • ص
                           صبا مامانِ آوین
                           ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۰۸
                           خانم معلما و آقا معلمای گل خوبین؟
                           لطفا جواب بدین من قانون اساسی رو خوندم بعدش چن تایی تست دانلود کردم چن تا از تستا اصلا تو اون جزوه نبود آخه.
                           مثلا عزل استانداران توسط چه کسی.
                           سازمان میزاث فرهنگی تابع کدام نهاده
                           یا شورای نگهبان در چه سالی تاسیس شده.
                           شهرداری تهران زیر نظر کدام نهاده وچن تای دیگه...ممکنه این تستا ربطی به اون جزوه نباشه؟
                           • ی
                            یا صاحب الزمان
                            ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۱۶
                            چند صفحه ؟من الان دانلود کردم 32 صفحه....
                            • ص
                             صبا مامانِ آوین
                             ۱۰ فروردین ۱۴۰۲، ۱۸:۴۲
                             17 صفحه بود.الان این سوالا هستن داخل جزوتون؟

                           لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

                           ثبت پاسخ