ای استخدام : آشنایی با رشته مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی

۱ نظر

آشنایی با رشته مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی

فرآورده های اولیه ی غذایی با منشاء کشاورزی ، دام پروری و شیلات بدون نگه داری و تبدیل ، فایده ای ندارند . وظیفه ی مهندس صنایع غذایی ، تبدیل و افزایش عمر نگه داری محصولات غذایی است و در واقع مراحل بعد از تولید محصولات کشاورزی در حیطه ی کار فارغ التحصیل این رشته قرار می گیرد .دانشجویان این رشته با نحوه ی جمع آوری ، انتقال ، تبدیل ، تکمیل ، نگه داری و توزیع محصولات کشاورزی و همچنین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این محصولات آشنا میشوند . به عبارت دیگر هر آنچه که در ارتباط با تبدیل و فرآوری مواد غذایی باشد ، در این رشته مطالعه میشود .

در مورد تفاوت این رشته با رشته های علوم و صنایع غذایی و مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی ، گفته میشود که رشته ی علوم و صنایع غذایی به کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی میپردازد . مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی نیز در زمینه ی طراحی دستگاه های تولید مواد غذایی ، خصوصیات دستگاه های فوق ، خطوط تولید و ارتباط بین دستگاه ها مطالعه میکند و مهندش کشاورزی گرایش علوم و صنایع غذایی نحوه ی تبدیل و نگه داری محصولات کشاورزی به صورت فرآورده های قابل مصرف و با کیفیت خوب را مطالعه و بررسی میکند .

توانمندی ها و ویژگی های لازم

درس های شیمی و زیست شناسی در رشته ی مهندسی علوم و صنایع غذایی مثل سایر رشته های مهندسی کشاورزی از اهمیت بسیاری برخوردار است . چون در رشته ی مهندسی علوم و صنایع غذایی بیشتر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد غذایی بررسی میشود ، دانشجوی این رشته باید به درس های شیمی ، فیزیک ، زیست شناسی و کارهای آزمایشگاهی علاقه مند باشد .عصر آینده ، عصر تخصص گراییست و اگر دانشجویان مهندسی علوم و صنایع غذایی میخواهند در صنعت موفق باشند ، باید تمرین کار گروهی کرده و نظم را در انجام کارهایشان در نظر بگیرند .

فرصت های شغلی

بر اساس قانون ، هر کارگاه یا کارخانه ی تولید مواد غذایی پیش از آغاز فعالیت خود باید پروانه ی مسئول فنی را از وزارت بهداشت دریافت کند و برای تهیه ی چنین پروانه ای لازم است یک مهندس علوم و صنایع غذایی یا رشته های مرتبط (متخصص علوم و صنایع غذایی یا مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی) به عنوان مسئول فنی معرفی شود . براساس آمار موجود ، در میان رشته های مهندسی کشاورزی رشته ی علوم و صنایع غذایی از بیشترین درصد اشتغال برخوردار بوده و فارغ التحصیلان آن از نظر اشتغال مشکلی نداشته اند . بر خلاف برخی از رشته های کشاورزی مثل علوم دامی یا زراعت ، دختران میتوانند در رشته ی علوم و صنایع غذایی حضوری فعال داشته باشند ، چون بازار کار این رشته ،آزمایشگاه ها و کارخانه های تولید مواد غذاییست و فارغ التحصیلان چندان با مزرعه سر و کار ندارند . همچنین فارغ التحصیلان این رشته اگر سرمایه ی لازم داشته باشند ، میتوانند واحد تولید صنایع غذایی ایجاد کنند و اگر افراد خلاق و کوشایی باشند میتوانند بادستیابی به فرآورده های جدید و عرضه ی آنها به بازار ، ضمن اینکه از ضایعات در تولیدات کشاورزی جلوگیری میکنند ، خود را نیز از لحاظ مالی تامین کنند . شاید بعضی از جوانان فکر کنند که چنین کاری نیاز به سرمایه ی بسیار زیادی دارد ، اما باید گفت که یک کارخانه ی تولید مواد غذایی را میتوان در سطحی کوچک اما با کیفیت خوب راه اندازی کرد.

برای مشاهده سایر رشته ها اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به رشته مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی اینجا کلیک کنید.

۱ نظر برای ای استخدام : آشنایی با رشته مهندسی کشاورزی علوم و صنایع غذایی

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید