تبدیل وضعیت ایثارگران در سال ۱۴۰۲ اجرا می‌شود؟

۲ نظر

با مخالفت نمایندگان با تمدید اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال آینده، این ابهام در بخشی از بدنه جامعه به وجود آمده که آیا اجرای این قانون در سال آینده متوقف می‌شود یا اینکه همچنان قابل اجراست؟

به گزارش بازارکار از ایسنا،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ با پیشنهادی مخالفت کردند که تبدیل وضعیت ایثارگران را در سال آینده تمدید می‌کرد؛ موضوعی که در لایحه دولت و گزارش کمیسیون تلفیق نیز قید نشده بود.

فارغ از دلیل مخالفت نمایندگان با این پیشنهاد،‌ این سوال به وجود آمده که آیا تبدیل وضعیت ایثارگران در سال آینده اجرا نمی‌شود؟ در پاسخ به این پرسش،‌ رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در گفت‌وگو با ایسنا گفت: تبدیل وضعیت ایثارگران در سال آینده شامل کسانی می شود که تا پایان سال ۱۴۰۰ در دستگاهی مشغول به کار بوده‌اند؛ لذا سازمان هایی که این حکم قانونی بودجه ۱۴۰۰ را اجرایی نکرده اند مکلف به اجرای این قانون هستند.

وی افزود: باید دستگاه های نظارتی به موضوع اجرایی نشدن قانون تبدیل وضعیت ایثارگران توسط برخی از دستگاه ها همچون مخابرات ورود کنند چون طبق بودجه ۱۴۰۰ اجرای این قانون الزامی است.

در همین باره،‌ بهروز محبی نجم آبادی عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز به ایسنا گفت: دولت در لایحه بودجه سال آینده تبدیل وضعیت ایثارگران را پیشنهاد نکرد و این موضوع هم در مجلس رای نیاورد لذا این قانون تنها شامل کسانی می شود که تا پایان سال ۱۴۰۰ در دستگاهی مشغول به کار بوده اند.

این موضوع را علی بابایی کارنامی دیگر عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز از بعد دیگری تائید کرد و توضیح داد: تبدیل وضعیت ایثارگرانی که تا پیش از اسفند ۱۴۰۰ در دستگاهی مشغول به کار بوده‌اند،‌ از حقوق مکتسبه آن‌ها است و براساس بند «و» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تبدیل وضعیت این افراد باید بدون هیچ کم و کاستی انجام شود.

احمدامیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس هم در یکی از جلسات علنی مجلس در پاسخ به ابهامات مطرح شده در جامعه گفت:‌ با توجه به صحبت‌هایی که با دیوان عدالت اداری داشته‌ایم باید بگویم آن‌هایی که استخدام تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ بوده‌اند، این تبدیل وضعیت جزء حقوق مکتسبه آنها محسوب می‌شود.

بر اساس بند (و) تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور دستگاه‌های اجرایی و اداری مشمول موظف شده‌اند، ایثارگران خود را به رسمی، تبدیل وضعیت کنند؛ روسای سازمان‌های امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه هم در تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۱ با صدور و ابلاغ دستورالعملی، مدیران همه دستگاه‌های مشمول اجرایی و اداری را به رعایت کامل حکم قانونی تبدیل وضعیت ایثارگران مکلف کردند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

برای مشاهده اخبار جانبازان و ایثارگران اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبار استخدام فرزندان شهید و جانباز اینجا کلیک کنید

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۲ نظر برای تبدیل وضعیت ایثارگران در سال ۱۴۰۲ اجرا می‌شود؟

 • ب
  بهروز نوروزی
  ۳ شهریور ۱۴۰۲، ۱۲:۵۳
  سلام بنده بهروز نوروزی از ایثارگران میباشم و در شرف بازنشستگی هستم و کلیه مراحل تبدیل وضعیت را انجام دادم ولی در انتها کار میزان حقوق بنده را از حدود 13 میلیون تومان به حدود 7 میلیون بعلت عدم داشتن پست خالی و مرتبط نبودن مدرک تحصیلی اعلام نمودن با این شرح با توجه به اینکه 2 سال آخر تاثیر مستقیم به میزان بازنشستگی دارد بنده مجبور به انصراف شدم.
  آیا نبودن پست خالی و عدم ارتباط مدرک تحصیلی دلیل قابل قبولی است یا خیر و در صورت تخلف دستگاه چگونه می توانم حق خود را بگیرم.
  ممنون
  • ز
   زهرا
   ۳۱ تیر ۱۴۰۲، ۱۱:۵۵
   من در تاربخ 1 اسفند 1401 بیمه ام رد شده و خواهرم نیز از تبدیل وضعیت پدر استفاده کرده است؟ آیا این مسئله شامل هر دو فرزند میشه؟ و اینکه من استخدام اسفند 1401 هستم بازم میتونم تبدیل وضعیت بشم؟

   لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

   ثبت پاسخ