معلولان از فرصت ۳ درصد سهمیه آزمون استخدامی استفاده کنند

۱۷۴ روز قبل ۲ نظر

رئیس سازمان بهزیستی کشور از افراد دارای معلولیت خواست که از فرصت سه درصد سهمیه استخدامی در آزمون استخدامی استفاده کنند و گفت: مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت دولت مکلف است که حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد.


به گزارش خبرنگار بازارکار، وحید قبادی دانا روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس این ماده قانونی بالاترین مسئول دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیر دولتی یعنی شهرداری‌ها و بانک‌ها مکلف به اجرای دقیق این ماده هستند. بر اساس قانون متخلفان حسب مورد با حکم مراجع ذیصلاح به مجازات تعزیری به جزای نقدی درجه پنج تا هشت موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی همچنین انفصال موقت یا دائم از خدمات عمومی، تنزل مقام یا محرومیت از انتصاب به پست‌های حساس مدیریتی یا اخراج از نهاد یا سازمان متبوع محکوم می شوند.
وی با قدردانی از معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی خاطرنشان کرد: از سال ۹۸ بعد از تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و ابلاغ آن توسط ریاست جمهور با همکاری بسیار خوب سازمان اداری و استخدامی، این قانون پیاده شده است و در آزمون های استخدام مدنظر قرار گرفته است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی در هفته دوم آبان ماه برگزار خواهد شد و داوطلبانی که شرایط لازم را داشته باشند می توانند در آن شرکت کنند.
قبادی دانا افزود: مطابق با ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری، افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند و داوطلب هستند باید توانایی انجام کاری که برای این قرار است استخدام بشوند را داشته باشند. بر اساس این آزمون هر داوطلب می تواند یک شغل محل را انتخاب کند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این آزمون فراگیر مشترک ۳۸ هزار ظرفیت استخدامی مربوط به ۲۶ دستگاه اجرایی اعلام شده سه درصد است، این پست های در نظر گرفته شده اختصاص داده شده به سهمیه افراد دارای معلولیت که این سهمیه از سایر سهمیه های استخدامی مجزا شده و عزیزان دارای معلولیت می‌توانند شغل محل های مشخص شده در این رشته ها را انتخاب کنند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طبیعتاً رقابت بین این داوطلبان معلول در شغل محل های مشخص شده برای افراد دارای معلولیت صورت می‌گیرد و این عزیزان بر اساس نمره کسب شده می‌ توانند در امتحان مشترک فراگیر به عنوان مستخدمین مربوطه استخدام شوند.
وی تاکید کرد: هیچ‌یک از سهمیه‌های در نظر گرفته شده قابل تخصیص به سایر داوطلبان نیست حتی اگر افراد دارای معلولیت که با هم رقابت می‌کنند برای به دست آوردن یک شغل محل که در سهمیه افراد دارای معلولیت مندرج هست موفق به کسب این سهمیه نشوند و این سهمیه تکمیل نشود میتواند فرصت باقی بماند و برای آزمونهای مراحل بعدی محفوظ خواهد ماند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ظرفیت مطابق چیزی که توسط مسئولین سازمان اداری استخدامی اعلام شده حدود ۳۸ هزار نفر باشد حدود ۱۱۵۰ ظرفیت مشخص شده برای افراد دارای معلولیت پنج درصد این موارد را شامل میشود.
قبادی دانا افزود: از همه عزیزان دارای معلولیت می خواعم که هرچه سریعتر اقدام کنند و در این آزمون ثبت‌نام بکنند.فرصت ثبت نام در آزمون از روز پنجشنبه بیستم شهریور ماه ساعت ۱۲ ظهر آغاز شده متولی برگزاری آزمون سازمان سنجش آموزش کشور است طبیعتاً ثبت نام در درگاه اطلاع رسانی سازمان آدرس sanjesh.org خواهد بود و تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۹ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: از افراد دارای معلولیت درخواست می‌کنم که از این فرصت استفاده کنند و هر چه سریعتر کسانی که حائز شرایط هستند در آزمون ثبت‌نام کنند تا این که بتوانیم ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را در سال ۹۹ به شایستگی برگزار کنیم و ۳ درصد سهمیه های استخدامی توسط افراد دارای معلولیت استفاده شود البته اگر مازاد در سهمیه استخدامی به آن عزیزان دارای معلولیت استفاده کنند. از طریق رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد هم میتوانند این کار را در شغل محل های مشخص شده انجام دهند.
قبادی دانا خاطرنشان کرد: امیدوارم که عزیزان دارای معلولیت که شایستگی های بسیاری دارند و توانایی انجام کارهای بزرگی را دارند و این امر را در مراحل مختلف نشان دادند بتوانند از این فرصت و از این ظرفیت قانونی به نحوه شایسته استفاده کنند.

وی گفت: مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت دولت مکلف است که حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را اعم از وزارتخانه ها سازمانها موسسات شرکت ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‌های که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد.

منبع : بازار کار

برای مشاهده اخبار استخدام معلولین اینجا کلیک کنید

۲ نظر برای معلولان از فرصت ۳ درصد سهمیه آزمون استخدامی استفاده کنند

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید