پیشنهاد تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگر بعد از ۱۴۰۰

معاون مددکاری و مشارکت های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران: با رایزنی‌های انجام شده با مجلس به دنبال آن هستیم تا افرادی را که بعد از سال ۱۴۰۰ استخدام شدند را نیز تبدیل وضعیت کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، موضوع تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران یکی از مسائلی است که برای جمعه هدف بسیار اهمیت دارد. قانونی که پس از ۱۰ سال خاک خوردن بالاخره در تاریخ ۲ آذر ۹۹ استفساریه‌اش، مجددا توسط مجلس تصویب شد و پس از تایید شورای نگهبان، رییس جمهور برای اجرا شدن به دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

اما اجرای پر فراز و نشیب آن عمرش کوتاه بود و اعلام شد از سال ۱۴۰۰ به بعد دیگر قانون تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران قابلیت اجرایی ندارد.

قانونی که توسط مجلس شورای اسلامی وضع شده بود حالا ۱۵ اسفند سال ۱۴۰۱ پیشنهاد الحاق یک تبصره به تبصره ۲۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ درباره تبدیل وضعیت ایثارگران مطرح شد که این پیشنهاد از سوی برخی نمایندگان مورد مخالفت قرار گرفت. سرانجام نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۷۲ رای موافق و ۱۱۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند.

هر چند اجرای همین مدت کوتاه قانون تبدیل وضعیت توسط بسیاری از ارگان ها و نهادها با اما و اگرهای فراوانی مواجه شد و به نوعی دست و دل بعضی از سازمان ها برای اجرای آن نمی رفت، اما اجرایش نقطه امیدی بود برای جامعه هدف.

طی این سالها تعداد زیادی از ایثارگران خواستار رسیدگی به عدم اجرای قانون شدند اما هر بار با بهانه کسری بودجه و ... درخواستشان به در بسته خورده است.

حالا روز گذشته محمود پاکدل معاون مددکاری و مشارکت های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن اعلام افزایش ۳ برابری اعتبارات بنیاد شهید گفت: در سال گذشته ۱۸۰ هزار فرزند ایثارگر و شهید را تبدیل وضعیت کردیم و با رایزنی‌های انجام شده با مجلس به دنبال آن هستیم تا افرادی را که بعد از سال ۱۴۰۰ استخدام شدند را نیز تبدیل وضعیت کنیم.

 

گفتنی است طبق بند «و» ماده «۴۴» برنامه پنجم توسعه دستگاه‌های اجرایی موظفند حداقل بیست و پنج درصد (۲۵%) نیاز استخدامی خود را از میان فرزندان شهداء و فرزندان جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) و بالاتر و فرزندان آزادگانی که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند، بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی تامین و از ابتدا آنان را به صورت رسمی استخدام کنند. پنج درصد (۵%) سهمیه استخدامی به سایر جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص می‎‌یابد. در مواردی که نیاز به تخصص دارد شرایط علمی لازم‎الرعایه است.

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ