الزامی بودن بیمه کارگران توسط کارفرما

۱ نظر

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام‌ کنند.

به گزارش بازار کار به نقل از ایسنا ، اله نظر شه بخش در نشست هم اندیشی با سازمان تامین‌اجتماعی در خصوص بررسی و اجرای دستورالعمل اداری ماده ۱۴۸ قانون کار، هدف از برگزاری این جلسه را هماهنگی، همکاری، تعامل و هم افزایی بیشتر بین دو مجموعه برای اجرای بهتر قوانین و مقررات مربوطه از جمله آراء بیمه ای مراجع حل اختلاف بیان کرد.
وی افزود: برخی موارد از شکایات واصله کارگران و کارفرمایان در مراجع حل اختلاف کار حکایت از آن دارد که متاسفانه با جعل گواهی و اسناد و تبانی بدنبال این هستند تا برای خود سابقه بیمه‌ای ایجاد کنند. پس از بروز چالش‌های مختلف و کثرت ادعاهای کذب و واهی در پرونده‌هایی با موضوع حق بیمه کارگران، دستورالعمل اداری از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی صادر شد.
معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان ادامه داد: طبق این دستورالعمل، بررسی «حق بیمه» که ناظر بر رابطه کارگر و کارفرماست، در صلاحیت ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
شه بخش اظهار کرد: این دستورالعمل در دعاوی موضوع ماده ۱۴۸ قانون کار (حق بیمه) تصریح می کند که صرف اقرار کارفرما مبنی بر کارکرد کارگر کافی نیست و نمی‌تواند به تنهایی مستند صدور رای درمورد اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی و مدت کارکرد کارگر و الزام به بیمه‌کردن وی نزد سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.
وی تاکید کرد: در بخش دیگری از این دستورالعمل آمده است که درباره پرونده‌هایی که موضوع حق بیمه در آن مطرح است، باید از نماینده سازمان تامین اجتماعی برای حضور در جلسه رسیدگی دعوت به عمل آید؛ اما ‌حضور نیافتن آن مانع از تشکیل و ادامه جلسه رسیدگی نیست. همچنین در صورت نیاز و تشخیص رئیس هیئت رسیدگی‌کننده، امکان «قرار تحقیق محلی مشترک» بین بازرس اداره کار و بازرس سازمان تامین اجتماعی وجود دارد.
معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان افزود: کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده ۱۴۸ قانون کار از بیمه کردن کارگران خود خودداری کنند، طبق ماده ۱۸۳ این قانون، علاوه بر تادیه همه حقوق متعلق به‌کارگر (‌سهم کارفرما)، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد.
شه بخش یادآور شد: ۲۵ مرجع حل اختلاف کار در سیستان و بلوچستان وظیفه رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما را بر عهده دارند که از این تعداد، ۱۹ هیئت تشخیص و ۶ هیات حل اختلاف هستند.

منبع : خبرگزای ایسنا

برای مشاهده آخرین اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان اینجا کلیک نمایید

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۱ نظر برای الزامی بودن بیمه کارگران توسط کارفرما

 • ع
  عبود بدیری
  ۲۷ فروردین ۱۴۰۲، ۱۴:۴۴
  بنده نظر دارم که حقوق مرا کی واریز شود و سال استخدام یعنی همین سال 1402 برایمان ثبت شده است

  لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

  ثبت پاسخ