ای استخدام : آشنایی با شغل دادیار

۶۰ نظر

آشنایی با شغل دادیار

دادیار مقام قضایی است که در دادسرا تحت ریاست و نظارت دادستان انجام وظیفه می‌نماید و از حیث اظهارنظر و رای، تابع دادستان است. در سیستم قضایی پیگیری جرم هایی که در جامعه رخ می دهد به عهده دادسرا است چه با شکایت شاکی و چه پرونده هایی که طرف جرم جامعه است.

دادسرا حق صدور رای ندارد و رای را فقط دادگاه صادر می کند، ولی اجرای حکم به عهده دادسرا می باشد. دادسراها معمولا از چند بخش که دادیاری ها نامیده می شوند، تشکیل شده اند. دادیاری ها بنا به نوع جرم طبقه بندی شده و هر کدام آنها توسط یک دادیار اداره می شود.

دادیار با ارجاع دادستان عهده‌دار امور سرپرستی، تحقیقات مقدماتی، اجرای احکام و سایر وظایفی است که به عهده دادستان خواهد بود. دادیار هنگام حضور در دادگاه جهت دفاع از کیفرخواست، به نام دادستان بیان عقیده می‌نماید. وی همچنین راجع به اجرای احکام، مطابق مقررات انجام وظیفه خواهد نمود. معمولا پرونده هایی که موضوع ان ها جرایم سبک می باشد مانند توهین و فحاشی /تصادفات ساده رانندگی و ... به دادیار ارجاع داده می شود.

اگر بر سر موضوع پرونده ای اختلاف بین دادیار و دادستان پیش بیاید، نظر دادستان باید اجرا شده و دادیار تابع نظر دادستان باشد.

دادیارها چند گروه هستند شامل :

 • دادیار تحقیق
 • دادیار اظهارنظر
 • دادیار اجرای احکام
 • دادیار ناظر زندان
 • دادیار نماینده دادستان در دادگاه

در ادامه اطلاعات کاملی از وظایف، دانش و مهارت لازم، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و آینده شغلی و میزان درآمد دادیاران ارائه می شود.

 • وظایف دادیار
 • کشف جرم و دلایل وقوع آن
 • قرار تعقیب و اقامه دعوا
 • اقامه دعوا از جنبه حقوق فقهی و حق الله - هر جرم دو جنبه حقوق مردم (حق الناس) و حقوق خدا (حق الله) دارد. در صورتی که جرمی جنبه حق الناس آن بخشیده و رفع شود، دادیار باید آن جرم را از لحاظ فقهی و حق الله بررسی کرده و اسناد و مدارک لازم را برای صدور حکم به قاضی بدهد.

مهارت و دانش مورد نیاز شغل دادیار

 • صداقت و بیطرفی
 • داشتن ذهن و روحیه جستجوگر
 • داشتن عدالت و توان تصمیم گیری مناسب
 • آشنایی کافی با مسایل مختلف اجتماعی، فرهنگی و ... جامعه
 • توان تجزیه و تحلیل مناسب
 • داشتن اطلاعات کافی درباره مسایل حقوقی و قوانین قضایی
 • داشتن صبر و حوصله
 • توان برقراری ارتباط مناسب

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل دادیاری

علاقه مندان برای ورود به این شغل و گرفتن ابلاغ قضایی باید در آزمون قضاوت که هر سال از سوی قوه قضائیه برگزار می شود، شرکت کنند.

مطابق با جدیدترین اطلاعات، فارغ التحصیلان رشته های زیر می توانند در آزمون قضاوت شرکت کنند:

 • کارشناسی حقوق در یکی از گرایش ها
 • کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • کارشناسی فقه و حقوق
 • کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها
 • کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • دارا بودن مدرک سطح (۲) عمومی (فقه و اصول) یا سطح (۲) تخصصی با گرایش حقوق و قضای اسلامی برای دانش آموختگان حوزه های علمیه.

لازم به ذکر است، معمولا قوه قضائیه تعدادی از داوطلبان واجد شرایط را بدون آزمون قضاوت جذب می کند. شرایط خاص این نوع جذب در اطلاعیه های مربوطه اعلام می شود.

قبول شدگان این آزمون بعد از مصاحبه شفاهی و گزینش های اداری، وارد دوره کارآموزی می شوند.  طول این دوره برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و حوزوی متفاوت است. بعد از گذراندن این دوره و قبولی در آزمون نهایی (اختبار)، ابلاغ قضایی دریافت می کنند.

افرادی که ابلاغ قضایی دریافت می کنند، در دادسراها به عنوان دادیار مشغول به کار می شوند. دادیاران معمولا ترفیع گرفته و رتبه قضایی خود را بهبود می بخشند. در صورت توانمندی و داشتن پشتکار لازم می توانند در نهایت قاضی شوند.

چند سالی بود که زنان حق شرکت در آزمون قضاوت را نداشتند. ولی اخیرا این قانون لغو شده و آنها می توانند در این آزمون شرکت کنند. بسیاری از زنان پس از قبولی در آزمون و گرفتن ابلاغ قضایی به عنوان دادیار مشغول به کار می شوند.

فرصت شغلی و بازارکار دادیاری

دادیار در دادسراها می تواند مشغول به کار شوند. در مناطقی که دادسرا نباشد، دادیار به عنوان بازرس علی‌البدل فعالیت می کند. دادیار باید ۱۰ سال اول خدمت خود را طبق صلاحدید قوه قضائیه و در مناطقی که قوه قضائیه تعیین می‌کند، به انجام برساند.

دادیار در صورت گرفتن ترفیع و پست های بالاتر از جمله قاضی، می تواند در سایر بخش ها و سازمان های قضایی کشور نیز مشغول به کار شود.

حقوق و درآمد دادیار

دادیاران با توجه به گروه های شغلی تعریف شده در قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. اطلاعات دقیقی از میزان دریافتی آنها در دسترس نمی باشد. با توجه به اینکه دادیاری شغلی حساس و پرمخاطره است، بدیهی است دادیاران باید از نظر مالی در سطح خوبی باشند تا از طرفی ریسک های موجود در این شغل تا حدی پوشش داده شود و از طرفی مشکلات مالی زندگی نتواند بر تصمیمات دادیاران تاثیر بگذارد.

شخصیت های مناسب شغل دادیار

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل دادیار بر اساس شخصیت شناسی MBTI
ENTJ INTJ ESTJ

برای مشاهده سایر مشاغل اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به شغل دادیار اینجا را کلیک کنید.

.

۶۰ نظر برای ای استخدام : آشنایی با شغل دادیار

 • حجت اله
  سلام دوست عزیز یعنی بنده با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی و فوق لیسانس تاریخ تشیع که الهیات محسوب میشه و دکترای تاریخ اسلام که بازم الهیات هست و با داشتن سابقه مطالعاتی گسترده و نگارش مقالات و کتب متعدد در زمینه های اعتقادی تاریخی فرهنگی تربیتی اجتماعی سیاسی و اراوه راهکارهای عملی و موثر در زمینه های کاهش و رفع جراوم با 40 سال سن میتونم دادستان بشم یا خیر؟
  پاسخ
 • حجت اله
  سلام دوست عزیز یعنی بنده با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی و فوق لیسانس تاریخ تشیع که الهیات محسوب میشه و دکترای تاریخ اسلام که بازم الهیات هست و با داشتن سابقه مطالعاتی گسترده و نگارش مقالات و کتب متعدد در زمینه های اعتقادی تاریخی فرهنگی تربیتی اجتماعی سیاسی و اراوه راهکارهای عملی و موثر در زمینه های کاهش و رفع جراوم با 40 سال سن میتونم دادستان بشم یا خیر؟
  پاسخ
   • پرستش
    ببخشید یه سوال داشتم شرح وظایف دادورز و منشی دادگاه رو میشه بگین و اینکه ایا موقع اجرای حکم اعدام و یا شلاق دادورز اعدام و شلاق رو انجام میده . اینم بگم ک من حقوق نخوندم ولی این سوال رو دارم .
    پاسخ
      • محمد
       من فارغ التحصیل رشته حقوق هستم و واقعا الان که دارم نظرات رو می خونم فهمیدم که خیلی از اینایی که دارن نظر می نویسند از سواد حقوقی بسیار پایینی برخوردارند، دوستان عزیز، ((دادیار و بازپرس و دادستان و نمایندگان وی)) همگی جزء قضات دادسرا محسوب می شوند، یعنی این افراد کارهای مقدماتی پرونده رو انجام می دهند (مانند تحقیقات مقدماتی و...) و بعد که به قول معروف پرونده رو جمع و جور کردند کیفر خواست صادر می کنند (یعنی تقاضای کیفر و مجازات از دادگاه) بعد توی دادگاه هم مثلا یه نوع قاضی داریم که بهش میگن قاضی رسیدگی کننده (رئیس شعبه) که اون حکم نهایی رو صادر میکنه و متاسفانه اکثرا فکر می کنند که فقط اونی که حکم میده قاضیه!!! در حالی که اینطور نیست و در کل قضات مرتبه های مختلفی دارن؛ مثلا یه دادیار (که خدش قاضیه) بعد از مدتی خدمت ممکنه ترفیع درجه بگیره و بشه همون قاضی رسیدگی کننده که تو دادگاه حکم صادر می کنه و یا بعد از چندین سال خدمت در مقامات مختلف نهایت بشه دادستان (که اونم قاضیه)؛
       پس خواهشا وقتی کسی سواد درست و حسابی نداره نیاد بگه که دادیار قاضی نیست!! (من نمی دونم که چرا مردم، حرف زدن با دهان پُر را بی ادبی می دانند اما با مغز خالی را نه!)
       تازه برام جالب بود که یکی نظر گذاشته بود که آزمون دادیاری کی برگذار میشه؟؟!!!! آخه مگه ما آزمونی تحت عنوان آزمون دادیاری داریم؟؟؟؟!!!
       پس از اونجایی که همه این مقامات (دادیار، بازپرس، دادستان، قاضی رسیدگی کننده و...) قاضی محسوب میشن پس هر کی که می خواد وارد هر کدوم از این منصب ها بشه می بایستی که اول در (آزمون قضاوت) شرکت کنه و اگه تونست توی هفت خان رستم آزمون، قبول بشه بعد ابلاغ قضایی میگیره و یه مدت کارآموزی میره و بعد اول از دادیاری (به عنوان قاضی) در دادسرا شروع میکنه و بعدشم که ترفیع گرفت به مناصب دیگه منصوب میشه (مثل دادستان و حکم دهنده و...)
       البته شرط شرط شرکت در آزمون قضاوت هم اینه که مدرکتون حتما یکی از مدارک زیر باشه:
       کارشناسی حقوق در یکی از گرایش ها
       کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی
       کارشناسی فقه و حقوق
       کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها
       کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی
       دارا بودن مدرک سطح (۲) عمومی (فقه و اصول) یا سطح (۲) تخصصی با گرایش حقوق و قضای اسلامی برای دانش آموختگان حوزه های علمیه.
       اگر هم که مثلا مدرک کارشناسی (لیسانس!) شما، روانشناسی یا ادبیات یا حسابداری و در کلا غیر چیزایی باشه که توی شرایط بالا ذکر شده حق شرکت در آزمون قضاوت و وکالت رو ندارید، حتی اگه فوق لیسانس حقوق هم داشته باشید بازم حق شرکت در آزمون قضاوت و وکالت رو ندارید و ملاک مدرک کارشناسیه (که نتونید زرنگ بازی در بیارید و با یه مدرک ارشد که تو دو سال گرفتید نتونید ازمون بدید!)
       در مورد خانوم ها هم کلا میزان جذب بانوان در آزمون قضاوت خیلی کمتر از آقایونه و خانوما باید رتبه بهتری نسبت به آقایون داشته باشن تا تو مرحله اول آزمون (تستی) قبول بشن تازه اگرم قبول بشن تازه دعوت میشن به آزمون تشریحی و بعد مصاحبه و بعد......
       اصلا به الفرض که یه خانوم قاضی بشه نمی تونه حکم نهایی رو صادر کنه و امضای نهایی حکم با قاضی مرده!
       کلا خانوما بنظرم وکالت بیشتر بدردشون میخوره!
       در مورد حقوق قاضیا هم بستگی به میزان سابقه و درجه و محل خدمتشون داره و در کل تو شهرستان ها حقوق قاضی ها بیشتره و در تهران کمترین حقوق رو دارن مثلا یه قاضی صفر کیلومتر تا اونجایی که تو یه سایتی خوندم مثل اینکه از ۵ میلیون حقوق میگره و مثلا کسی که ۸ سال سابقه داره مثلا ۱۶ میلیون در ماه حقوقشه (البته بازم میگم که بستگی به درجه و... داره و من این اطلاعات رو توی سایتای دیگه و تو نظراتشون خوندم و ممکنه که صحت نداشه باشه و حاصل عقاید شخصی افراد باشه پس تضمینی به صحت میزان حقوق دریافتی قضات که ذکر کردم نیست)
       تازه شنیدم که یه قاضی بعد از چند سال اگه از قضاوت بیاد بیرون می تونه بدون آزمون وکیل بشه و همچنین اگه بازنشسته هم بشه همینطور!! ولی یه همچین مزیتی رو وکلا ندارن.
       (دستام دیگه نای تایپ کردن نداره ولی انصافا جواب ۹۹٪ سوالاتون رو دادما!!)
       پاسخ
         • محدثه
          خداقوت عالی بود
          منم فارغ التحصیل کارشناسی رشته حقوق هستم
          فقط من دوست دارم قاضی اجرای احکام بشم حالا
          ی سوال داشتم ؟؟
          من اگر بخام قاضی اجرای احکام بشم باید از کجا شروع کنم؟؟؟از چه سمتی؟؟از استخدام شدن در شورای حل اختلاف؟؟واقعا نمیدوتن اگر اطلاع دارین ب منم بگین
          پاسخ
            • یاسمین
             ادم وقتی میخواد دانسته هاشو ب دیگران یاد بده انقد با منت و انقدر توهین امیز حرف نمیزنه واقعا ثابت کردین تحصیلات شعور نمیاره(صرفا درباره طرز حرف زدنتون نه اطلاعاتتون!)امیدوارم با احترام حرف زدنم یاد بگیرید کسی که میگه ازمون دادیاری شاید در باره این رشته اطلاعی نداشته باشه و تا حالا به گوششم نخورده باشه ولی صد درصد توی یه سری چیزای دیگه ک شما ندارین اطلاعات داره امیدوارم اوکی شده باشین :)
             پاسخ
             • حجت اله
              سلام دوست عزیز یعنی بنده با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی و فوق لیسانس تاریخ تشیع که الهیات محسوب میشه و دکترای تاریخ اسلام که بازم الهیات هست و با داشتن سابقه مطالعاتی گسترده و نگارش مقالات و کتب متعدد در زمینه های اعتقادی تاریخی فرهنگی تربیتی اجتماعی سیاسی و اراوه راهکارهای عملی و موثر در زمینه های کاهش و رفع جراوم با 40 سال سن میتونم دادستان بشم یا خیر؟
              پاسخ

             لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید