ای استخدام : آشنایی با شغل مکانیک خودرو

۳۹ نظر

آشنایی با شغل مکانیک خودرو

اگر عاشق خودرو بوده و از تعمیر کردن و کارهای دستی و فنی لذت می برید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

خودرو و خودرو سازی از صنایع مهم در هر کشوری می باشد. کارشناسان و متخصصان زیادی با این صنعت در ارتباطند. مکانیک و تعمیرکار خودرو یکی از آنها می باشد. هر فردی که خودرو داشته باشد، حداقل چندین بار گذرش به تعمیرگاه خودرو می افتد.

مکانیکی خودرو بازدید، تشخیص و رفع عیوب خودرو می باشد.

مکانیک خودرو فردی است که به صورت عملی یا علمی با انواع تعمیرات خودرو آشنایی داشته و به تعمیر و سرویس انواع خودروها مسلط است. او همه بخش های مکانیکی و الکتریکی خودرو از موتور و سیستم اگزور تا سیستم های تهویه و امنیتی خودرو را به خوبی می شناسد.

برخی از کارهایی را که تعمیرکار خودرو انجام می دهد عبارتند از :

 • تعمیر اساسی موتور‌های بنزینی و دیزلی
 • تعمیر تعلیق و سیستم فرمان
 • تعمیر دستگاه‌های الکتریکی خودروها (باطری سازی )
 • تعمیر دستگاه‌های سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی
 • تنظیم موتور
 • تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل
 • تعمیر قفل در و شیشه بالابر و ...

مکانیک خودرو باید مهارت های فنی خوب و توانایی مناسبی در عیب یابی و حل مسایل داشته باشد. او باید فردی دقیق، باحوصله و متعهد باشد. کسب تجربه در این شغل بسیار مهم است. مکانیک خودرو باید بتواند با مردم به خوبی ارتباط برقرار کرده و خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهید. او باید بتواند به نوعی اطمینان مشتریان را به خود جلب کند که این کار در گرو ارائه کار باکیفیت، استفاده از قطعات مناسب و مرغوب در کار، تحویل به موقع خودرو به مشتری و داشتن انصاف در محاسبه دستمزد می باشد.

اگر در یک مکانیکی استخدام بشوید، ساعت کاری شما تمام وقت است. در صورتی که خودتان تعمیرگاه خودرو داشته باشید، تعیین ساعات کاری آن بر عهده شماست. در برخی از زمان های سال که مسافرت زیاد است، حجم کاری شما افزایش یافته و باید تا آخر وقت و حتی در روزهای تعطیل هم کار کنید. محل کار شما در گاراژ ها و تعمیرگاه های خودرو است. همچنین می توانید به صورت تعمیرکار سیار در جاده ها برای شرکت های خودروساز کار کنید.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل مکانیکی خودرو اطلاعات کاملی در زمینه وظایف، مهارت و دانش مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازار کار و میزان درآمد مکانیک خودرو ارائه می شود.

وظایف مکانیک خودرو

 • یافتن عیوب خودرو
 • دادن توضیح کافی به مشتریان درباره نوع تعمیرات و یا قطعات مورد نیاز
 • تخمین زمان و هزینه کار برای مشتریان
 • انجام تعمیرات و تعویض قطعات صدمه دیده
 • آزمایش خودرو پس از تعمیرات

مهارت و دانش مورد نیاز شغل مکانیک خودرو

 • شناخت خوب و کامل اجزای خودروها
 • مهارت های فنی خوب
 • توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو
 • سرعت عمل و دقت در کار و توجه به جزئیات
 • مهارت ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان
 • توان جسمی مناسب
 • به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه خودرو مانند آشنایی با انواع موتورها و سیستم های جدید خودرو
 • رعایت مسایل ایمنی

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مکانیکی خودرو

مکانیک خودرو - شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید.

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش یا فنی و حرفه ای شوید. فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو پس از پایان دوره هنرستان می توانند از طریق شرکت در آزمون کنکور ناپیوسته فنی و حرفه ای در آموزشکده های سراسری فنی و حرفه ای،دانشگاه آزاد اسلامی،دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کاردانی و کارشناسی همان رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک می توانند در گرایش خودرو مهندسی مکانیک وارد شده و در صورت علاقه مندی تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. البته معمولا تعداد کمی از این فارغ التحصیلان ممکن است وارد کار مکانیکی و تعمیر خودرو شوندو اکثرا به عنوان مهندس خودرو وارد صنایع و کارخانجات خودروسازی می شوند.

دوره های آزاد مکانیک در مراکز زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود و پس از پایان آن مدرک معتبر به آنها اعطا می گردد.

فرصت شغلی و بازارکار مکانیکی خودرو

مکانیک و تعمیرکار خودرو می تواند در کارخانجات تولیدکننده خودرو و شرکت های وابسته از جمله سازندگان قطعات و لوازم یدکی خودرو، تعمیرگاه های مجاز شرکت های سازنده خودرو استخدام شود. همچنین می تواند در گاراژها و تعمیرگاه های خودرو کار کرده و یا به طور مستقل تعمیرگاهی برای خود راه اندازی کند.

بازار خودرو در جهان رو به گسترش است و به صورت مداوم مدل ها و سیستم های جدیدی در حوزه خودرو به بازار عرضه می شوند. از طرفی داشتن خودرو برای همه مردم به یک ضرورت در زندگی تبدیل شده و تقریبا هر خانواده ای حداقل یک خودرو دارد. بنابراین مردم ناگزیر برای رفع مشکلات و عیوب خود به مکانیک و تعمیرکار خودرو نیازمندند. با توجه به این شرایط بازارکار خوبی برای علاقه مندان به شغل مکانیکی خودرو وجود دارد و آینده شغلی خوبی نیز پیش روی آنها خواهد بود.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این شغل بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱۷  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل  رشد ۳.۱ درصدی داشته و رشد کمی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد مکانیک خودرو

مکانیک خودرو -اغلب مشاغل فنی درآمد مناسبی دارند. مکانیکی خودرو نیز یکی از آنها می باشد. هر مکانیک خودرویی از تخصص، دانش و تجربه خوبی برخوردار بوده، با مشتریان برخورد مناسب داشته، کار با کیفیت به مشتریان ارائه کرده و بتواند اطمینان آنها را جلب کند، می تواند به درآمد خوب و بالایی در این شغل دست یابد.

میزان درآمد مکانیک خودرو در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۳۵.۷۹۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۶.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۴۳.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل بین ۲۳.۰۰۰ تا ۳۰.۵۰۰ دلار و برای  افراد باتجربه تا ۳۸.۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل مکانیک خودرو

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل مکانیک خودرو بر اساس شخصیت شناسی MBTI
ISTJ ISFJ ESTP

برای مشاهده سایر مشاغل اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به شغل مکانیک خودرو اینجا را کلیک کنید.

۳۹ نظر برای ای استخدام : آشنایی با شغل مکانیک خودرو

 • مرتضی دهقان نیری
  می خواستم بدونم که ببخشد من باید رشته انتخاب کنم امسال شما میگید که بین حسابداری و مکانیکی خودرو کدام یک رو انتخاب کنم لطفا
  پاسخ
  • امیر
   سلام من امسال انتخاب رشته دارم. آیا مکانیک خودرو درآمد خوب و تو آینده کار برای این رشته هست؟؟؟
   خواهش میکنم جواب درست بدید ممنون
   پاسخ
   • قادرصیدی
    سلام دوستان من کارشناس ارشد خودرو هستم و مدرس هنرستان های فنی
    یکی از رشته های جذاب همین رشته است و فارغ التحصیل آن بیکار نمی ماند و این رشته به درد زندگی شخصی هم می خورد منتها کسایی که این رشته را می خونن باید همزمان بیرون شگردی کنند تا موفق شوند کار تجربی بسیار مهم است. این رشته بسیار گسترده بوده و بازار کار گسترده‌ای هم دارد.
    پاسخ
   • مهدی
    سلام من امسال انتخاب رشته دارم واقعا نمیدونم چکار کنم ولی میدونم که اگه رشته تجربی برم در آینده بیکارم میخواستم ببینم اگه برم فنی و مهندسی مکانیک بخونم پشیمون نمیشم
    پاسخ
      • علی
       داداش اره برق خوبه. من خودم لیسانس برق الکترونیک دارم .داخل پالایشگاه هم سر کار بودم. ولی الان شغلم تنظیم موتوریه. درامد دو روز کاری من برابره با یکماه کار در پالایشگاه.
       الکی هم به اینجا نرسیدم شاگردی و خرج کردم.
       الان دارم نتیجشو میگبرم.
       نه یه شبه بوده نه چیزی.
       مقداری صبر و علاقه و پشتکار.
       اینم بگم برای تازه وارد ها.
       تا 4تا ماشین در روز خراب نکنی استاد نمیشی .
       یعنی تا زمانی مغازه خودتو نزنی.
       حق نداری به خودت بگی استاد.
       یاحق
       پاسخ
     • نیما
      سلام به دوستان باانرژی من
      من میخاستم بدونم مکانیک خوردو دراینده درامدش خوبه یا صافکاری خودرو؟
      کسایی که در این زمینه اشنایی زیادی دارند ممنون میشم راهنمایی کنید؟
      پاسخ
      • شهرام
       سلام من دو ساله مکانیکی پیش یکی کار میکنم حدعقل باید دو سال دیگه هم پیشش باشم تا استاد کار شم یکی از سخت ترین کارا مکانیکیه پس فکر نکیند یه سال کار کنید دیگه استاد کار شدید باید خون از چشتون در بیاد تا به جای تو این کار برسید باید صبور و از نظر بدنی و روانی قوی باشید یا علی
       پاسخ
       • امیر
        سلام داداش....! من دیپلممو گرفتم دیدم فعلا تو این جامعه تحصیلات آینده ای نداره بعدش رفتم خدمت الان سه چهار ماهه ک دنبال کار مکانیکی هستم. همه جواب رد میدن و میگن تو این وضعیت مالی برامون نمیصرفه بهت یاد بدیم. حالا یدونه بزور پیدا کردم شاید بتونم شاگردی کنم. من هیچی از خودرو سر در نمیارم ولی علاقه دارم و شغل خوبیه. سوالم ازت اینه ک سه چهار تا نکته ک خودت تجربی کسب کردی ب ماهم بگو زودتر یاد بگیریم؟
        دمت گرم
        پاسخ
      • احسان
       با سلام خدمت دوستان
       من ۲۲ساله سن دارم و پنج ماه از خدمت برگشتم تو ای پنج دارم دنبال کار میگردم متاسفانه کار نیست اگه هم باشه کارگری خودتون بهتر می دونین تو شرکت کارگری کردن آینده نداره
       باید به فکر آینده خودمون باشیم من میخوام برم ور دست یه مکانیک کار کنم وشغل مکانیکی یاد بگیرم به بنظر من شغل آینده داریه.ـ..ـ. ...
       پاسخ
       • حسینH
        من می خواستم بدونم که آیا من که فارغ تحصیل رشته تجربی هستم می توانم برای تعمیرات خودرو آموزش ببینم و همچنین دانشجویی رشته شیمی کابردیم و این که چند ماه طول می کشد که من این آموزش ها رو ببینم به بخشید دامغان آموزشگاه فنی و حرفه ای داره
        پاسخ
         • بابک
          سلام به همه دوستان پر انرژی
          دوستان خاستن توانستن است به شرطی که هر آنچه که میخاهید واقعآ خاسته. ایمان داشته. هدفتان بوده.استعداد داشته و بیشتر و مهم تر از همه به خود شناسی رسیده باشید. بگردیدو رهایش نکنین.موفق و شاد زندگی کنید. من خودم تا حدودی تو این شرایط زندگی و کار میکنم.دنیا بی نظیره. در آخر خودایتان را بیابید.
          پاسخ
          • محمد
           سلام به دوستان عزیز. یه سوال داشتم. من دارم مکانیک میخونم میخواستم بدونم اگه برم تو یه تعمیرگاه شاگردی کنم با ابنکه پول گیرم نیاد بهتره یا این که برم در یه مغازه کارگری کنم که فقط پول گیرم بیاد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
           پاسخ
           • حسین ابلیس
            بهترین کاررو میکنید تو این مملکت کار نیست دیپلم بگرید بعدم وایسید یاد بگیرید حقوق هم ندارید تا چند ماه ولی ارزششو داره.
            شمایی که میخوای دانشگاه بری اگه دولتی میاری حتما برو با مدرکت راحت میتونی بری اونور. ولی اگه دولتی نیست وقتتو تو دان های دیگه تلف نکن برو کارگری مکانیکی بعد چند سال مکانیک شو . یا حق.
            پاسخ
            • Arad
             عرض ادب و احترام خدمت شما من میخواستم یک راهنمای کنید من میخواهم برم رشته مکانیک خودرو آیا من رشته خوبی رو در نظر گرفتم آیا این رشته بازار کار خوبی دارد لطفا به سوالم جواب قانع کننده ای بدهید الله حافظ
             پاسخ
             • علی
              داداش من میگم تو حساب کن الان یکی از لازمه های زندگی ماشینه یعنی حداقل یه نفر تو هر خانواده ماشین داره و واسه تعمیرش به یه مکانیک نیاز داره و جزو رشته هایی که بیکاریش کمه من یه نگا به میزان درامد شغل هل انداختم که درامدش با مقایسه سایر شغل ها با لا بود
              پاسخ
             • سینا
              سلام .میخواستم بدونم وضعیتش چجوریه ؟
              بعد من واسه تابستون میخوام برم شاگردبشم یاد بگیرم میخواستم بدونم تا چه مقطع سنی قبول می کنین من 16سالمه
              پاسخ
               • محمدرضا
                سلام من محمدرضا عزیزیم از کرمانشاه .ماجونا
                باید قبول کنیم که بازار کار خوبی در اینده نداریم .وهمه دوست داریم دکتر
                شیم .من ۱۶سالمه واز کلاس دوم تاحالا رانندگی همه ماشین های سواری وسنگینو بلدم .اگه واقعا علاقه داری میتونی موفق بشی
                من۵تابستون وردست برادرم مکانیک کامیون بودم و۳تابستون گذشته باطری سازی کامیون کارکردم توکلت به خداباشه.
                پاسخ

              لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید