شرایط جذب معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی در آموزش‌وپرورش

۹۱۷ روز قبل ۱۰ نظر

خبرگزاری تسنیم : رئیس مرکز برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش‌وپرورش گفت:‌ برای تامین معلمان تا سال ۱۴۰۰ نمی‌توانیم به دوره چهار ساله تربیت معلم تکیه کنیم و نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای جذب باید در آزمون استخدامی شرکت کنند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اسفندیار چهاربند با اشاره به اینکه در آموزش‌وپرورش طبق قانون دو مسیر برای جذب نیروی انسانی داریم، اظهار کرد: روش نخست براساس دوره تعهد چهار ساله  یعنی تربیت معلم است که از دوره دیپلم از طریق کنکور برای دانشگاه فرهنگیان دانشجو جذب می‌کنیم و این افراد دوره آموزشی ۴ ساله را گذرانده و پس از دریافت مدرک کارشناسی به عنوان معلم وارد آموزش‌وپرورش می‌شوند.
وی افزود: مسیر دوم از طریق دوره یکساله مهارت آموزی است و براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان افراد دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر از طریق برگزاری آزمون استخدامی و گذراندن دوره یک ساله مهارت‌آموزی به استخدام پیمانی آموزش‌وپرورش درمی‌آیند.
چهاربند ادامه داد: دانشجویان دارای تعهد دبیری استخدام رسمی آزمایشی هستند و در طول دوران تحصیل و تعهد حقوق متناسب با حکم خود دریافت می‌کنند اما پذیرفته‌شدگان در آزمون استخدامی به صورت پیمانی جذب می‌شوند و پس از گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی احکام آنها صادر می‌شود و در طول دوره مهارت‌آموزی از تسهیلاتی برخوردار نیستند.
رئیس مرکز منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش گفت:در قانون برنامه ششم تاکید شده است که تامین نیرو در‌ آموزش و پرورش فقط از مسیر دانشگاه فرهنگیان باشد اما به دلیل تاخیر در تاسیس این دانشگاه و وقفه چند ساله در فعالیت دانشگاه تربیت معلم و حذف آن از آموزش‌وپرورش، ظرفیتی که بتواند براساس بازنشسته‌های آموزش و پرورش، نیرو برای ما تامین کند، وجود ندارد.
* استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها برای تربیت معلم
چهاربند ادامه داد: در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تاکید شده است که می‌توان از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها برای تربیت معلم استفاده کرد و هم اکنون بر روی این موضوع متمرکز شده‌ایم و باید مطابق مجوزها، دانشگاه‌های معتبر را در بحث تربیت معلم همراه کنیم که هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم اما امیدواریم در هفته‌های آینده از طریق سازمان امور اداری و استخدامی مجوز لازم صادر شود.
وی بیان کرد: باید توجه داشت که آموزش و پرورش از هر امر دیگری از جمله اشتغال مهمتر است. البته در دوره پیش رو از فرصت‌های اشتغال موج بازنشستگی در آموزش و پرورش استفاده کرده و جذب نیرو خواهیم داشت اما حرف ما این است که مکانیزم جذب باید از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد و  اگر موفق شدیم در ۵ سال آینده ۲۰۰هزار نیرو جذب کنیم باید از میان جوانان شایسته کشور باشند.
چهاربند افزود: برای سالهای ۹۶ تا ۱۴۰۰ نمی‌توانیم به دوره چهارساله تربیت معلم تکیه کنیم و هرآنچه دانشجو هم اکنون در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد می‌تواند به ما کمک کند اما تعداد آنها قابل توجه نیست بنابراین به فکر تامین نیروی انسانی از طریق برگزاری دوره یک ساله هستیم همچنین باید از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها با محوریت دانشگاه فرهنگیان در بحث تربیت معلم بهره مند شویم.
رئیس مرکز منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: این موضوع بدین معنا نیست که چون نیازمند معلم هستیم همه افراد را وارد می‌کنیم بلکه باید اجازه دهیم مهندسی نیروی انسانی در آموزش و پرورش اقدام کند و آموزش و پرورش براساس معیارهای شایسته گزینی و عدالت استخدامی اقدام کند و مدیریت جذب در کشور باید همسو شود.
چهاربند با اشاره به اینکه قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس مصوب سال ۸۸ است و تا به امروز حدود ۸ اصلاحیه به آن خورده است، افزود: این قانون آموزش و پرورش را مکلف می‌کند تا نیروهای حق التدریس آزاد را استخدام کند و در آن سال آموزش و پرورش این کار را انجام داد و از سال ۹۲ به بعد یک نیروی حق التدریس آزاد نداشتیم و تمام افراد استخدام شدند.
وی ادامه داد: سال ۹۴ تبصره‌ای به این قانون اضافه شد که براساس آن مربیان پیش دبستانی نیز باید حق التدریس می‌شدند و در همان قانون ذکر شده است هیچ الزامی برای استخدام آنها وجود ندارد. اما مجدد در شهریور سال ۹۵ تبصره دیگری به این قانون اضافه شد مبنی براینکه تعداد دیگری از آموزشیاران نهضت سوادآموزی در رشته‌هایی غیر از معلمی به کار گرفته شوند که در مجموع تعداد این‌ها حدود ۴۰ هزار نفر نیرو می‌شود.
رئیس مرکز منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:  ۲۲ هزار مربی پیش دبستانی داریم که بخشی از آنها به صورت حق التدریس در دبستان‌ها جذب شده‌اند اما مجلس طرح یک فوریتی را مصوب کرده است که براساس آن نیروهای حق التدریس و افرادی که جذب نشده‌اند بدون آزمون به عنوان معلم در‌ آموزش و پرورش جذب شوند.
چهاربند بیان کرد: هم اکنون این سوال مطرح است که اگر این افراد از دوره پیش دبستانی به دبستان‌ها بیایند، تکلیف پیش دبستانی‌ها چه می‌شود و مجدد باید افرادی را تحت عنوان خرید خدمات به کار بگیریم که آنها نیز بعدها می‌گویند ما را استخدام کنید.

* ۱۳۲ هزار آموزشیار نهضت سوادآموزی مشمول ماده ۱۷ قانون تعیینن تکلیف استخدامی
وی اظهار کرد: هم اکنون ۱۳۲ هزار نفر آموزشیار نهضت سوادآموزی داریم و ۳۸ هزار مربی پیش دبستانی مشمول تبصره ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی می‌شوند که ذیل آن آموزشیاران نهضت سوادآموزی را اضافه کردند و نمایندگان می‌گویند تصور می‌کردیم که تعداد نیروهای آموزشیار نهضت سوادآموزی که مشمول این طرح می‌شوند ۷۰۰ نفر است اما هم اکنون نهضت سوادآموزی آمار ۱۳۲ هزار نفر را ارائه کرده است.
چهاربند بیان کرد: در قانون آمده است اگر نیروهای حق‌التدریس می‌خواهند استخدام شوند باید در آزمون استخدامی شرکت کنند اما هم‌اکنون در حال فسخ این قانون هستیم.
رئیس مرکز منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش با تاکید براینکه امکان ندارد در میان ۳۸ هزار نفر مربیان پیش دبستانی که هم اکنون حق التدریس هستند فردی با سابقه بیش از دو سال تدریس در دبستان‌ها وجود داشته باشد، بیان کرد: قبل از سال ۹۱ تمام نیروهای حق التدریس استخدام شده‌اند و ما جامانده از استخدام نداریم. حتی اگر فردی جذب نمی‌شد به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کرد که با حکم دیوان در‌ آموزش و پرورش جذب می‌شد.
چهاربند ادامه داد: این فضا را ایجاد نکنیم که بخش قابل توجهی از ۳۸ هزار نفر مربی پیش‌دبستانی بالای دو سال سابقه کار دارند، هم اکنون تعدادی مربیان پیش‌دبستانی داریم که به نیت فعالیت در پیش دبستانی به صورت غیراستخدام جذب شده‌اند که با قانون مجلس به صورت حق التدریس به دبستان ها وارد شده‌اند اما هم اکنون مجلس تبصره ای را ذکر کرده است که این افراد باید استخدام شوند ما مخالف استخدام نیستیم اما معتقدیم که آنها باید در‌آزمون استخدامی شرکت کنند.
وی بیان کرد: هم اکنون این افراد اصرار بر عدم شرکت در آزمون دارند اما ما می‌گوییم ۱۰ هزار مجوز در آزمون استخدامی داریم و این مربیان به همراه سایر فارغ التحصیلان دانشگاهی در‌آزمون استخدامی شرکت کنند.

برای مشاهده آخرین اخبار استخدام مربیان حق التدریس اینجا کلیک نمایید

برای مشاهده آخرین اخبار استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی اینجا کلیک نمایید

۱۰ نظر برای شرایط جذب معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی در آموزش‌وپرورش

 • نازلی
  سلام .من مربی پیش دبستانم مدرکم مرتبط هست اما مشغول انجام پایان نامه هستم و استادم داره اذیت میکنه نمیذاره ارائه بدم یه ساله سر این مدرک نتونستم شامل حق التدریس بشم چون میگن اصل مدرک رو بیار ...ترو خدا یه تبصره ای برا افرادی مثل من بذارید این طرح شامل فوق دیپلم شد اما من که فوق لیسانس تعلیم و تربیتم موندم سر یه مدرک ...تکلیف منو معلوم کنید ترو قران...۱۲ سال سابقه دارم تو پیش دبستان
  پاسخ
  • نازی
   سلام .من مربی پیش دبستانم مدرکم مرتبط هست اما مشغول انجام پایان نامه هستم و استادم داره اذیت میکنه نمیذاره ارائه بدم یه ساله سر این مدرک نتونستم شامل حق التدریس بشم چون میگن اصل مدرک رو بیار ...ترو خدا یه تبصره ای برا افرادی مثل من بذارید این طرح شامل فوق دیپلم شد اما من که فوق لیسانس تعلیم و تربیتم موندم سر یه مدرک ...تکلیف منو معلوم کنید ترو قران...۱۲ سال سابقه دارم تو پیش دبستان
   پاسخ
   • سارا
    سلام آموزشیاران نهضت واقعاً خیلی زحمت میکشن اگه بتونی یه دوره هم کلاس تشکیل بدی واقعاً امتحانتو پس دادی همه آموزشیاران حقشون هست استخدام بشن ممنون
    ، ذ
    پاسخ
     • حق التدریس جا مانده
      باسلام من در سالهای۸۱-۸۰حق التدریس بودم و تبصره ۱۰ ماده۱۷ شامل بنده هم هست دارای کد پرسنلی نیز هستم،تو شهر ما که هر دفعه پیگیر میشیم میگن خبری از بالا نیست،نمیدونم تا کی بایست انتظار بکشیم و چه کسی جوابگو هست...
      پاسخ
      • معلم حق التدریس
       سلام
       من از معلمان حق التدریس جا مانده از استخدام هستم ودر آبان ماه 95 با در خواست از امور تشکیلات اداری طبق بخشنامه 710/15اسامی به تهران ارسال شد چون قانون تبصره 10وماده17شامل من می شود ولی در سال95خیلی از نیرو ها به آنها حکم زدند که به مدرسه بروند ما بعد از چند ماه چشم انتظاری منتظر جواب هستیم لطفا دستور جذب صادر بکنید و به استانها ارسال کنید چون ما ما چندبار رفتیم آموزش وپرورش شهرمان فقط می گویند بزودی شما را بکار می گیریم
       پاسخ
       • معلم حق التدریس
        سلام
        تبصره 10 ماده 17 شامل من می شود ودارای کد پرسنلی نیز هستم چرا در سال 95به من کلاس ندادند خواهشمندم دستور جذب تمام استان ها ارسال بکنید
        پاسخ
        • معلم حق التدریس
         سلام
         من از شهرستان نی ریز فارس هستم در تبصره 10وماده17 شامل من می شوند دارای کد پرسنلی هستم در سال گذشته کلاس نداشتم لطفا به تمام استان ها دستور جذب را ارسال بکنید
         با تشکر
         پاسخ
         • معلم حق التدریس
          سلام
          تبصره 10 ماده 17 شامل من می شود ودارای کد پرسنلی نیز هستم چرا در سال 95به من کلاس ندادند خواهشمندم دستور جذب تمام استان ها ارسال بکنیم
          پاسخ
          • معلم حق التدریس
           با سلام خدمت جناب اسفندیار
           اینجانب درسال 81-82سابقه تدریس دارم ودو سال غیر انتفاعی تدریس داشته ودارای کد پرسنلی هستم شما فرمودید یک نفر نماند باید به کجا مراجعه بکنم لطفا راهنمایی کنید
           پاسخ

           لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید