پاداش خدمت فرهنگیان باید بلافاصله بعد از بازنشستگی‌شان پرداخت شود

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: ما به وزیر آموزش و پرورش و مسولان سازمان برنامه و بودجه که بارها در کمیسیون آموزش حضور پیدا کرده‌اند، متذکر شده‌ایم که باید به موقع و بلافاصله بعد از بازنشستگی پاداش خدمت فرهنگیان به آن‌ها پرداخت شود.

به گزارش ایلنا «مهدی اسماعیلی» نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در مورد پیگیری این کمیسیون از تجمع فرهنگیان بازنشسته که اخیرا مقابل وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت، به خبرنگار ایلنا گفت: به هر حال رضایت معلمان در ایجاد و تقویت انگیزه در آن‌ها موثر است؛ وجود رضایت هم در انگیزه‌مندی شاغلین تاثیرگذار است و هم در بازنشستگان، چرا که افراد مشغول به کار با دیدن وضعیت همکاران بازنشسته خود انگیزه‌شان کم یا زیاد می‌شود. بنابراین برای همه ما مهم است که طوری کار را پیش ببریم که انگیزه معلمان را بیشتر کنیم.

نماینده مردم میانه تصریح کرد: طبیعتا ما در کمیسیون آموزش به دنبال تقویت‌ شان معلمان هستیم و می‌دانیم که وضعیت فعلی نه در خور شان معلمان مشغول به کار است و نه در خور جایگاه بازنشستگان فرهنگی. ضمن اینکه می‌دانیم بازنشستگان آموزش و پرورش به کلی مشکلات عدیده‌ای دارند.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به تاخیر در پرداخت برخی از مبالغ مربوط به فرهنگیان اظهار کرد: در مواردی بازنشستگان فرهنگی پاداش پایان خدمت خود را به موقع در یافت نمی‌کنند. در برخی دستگاه‌های دیگر در همین خصوص تعارضاتی به وجود آمده است و همین باعث شده است که معلمان دیرتر به مطالبات خود برسند.

نائب رئیس کمیسیون آموزش مجلس ضمن تاکید بر تذکراتی که نمایندگان در این خصوص مطرح می‌کنند، گفت: ما هم به وزیر آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه که بارها در کمیسیون آموزش حضور پیدا کرده‌اند، متذکر شده‌ایم که باید به موقع و بلافاصله بعد از بازنشستگی پاداش خدمت فرهنگیان به آن‌ها پرداخت شود.

او افزود: وزیر آموزش و پرورش باید در لایحه بودجه به اندازه کافی این نیاز وزارتخانه‌اش را در نظر می‌گرفت و برایش درخواست بودجه می‌کرد و در کمیسیون تلفیق نیز دائما باید این مسئله را پیگیری کند تا رقم بودجه‌شان به عددی واقعی نزدیک شود و در بودجه سال بعد این رقم دیده شود تا بتوانند مطالبات کارکنان خود را به درستی پرداخت کنند.

عضو کمیسیون آموزش خاطرنشان کرد: لازم می‌دانیم به وزیر آموزش و پرورش تاکید دوباره‌ای کنیم که سریعا به فکر مطالبات معلمان و بازنشستگان باشد؛ چه مطالبات مربوط به پاداش خدمت و چه سایر مطالبات مانند رتبه‌بندی و… اشکال در اجرای هرکدام از این مسائل انگیزه معلمان ما را خدشه دار می‌کند.

اسماعیلی در ادامه در خصوص محورهای ۱۸ گانه در طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش که پیش از این توسط «سیدعلی یزدی خواه» نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس مطرح شده بود، عنوان کرد: به هرحال وظیفه نمایندگام مردم در مجلس است که عملکرد وزارت آموزش و پرورش و سایر وزارتخانه‌ها را نظارت کنند و پایش داشته باشند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش یادآور شد: اگر وزیر یا مسئولی در وظیفه ذاتی خودش نتواند به خوبی وارد عمل شود و امور را مدیریت کند، طبیعی است که مجلس از حق قانونی خودش استفاده می‌کند. مشخصا در مورد آموزش و پرورش با توجه به اعتراضات عمده‌ای که به مسائل مالی، نیروی انسانی، محتواهای آموزشی، معطل ماندن سند تحول بنیادین آموزش و… وجود دارد که خیلی زیاد هم هست، نمایندگان حساس شده‌اند که اگر رضایت در خصوص این موضوعات در مجلس ایجاد نشود، از وظایف قانونی خودشان استفاده کنند.

منبع: ایلنا

برای مشاهده اخبار فرهنگیان و معلمان اینجا کلیک کنید

برای مشاهده اخبار بازنشستگان اینجا کلیک کنید

 

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ