انتقاد رئیس کل نظام پرستاری از عدم اجرای تعرفه‌های پرستاران

۷۹۹ روز قبل

خبرگزاری میزان : رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور گفت: تعرفه گذاری برای خدمات پرستاری برای جبران کارانه به تصویب مجلس رسید اما اجرایی نشد.
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، علی‌محمد آدابی با اشاره به اینکه انقلاب ما انفجار نور بود تا به پاس عدالت و در سایه آن همه مردم بتوانند در کمال امنیت و آرامش زندگی خوبی داشته باشند، اظهار کرد: دستاوردهای زیادی در طول انقلاب اسلامی در ابعاد سیاسی و اجتماعی بدست آمد.
وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب بیماری‌های واگیر به خسارت‌های زیادی منجر می‌شد و پوشش واکسیناسیون ناکافی بود، گفت: بیماری‌هایی مانند هپاتیت به راحتی تلفات می‌داد و سایه افراد را از سر خانواده‌ها کم می‌کرد.
آدابی ادامه داد: امروز به برکت پیشرفت‌های حاصله بیش از ۱۲۰ هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در کشور فعالیت می‌کنند. هزار تخت بیمارستانی و بیش از ۸۰۰ بیمارستان جدید و قدیم در کشور وجود دارد که به لطف طرح سلامت، بیمارستان‌های قدیمی بازسازی و یا مشغول بازسازی هستند.
ایجاد بیش از ۲۰ هزار خانه بهداشت در سال ۹۴
رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به اینکه ایجاد بیش از ۲۰ هزار خانه بهداشت در سال ۹۴ ایران را به عنوان یکی از ممتازترین کشورها در توسعه شبکه‌های بهداشتی و درمانی به دنیا معرفی کرد، عنوان کرد: در کنار آن بیش از ۱۰ هزار مرکز بهداشتی درمانی تشکیل شد.
آدابی حلقه نخست این پیشرفت را ادغام شبکه علوم بهداری در دانشگاه علوم پزشکی و تشکیل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی در سال ۷۰ دانست و گفت: ایجاد هیئت های علمی باعث ایجاد شکاف درآمدی شد که در سال ۸۷ با ایجاد طرح نظام نوین اداری بیمارستان‌ها و خلق نظام کارانه اختلاف به ۱۰ برابر رسید.
وی افزود: نارضایتی‌هایی درباره این اختلاف درآمدها ایجاد شد که برای رفع این مشکلات حساب جداگانه ای برای پرستاران ایجاد شد تا این اختلاف درآمد کمتر شود.
آدابی با اشاره به اینکه بعد از تشکیل سازمان نظام پرستاری در سال ۸۱ و به دنبال تلاش مسئولان در سال ۸۳ قانون تعرفه گذاری برای خدمات پرستاری برای جبران کارانه به تصویب مجلس رسید، تصریح کرد: مقرر شد طی شش ماه مراحل اجرایی شدن آن با محوریت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی شکل گیرد که متاسفانه با گذشت بیش از هشت سال از این قانون هنوز تعرفه‌ها در وزارت درمان و بهداشت در حال پاسکاری است.
وی تاکید کرد: تلاش بر این است که با تعیین یک جدول زمان بندی در این برهه با چانه زنی‌هایی که از بالا صورت می‌گیرد این طرح اجرایی شود.
مقایسه درآمد پزشک با درآمد میانگین آحاد جامعه
رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور با بیان اینکه در کشورهای مترقی دنیا میزان درآمد پزشک در مقایسه با درآمد میانگین آحاد جامعه دو تا شش برابر است، یادآور شد: در حالی که در کشور ما این میزان پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت ۳۶ برابر بود و بعد از اجرای این قانون این تفاوت به ۵۰ تا ۱۰۰ برابر رسید که با استناد به تحقیقات انجام شده در هیچ جای دنیا این میزان تفاوت وجود ندارد.
وی درباره بودجه طرح تحول سلامت نیز بیان کرد: تامین بودجه طرح تحول از حق بیمه سرانه، بیمه شخص ثالثی، از محل حذف هدفمندی یارانه ها و یک درصد نیز از مالیات برارزش افزوده تامین می‌شود.
آدابی با عنوان به اینکه در شرایطی که پزشکان ما نیازی ندارند تعرفه خود را اضافه کنند چه اشکالی دارد آن را کاهش دهند، گفت: تمامی افراد تمایل به افزایش حقوق دارند اما بخشی که به مردم خدمت می‌کند و این خدمت بی واسطه است این افزایش حقوق منصفانه نیست.
وی با تاکید بر اینکه قصد رویارویی میان پزشک و پرستار را نداریم و این دو در بخش درمانی کشور کوشش می‌کنند، عنوان کرد: اثبات می‌کنیم که پرستار و پزشک نماد خدمت‌رسانی در کشور است اما باید عدالت در این بخش رعایت شود.

برای مشاهده آخرین اخبار استخدام پرستار اینجا کلیک نمایید

کارفرما

دانلود برنامه موبایل

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

  • برای دریافت جدیدترین اخبار و آگهی های استخدامی در کانال تلگرام «ای استخدام» اینجا کلیک کنید
  •  براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.