پیش‌بینی بازنشستگی ۵۰ هزار معلم و کمبود ۱۵۹ هزار معلم در سال جاری

۲ نظر

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم بابیان اینکه نسبت به مطالبات معلمان مسئولیت داریم، اظهار کرد: لایحه رتبه‌بندی در دستور کار کمیسیون امور اداری و استخدامی هیات دولت قرارگرفته است.


به گزارش بازارکار، صادق ستاری فرد؛ در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت بزرگداشت هفته معلم برگزار شد؛ ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری اظهار کرد: حضرت امام خمینی (ره) فرمودند؛ جایگاه معلمی از سویی هم شان با انبیا و از سویی دیگر هم‌شان قرآن است، زیرا قرآن، کتابی انسان‌ساز است و معلمان هم انسان‌ساز هستند.
وی افزود: خداوند، اولین معلم بشریت و پیامبر (ص) به‌عنوان دومین معلم شناخته می‌شوند و در مرتبه سوم پدران و مادران نقش و جایگاه معلمی را دارند و در مرتبه بعد نیز هر فردی که به کودکی و نوجوانی علومی را منتقل می‌کند به‌عنوان معلم تعریف می‌شود. لذا شان و منزلت معلمی هم‌نوا با نقش پدر و مادر، نقش انبیا و نقش قرآنی بیان‌شده است.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که میزان پیشرفت هر کشور به‌نظام تعلیم و تربیت و معلمان آن کشور وابسته است، گفت: رهبر کبیر انقلاب اسلامی در موضوع اهمیت نقش معلمان در جامعه فرموده اند؛ سعادت و شقاوت همه مردم به مدرسه برمی‌گردد و کلید این سعادت و شقاوت در دستان معلمان است. در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش نیز از مدرسه به‌عنوان «کانون تربیت محله» نام‌برده شده است که معلم در آن، نقش محوری داشته و بسترساز پیشران در تمام عرصه‌ها است.

معلم، پیشران‌ جامعه دانش‌بنیان است

ستاری فرد با اشاره به شعار سال گفت: اگر امسال را سال دانش‌بنیان بنامیم. معلم، پیشران‌ جامعه دانش‌بنیان است و معلم پایه ریز و پایه‌گذار تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب است.

وی نقش معلم را در تربیت جامعه دانش‌بنیان اسلامی و ایجاد یک زندگی مناسب برای نسل آینده نقش بی‌بدیلی دانست و تصریح کرد: در این عرصه الگوهایی همچون شهید مطهری، شهید رجایی، شهید باهنر و ... به ما معرفی می‌شوند که این افراد در تمام عرصه‌ها نقش‌آفرینی کردند.

وی با گرامیداشت یاد شهدای معلم به‌ویژه معلمانی که در دوره کرونا فوت شدند، گفت: معلمان، در آموزش‌های حضوری، مجازی و ترکیبی تلاش کردند و عملکرد خوبی داشتند. همچنین در دولت جدید بسترسازی‌های مناسبی برای بازگشایی مدارس انجام شد و امروز شاهد حضور بیش از ۹۴درصد از دانش آموزان در کلاس‌های درس هستیم.

دیدار معلمان با مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور، از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام معلم

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در اعلام برنامه‌های پیش رو در هفته بزرگداشت مقام معلم گفت: دیدار و گفتگوی مجازی وزیر آموزش‌وپرورش با معلمان و دانش آموزان منتخب در روز ۱۷ اردیبهشت، دیدار حضوری وزیر آموزش‌وپرورش با معلمان، برگزاری نشست مجازی از طریق شبکه شاد، دیدار فرهنگیان با رئیس محترم جمهور در روز ۲۰ اردیبهشت و دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در روز ۲۱ اردیبهشت، از مهم‌ترین برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم در هفته بزرگداشت مقام معلم است.

وی افزود: برنامه‌های نمادین به مناسبت تکریم مقام معلم از فردا در مدارس کشور آغاز می‌شود و تقدیر از معلمان پیشکسوت و بازنشسته که سال‌ها برای رشد و تعالی جامعه زحمت‌کشیده‌اند، در دستور کار قرار دارد. حضور معاونین وزیر در استان‌ها، دیدار با خانواده‌های معلمان شهید و گفتگوی وزیر آموزش‌وپرورش با چهره‌های برتر و ماندگار معلمی و معلمانی که تحت عنوان جلوه‌های ویژه معلمی شناسایی‌شده‌اند، از دیگر برنامه‌های هفته پیش رو است.

برگزاری پویش معلم خوب من در راستای کریم و تقدیر از معلمان

ستاری فرد با اشاره به شناسایی معلمان فداکار و شاخص در طرح جلوه‌های معلمی گفت: با اجرای این طرح، درمجموع ۳ هزار و ۵۱۱ نفر در سطح منطقه، ۳۹۹ معلم در استان و ۱۷ معلم در کشوری تحت عنوان جلوه‌های معلمی شناسایی و انتخاب شدند که در طول این هفته از آن‌ها تقدیر خواهد شد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های دیگر این هفته، برگزاری پویش معلم خوب من است که شرکت در آن برای عموم مردم آزاد است و این پویش در راستای تکریم و تقدیر از معلمان نقش‌آفرین و تاثیرگذار برگزارشده است.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورشوزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه رسانه‌ها جهادگران تبیین هستند، گفت: قطعاًآموزش‌وپرورش به‌تنهایی نمی‌تواند در شناسایی و معرفی معلمان ماندگار و فداکار موفق باشد و در این زمینه به حمایت رسانه‌ها نیازمند است.

نسبت به مطالبات معلمان مسئولیت داریم

وی، معلم و آموزش‌وپرورش را مولد سرمایه اجتماعی دانست و گفت: معلمان مطالبات برحقی دارند که ما نسبت به این مطالبات مسئولیت داریم. مطالبات آن‌ها شنیده‌شده و با پیگیری دولت و تلاش وزیر آموزش‌وپرورش به دستاوردهای خوبی هم رسیده است. یکی از مطالبات، مطالبه استخدام بود که بخش زیادی از آن انجام‌شده و باقی هم در حال انجام است و نقطه ابهامی در این مورد وجود ندارد.

لایحه رتبه‌بندی در دستور کار کمیسیون امور اداری و استخدامی هیات دولت قرارگرفته است

ستاری فرد مطالبه دوم معلمان را مربوط به لایحه رتبه‌بندی دانست و تصریح کرد: در این خصوص، لایحه‌ای که در اسفند ۹۹ و در دولت قبل، تدوین‌شده بود، شامل بسیاری از معلمان ازجمله معلمان استثنایی و فرهنگیان شاغل در ادارات نمی‌شد، اما با شروع کار دولت جدید در راستای اجرای عدالت و توجه به مناطق محروم و معلمان عشایری، امتیازات ویژه‌ای برای این معلمان ازجمله امتیاز تعجیل در رتبه پیش‌بینی شد. لایحه جدید رتبه‌بندی در روز ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ توسط مجلس تصویب و با پیگیری‌های لازم در همان روز توسط شورای نگهبان تائید شد و برای آن اعتباری معادل ۳۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

وی افزود: طبق قانون باید آیین‌نامه این لایحه در مدت یک ماه از طرف آموزش‌وپرورش تدوین و در اختیار هیات وزیران قرار می‌گرفت که این آیین‌نامه در ۲۳ فروردین به هیات وزیران داده شد. این آیین‌نامه، یک آیین‌نامه پیشنهادی است و در دو مرحله امکان اصلاح در آن وجود دارد که از روز ۶ اردیبهشت‌ماه در کمیسیون امور اداری و استخدامی هیات دولت در دستور کار قرار گرفت و آموزش‌وپرورش بلافاصله بعد از تائید آیین‌نامه توسط هیات وزیران آن را به انسجام خواهد رساند.

رتبه‌بندی شامل همه معلمان خواهد شد

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بر اساس این آیین‌نامه همه معلمان شامل رتبه‌بندی می‌شوند. این آیین‌نامه نیروهای معلمی و آموزشی شاغل در ادارات را دربرمی گیرد ولی نیروهای اداری با حکم اداری را شامل نمی‌شود که در به پیشنهاد وزارت آموزش‌وپرورش، قرار است آن‌ها هم زیر چتر این آیین‌نامه قرار گیرند.

ستاری فرد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه توانستیم معادل ۱۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به تغذیه رایگان دانش آموزان در حاشیه شهرها اختصاص دهیم.

آیین‌نامه نقل و انتقالات فرهنگیان در راستای سیاست‌های کلی خانواده ابلاغ شد

وی در خصوص آیین‌نامه نقل و انتقالات و اصلاحات مربوط به این آیین نامه گفت: آیین‌نامه نقل و انتقالات فرهنگیان در ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ باهدف اجرای سیاست‌های کلی خانواده و بر اساس خانواده محور، اصلاح و تدوین گردید در این آیین‌نامه موضوع نقل‌وانتقال درون استانی به استان‌ها ابلاغ شد و در خصوص انتقال برون‌استانی شرط سنوات کمتر شد، انتقال دائم منوط به تعهد خدمت و شرط انتقال موقت هم دارا بودن دو سال تجربه کاری در نظر گرفته شد.

استثنائات نقل‌وانتقال فرهنگیان

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در آیین‌نامه نقل‌وانتقال، استثناهایی در نظر گرفته‌شده است ازجمله انتقال زوجین فرهنگی به محل خدمت همسر، انتقال فرهنگیان که همسران شاغل در نیروی نظامی و یا جانباز دارند و فرهنگیان که از ابتدای سال ۱۴۰۰ ازدواج‌کرده و صاحب فرزند شده‌اند، از شرایط استثنایی نقل‌وانتقال است.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش در مورد راهکار جبران وقوع موج بازنشستگی معلمان پس از رتبه‌بندی، اظهار کرد: بر اساس مصوبه مجلس، همکاران می‌توانند تا ۶۵سالگی در آموزش‌وپرورش کار کنند و تلاش داریم با نگه داشت این نیروها، موضوع را مدیریت کنیم.

پیش‌بینی بازنشستگی ۵۰ هزار معلم در سال جاری

وی اضافه کرد: پیش‌بینی بازنشستگی ۵۰هزار نفر را داشته‌ایم، اما در تلاش هستیم بتوانیم بخشی از کمبود نیرو را از طریق قانونی تامین کنیم و به همین علت تلاش شده است تا حق‌التدریس شاغلین نیز ماهانه پرداخت شود.
پیش بینی ما این است که باکمبود ۱۵۹ هزار نفری معلم مواجه هستیم.
ستاری فرد با اشاره به اینکه اقدام دیگر برای تامین نیروی انسانی جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی است گفت: ۳۴هزار و ۸۱۳نفر از طریق آزمون استخدامی که ۱۶اردیبهشت برگزار می‌شود استخدام می‌شوند همچنین ۲۵هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان داریم که به این جمع اضافه خواهد شد.

وی همچنین در خصوص اجرای مدرسه مجازی برای دانش‌آموزان خارج از کشور گفت: در ۳۷کشور دنیا مدرسه ایرانی داریم که با دستور وزیر آموزش‌وپرورش و هماهنگی سازمان مدارس غیردولتی و مدارس خارج از کشور، طرح مدارس مجازی برای دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور اجرا خواهد شد.

خبرهای خوبی در مورد بیمه تکمیلی فرهنگیان خواهیم داشت

ستاری فرد در پایان گفت: عقد قرارداد بیمه تکمیلی در دست بررسی است و انشالله در این خصوص خبرهای خوبی برای همکاران فرهنگی داریم.

منبع : بازار کار

برای مشاهده اخبار فرهنگیان و معلمان اینجا کلیک کنید

برای مشاهده صفحه اصلی اخبار نقل و انتقال فرهنگیان اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبار حقوق و دستمزد فرهنگیان اینجا کلیک کنید

برای مشاهده صفحه استخدام آموزش و پرورش اینجا کلیک کنید

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۲ نظر برای پیش‌بینی بازنشستگی ۵۰ هزار معلم و کمبود ۱۵۹ هزار معلم در سال جاری

 • ا
  امید
  ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۱:۴۷
  با این همه کمبود خوب این نیروهایی ک دارین رو رسمی کنید گناه دارن
  • م
   مر
   ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۸:۵۱
   اینهمه کمبود پس چرا نیروهای بعد 91 را ساماندهی نمی کنید اقای دکتر

   لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

   ثبت پاسخ