ای استخدام : آشنایی با شغل آرایشگر

۳۲ نظر

آشنایی با شغل آرایشگر

اگر به آرایشگری علاقه داشته و از روبرو شدن با افراد مختلف لذت می برید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

در طول تاریخ بشر زیبایی و آراستگی مورد توجه همه بوده است. ظاهر افراد تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت افراد می باشد و در ارتباطات اجتماعی موثر است.  از دلایل اصلی اهمیت داشتن آرایش برای افراد، پوشاندن عیب های موجود در مو و پوست و زیباتر شدن می باشد.

آرایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد (پوست، مو و ...) می پردازد. آرایش به معنی اضافه کردن و پیرایش به معنای کم کردن است. در کشور ما آرایش بیشتر برای خانم ها و پیرایش برای آقایان استفاده می شود.

آرایشگر زنانه به کوتاه کردن، مدل دادن، رنگ کردن موها، آرایش صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها می پردازد. در آرایشگاه های مردانه کارهای کوتاه کردن، حالت دادن و رنگ کردن موها و اصلاح صورت انجام می شود.

آرایشگری حرفه ای در جهان به یک علم تبدیل شده و اصول خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در مورد کوتاهی مو  آرایشگر حرفه ای، با تجربه‌ای که دارد فرم صورت از نظر استخوانی یا گوشتی بودن، جنس مو، اندازه گردن، اشکال هندسی سر و سایر گزینه‌ها را در  نظر گرفته و سپس تصمیم می‌گیرد که مو را چگونه اصلاح کند اما در کشور ما که این شغل عمدتا به صورت حرفه ای نمی باشد، مشتری دستور می‌دهد که چه مدل مویی داشته باشد.

برای آرایشگر شدن می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و یا در کنار یک آرایشگر ماهر کارآموزی کنید. برای این شغل باید بتوانید مهارت های ارتباطی خوبی داشته و به بهترین شکل به مشتریان خدمات ارائه دهید. باید خلاق بوده و از آخرین مدل ها و مدها و روش ها اطلاع داشته باشید. طبق برخی تحقیقات انجام شده، آرایشگری شادترین شغل دنیا می باشد. البته در بلندمدت ممکن است آرایشگر دچار مشکلاتی از قبیل کمردرد و پادرد شود.

کار آرایشگری معمولا به صورت تمام وقت است. در برخی زمان های سال مانند اعیاد تا ساعات طولانی حتی در شب ها و تعطیلات نیز آرایشگرها باید کار کنند. البته افرادی که خود سالن زیبایی و آرایشگاه دارند، تعیین ساعت کاری بر عهده خودشان است.

محل کار آرایشگر در سالن های زیبایی و آرایشگاه های مختلف است که باید شرایط خاصی داشته و مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل آرایشگری اطلاعات کاملی در زمینه وظایف، مهارت و دانش مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازار کار و میزان درآمد آرایشگر ارائه می شود.

وظایف آرایشگر

 • به عنوان یک آرایشگر تازه کار معمولا باید کارهای زیر را انجام دهید :
 • خوشامدگویی به مشتریان
 • شستن موهای مشتریان
 • کوتاهی های ساده
 • اطمینان از تمیز و آماده بودن لوازم کار و حوله ها
 • تمیز و مرتب کردن سالن
 • نوبت دادن به مشتریان و تحویل پول از آنها

به عنوان یک آرایشگر ماهر باید با مشتریان در مورد نوع کاری که می خواهند صحبت کرده و مشاوره های لازم را به آنها داده و جدید ترین روش ها و مدل ها را به اطلاع شان برسانید. به طور کلی کار یک آرایشگر ماهر عبارتند از  :

 • کوتاه کردن و مدل دار کردن مو
 • رنگ کردن، فرکردن یا صاف کردن مو
 • دادن مشاوره در خصوص مشکلات پوست و مو
 • انجام اصلاح ابرو و صورت
 • انجام آرایش های صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها ( در آرایشگاه های زنانه)
 • رعایت کامل اصول بهداشتی در کار
 • تهیه مواد و وسایل لازم برای آرایشگاه

در آرایشگاه های بزرگ معمولا آرایشگرها به صورت تخصصی کار می کنند به عنوان مثال یک آرایشگر فقط کار کوتاهی مو و دیگری کار رنگ کردن مو را انجام می دهد. در آرایشگاه های کوچک معمولا یک یا دو آرایشگر همه کارهای مشتریان را انجام می دهند.

 • مهارت و دانش مورد نیاز آرایشگری
 • مهارت های عملی خوب
 • خلاقیت و داشتن ذوق هنری – به عنوان مثال آرایشگر در انتخاب مدل و رنگ مو با توجه به رنگ پوست و نوع چهره مشتری، بهترین ها را به او پیشنهاد بدهد.
 • مهارت های ارتباطی عالی که در جذب مشتری در این کار بسیار مهم و تاثیرگذار است.
 • توان ارائه خدمات مناسب به مشتری
 • اطلاع از مدهای جدید
 • یادگیری روش های جدید
 • آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی
 • آراستگی ظاهری

نحوه ورود به شغل آرایشگری

شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید. اما برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش در رشته های آرایش و پیرایش زنانه، پیرایش وترمیم موی مردانه شوید. در صورت علاقه مندی می توانید در رشته های پیرایش زنانه و مردانه و مراقبت و زیبایی مو و پوست که به تازگی در دانشگاه جامع علمی کاربردی راه اندازی شده اند، ادامه تحصیل دهید.

همچنین می توانید در دوره های ۳ تا ۴ ماهه آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای شرکت کرده و پس از موفقیت در آزمون وزارت کار، مدرک معتبر فنی و حرفه ای دریافت کنید. البته دوره های تخصصی دیگری وجود دارد که در صورت علاقه می توانید در آنها شرکت کنید.

فرصت شغلی و بازارکار آرایشگری

شما می توانید در آرایشگاه های مختلف کار کنید. در این نوع کار معمولا به صورت درصدی و توافقی با صاحب آرایشگاه کار می کنید.

در صورت داشتن تجربه لازم و سرمایه مورد نیاز، می توانید مستقل شده و برای خود آرایشگاهی راه اندازی کنید. اگر سرمایه کافی ندارید، می توانید با چند آرایشگر دیگر به صورت مشترک، آرایشگاهی تاسیس کنید.

همچنین می توانید با گذراندن دوره های تخصصی و گرفتن مدرک مربیگری آموزشگاه آرایشگری راه اندازی کنید. هزینه های راه اندازی یک آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری ممکن است زیاد باشد، اما آرایشگران اگر بتوانند خدمات خوبی ارائه کرده و مشتری جذب کنند، به زودی با درآمد خود می توانند این هزینه ها را جبران کنند.

از آنجا که امروزه مردم به زیبایی و آراستگی خود بیش از پیش اهمیت می دهند و به صورت یکی از نیازهای اصلی آنها درآمده است، وضعیت بازارکار مناسبی برای این شغل وجود دارد و روند رو به رشدی را نیز در سال های آتی می توان برای آن پیش بینی کرد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام آرایشگرها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۴ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد منفی ۳.۱ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد آرایشگر

آرایشگری یک شغل بسیار زودبازده می باشد. به این معنا که فرد پس از دیدن آموزش های لازم، در مدت زمان کوتاهی می تواند درآمد کسب کند. درآمد آرایشگر بسیار متفاوت است. میزان مهارت، توانمندی، به روز بودن و تجربه آرایشگر و میزان رضایت مشتری در موفقیت او و کسب درآمد بیشتر بسیار مهم و موثر می باشد. در مجموع آرایشگری درآمد مناسبی دارد. آرایشگرانی که آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری مستقل دارند، درآمد بالاتر و گاهی بسیار بالاتری نسبت به سایر آرایشگران دارند. البته به شرطی که همیشه خدمات مطلوب و مناسبی به مشتریان ارائه دهند.

بسیاری از آرایشگاه های زنانه چون در کنار آرایشگری خدمات بهداشتی،زیبایی و پوستی بیشتری نسبت به آرایشگاه های مردانه ارائه می دهند، درآمد بالاتری دارند.

میزان درآمد آرایشگرها در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد این شغل ساعتی ۱۰.۸۲ دلار (برای همه مشاغل ساعتی ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در اسل ۲۰۱۳، درآمد سالانه آرایشگران ۲۳.۱۵۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۳۱.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد آموزش دیده بین ۲۱.۵۰۰ تا۳۰.۵۰۰  دلار و برای افراد بسیار متخصص بسته به نوع کار و محل سالن خود۴۶.۰۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.

شخصیت های مناسب شغل آرایشگر

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل آرایشگر بر اساس شخصیت شناسی MBTI
ESFJ ISFP

برای مشاهده سایر مشاغل اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به شغل آرایشگر اینجا را کلیک کنید.

۳۲ نظر برای ای استخدام : آشنایی با شغل آرایشگر

 • Nightowl
  سلام
  من‌دوره مبتدی ارایش پیرایش فنی حرفه ای رو‌گذروندم و‌بعد از اون دوره تخصصی گریم و‌میکاپ
  میخام شروع به کار کنم. اما مشتری و نمونه کار ندارم. هر سالنی هم اگر‌میکاپ ارتیست بخاد با مشتری میخاد.پیشنهادتون برای جذب مشتری چیه؟
  پاسخ
   • حدیثه
    سلام من دوره کاشت ناخن دیدم ولی بدون مدرک
    کجاها میتونم واسه گرفتن مدرک اقدام کنم چون نمیتونم خیلی زیاد هزینه کنم. آیا خودم میتونم کتاب آزمون ناخن بخونم و بعد فنی حرفه ای ازمون بدم میشه راهنمایی کنین
    پاسخ
    • سجتد
     میگم برای رفتن به دوره های آرایشگری باید تو چه سن و سالی باشی؟من الان چهارده سالمه دیوونه وار علاقه دارم به آرایشگری و مهارتم دارم ولی میدونم کسی استخدامم نمیکنه.و خیلی دوست دارم برم مدرک بگیرم و کار کنم
     لطفا کمکم کنید بم بگید چه مدارکی میخواد چقد هزینه میخواد
     پاسخ
     • امیر
      داداش برای رفتن ب ارایشگری سن12سال ب بالا میخواد ک تو میتونی
      اموزشگاهای زیادی هم هستن برای دور کامل ک بخوای گریم میکاپ پیرایش مو و هر چیز دیگه یاد بگیری نزدیکا 8میلیون لازمه مدرک بین المللی بهت میدم ولی
      پاسخ
     • محمد عمادی
      سلام بنظرتون کلاسهای ارایشگری بریم بدون انکه پیش ارایشگر دیگه بریم میتونیم ت این سه چهار ماهی ک کلاس هس ارایشگری یاد بگیریم و مغازه باز کنیم
      پاسخ
      • Nahid
       سلام من دانشجو هستم میخواستم کنار درسم کار بکنم به آرایشگری علاقه زیادی دارم.الان می‌خوام به عنوان کارآموز ارایشگر کار کنم. فقط یه سوال برام پیش اومده که به کارآموز حقوق میدن یا نه ؟ و آموزشگاه آرایشگری کسی تو تهران می‌شناسه یانه؟
       پاسخ
       • محسن
        سلام من ۲۵سالمه از قزوین ، آرایشگری رو خودم باکنجکاویو علاقه تاحدودی یاد گرفتم طوری که موهای خودمو همیشه خودم میزنم حتی خوردشونم میکنم وهمینطور پشت گردنموخودم کوتاه میکنم اما مطمئنم همه شیوهای آرایشگریرو بلد نیستم وهمینطور دستمم کنده الان ۴ماه به فکرم زده که به صورت حرفه ای یاد بگیرم تابتونم مغازه بزنم از آموزشگاه فنی حرفه ای پرسیدم واسه آموزش 1میلیونو700 هزارتومان گفتن که با رفتو آمدم بالای ۲میلیون میفته و از یه طرفم ماهی 300هزارتومان قصدمیدم منم این همه پول ندارم تصمیم گرفتم پیش کسی شاگردی کنم که حداقل به اندازه قصدام بهم پول بدن اما الان ۴ماه هنوز کسیرو پیدانکردم با این شرایط که پیشش شاگردی کنم هرجاییرو هم بگید تو شهرمون گشتم اما فعلا نشده شما نظری ندارید باید چیکار کنم
        پاسخ
          • افشار کلانتری
           باسلام به شما دوست و همکار عزیز!!!
           بنده 20 سال سابقه ارایشگری دارم
           لطفا راهنمایی کنید که از چه طریقی من میتونم به کشور دلخواهم برای کار برم
           مممنون میشم
           پاسخ
          • کاوه
           با سلام. به مدت سه سال پیش آرایشگری مشغول بودم با حقوق ماهیانه ثابت که بعدازاخراج ب اداره کار شکایت کردم،آگهی دهندهم با آشنا بازی از اتحادیه نامه گرفته که مصوبه ایی نداریم که آرایشگرماهیانه حقوق بگیره،با این نامه آگهی دهندهم رای عوض کرد،،سوال میخواستم بدونم بخشنامه ایی هست که آرایشگرم میتونه ماهیانه حقوق بگیره؟ممنون میشم کمکم کنید
           پاسخ
           • morteza
            سلام دوستان من الان دارم میرم دهم یا همون اول دبیرستان من از چه راهی میتونم برم دوره آرایشگری حرفه ای یعنی از تطریق درس ؟ میشه کمکم کنید من نمیدونم الان چه جوری برم رشته آرایشگری کمکم کنید
            پاسخ
            • هانیه
             من هانیه دارای مدرک لیسانس گریم و مدرک کار با مواد ارایشگری از سازمان فنی حرفه ای دارم 2 سال دستیار ارایشگری بودم الان میخواهم درصدی کار کنم هر جا میروم با یک مشکلی روبرو میشوم سرمایه هم ندارم واقعا نمیدونم چی کار کنم خیلی به کارک علاقه دارم ولی از اینیکه نمی تونم کار کنم خستم ممنون میشم راهنماییم کنید
             پاسخ
            • Hajar
             با سلام من هفت سال پیش مدرک گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی حرفه ای گرفتم و الان بعد از هفت سال تصمیم دارم آرایشگاه مستقل بزنم اما فکر میکنم اعتبار مدرکم گذشته چکار باید بکنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید ????
             پاسخ
               • mr.j.barber
                عزیزم اینجوری هم نیست چون دوست و اشنا نداری نتونی من الان ۶ ماهه دارم کار میکنم هیچ دوستی هم ندارم تمام دوستام نفراتی هستن که داریم با هم کار میکنیم.راستی اگر دوست داری این شغل رو من پییشنهاد میکنم به موسسه نیک رویان یا بیست قیچی یا مثلث طلایی مراجعه کنی
                پاسخ
               • علي
                منم خیلی دوست دارم ارایشگر شم.همیشه علاقه مند بودم.اما نمیدونم چطوری و از کجا شروع کنم.چنتا از دوستام اومد اومدن تهران و دوره شو دیدن و الان موفقن.به نظرتون چقد طول میکشه تا کامل یادش بگیری و کارتو شروع کنی؟سرمایشو دارم فقط تخصص ندارم
                پاسخ
                • جمال
                 سلام دوست خوبم اگر بخوای ارایشگر موفقی بشی دوره ی اموزشی رو توصیه میکنو زودتر به نتیجه میرسی ولی تجربی وقت میبره منم الان دوره ی اموزشی درجه دو.رو.دارم.تموم میکنم و نفهمیدم چطور یاد گرفتم موفق باشی
                 پاسخ
                • هادی
                 درودخدمت دوست گرامی یادگیری بستگی به خودت داره بنده ساکن شیراز هستم ودرطول مدت چهل روز تونستم دوره ارایشگری رو تمام کنم والان خیلی راحت میتونم اصلاح کنم اما خیلیا هم هستن که مدت زمان بیشتری اموزشگاه هستن اما هنوز ترس دارن ولی بنظر استادم مدت زمان اموزشگاه کافیه بشرطی که شما تمام اصول وقواعد روکه یاد گرفتی رو بمرحله اجرا بذاری وترسی بخودت راه ندی برات ارزوی موفقیت دارم دوست گرامی
                 پاسخ
               • ثریا
                با سلام من تازه شغل آرایشگری شروع کردم اما دوست دارم به یک آرایشگر حرفه ای تبدیل شوم اما چون شهرستان هستم امکان اینکه پیشرفت بیشتری کنم ندارم یکی اینکه بخوای مدلهای زیادی یاد بگیری نیست دوم اینکه در آمد کافی نداری...ممنون از نظراتتون .
                پاسخ
                • هادی
                 دروددوست عزیز اولابرات ارزوی موفقیت روزافزون ازخداونددارم دوما اینکه هیچ گاه نباید محیط کوچک باعث ناتوانی گردد شما میتوانید به نزدیکترین مرکز استانت مراجعه کنی وعلم کافی روکسب کنی وحتی میتونی ازطریق وب سایتهای مختلف کسب اطلاعات کنی شم میشوی
                 اکه ارایشگری رو بلد هستی بادیدن عکس وکلیپ مدلهای مختلف خیلی زود متوجه نحوه اصلاح وپیرایش میشوی
                 پاسخ

                لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید