فعالیت های نیلپر با ورود رایانه به صورت گسترده و به تبع، تجهیزات آن از جمله صندلی ویژه رایانه در سال 1371 آغاز شدند. بازار درحال گسترش رایانه، تواناییهای فنی از جمله قالب سازی و شم اقتصادی، بنیانگذار نیلپر را بر آن داشت تا به سمت تولید این نوع صندلی گام بردارد. فعالیت تولیدی نیلپر با ساخت و مونتاژ قطعات صندلی در زیرزمین یک نمایشگاه با مساحت حدود 120 متر مربع، در خیابان فلسطین شکل گرفت. این فرآیند، یعنی از زمانی که صندلی نمونه خریداری شد تا آغاز تولید 2 سال (1371-1373) به طول انجامید. در سال 1373 شرکت نیلپر به صورت رسمی به ثبت رسید.

بعد از مدتی، به علت رونق فعالیت و نیز محدود بودن فضا، کارگاه به مکانی با مساحت 250 متر در سه ‌راه آذری منتقل شد. پس از حدود یک سال تولید در کارگاه آذری، زمینی به مساحت1200 متر در چهاردانگه خریداری شد و کار ادامه یافت. اقبال فراوان بازار به محصولات نیلپر و نیاز به بالا بردن ظرفیت، نشان‌دهنده درک و پیش ‌بینی درست مدیریت در سال 1371 از نیاز آینده بازار بود. تا سال1380 فعالیت نیلپر بیشتر به صورت سنتی انجام می‌شد و مدیریت مجموعه عمدتاً با خود سهامداران نیلپر بود. بالا بودن ظرفیت تولید و مسائل پیش آمده در آن زمان، این امر را مبرهن ساخت که به منظور حفظ و ارتقای جایگاه نیلپر، نیاز به مدیریت علمی و مدرن در مجموعه ضروری است. با توجه به رویکرد همیشگی نیلپر که ارتقای سطح کیفی و کمی محصولات و نظام فعالیت های خود بود، جستجوهای فراوانی جهت یافتن مشاوری کارآمد انجام شد و سرانجام شرکت مدیران 21 که سابقه ای برجسته در زمینه مدیریت علمی داشتند، انتخاب و وارد کادر مدیریتی مجموعه شدند.

نیلپر
نیلوفر آبی مانا - نیلپر

شرکت نیلپر هم‌ اکنون تنها شرکت تولیدکننده صندلی در ایران است که درصد بسیار زیادی از قطعات اولیه را در داخل مجموعه شرکت تولید می کند. هدف اصلی این سرمایه‌گذاری گسترده، افزایش کیفیت محصول، ارتقای توانایی طراحی و کاهش قیمت تمام شده با رویکرد جلب رضایت بیشتر مشتریان است. تفاوتهای اصلی شرکت نیلپر و سایر رقبا را می‌توان در قالب موارد زیر بیان نمود:

  • رویکرد نیلپر جهت تامین نیاز بازار بهره گیری از تجهیزات مدرن بوده و در تمامی ارکان سازمان رویکرد تولید صنعتی مورد نظر قرار گرفته است.
  • جلب رضایت مشتریان، افزایش میزان رضایت مندی آنها با افزایش کیفیت محصول و ارائه خدمات پس از فروش مطلوب به کلیه مصرف کنندگان، همواره یکی از آرمان های شرکت نیلپر بوده است.
  • افزایش کیفیت و راحتی محصولات فعلی با بهره گیری از نظرات ارزشمند مشتریان و مشاورین زبده به عنوان یکی از فعالیت های اصلی واحد طراحی نیلپر در نظر گرفته شده است.
  • برقراری سیستم جامع طراحی محصول با رویکردی دانش محور و در نظر گرفتن کلیه الزامات مورد نیاز کاربران، به برتری چشمگیر کیفیت کاربری محصولات نیلپر منجر شده است.
  • گسترش بازار محصولات از صندلی اداری به بازارهای آموزشی، خانگی، رستورانی و ارائه محصولات در بازار مبل خانگی از دیگر امتیازات این شرکت است و در نهایت استقرار سیستم جامع مدیریت استراتژیک و پایبندی به اجرای کامل آن در جهت استمرار نظام جامع مدیریت در کلیه ارکان سازمان، این شرکت را ممتاز می کند.

به منظور توسعه فعالیت ها و حرکت به سمت تولید صنعتی، سازماندهی جدیدی در نیلپر صورت گرفت. این سازماندهی، تحقق دیدگاه توسعه‌ای که مد نظر مجموعه بود را امکان‌پذیر می‌کرد. برای این منظور، واحدهای جدیدی از جمله طراحی و مهندسی صنایع، شکل گرفتند. در سال 1381 عمده تمرکز شرکت نیلپر بر روی اصلاح و توسعه‌ سیستم‌ها بود. از سال 1381 به بعد، به تدریج این شرکت، آموزش‌های وسیعی را در موضوعات مختلف، آغاز کرد. با پشت سر گذاشتن این آموزش‌ها، از سال 1382، نیلپر به دانش مدیریت استراتژیک احاطه یافت و واحدهای شرکت، استراتژی های مشخص و مدونی را به کار بردند. به تدریج در آن سال، محل تولید با کمک و هم فکری مشاورین، تغییر یافت و کارخانه وسیع و مجهزی در شهرک بهارستان، تاسیس شد. به این ترتیب، از یک مکان با مساحت حدودی2000 متر مربع، به کارخانه‌ای با وسعت 36000 متر مربع با حدود 5000 متر مربع سوله، نقل مکان انجام شد. در کلیه امور مرتبط به این انتقال، اعم از مکان‌یابی و تاسیس کارخانه، اصول علمی مورد تاکید مشاوران در نظر گرفته شد.

با وجود این پیشرفتها و افزایش در تولید و فروش، شرکت با معضلی جدی روبرو شد. وجود مشکلات کیفی و تحویل قطعات از طرف تامین کنندگان، علیرغم پیگیریها، آموزشها و ارائه تسهیلات متنوع، تامین کنندگان موفق به تحویل به موقع و با کیفیت قطعات مورد انتظار نیلپر نشدند. با توجه به تاکیدات فراوان از جانب مشاوران به شرکت و توصیه در زمینه تسلط بر زنجیره تامین کنندگان، با تلاش فراوان کارخانه بزرگ، مجهز و مدرن به مساحت 40000 مترمربع در شهرک صنعتی پرند، طراحی و ساخته شد و تمام امکانات مورد نیاز، در آن پیش‌بینی گردید. در سال 1387، کارخانه نیلپر از شهرک بهارستان کرج به شهرک صنعتی پرند منتقل شد.

 

نیلپر
کارخانه نیلپر - شهرک صنعتی پرند
نیلپر
سالن تولید مبلمان

بیانیه ماموریت نیلپر

شرکت نیلپر با قریب دو دهه فعالیت، کسب و کار خود را با تولید" صندلی اداری" شروع کرده است. این شرکت در حال رشد از 4 وجه می باشد:

  • به سمت گسترش کسب و کار به "صندلی و مبل اداری و خانگی" جهت استفاده بهتر از توان تولید و فروش
  • گسترش به سمت تامین کنندگان، از طریق مشارکت با متخصصین هر رشته در جهت افزایش کیفیت، کاهش قیمت تمام شده و مشکلات تولید و طراحی و استفاده بهینه از نظام نرم افزاری نیلپر
  • به سمت گسترش حرفه ای و جفرافیایی بازار جهت پر کردن خلاء حضور محصولات شرکت در عرض و عمق بازار
  • به سمت گسترش کسب و کار از تولید به فروش خدمات که ناشی از بلوغ برخی از آنها جهت عرضه مستقل به بازار می باشد.

نیلپر احترام به مشتری را در درک عمیق نیازهای تصریحی و تلویحی مشتریان در عرضه محصولات و خدمات می داند که می بایست با چابکی، فرآیند جامع طراحی را طی نموده و با کیفیت برتر وارد بازار نماید.

ثمره تلاش چندین ساله ما در بکارگیری مدیریت علمی، سیستمی یکپارچه و همه جانبه می باشد که رسیدن ما را به اهداف و استراتژی هایی که در سیستم مدیریت استراتژیک تدوین نموده ایم، تضمین می نماید.ما بر این باوریم که این امر با یک تیم مشارکتی بزرگ، اعم از پیمانکار، پرسنل سازمان، عرضه کنندگان و مشتریان میسر می گردد. اما همچنان ما بزرگترین رجحان خود را در باروری و پویایی خانواده بزرگ نیلپر می دانیم.

 

نیلپر
رضا جوشقانی مدیرعامل نیلوفر آبی مانا - نیلپر

شرکت تولیدی بازرگانی نیلپر یک کارگاه 15 نفره در دهه 70 بود که توسط  رضا جوشقانی راه اندازی شد. طی دو دهه گذشته این شرکت توانست با ارتقای سطح توانمندی ها و تمرکز بر رروی ظرفیت های موجود رفته رفته به یک مجموعه کامل با حدود 800 نفر پرسنل ومجموعه هلدینگ متشکل از شرکت های مختلف تبدیل شود و شرکت دنش بنیان گردد.

شرکت تولیدی بازرگانی نیلپر علاوه بر داشتن شبکه توزیع گسترده داخل و کسب بازار مناسب در زمینه صادرات نیز گام‌هایی برداشته است که توسعه صادرات در اهداف مهم بعدی شرکت میباشد.

 

نیلپر
جمال یار احمدی قائم مقام مدیرعامل هلدینگ نیلپر