ابطال مصوبه اخذ تعهد ۱۰ ساله از پذیرفته‌شدگان جدید شغل معلمی

۲ نظر

مدیرکل حقوقی وزارت آموزش‌وپرورش درباره ابطال مصوبه اخذ تعهد ۱۰ ساله از پذیرفته‌شدگان جدید شغل معلمی گفت: دیوان عدالت اداری اخذ تعهد ۱۰ ساله به خصوص برای کارمندان پیمانی را ابطال کرده است.

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، دیوان عدالت اداری به تازگی یکی از مصوبات وزارت آموزش و پرورش را ابطال کرد. این مصوبه مربوط به اخذ تعهد ۱۰ ساله از پذیرفته شدگان جدید در شغل معلمی بود که بر مبنای این تعهد، افراد ملزم می‌شدند به مدت ۱۰ سال در منطقه‌ای که آموزش و پرورش تعیین می‌کند، مشغول به خدمت شوند.

آموزش و پرورش این اقدام را با هدف ساماندهی نیروی انسانی و جلوگیری از کمبود معلم در برخی مناطق و از سوی دیگر انباشت معلم در مناطق دیگر کشور انجام می‌دهد.

هم‌اکنون استخدام معلم به روش بومی گزینی نیست و افراد برای قبولی در آزمون استخدامی، شهرهای دیگر را انتخاب می‌کنند و پس از آن به دنبال انتقال به شهر خود هستند، به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، این کار مدیریت و تراز نیرو را به هم می‌زند حتی افراد در صورت مخالفت ادارات آموزش و پرورش برای انتقال آنها به سراغ نمایندگان مجلس می‌روند و ده‌ها واسطه پیدا می‌کنند تا هر طور شده است، انتقالی بگیرند.

در همین ارتباط، منصور اردستانی؛ مدیرکل حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره ابطال اخذ تعهد ۱۰ ساله از پذیرفته شدگان شغل معلمی به تسنیم گفت: دیوان عدالت اداری تاکید دارد که اخذ تعهد به جز مواردی که قانون تصریح دارد، مجاز نیست.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش بنا به اقتضائات نظام تعلیم و تربیت از پذیرفته‌شدگان شغل معلمی تعهد ۱۰ ساله دریافت می‌کند اما دیوان عدالت اداری این تعهدات به ویژه برای کارمندان پیمانی را ابطال می‌کند چون در جایی که قانون تصریح ندارد، نمی‌توان الزام تعهد برای کارمندان ایجاد کرد.

اردستانی گفت: وزارت آموزش و پرورش باید مدیریت نیروی انسانی و نقل و انتقالات معلمان را مدیریت کند به گونه‌ای که استان‌ها در شرایط کمبود معلم با هر درخواست نقل و انتقال موافقت نکنند.

مدیرکل حقوقی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر ضرورت بازنگری در ضوابط نقل و انتقال معلمان متذکر شد: آموزش و پرورش باید برای تعهد ۱۰ ساله از طریق مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی، قانون‌گذاری کند یا اینکه در اجرای نقل و انتقالات سخت بایستد و در جاهایی که با کمبود معلم مواجه است با در خواست انتقال موافقت نکند.

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۲ نظر برای ابطال مصوبه اخذ تعهد ۱۰ ساله از پذیرفته‌شدگان جدید شغل معلمی

 • ح
  حامد
  ۴ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۴۱
  سلام واسه ثبت نام در استخدامی آموزش وپرورش باید به کجا مراجعه کنم
  • م
   محمد
   ۴ آذر ۱۴۰۲، ۲۰:۵۷
   سلام،باید مجوز آزمون استخدامی صادر بشه،بعد برا ازمون ثبت‌نام کنید

  لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

  ثبت پاسخ