توضیحات جدید بطحایی درباره استخدام معلمان، مدارس سیل‌زده و شهریه مدارس

۲۰۳ روز قبل

وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز در خصوص یک مدرسه گزارشی به من دادند که کارت ورود به جلسه امتحان را منوط به اخذ کمک‌های مردمی کرده بودند، اینها کارهای ضد تربیتی است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که چرا در حکم کارمندان خانم آموزش و پرورش که طلاق گرفته‌اند عنوان مطلقه می‌آید، گفت: بله باید تصحیح کنیم، این نرم‌افزارها، نرم‌افزار کلی کشوری است که از آن استفاده می‌کنیم، این موضوع را بررسی می‌کنیم و تذکر درستی است.

وی درباره استخدام معلمان گفت: امسال نیز مانند سال‌های گذشته تعدادی استخدام معلم خواهیم داشت و به احتمال خیلی زیاد حدود ۲۵هزار نفر دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی جذب می‌کنیم که در دوره‌های ۴ ساله هستند؛ البته بحث ما فعلاً بر ماده ۲۸ که شامل ۲۰هزار نفر می‌شود است که این تعداد کارهایشان انجام خواهد شد؛ آنان کسانی هستند که یکسال در دانشگاه شهید رجایی دوره می‌بینند و زودتر جذب خدمت می‌شوند؛ بنابراین پیش‌بینی این است که بین ۴۵ تا ۵۰هزار نفر در آزمون‌هایی که در یکی دو ماه اخیر برگزار می‌شود به جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان افزوده شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت مدارس مناطق سیل‌زده گفت: خوشبختانه با لطفی که همکاران من در سایر استان‌ها داشتند این مدارس بسیار وضعیت خوبی دارد. روز گذشته گزارشی درباره وضعیت مدارس در سه استان سیل‌زده گلستان، لرستان و خوزستان به من داده شد. امیدواریم در مهرماه آن دسته از مدارس که با ترمیم و بازسازی قابل استفاده‌اند کاملاً شسته و رُفته در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد. آن مدارسی که نیاز به تخریب داشته باشند هم اعتباراتش پیش‌بینی شده و نقشه کار آماده شده است. در برخی مواقع هنوز در جایابی محل ساخت مدارس تردید وجود دارد، مثلاً در پلدختر و معمولان باید مکان‌ها جابجا شود.

بطحایی ادامه داد: مدارس کم‌جمعیت را تا مهرماه تعیین تکلیف می‌کنیم و برای مدارسی که تعداد کلاس‌های آن زیاد بوده و پروژه آن بیش از ۴ماه طول می‌کشد، از فضای موقت استفاده می‌کنیم تا ساخت مدرسه کامل شود.

وی درباره شهریه مدارس غیرانتفاعی نیز گفت: ضمن تقدیر از همه همکارانی که در مدارس غیردولتی فعالیت می‌کنند، برخی از افراد با اجحاف، شهریه‌هایی را از اولیای دانش‌آموزان می‌گیرند که در وضعیت اقتصادی فعلی به خانواده‌ها فشار می‌آید و این مسئله واقعاً برای ما حساس است. ما دو سامانه را طراحی کرده‌ایم که یکی سامانه الکترونیکی است که از طریق سامانه مدارس غیردولتی به آن وارد می‌شوند و دوم سامانه تلفنی است که کسانی که شکایت دارند از آن طریق شکایت را ارسال می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه شهریه همه مدارس غیردولتی به تفکیک مدرسه و استان کاملاً مشخص خواهد شد،‌گفت: در یکی دو استان این طرح شروع شده است و طی یکی دو روز آینده بقیه مدارس هم تایید خواهد شد. شورای نظارت استان و شورای نظارت ستاد کاملاً بر شهریه‌های از این قبیل نظارت دارد و اگر لازم باشد، حتی مدارس متخلف لغو مجوز خواهد شد.

بطحایی همچنین در خصوص اخذ وجوهات غیرمتعارف از سوی مدارس دولتی و حتی عدم ارائه کارنامه به این علت، اظهار کرد: قبلاً گفته شده که اینها واقعاً روش‌های غیرتربیتی است و کاری به تخلفات اداری ندارم. امروز درخصوص یک مدرسه گزارشی به من دادند که کارت ورود به جلسه امتحان را منوط به اخذ کمک‌های مردمی کرده بودند، اینها کارهای ضدتربیتی است و اگر در معدودی از مدارس اتفاق می‌افتد بازرسان ما ورود پیدا می‌کنند و برابر مقررات با متخلف برخورد می‌کنند.

وی ادامه داد: خانواده‌ها همکاری لازم را با آموزش و پرورش ندارند. سطح مشارکت خانواده‌ها در برنامه‌های آموزشی بسیار پایین است و اگر آنها با آموزش و پرورش همکاری نکرده و در کنار ما نباشند، نمی‌توانیم در کارهایی که قرار است برای دانش‌آموزان انجام دهیم، موفق باشیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: هنوز بازنشستگان فرهنگی پاداش سال ۹۷ خود را دریافت نکرده‌اند. منتظر تخصیص بودجه هستیم، اما می‌دانید که کارمندان هیچ یک از دستگاه‌های اجرایی هم هنوز پاداش سال ۹۷ خود را دریافت نکرده‌اند. مثل سال گذشته دولت این وعده را داده که اولین دستگاهی که پاداش پایان خدمت را خواهد گرفت آموزش و پرورش است و در سال گذشته هم همینطور عمل شد. امیدوارم که در خردادماه تخصیص ردیف‌ها نیز انجام شود و کار پرداخت پاداش پایان خدمت را شروع کنیم، اما الان نمی‌توانم تاریخ دقیق آن را بگویم.

بطحایی گفت: با صحبت‌هایی که در سازمان برنامه شده است، امیدوارم این پرداخت‌ها طی خرداد ماه صورت بگیرد و مبلغی که پیش‌بینی شده ۳۷۰۰میلیارد است.

 منبع : خبرگزاری تسنیم

برای مشاهده اخبار استخدام فرهنگیان و معلمان اینجا کلیک کنید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید