ای استخدام : آشنایی با شغل دامپزشک

۱۹ نظر

آشنایی با شغل دامپزشک

اگر به حیوانات علاقه زیادی داشته و از کارهای حوزه پزشکی لذت می برید این شغل برای شما مناسب است. دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند. آنها به تشخیص، درمان و تحقیق روی بیماریهای حیوانات خانگی، دام ها و حیوانات باغ وحش ها می پردازند.

ساعت کاری دامپزشکان به صورت تمام وقت است. گاهی نیز برای برخی کارها باید به سفرکاری بروند.

تاریخچه دامپزشکی :

علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولدشد. همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات , دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. دامپزشکان نیز همانند پزشکان از زمانهای بسیار طولانی مورد احترام مردم قرار داشتند. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می پرداخته تعیین شده است.

در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد. در این کتاب برای اولین بار به طبقه بندی حیوانات برمی خوریم.

دامپزشکی نوین در ایران به سال ۱۲۹۰ هجری شمسی برمی گردد که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه گذاری نماید و از دولت سوئد عده ای کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری استخدام نمود. به همراه افسران سوئدی دو نفر دکتر دامپزشک نیز بودند این دو نفر افسر دامپزشک به اقدام به تاسیس مدرسه دامپزشکی برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند.

در سال ۱۳۱۱ بنای دانشکده دامپزشکی ابتدا به صورت مدرسه و بعدا دانشکده گذارده شد . در ابتدای امر این دانشکده زیر نظر وزارت کشاورزی بود ولی بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه ای دانشجو به کشور فرانسه و مراجعت ایشان از وزارت کشاورزی منتزع گردید و ضمیمه دانشگاه تهران شد .

در سال ۱۳۰۴ پس از همه گیری طاعون گاوی و ایجاد خسارات زیاد، در وزارت کشاورزی اداره ای به نام سازمان دفع آفات حیوانی ( که بعدا به صورت سازمان دامپزشکی درآمد) تاسیس گردید .این شعبه تحت نظارت موسسه پاستور ( وابسته به وزارت فوائدعامه) با ۲۲ نفر پرسنل شامل ۱۴ نفرکادر فنی و ۸ نفر کادر خدماتی تشکیل و مسئولیت آن به عهده مرحوم دکتر عبدالله حامدی گذاشته شد .

در سال ۱۳۱۴ با توجه به ضرورت کنترل بیماریهای مهلک دامی و نظارت بهداشتی دام و فرآورده های دامی قانون تفتیش صحی حیوانات به تصویب مجلس شورای ملی رسید و اداره کل دامپزشکی جایگزین موسسه دفع آفات حیوانی شد.

در سال ۱۳۲۶ اختیارات محدودی به دامپزشکی استانها داده شد به طوری که در هر اداره کشاورزی ۲ معاونت ایجاد شد. یکی از این معاونتها ویژه دامپزشکی در نظر گرفته شد. معاون دامپزشکی رئیس اداره دامپزشکی نیز بود و کلیه امور فنی و مالی در اختیار وی قرار داشت.
در تشکیلات کنونی وزارت جهاد کشاورزی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان سازمانی مستقل وابسته به آن وزارت شناخته شده و رئیس سازمان دامپزشکی کشور مستقیما تحت نظارت وزیر به انجام وظیفه می پردازد. در استانها نیز ادارات کل دامپزشکی و در شهرستانها شبکه دامپزشکی به طور عمودی زیر نظر سازمان مرکزی دامپزشکی و به شکل افقی با سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط می باشد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به دامپزشکی اینجا کلیک کنید

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد دامپزشک و برخی از دامپزشکان معروف ایرانی ارائه می شود.

وظایف دامپزشک

 • دامپزشک حیوان را چکاب می‌کند و بیماریش را تشخیص می‌دهد و بیماری‌های حیوانات را مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و... را درمان می‌کند.
 • دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه می‌کند.
 • زخم‌ها را شستشو داده و مداوا می‌کند.
 • شکستگی‌ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده ازتکنیک‌های جراحی حیوان را جراحی می‌کند.
 • به صاحب حیوان درمورد تغذیه ونگهداری مشاوره می‌دهد.
 • به صاحب حیوان روش‌های پیشگیری از بیماریهای مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و... را می‌آموزد.
 • برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته و به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و نتایج را تحلیل می‌کند.
 • آزمایش‌های مانند نوار قلب (ECG) ، ادار و مدفوع، سونو گرافی و... را انجام می‌دهد.
 • کمک به بهبود زندگی انسان و دام می‌کند.
 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.
 • برای حیوانات بیمار  دارو تجویز می کند.
 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری
 • مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات را بر عهده دارد.
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان می کند.

مهارت و دانش مورد نیاز شغل دامپزشک

 • علاقه زیاد به حیوانات و سلامت آنها – شاید از مهمترین ویژگی های یک دامپزشک خوب، علاقه مندی به حیوانات باشد زیرا در غیر این صورت امکان موفقیت زیاد در این شغل کمتر می شود.
 • داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات
 • توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم – زیرا گاهی ممکن است برای معالجه بیماری یک گاوداری یا مرغ داری یا هر مرکز دیگر نگهداری حیوانات ناچار باشد ساعات طولانی بدون وقفه کار کند.
 • داشتن توانایی جسمی، مهارت های عملی و قدرت مشاهده خوب – گاهی اوقات برای معاینه حیوانات بزرگی مثل اسب و گاو داشتن توانایی جسمی مناسب به دامپزشک کمک می کند.
 • توانایی تصمیم گیری -  همچون پزشکان توانایی تصمیم گیری از مهارت های مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار است.
 • داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات – زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل دامپزشکی

فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی می توانند وارد این شغل شوند. اگر چه به صورت سنتی در خیلی از شهرستان ها و روستاها افرادی به صورت تجربی کار معالجه و درمان حیوانات را انجام می دهند ولی برای کسب مجوز تجویز دارو و تعامل با سازمان های نظارتی و مسئول دارا بودن مدرک دانشگاهی در رشته دامپزشکی الزامی است.

بازارکار و فرصت های شغلی دامپزشکی

دامپزشک - شما می توانید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانهای وابسته به دستگاههای دولتی، انستیتو پاستور، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، موسسه سرم و واکسن سازی رازی و یا سازمان دامپزشکی کشور استخدام شوید.

البته در حال حاضر بیشتر در بخش خصوصی باید به دنبال کار باشید!

شما گاهی مسئول بررسی بهداشت و رعایت استانداردها در باغ وحش ها، مغازه های فروش حیوانات خانگی، اصطبل ها، بازارهای فروش حیوانات و... خواهید بود. دامپزشک در بخش های مختلف می تواند کار کند. برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسئول پیشگیری و کنترل بیماری های دام هستند. برخی دیگر که در صنعت هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند.

همچنین یک دامپزشک می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تاسیس مطب، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نمایند.

شغل دامپزشکی در ایران با مشکلاتی روبرو است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • دامپزشکی در بسیاری از کشورها جزو مشاغل سخت به حساب می آید ولی در ایران این گونه نیست.
 • یک دامپزشک با مشکلات و خطرات زیادی از جمله کار در محیط های روستایی و عشایری بویژه در مناطق صعب العبور، فعالیت در کشتارگاه های دام و طیور، ضرب خوردگی از حیوانات در هنگام واکسیناسیون و... روبرو است که متاسفانه از سوی مسئولین توجه ویژه ای صورت نمی گیرد.
 • علیرغم بسیار مهم و با ارزش بودن این شغل، در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمی شود. درآمد دامپزشکان در مقایسه با درآمد این دو گروه، کمتر می باشد.
 • در سالهای اخیر با افزایش شمار فارغ‎التحصیلان دامپزشکی در بخش دولتی وضعیت بازار کار در این حوزه کاملاً اشباع شده است و فارغ‎التحصیلان برای اشتغال در این بخش با مشکلات زیادی روبرو هستند اما کار در بخش خصوصی خیلی گسترده است و جای کار بیشتری وجود دارد و کشور نیز باید به سمت تعریف مشاغل جدید در این بخش حرکت کند. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که هر چقدر از پایتخت دورتر می‏ شویم کمتر بخش خصوصی سرمایه‎گذاری کرده است و این میزان در شهرهای مختلف تفاوت دارد. در بعضی از شهرها ما دامپزشک بیکار نداریم و برعکس در شهر دیگری به شدت با نیروی دامپزشک بیکار مواجهیم.
  در سالهای اخیر همچون سایر رشته ها و مشاغل نسبت ورود دختران به این حرفه بسیار افزایش پیدا کرده است. اما در دامپزشکی با توجه به گوناگونی فعالیت، زمینه کار زنان متفاوت است. بخش دامهای کوچک قسمتی از کارهای دامپزشکان را تشکیل می‏ دهد. بسیاری از زنان دامپزشک فعال این حرفه در قسمت علوم آزمایشگاهی و دارویی مشغول به کار هستند.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام دامپزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۳۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل  رشد ۲۲ درصدی داشته و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد دامپزشک

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد دامپزشکان در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد آنها با توجه به محل کارشان متفاوت است. دامپزشکانی که در استخدام دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمان کشوری حقوق دریافت می کنند. در بخش خصوصی وضعیت درآمدی آنها متفاوت است. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۰۴۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه دامپزشکان ۷۹.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار حدود ۴۶.۰۰۰ دلار ، برای افراد با تجربه  ۷۳.۰۰۰ دلار و برای  افراد ارشد ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل دامپزشک

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل دامپزشک بر اساس شخصیت شناسی MBTI
ISTJ ESFJ ISFJ ESFP ISFP

برای مشاهده سایر مشاغل اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به شغل دامپزشک اینجا را کلیک کنید.

۱۹ نظر برای ای استخدام : آشنایی با شغل دامپزشک

 • زینب
  سلام من دیپلم طراحی دوخت دارم اما می خوام برم رشته دام پزشکی چون علاقه خیلی خیلی زیادی به حیوانات دارم می خوام بدونم که چه دانشگاه های مخصوصا اصفهان هست که این رشته رو داشته باشه و از لحاظ آموزشی قوی باشه؟
  پاسخ
   • سالار
    دوستان اگه به خودتون ارزش قائل هستید و نمی خواهید علاف بشید و برای درآمد به اندازه یا کمتر از کاشی کار یا گچ کار کار کنید،این رشته رو کلا بی خیال شید و گول ظاهر دکترای حرفه ای این رشته رو اصلا نخورید!!به خودتون رحم کنید!!
    پاسخ
   • صالح
    سلام خسته نباشید میشه یکم بیشتر توضیح بدید من انتخاب رشته دارم در امدش چجوره بالا چقده به سرمایه احتیاج داره 🤔
    پاسخ
    • صالح
     سلام خسته نباشید من به شوقل دامپزشکی علاقه زیاد دارم امسال می خوام انتخاب رشته کنم می شه یکم برام توضیح بدید و بگیدم در امدش چقدره خوبه بده
     پاسخ
     • امیرمهدی
      سلام اگه پول داشته باشید برای خودتان مطب بزنید و در مطبتان برای خوتان پتشاپ درست کنین درامد بسیار خوبی داره هم شغل خوبی هست اگه پتشاپتون رو در شهر بزنید تویه روستا پولی در نمیارین
      پاسخ
     • علی
      عزیزان لطفا وارد این رشته نشید
      شما اگر مدفوع حیوانی رو ببینید سعی میکنید روش قدم نگذارید چطور میتونید با این روحیه دست تا ارنج در ناحیه مقعد 200 300 گاو بکنید به جهت ارزیابی های تلقیح ، حالا فرض کنید در یک منطقه 20 تا گاوداری 2 هزار راسی وجود داره و شما دانشجوی سال اخرید چگونه میخواهید وارد بازار این کار بشید که همچیز بستگی به روابط داره و تقریبا 2 الی 3 دامپزشک کار این گاوداری هارو بدست گرفتند
      پاسخ
      • مهدیه
       اراز
       اولا باید بگم که همیشه و همیشه چند تا مورد در اولویت قرار داره
       یکیش علاقست، یکیش توانایی و ارزش ادمه و یکیش رسالت ادمه
       ممکنه نیلوفر رسالتش کمک کردن به حیوانات باشه( رسالت و ارزشو برین بعدا بخونید)
       و این ادم اگه نره دامپزشکی و یه شغل دیگه بره، عمرا اون خوشحالی و حس خوب ابدی رو نداره، چون اومده تو این دنیا که این کارو انجام بده
       تجربه هایی هم که داری نمیگم اشتباهه، نه، واقعیت های زندگی توئه. ولی واقعیت جهان نیست همون طور که افرادی رو میشناسم که رو صد میلیون در ماه در امد دارن
       و اینم بگم، اگه کسی به جایی نرسید، این طوری نیست که اون شغل بد بوده و پول بدی داشته. اون فرد هوش مالی نداشته که بتونه پول در بیاره
       پس لطفا نظر قطعی نده که یه فرد بره یا نره. ممکنه تو پرستاری واقعا عذاب بشه
       پاسخ
         • دکتر دامپزشک
          رضایت یک امر نسبیه، درسته. اما یک مسله ای هست، اونم اینه که وقتی مجبور شدی با مدرک دکترا، با کلی زحمت و مشقت، بری نهایتش یه جا با حقوق حداقل وزارت کار که الان میشه 700تومن شروع به کار کنی، اونوقت بیا نظر بده. اکثر دامپزشکان علاوه بر درآمد ، وجهه هم ندارن. یا باید خیلی خیلی قوی و متفاوت ظاهر بشی یا باید کلا بی خیال بشی. دکتر بودن یه طرف، نون شب هم یه طرف. یه سر به دانشکدههای دامپزشکی بزن و واقعیت ها رو ببین.
          پاسخ
          • امیر حسین
           من 15سالمه و باید انتخواب رشده کنم عاشق حیونا هستم و اطلاعات خیلی زیادی هم دارم در بارشون اما همه میگن بده و درزمن من سرمایه ی زیادی ندارم بنظرتون چکار کنم لطفا کمکم کنید زندگی و سرنوشتم در میونه
           پاسخ
           • امیر حسین
            سلام دوستان گلم من 15سالمه و باید انتخواب رشده کنم عاشق حیونا هستم و اطلاعات خیلی زیادی هم دارم در بارشون اما همه میگن بده و درزمن من سرمایه ی زیادی ندارم بنظرتون چکار کنم لطفا کمکم کنید زندگی و سرنوشتم در میونه
            پاسخ
           • نیلوفر
            روز بخیر.
            دانشجو دامپزشکی هستم و هنوز چندسالی تا اتمام درسم دارم.
            میخام برای کار و زندگی اقدام به مهاجرت کنم.بیشتر خوشحال میشم اگه بتونم برم اروپا خصوصا انگلیس یا دانمارک...
            خوشحال میشم اگه بتونین کمکم کنید و اطلاعاتی در اختیارم بگذارید.ممنون!
            پاسخ
             • آراز
              سلام نیلوفر
              شما دو اشتباه دارید.یکی رو انجام دادین و دیگری رو هم می خواین انجام بدین و مقداری هم در توهم زندگی می کنید.مگر اینکه فامیل درجه یک در این کشورها داشته باشید.خوندن دامپزشکی برای مردها مشکل ساز هست چه برسه برای خانم ها.اونهم زبان کشوری مثل دانمارک رو باید بدونی اجازه اقامت بدن و هزار مرحله بعد.بهترین کار اینه که این رشته رو بی خیال بشی و بچسبی به رشته پرستاری که خیلی خوب جواب می ده هم در ایران هم در خارج.
              پاسخ
              • یاس
               شما در اشتباهی این رشته برای کسی ک علاقه داره عالیه و درامد خوبیم داره من ک از دامپزشکی راضیم نطرتونو به خورد بقیه ندید
               پاسخ
               • آراز
                یاس،با این حرفا نیلوفر بدبخت نکن.اولا رضایت یک امر نسیبی هست ممکنه یه نفر به درآمد و اذیت شغلی به خاطر علاقه شدید،اهمیت نده و اشتباه هست چون انسان برای شغل نیست،شغل برای تامین آسایش و زندگی انسان هست.من این رشته رو خوندم در بیشتر بخش ها هم از جمله داروخانه،مطب دامپزشکی ،مرغ مادر،کشتارگاه های دام و طیور،دامداریهای صنعتی هم سابقه کاری دارم.همه جا شو به دندان زدم.ضمنا یه مثل هم هست که اگه دخترها نبودن خیلی از رشته های چرت دانشگاه منقرض می شد.وقتی شغلی هست که خیلی راحتتر، با ارزش تر و پر درآمدتر هست چرا آدم خودشو به دردسر بندازه،اون هم فقط به خاطر کلمه علاقه.اگه رشته یا شغل درآمد نداشته باشه به مرور زمان علاقه هم از دست می ره.ولی اگه درآمد و راحتی داشته باشه علاقه هم بعدا ایجاد می شه هم بیشتر می شه.

             لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید