اختصاص حداقل ۳ درصد ظرفیت آزمون استخدامی به معلولان

۱۷۵ روز قبل ۱ نظر

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی در هفته دوم آبان ماه برگزار می‌شود گفت: در این آزمون فراگیر مشترک، ۳۸ هزار ظرفیت استخدامی مربوط به ۲۶ دستگاه اجرایی اعلام شده است که حداقل سه درصد پست‌های در نظر گرفته شده به سهمیه معلولان اختصاص یافته است.


به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان بهزیستی کشور، وحید قبادی دانا با بیان اینکه مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، دولت مکلف است حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان، موسسات، شرکت‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد، گفت: بر اساس این ماده قانونی بالاترین مسئول دستگاه‌های اجرایی نهادهای عمومی غیردولتی یعنی شهرداری‌ها و بانک‌ها مکلف به اجرای دقیق این ماده هستند.
وی افزود: بر اساس قانون متخلفان حسب مورد با حکم مراجع ذیصلاح به مجازات تعزیری جزای نقدی درجه ۵ تا ۸ موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی و انفصال موقت یا دائم از خدمات عمومی، تنزل مقام یا محرومیت از انتصاب به پست‌های حساس و مدیریتی یا اخراج از نهادها یا سازمان متبوع محکوم می‌شوند.
وی ادامه داد: بر این اساس از سال ۹۸ بعد از تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و ابلاغ آن توسط رئیس جمهوری و با همکاری سازمان اداری و استخدامی، این قانون پیاده شده و در آزمون‌های استخدامی مدنظر قرار گرفته است.
قبادی دانا با بیان اینکه هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی در هفته دوم آبان ماه برگزار می‌شود گفت: داوطلبانی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.
به گفته وی، مطابق با ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند باید توانایی انجام کاری که قرار است برای آن استخدام شوند را داشته باشند، بر اساس این آزمون هر داوطلب می‌تواند یک شغل - محل را انتخاب کند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: با توجه به اینکه در این آزمون فراگیر مشترک، ۳۸ هزار ظرفیت استخدامی مربوط به ۲۶ دستگاه اجرایی اعلام شده است؛ سه درصد پست‌های در نظر گرفته شده به سهمیه معلولان اختصاص یافته است که این سهمیه از سایر سهمیه‌های استخدامی مجزا شده است و افراد دارای معلولیت می‌توانند شغل محل‌های مشخص شده در این سهمیه را انتخاب کنند و رقابت بین داوطلبان معلول در شغل محل‌های مشخص شده برای افراد دارای معلولیت صورت می‌گیرد و این افراد بر اساس نمره‌ای که در امتحان مشترک فراگیر کسب می‌کنند، می‌توانند به عنوان مستخدمین مربوطه استخدام شوند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هیچیک از سهمیه‌های در نظر گرفته شده قابل تخصیص به سایر داوطلبان نیست، تصریح کرد: حتی اگر افراد دارای معلولیت که با هم برای به دست آوردن یک شغل محل که در سهمیه افراد دارای معلولیت مندرج است رقابت می‌کنند و موفق به کسب این سهمیه نشوند، می‌تواند این فرصت برای آزمون مراحل بعدی محفوظ بماند.
وی ادامه داد: در صورتی که ظرفیت ۳۸ هزار نفر باشد، حدود هزار و ۱۵۰ ظرفیت برای افراد دارای معلولیت (که ۵ درصد از موارد را شامل می‌شود)، مشخص شده است.
قبادی دانا در ادامه از همه افراد دارای معلولیت خواست که هر چه سریع‌تر اقدام و در این آزمون ثبت نام کنند، فرصت ثبت‌نام در آزمون از پنجشنبه ۲۰ شهریور ساعت ۱۲ ظهر آغاز شده است، متولی برگزاری آزمون سازمان سنجش آموزش کشور است و ثبت نام نیز در درگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس sanjesh.org است و تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۹ شهریور ادامه دارد.
در این راستا رئیس سازمان بهزیستی کشور از این افراد خواست که از فرصت استفاده کنند و هرچه سریع‌تر افرادی که حائز شرایط هستند در آزمون ثبت‌نام کنند تا بتوانیم ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را در سال ۹۹ نیز به شایستگی اجرا کنیم و سه درصد سهمیه استخدامی توسط معلولان استفاده شود، البته اگر افراد دارای معلولیت بخواهند مازاد بر سهمیه استخدامی استفاده کنند از طریق رقابت با داوطلبان سهمیه آزاد نیز می‌توانند این کار را در شغل محل‌های مشخص شده انجام دهند.

منبع : خبرگزاری ایمنا

برای مشاهده اخبار استخدام معلولین اینجا کلیک کنید

۱ نظر برای اختصاص حداقل ۳ درصد ظرفیت آزمون استخدامی به معلولان

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید