ای استخدام : آشنایی با شغل زمین شناس

۵۷ نظر

آشنایی با شغل زمین شناس

اگر عاشق سیاره محل زندگی خود بوده و از مطالعه و بررسی آن لذت می برید، شغل زمین شناس مناسب شماست.

زمین شناسی، حوزه ای است که در زمینه پیرایش زمین، وضعیت زمین در فضا، تاریخ زمین شناسی، شکل و ابعاد زمین، مشخصات فیزیکی و شیمیایی زمین و مواد تشکیل دهنده آن، بررسی عواملی که در شکل زمین دخیل هستند و... مطالعه و بررسی می کند. زمین شناسی با علوم زیستی، شیمی، جغرافیا، هواشناسی و آب و خاک ارتباط نزدیکی دارد.

زمین شناس به مطالعه علمی ساختار، تحولات و حرکات زمین و همچنین منابع طبیعی می پردازد. او فرآیندهای داخلی و خارجی شکل دهنده زمین در تاریخ گذشته آن را بررسی می کند. زمین شناس، از روش های تحقیق و جستجوی مختلفی مانند حفاری، نقشه برداری، لرزه نگاری، تصاویر ماهواره ای و هوایی و اندازه گیری های الکترومغناطیسی در کار خود استفاده می کند.

زمین شناسی زیرشاخه های مختلفی شامل زمین شناسی مهندسی، رسوب شناسی، زمین شناسی اقتصادی، زمین شناسی نفت، زمین شناسی ساختمانی، زمین شناسی زیست محیطی، چینه و فسیل شناسی، سنگ شناسی یا پترولوژی و گرایش آب شناسی دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال زمین شناسی مهندسی با بررسی تاثیر محیط زمین شناسی بر سازه‌های مهندسی ، راه‌حل های مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می‌دهد. یا زمین شناسی اقتصادی شاخه‌ای از علم زمین شناسی است که پیرامون شرایط تشکیل مواد معدنی ، مورفولوژی و ریخت شناسی آنها ، بافت و ساخت آنها، عوامل کنترل کننده پراکندگی مواد معدنی ، توجیه فنی و اقتصادی آنها و بالاخره تقسیم بندی ژنتیکی مواد معدنی بحث می‌کند.

زمین شناسی در کشورهای مختلف دنیا بسیار مورد توجه است زیرا اقتصاد، صنایع، کشاورزی و بسیاری از موارد دیگر در هر کشوری، به نتایج کار زمین شناسان متکی است. کشور ما نیز با در اختیار داشتن‌ منابع‌ معدنی‌ بسیار غنی‌ اعم‌ از مواد سوختی‌ و ذخایر فلزی‌ و غیرفلزی‌ گران بها، و قرار گرفتن‌ بر روی‌ منطقه‌ای‌ فعال‌ از نظر زمین‌‌شناسی‌ که‌ باعث‌ وقوع‌ زلزله‌ها، تغییر ساختار زمین‌، پدیده‌ کوه‌زایی‌، تغییر پهنای‌ دریاها و خلیج‌ مجاور می‌شود و ده ها مورد دیگر، به‌ پژوهشگران‌ و متخصصان زمین‌شناسی‌ نیاز مبرم دارد که‌ در این زمینه ها به‌ مطالعه‌ و کاوش‌ بپردازند.

ساعت کاری زمین شناس بسته به نوع کاری که دارد، متفاوت است. در بخش های اداری به صورت منظم و تمام وقت بوده و در بخش هایی مانند تحقیقات میدانی، دارای ساعت کاری نامنظم و گاه طولانی می باشد. گاهی لازم است روزهای زیادی از خانه دور باشند. نکته ای که علاقه مندان شغل زمین شناسی باید به آن توجه کنند این است که، این شغل تقریبا شغلی مردانه است زیرا عمده کار آن در شرایط سخت آب و هوایی و در طبیعت می باشد. این شرایط به شکل های مختلف برای خانم ها سخت و مشکل است. البته خانم ها می توانند در بخش کارهای نرم افزاری در دفاتر فعالیت کنند که در این حالت نیز فرصت های شغلی محدودی پیش روی آنها قرار خواهد داشت.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف زمین شناس، دانش و مهارت مورد نیاز زمین شناسی، تحصیلات لازم برای ورود به شغل زمین شناسی، بازار کار و فرصت های شغلی زمین شناسی، میزان درآمد زمین شناس و برخی از زمین شناسان معروف ارائه می شود.

وظایف زمین شناس

زمین شناس از دانش و تخصص خود در انجام امور زیر استفاده می کند :

 • بررسی فعالیت های آتشفشانی و زمین لرزه به منظور توسعه سیستم های هشدار دهنده برای مردم نزدیک به مکان های فعال و ...
 • طراحی برنامه های اکتشاف منابع آبی جدید
 • جستجوی  منابع انرژی و معادن معدنی مانند نفت و گاز
 • مشخص کردن محل مناسب برای دفن زباله های هسته ای
 • ارزیابی ایمنی و تاثیر ایجاد یک سد یا تونل در یک پروژه عمرانی
 • مهارت و توانمندی های مورد نیاز زمین شناسی زمین شناس
 • تسلط در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی
 • علاقه زیاد به طبیعت و توان تحمل شرایط سخت کاری در آن
 • مشاهده دقیق
 • داشتن نظم و روندی ساختار یافته در کار که از لازمه های هر پژوهشی و تحقیقاتی است.
 • توان بدنی مناسب
 • توانایی کار فردی و تیمی
 • توان استفاده از نرم افزارهای مرتبط از جمله GIS، Rock Work – RS، Earth das، corel, IRDES, Arc و ...

تحصیلات لازم برای ورود به شغل زمین شناسی

علاقه مندان به شغل زمین شناسی می توانند در رشته زمین شناسی در دانشگاه های کشور تحصیل کنند. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این رشته در کشور وجود دارد.

فرصت های استخدامی، بازارکار و آینده شغلی زمین شناس

زمین شناس می تواند در وزارت خانه های صنعت،معدن و تجارت، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌، تحقیقات و فناوری ، آموزش‌ و پرورش‌ و همچنین‌ شرکت‌ها و موسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ و زلزله کشور، موسسه ژئوفیزیک، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ استخدام شود.

در صورت داشتن توان و علاقه لازم، زمین شناس می تواند کارآفرینی کرده و شرکتی شخصی در این حوزه راه اندازی کند. بسیاری از فعالیت‌های اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت نفت و گاز ایران، به تهیه و استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، تحلیل این نقشه و شناسایی نکات قابل تامل در آن‌ها بستگی دارد. زمین شناس می تواند به عنوان پیمانکار با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف همکاری کند.

برخی مسایل شغل زمین شناسی در ایران :

 • بازار کار بسیار نامناسب به خصوص در شهرستان ها
 • کاربردی نبودن بخشی از دروس رشته زمین شناسی
 • عدم درک اهمیت این شغل برای کشور توسط مسئولان و بها ندادن کافی به آن
 • عدم توجه به این شغل به عنوان شغلی فنی و عملی و به دنبال آن عدم جذب کاربران آن در پروژه های عمرانی و عملیاتی
 • عدم شناخت صحیح شغل زمین شناسی بین مردم

وضعیت استخدام زمین شناس در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام رمین شناس ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام زمین شناسان رشد ۱۸.۳ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

درآمد زمین شناس

زمین شناسانی که در سازمان های دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. حقوق و درآمد زمین شناسانی که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، با توجه به میزان مهارت و تخصص و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما متفاوت است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد زمین شناسان در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس ژئوفیزیک، کارشناس کنترل کیفی، بازرس فنی، مدیر پروژه و ... می باشند که یک زمین شناس می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای زمین شناس در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال زمین شناسانی که در سمت کارشناس ژئوفیزیک در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۸۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

میزان درآمد زمین شناس در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۵۰۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۴.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا -  متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۷.۶۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۳۰.۵۰۰  تا ۴۶.۰۰۰ دلار و برای افراد با تجربه بین ۶۱.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل زمین شناسی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل زمین شناس بر اساس شخصیت شناسی MBTI
ISTP ESFP ISFP ISTJ

برای مشاهده سایر مشاغل اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به شغل زمین شناس اینجا را کلیک کنید.

از تجربیات دیگران استفاده کنید!
مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.
تجربیات شرکت کنندگان

۵۷ نظر برای ای استخدام : آشنایی با شغل زمین شناس

 • م
  محمد
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۰، ۲۲:۴۰
  سلام
  من لیسانس زمین شناسی دارم آیا میتونم در شهرداری استخدام بشم
  درصورت در شغلی؟؟؟
  • ا
   احمد
   ۲۸ تیر ۱۴۰۰، ۱۵:۲۰
   با سلام بنده دارای مدرک دکترای زمین شناسی هستم و مدت 9 سال است بیکار هستم و فاقد شغل . لطفا اصلا وارد زمین شناسی نشوید
   • ز
    زمین شناس
    ۴ اسفند ۱۳۹۹، ۰۰:۵۹
    منم زمین شناس هستم
    • ز
     زمین شناس
     ۳ بهمن ۱۳۹۹، ۱۱:۴۵
     منابع آزمون کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زبان عمومی
     منبع 1: کتاب گرامر زبان انگلیسی، عباس فرزام، انتشارات باستان؛
     منبع 2: کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی، شهاب اناری و همکاران، انتشارات مبتکران؛
     منبع 3: کتاب تافل رهنما، ابراهیم نظری تیموری، انتشارات رهنما؛
     منبع 4: کتاب 504 واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل؛
     منبع 5: کتاب مجموعه سوالات کارشناسی ارشد زبان عمومی، انتشارات سازمان سنجش و آموزش کشور؛
     منبع 6: Saheli, Mohamad, Vocabulary for TOEFL and MA candidates of TOEFL. Koye Kosar Press.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زبان تخصصی زمین شناسی
     منبع 1: کتاب زبان تخصصی زمین شناسی، تالیف مرتضی پیروز، انتشارات آدنا؛
     منبع 2: کتاب زبان تخصصی زمین شناسی، تالیف کورش محمودی ده بیگلو و همکاران، انتشارات گسترش علوم پایه؛
     منبع 3: کتاب طلایی زبان تخصصی (رشته زمین شناسی)، تالیف ناهید شیخی، انتشارات پویندگان دانشگاه.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع رسوب شناسی و سنگ های رسوبی
     منبع 1: کتاب رسوب شناسی (جلد 1 و 2)، تالیف دکتر احمد معتمد، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 2: کتاب رسوب شناسی، تالیف رضا موسوی حرمی، انتشارات آستان قدس رضوی؛
     منبع 3: کتاب رسوب شناسی (رشته زمین شناسی)، تالیف حسین پروین، دانشگاه پیام نور؛
     منبع 4: کتاب مبانی زمین شناسی، تالیف ادوارد.جی. تاربوک و فردریک. ک. لوتگنس، مترجم رسول اخروی، انتشارات مدرسه؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی کاربردی، تالیف رضا موسوی حرمی، انتشارات مشهد؛
     منبع 6: کتاب سنگ شناسی رسوبی، تالیف موریس. ای. تاکر، مترجم موسوی حرمی و اسدا… محبوبی، انتشارات جهاد دانشگاهی؛
     منبع 7: جزوه رسوب شناسی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 8: جزوه سنگ شناسی رسوبی دکتر رامین صمدی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 9: جزوه رسوب شناسی، مهندس اهری پور دانشگاه علوم پایه دامغان؛
     منبع 10: جزوه رسوب شناسی و محیط رسوبی دکتر عبدالحسین امینی، دانشگاه تهران.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع آب های زیرزمینی و آب زمین شناسی
     منبع 1: کتاب اصول شناخت آبهای زیرزمینی، تالیف اصغر اصغری مقدم، انتشارات دانشگاه تبریز؛
     منبع 2: کتاب هیدرولوژی و هیدرولیک آبهای زیرزمینی، تالیف مک ورتر و دانیل کی سواناوا، مترجم طالقانی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی؛
     منبع 3: کتاب هیدرولوژی زیرزمینی، تالیف پرویزی ترابی تهرانی، انتشارات دانشگاه بوعلی سینا؛
     منبع 4: کتاب زمین و منابع آب (آب های زیرزمینی)، تالیف محمود صداقت، انتشارات پیام نور؛
     منبع 5: کتاب هیدرولوژی آب های زیرزمینی، تالیف هرمان باوئر، مترجم احمد لطفی، انتشارات دانشگاه صنعتی سهند؛
     منبع 6: کتاب هیدرولوژی آب های زیرزمینی، تالیف دیوید کیث تاد، مترجم رزاقی و قدرت نما، انتشارات شرکت سهامی کتابهای جیبی؛
     منبع 7: کتاب اصول هیدرولوژی کاربردی، تالیف علیزاده، انتشارات آستان قدس؛
     منبع 8: کتاب مقدمه ای بر آبهای زیرزمینی، تالیف محمد نخعی، انتشارات موسسه انتشاراتی آرادکتاب؛
     منبع 9: کتاب آبهای زیرزمینی ویژه آزمون کارشناسی ارشد زمین شناسی، تالیف علیرضا نسیمی، انتشارات دیباگران تهران؛
     منبع 10: جزوه آب زمین شناسی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 11: جزوه آب های زیرزمینی دکتر اشجاری و دکتر محمد مهدوی، دانشگاه تهران.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زمین شناسی ایران
     منبع 1: کتاب زمین شناسی ایران، تالیف علی درویش زاده، انتشارات امیرکبیر؛
     منبع 2: کتاب زمین شناسی ایران، تالیف سیدعلی آقانباتی، انتشارات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور؛
     منبع 3: کتاب زمین شناسی ایران، تالیف علی درویش زاده، انتشارات دانشگاه تربیت معلم؛
     منبع 4: کتاب زمین شناسی ایران، تالیف خسرو خسروتهرانی، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی ایران (رشته زمین شناسی)، تالیف شعبانیان و نژادشیرازی و احمدیان و کبریایی زاده، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 6: جزوه زمین شناسی ایران، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زمین شناسی نفت
     منبع 1: کتاب زمین شناسی نفت، تالیف ریچارد سلی، مترجم مدبری، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی؛
     منبع 2: کتاب زمین شناسی نفت، تالیف محمدرضا رضایی و همکاران، انتشارات علوی؛
     منبع 3: کتاب زمین شناسی نفت، تالیف علی صیرفیان، انتشارات سمر؛
     منبع 4: کتاب زمین شناسی نفت، تالیف فریدون سحابی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی نفت تالیف محمدرضا رضایی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 6: کتاب زمین شناسی نفت، تالیف جان هانت، مترجم علی اکبر رحمانی، انتشارات سفیراردهال؛
     منبع 7: کتاب زمین شناسی نفت، تالیف افشار حرب، انتشارات پیام نور؛
     منبع 8: جزوه زمین شناسی نفت، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع ژئوشیمی و زمین شیمی
     منبع 1: کتاب ژئوشیمی،تالیف محمد پورمعافی،انتشارات آرین زمین؛
     منبع 2: کتاب اصول ژئوشیمی، تالیف برایان هرولد میسن، کارلتن مور، مترجمان فرید مر و علی اصغر شرفی، انتشارات دانشگاه شیراز؛
     منبع 3: کتاب ژئوشیمی رسوبی، تالیف محمد حسین آدابی، انتشارات آرین زمین؛
     منبع 4: کتاب ژئوشیمی، پترولوژی سنگهای آذرین و کانسارهای ماگمایی،تالیف کریم پور و همکاران،انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد؛
     منبع 5: جزوه زمین شیمی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع سنگ شناسی
     منبع 1: کتاب سنگ شناسی رسوبی، تالیف موریس. ای .تاکر، مترجمان حرمی و محبوبی انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه مشهد؛
     منبع 2: کتاب پترولوژی کاربردی، تالیف دکتر علی درویش زاده، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 3: کتاب سنگ های آذرین (پتروگرافی و پتروژنز)، تالیف سپاهی، انتشارات نور علم؛
     منبع 4: کتاب سنگ شناسی دگرگونی، تالیف دکتر علی درویش زاده، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 5: کتاب سنگ شناسی آذرین، تالیف معین وزیری، انتشارات دانشگاه تربیت معلم؛
     منبع 6: کتاب پترولوژی، تالیف دکتر علی درویش زاده، انتشارات پیام نور؛
     منبع 7: کتاب سنگ شناسی رسوبی، تالیف رضا موسوی حرمی، انتشارات آستان قدس؛
     منبع 8: کتاب پتروگرافی و پترولوژی سنگ های آذرین، تالیف حسین معین وزیری و علی احمدی، انتشارات دانشگاه تربیت معلم؛
     منبع 9: کتاب سنگ شناسی رسوبی، تالیف فریدون سحابی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 10: کتاب رسوب شناسی، تالیف رضا موسوی حرمی، انتشارات به نشر؛
     منبع 11: کتاب سنگ شناسی آذرین، تالیف زرعیان، فریدون سرابی و علی درویش زاده، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 12: جزوه سنگ شناسی آذرین دکتر رامین صمدی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 13: جزوه سنگ شناسی دگرگونی دکتر رامین صمدی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع دیرینه شناسی
     منبع 1: کتاب مبانی ریز دیرینه شناسی، تالیف ژرار بینو، مترجم ابراهیم قاسمی نژاد، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی؛
     منبع 2: کتاب دیرینه شناسی، تالیف خسرو خسروتهرانی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 3: کتاب دیرینه شناسی کاربردی، ماکروفسیل های بی مهرگان، تالیف خسرو خسروتهرانی، انتشارات کلیدر؛
     منبع 4: کتاب اصول دیرینه شناسی، تالیف رونا بلک، مترجم سیداحمد بابازاده، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 5: کتاب دیرینه شناسی، تالیف غلامعلی شایگان، علی میثمی و علی بابا چهرازی، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 6: کتاب مبانی دیرینه شناسی، میکروفسیل ها، تالیف داستانپور و وزیری و ناظری، انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان؛
     منبع 7: کتاب دیرینه شناسی، ماکروفسیل ها، رشته زمین شناسی، تالیف شایگان و شهیدا و فصل بهار، انتشارات دانشگاه پیام نور.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زمین شناسی مهندسی
     منبع 1: کتاب زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک، تالیف حسین معماریان، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 2: کتاب زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک، تالیف غلامرضا خانلری، انتشارات دانشگاه بوعلی سینا؛
     منبع 3: کتاب مبانی زمین شناسی مهندسی، تالیف محمدحسین قبادی، انتشارات دانشگاه بوعلی سینا؛
     منبع 4: کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک، تالیف براجا ام داس، مترجم شاپور طاحونی، انتشارات پارس آئین؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک، تالیف خانلری و مومنی و عبدلی لر، انتشارات دانشگاه بوعلی سینا؛
     منبع 6: کتاب زمین شناسی مهندسی، تالیف بهنیا و طباطبایی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 7: کتاب درآمدی بر مکانیک سنگ، تالیف کاتسویاما وتوکوری، مترجم محمد فاروق حسینی، انتشارات کتاب دانشگاهی.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زمین ساخت و تکتونیک
     منبع 1: کتاب زمین شناسی ساختمانی، تالیف محسن پورکرمانی، انتشارات علوی؛
     منبع 2: کتاب زمین شناسی ساختمانی (تکتونیک)، تالیف اسدالله ایران پناه، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 3: کتاب زمین شناسی ساختمانی، تالیف دکتر مهدی علوی، انتشارات سازمان زمین شناسی کشور؛
     منبع 4: کتاب زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک، تالیف احمد ادیب، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی ساختمانی، تالیف حسن مدنی، انتشارات جهاد دانشگاهی؛
     منبع 6: کتاب زمین شناسی ساختمانی کاربردی، تالیف محسن پورکرمانی و آرین، انتشارات یکان؛
     منبع 7: کتاب زمین شناسی ساختمانی، تالیف محسن پورکرمانی و احمد ادیب، انتشارات پیام نور؛
     منبع 8: کتاب پایه های زمین شناسی ساختمانی، تالیف محمدرضا قاسمی، انتشارات سازمان زمین شناسی کشور؛
     منبع 9: جزوه زمین ساخت دکتر رامین صمدی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 10: جزوه زمین شناسی ساختمانی دکتر الیاسی، دانشگاه تهران.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع چینه نگاری
     منبع 1: کتاب اصول چینه نگاری، تالیف عزیزالله طاهری، حسین وزیری مقدم و مسعود کیمیاگر، انتشارات دانشگاه اصفهان؛
     منبع 2: کتاب چینه نگاری، تالیف خسرو خسروتهرانی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 3: کتاب چینه شناسی، تالیف شمیرانی، انتشارات شهید بهشتی؛
     منبع 4: کتاب چینه شناسی، تالیف خسرو خسروتهرانی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 5: کتاب اصول چینه شناسی، تالیف ایرج مغفوری مقدم و امیر پازوکی، انتشارات فرهنگ زبان؛
     منبع 6: کتاب مبانی چینه نگاری، تالیف عبدالحسین امینی، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 7: کتاب چینه شناسی، تالیف علی بابا چهرازی، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 8: جزوه چینه نگاری و دیرینه شناسی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 9: جزوه چینه شناسی دکتر شمیرانی دانشگاه شهید بهشتی.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زمین شناسی اقتصادی
     منبع 1: کتاب مبانی زمین شناسی اقتصادی، تالیف عبدالمجید یعقوب پور، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی؛
     منبع 2: کتاب زمین شناسی اقتصادی، تالیف جمشید شهاب پور، انتشارات دانشگاه باهنر کرمان؛
     منبع 3: کتاب زمین شناسی اقتصادی، تالیف فرید مر، انتشارات دانشگاه شیراز؛
     منبع 4: کتاب زمین شناسی اقتصادی، تالیف ناهید ربانی، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی اقتصادی کاربردی، تالیف کریم پور و سعادت و کدکنی، انتشارات دانشگاه مشهد؛
     منبع 6: مقدمه ای بر زمین شناسی کانسنگها، تالیف آنتونی ام اوانز، مترجمان فرید مر و جواد مقدسی، انتشارات دانشگاه شیراز؛
     منبع 7: جزوه زمین شناسی اقتصادی، گروه آموزشی و پژوهشی زمین آزمون؛
     منبع 8: جزوه زمین شناسی اقتصادی دکتر شمیرانی دانشگاه شهید بهشتی.
     منابع کارشناسی ارشد علوم زمین و زمین شناسی – منابع زمین شناسی زیست محیطی
     منبع 1: کتاب زمین شناسی زیست محیطی (زمین شناسی و محیط زیست انسان)، تالیف احمد هرمزی، مرکز نشر دانشگاهی؛
     منبع 2: کتاب زمین شناسی زیست محیطی، احمد عباس نژاد و علیرضا نجف زاده، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 3: کتاب زمین شناسی زیست محیطی، تالیف فریدون غضبان، انتشارات دانشگاه تهران؛
     منبع 4: کتاب مبانی محیط زیست، تالیف جعفر نوری، انتشارات دانشگاه پیام نور؛
     منبع 5: کتاب زمین شناسی زیست محیطی، تالیف محمد غفوری و ناصر حافظی مقدس، انتشارات دانشگاه شاهرود؛
     منبع 6: جزوه زمین شناسی زیست محیطی دکتر شمیرانی دانشگاه شهید بهشتی.
     • س
      سحر
      ۲۵ دی ۱۳۹۹، ۱۲:۲۸
      سلام آموزش و پرورش هم استخدام نمیکنه؟
      • ش
       شیما
       ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۷:۳۵
       من همیشه درسخون بودم اما متاسفانه راهنما نداشتم که راه و چاه و نشونم بده اومدم زمین شناسی ارشد هم گرفتم با معدل خوب الان دو سال و نیمه دفاع کردم کار ندارم ازمون استخدامی هم که ظرفیتش خیلی کمه
       • ح
        حسن
        ۱۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۳۴
        من فارغ التحصیل ارشد آبشناسی( گرایش ارشد زمین شناسی) از دانشگاه دولتی هستم. متاسفانه نزدیک به 2 ساله که بیکارم با اینکه این هم سختی کشیدیم برا پاس کردن های واحدهای درسی ولی داخل استخدامیا به اندازه رشته های علوم انسانی هم به این رشته توجه نمیشه
        • ح
         حسن
         ۱۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۳۰
         من فارغ التحصیل ارشد آبشناسی( گرایش ارشد زمین شناسی) از دانشگاه دولتی هستم. متاسفانه نزدیک به 2 ساله که بیکارم با اینکه این هم سختی کشیدیم برا پاس کردن های واحدهای درسی ولی داخل استخدامیا به اندازه رشته های علوم انسانی هم به این رشته توجه نمیشه
         • س
          سینا
          ۲۸ مرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۶
          از دوستان کسی استخدامی امسال رو شرکت کردند و قبول شدند؟ اگه قبول شدید بفرمایید چه منابعی خوندید؟
          • ص
           صدرا فضلی
           ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۰۳
           سلام
           من دانشجو زمین شناسی تهران هستم وردی 96 میخواستم بدونم میتونیم اپلای کنیم و در خارج تحصیل کنیم؟
           • A
            A.m
            ۲۳ فروردین ۱۳۹۶، ۰۱:۱۲
            بخشی از حرفاتون رو قبول ندارم...پس نمام زمین شناسانی که در شرکت های خصوصی و دانشگاه ها و معادن و خط مترو مشغول به کار هستن چی؟؟؟ کار پشت در خونه ادم نمیاد..باید سفت و سخت دنبال کار بود و براش تلاش کرد...من خیلی از زمین شناسایی رو دیدم که خیلی هم از رشتشون راضی ان و مشغول به کار هم هستن
            • آ
             آندره
             ۲۳ فروردین ۱۳۹۶، ۱۵:۲۵
             والا ما این همه گشتیم ندیدیم!!! زمین شناس توی مترو!!! خوشبحالش چون تا الان نشنیده بودم که زمین شناسی توی مترو مشغول باشه؛ تنها شرکت های خصوصی بودن که برای مترو کار میکردن و پروژه بر میداشتند توی اون شرکت ها چند نفر با تخصص اب زیرزمینی و زمین شناسی مهندسی بودند نه توی خود مترو. تازه اون زمین شناسان هم با کلی دنگ و فنگ اونجا مشغول بودند بندگان خدا. چون اصلا کار سختیه دردسر زیاد داره. زمین شناسان مشغول در معادن هم خدا بیامرزه! معادن متاسفانه با رکود مواجه شده اند و جایی برای زمین شناسان دیگر نیست. کار برای هیچکس حتی خلافکاران و تهبکاران هم نمیاد در خونه این حرف درست نیست. تلاش شده زیاد هم شده. متاسفانه رشته های علوم زمین از لحاظ شغلی موقعیت مناسبی ندارند.
             • ی
              یک دوست
              ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۰۵:۳۵
              با سلام، منم یک ارشد همین رشته ام از دانشگاه دولتی!!! 5 سال دنبال کار متناسب با رشته بودم و هستم اما متاسفانه گویا حقیقت داره و این رشته اون چیزی نبود که اساتید تودانشگاه ازش دم می‌زدند. خود من اگر بعنوان یک متولی در امور آموزش کشور می‌بودم حتما این رشته و امثال‌ذلک را کلا از سطح دانشگاهی حذف میکردم. چه دلیلی داره که آقایون استاد ب‌خاطر کار و اشتغال خودشون آینده یک عده جوان را اینچنین تباه بکنند. الان یک استاد زمین‌شناسی بنام که کمم نیست تا حالا اومده به سازمان استخدامی پیله کنه که چرا این رشته اصلا تو ردیف استخدامی وزارت خانه‌های کشور جایی نداره؟؟؟ باوجود اینچنین افرادی 100سال دیگه‌یم همینه.

            لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

            ثبت پاسخ