ای استخدام : آشنایی با رشته مهندسی اپتیک و لیزر

۶ نظر

 آشنایی با رشته مهندسی اپتیک و لیزر

اپتیک شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد و دربسیاری از علوم (ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و...)کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسیار مهمی در افزایش تولیدات صنعتی، گسترش ارتباطات و پیشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آنها، اسپکتروسکوپی لیزری(اندازه گیری طول موج و فرکانس)، فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و...آشنا می شوند و قادر به طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف باشند.

دانش اپتیک و لیزر پیشرفتهای فراوانی در دهه‌های اخیر داشته است. با توجه به آینده درخشان و کاربردهای روزافزون آن، تربیت کادر متخصص که آشنا به زیر بناهای نظری و مسلط به مبانی عملی باشند، لازم به نظر می‌رسد.

دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر به منظور آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد آن در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده است. در فن آوری پیشرفته و بویژه در صنایع دفاعی، تولید، انتشار و بکارگیری نور، آشکارسازی آن در نواحی مختلف بینایی و برهمکنش نور باماده مسائل مهم به شمار می‌آیند.

در این راستا به متخصصینی که بتوانند همکاری لازم را در طراحی و محاسبات ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری بعهده گیرند، به شدت احساس می‌شود.

صنعت و بازار کار رشته مهندسی اپتیک و لیزر

در سال های اخیر و همزمان با رشد جهانی کاربردهای لیزر رشته اپتیک و لیزر نیز شاهد بازار کار مناسبی بوده است که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:

۱. بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز
۲. صنایع نظامی (بخش متعدد)
۳. سازمان انرژی اتمی
۴. مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت
۵. مراکز تحقیقاتی صنعتی کارخانه های بزرگ

بازارکار

طراحی، نگهداری و تعمیر سیستمها و تجهیزات اپتیکی، لیزری و اپتوالکترونیکی. امور تحقیقاتی و اجرای طرحهای کاربرد لیزر در حوزه های علمی، صنعتی (مانند جوشکاری، ساخت دستگاههای فاصله یاب و...)، نظامی و پزشکی(مانند لیزر درمانی)، مخابرات نوری و...

 برنامه درس های رشته مهندسی اپتیک و لیزر

واحدها

معادلات دیفرانسیل، لیزرهای حالت جامد، منابع تغذیه لیزر، مکانیک کوانتومی مواد و قطعات اپتیکی، لیزر، اپتیک هندسی، اپتیک موجی، تکنیک خلا، اصول طراحی دستگاههای اپتیکی، شناخت سیستم های اپتومکانیکی و...

ردیف نام درس

۱ آزمایشگاه اپتیک موجی
۲ آزمایشگاه اپتیک هندسی
۳ آزمایشگاه الکترونیک ۱
۴ آزمایشگاه الکترونیک ۲
۵ آزمایشگاه تکنیک خلاء
۶ آزمایشگاه شیمی عمومی
۷ آزمایشگاه طراحی رایانه‌ای لایه نازک
۸ آزمایشگاه فیزیک ۱
۹ آزمایشگاه فیزیک ۲
۱۰ آزمایشگاه لیزر ۱
۱۱ آزمایشگاه لیزر ۲
۱۲ آزمایشگاه منابع تغذیه لیزر
۱۳ آمار و احتمال در اپتیک
۱۴ اپتوالکترونیک
۱۵ اپتیک غیرخطی ۱
۱۶ اپتیک فوریه
۱۷ اپتیک لایه‌های نازک
۱۸ اپتیک موجی
۱۹ اپتیک هندسی
۲۰ اسپکتروسکوپی لیزری
۲۱ اصول طراحی دستگاههای اپتیکی
۲۲ الکترومغناطیس ۱
۲۳ الکترومغناطیس ۲
۲۴ الکترونیک ۱
۲۵ الکترونیک ۲
۲۶ انقلاب اسلامی و ریشه‌های ان
۲۷ ایمنی لیزر
۲۸ پردازش نوری علائم و تصاویر
۲۹ پروژه
۳۰ تاریخ اسلام
۳۱ تداخل سنجی
۳۲ تربیت بدنی ۲
۳۳ تکنیک خلاء
۳۴ چشمه‌ها و آشکارسازها
۳۵ روشهای ریاضی در اپتیک
۳۶ ریاضی عمومی ۱
۳۷ ریاضی عمومی ۲
۳۸ ریاضی مهندسی
۳۹ زبان تخصصی
۴۰ زبان خارجی
۴۱ شناخت سیستمهای اپتومکانیکی
۴۲ شیمی عمومی ۱
۴۳ طراحی و ساخت لایه‌های نازک اپتیکی
۴۴ فارسی
۴۵ فن‌آوری ساخت قطعات اپتیکی
۴۶ فیزیک ۱
۴۷ فیزیک ۲
۴۸ فیزیک قطعات نیمه رسانا
۴۹ فیزیک مدرن
۵۰ فیزیک و فن‌آوری مادون قرمز
۵۱ لیزر ۱
۵۲ لیزر ۲
۵۳ لیزرهای حالت جامد
۵۴ لیزرهای قدرت
۵۵ لیزرهای گازی
۵۶ متون اسلامی
۵۷ محاسبات عددی
۵۸ مدارهای مجتمع نوری
۵۹ معادلات دیفرانسیل
۶۰ معارف اسلامی ۲
۶۱ منابع تغذیه لیزر ۱
۶۲ موج
۶۳ مکانیک کوانتومی مواد و قطعات اپتیکی
۶۴ نقشه کشی صنعتی ۱
۶۵ کارآموزی
۶۶ کاربرد رایانه در اپتیک و لیزر
۶۷ کارگاه طرحی رایانه‌ای دستگاه‌های اپتیکی
۶۸ کنترل کیفیت در فن‌آوری اپتیکی

برای مشاهده سایر رشته ها اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به رشته مهندس اپتیک و لیزر اینجا را کلیک کنید.

۶ نظر برای ای استخدام : آشنایی با رشته مهندسی اپتیک و لیزر

   • گیلدا
    سلام ،خسته نباشید
    من دانشجوی ترم دوم کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر هستم ،فقط ب دلیل اینک در بیمارستان کار پیدا کنم این رشته رو انتخاب کردم،ک گویا اصلن چنین چیزی در کشور ما وجود نداره،انصراف بدم و کنکور تجربی بدم بنظرتون عاقلانس؟
    پاسخ
   • بهزاد سنگ شکن
    با سلام و عرض خسته نباشید
    ابتدا تشکر می کنم به دلیل اینکه این رشته را حداقل به عنوان یک رشته قبول کرده اید و بین رشته های رایج دیگر در کشور قرار داده اید. (چون در بسیاری موارد اصلا این رشته وجود خارجی ندارد؛ به عنوان مثال در یکی دو مورد در سایت هایی که برای درخواست کار باید مشخصات تحصیلی را وارد می کردم دیدم که این رشته بین رشته ها موجود نیست در صورتی که کار مورد نظر اصلا به رشته خاصی نیاز نداشت و صرفا داشتن یک مدرک کارشناسی در هر رشته ای ملاک بود)
    بنده کارشناس مهندسی اپتیک و لیزر و کارشناس ارشد فوتونیک هستم. از لحظه ای که فارغ التحصیل شده ام حتی یک مورد هم برای این عنوان مدرک، آگهی استخدام ندیده ام. از تمام مواردی که با عنوان صنعت و بازار کار در بالا اشاره شده فقط و فقط صنایع دفاعی از این رشته استفاده می کند که آن هم چند سالی است اصلا جذب نیرو در این زمینه ندارد. در موارد دیگر مثلا بیمارستان های مجهز، وقتی استخدامی صورت می گیرد به دلیل عدم آشنایی مسئولین جذب با این رشته، در آگهی های استخدام هیچ اسمی از این رشته به میان نمی آید و فقط به ذکر رشته مهندسی پزشکی اکتفا می شود و با مراجعه ما به (فرضا) قسمت گزینش بیمارستان این پاسخ به ما داده می شود که چنین اسمی (اپتیک و لیزر) جزء رشته های مورد نیاز نیست و اگر هم لطف کنن فرمی می دهند تا پر کنیم و می گویند که اگر چنین مدرکی نیاز بود خبرتان می کنیم.
    خواهشمندم توانایی های متخصصان این رشته را به اطلاع مجموعه هایی که به عنوان بازار کار به آن ها اشاره کرده اید، برسانید.
    با تشکر
    پاسخ
    • Fatemeh
     سلام دقیقا همینطوره منم دانشجوی مهندسی اپتیک و لیزر باهنرکرمان هستم با وجود اون همه درس خشک و سخت بعد که شانس بیاریم فارغ التحصیل بشیم آخرش انگار هیچی،نه کسی رشته رو میشناسه نه زمینه کاری براش هست،چه وضعشه خب؟وقتی نیازی به این رشته نداشتن چرا وارد دانشگاه ها کردن و یه عده مثل منو حیرون؟
     پاسخ

    لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید