بهترین شرکت‌های حوزه «بانکداری» ایران برای استخدام

۱۳ شرکت

بانک و بانکداری چیست؟

بانک نهادی اقتصادی است که وظیفه هایی از قبیل تامین اعتبارات، عملیات اعتباری، پرداخت وام، نقل و انتقال پول و وجوه، دریافت و نگهداری اسناد و دارایی های مشتریان در صندوق امانات، انجام فعالیت های بورسی و ... را انجام می‌دهد. به مجموعه تمام فعالیت هایی که در یک بانک انجام می‌شود بانکداری گفته می‌شود. ساده شده فعالیت بانک و بانکداری را می‌توان به صورت پلی میان کسی که می‌خواهد پولی را پس انداز کند با کسی که میخواد پولی را قرض کند دانست.

البته فعالیت های نظام بانکی در حال حاضر بسیار پیچیده‌تر شده و مفاهیم جدیدی در حوزه بانکداری بیان شده است که نشان از گسترش این حرفه و نیازمند نیروی متخصص جدید بودن در نظام بانکداری است.

انواع بانکداری چگونه است؟

بانکداری را میتوان در دسته‌های زیر بررسی کرد:

  • بانکداری سرمایه‌ای که عمده فعالیت آنها در بخش اقتصاد کلان، انجام تعهدات استقراضی و تامین منابع در شرایط بحرانی می‌باشد.
  • بانکداری وابسته به سپرده‌های بین بانکی و استقراضی که کمترین میزان وابستگی را به سپرده مشتریان خود دارا است.
  • بانکداری خرده فروشی که سرمایه خود را از تامین وام برای مشاغل و مشتریان به دست می‌ورد.
  • بانکداری شعبه‌ای که به صورت تاسیس شعب مختلف در سراسر کشور و مناطق مختلف به کار خود ادامه می‌دهد.
  • بانکداری بدون شعبه که در آن مجوزی برای تاسیس شعبه وجود ندارد.
  • بانکداری سرمایه گذاری که در آن بانک واسط میان سرمایه گذار و بازار بورس و اوراق بهادار است.
  • بانکداری عمده که وظیفه انجام فعالیت های بانکی برای یک بانک و یا بنگاه مالی دیگر را دارا است.

استخدام در مشاغل حوزه بانک و بانکداری به چه صورت است؟

مشاغل بانکی و بانکداری به دو صورت جذب نیرو دارند. اولین روش که تقریباً در میان برترین بانک‌های ایرانی به عنوان یک روش مرسوم از آن یاد می‌شود برگزاری آزمون‌های استخدامی بانکی می‌باشد. در این شیوه متقاضیانی که شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون را داشته باشند پس از ثبت نام در سایت آزمون بانک، در امتحان کتبی مورد نظر شرکت کرده و پس از قبولی در مرحله کتبی و مرحله مصاحبه وارد کار بانکداری می‌شوند.

اما شیوه دیگری نیز در استخدام‌های بانکی مرسوم است و آن دعوت به همکاری عمومی و یا درج آگهی استخدامی در سایت «ای استخدام» می‌باشد. در این شیوه بانک‌ها و یا موسسات مالی و همچنین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بانکی و بانکداری الکترونیکی مشاغل مورد نظر خود را در سایت درج کرده و کارجویان می‌توانند با ارسال رزومه خود را متقضای کسب آن شغل بدانند.

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام در حوزه مشاغل بانکداری چیست؟

بانک‌ها در گذشته تخصص‌های محدودی نیاز داشتند. حسابداری، مدیریت و بازرگانی از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای استخدام در بانک‌ها بوده است. اما با گسترش خدمات بانکی و توسعه زیرساخت‌های اینترنتی و اضافه شدن استانداردهای جدید در خدمات بانکی مانند موبایل بانک، همراه بانک، بانکداری الکترونیک، بانکداری اینترنتی و ... حال رشته‌های دیگری هم برای استخدام در بانک‌ها احراز می‌شوند.

به عنوان مثال بانکداری اینترنتی نیازمند افراد متخصص شبکه، برنامه نویسان رایانه‌ای، برنامه نویسان بک اند و فرانت اند و... می‌باشد. همچنین برای حل مجادلات و مشکلات حقوقی کارشناسان حقوق و وکلا نیز می‌توانند در بانک‌ها استخدام شوند.

همچنین در کنار بانک‌ها، شرکت‌هایی نیز مشغول ارائه خدمات زیر ساختی و تجهیزاتی به بانک‌ها می‌باشند. خدماتی مانند بازاریابی برای جلب نظر مشتریان جدید، دیجیتال مارکترها برای بازاریابی در فضای مجازی، تکنسین‌های الکترونیک در راستای بررسی مشکلات و پشتیبانی دستگاه‌های کارت‌خوان و عابربانک‌ها و... همگی جز بخش‌های جدیدی هستند که می‌توانند به استخدام بانک‌ها درآیند.

مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام در کسب و کار اینترنتی چیست؟

در بخش بانکداری پشت میز، متصدی امور بانکی در وحله نخست نیازمند مهارت کافی در برقراری ارتباط با مشتری و صبر و بردباری فراوان در راستای راهنمایی وی می‌باشد. این فرد علاوه بر مهارت برقراری ارتباط موثر، باید دقت کافی در ارائه خدمات خود را داشته باشد تا به سرعت و دقت تمام امور و تقاضاهای مشتری را انجام دهد. بهترین بانک‌های ایران به دلیل داشتن همین کارمندان دقیق و موظف است که توانسته‌اند به ملت در طول سال‌های اخیر خدمت کرده و به صورت متوالی به عنوان برترین بانک جهان اسلام انتخاب شوند.

توانایی ساماندهی امور، توانایی ایجاد ارتباط تیمی، امانت داری و... نیز از جمله مهارت هایی می‌باشد که افراد متقاضی استخدام در حوزه بانکداری باید داشته باشند.

بهترین بانک‌های ایران کدام هستند؟

اگر برای استخدام شدن در بانک‌ها و یا شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته امور بانکی و بانکداری متقاضی هستید، در وبسایت «ای استخدام» برترین‌ها همیشه مشغول درج آگهی استخدامی هستند. با سر زدن به این صفحه و صفحه جستجوی مشاغل می‌توانید به جستجو و بررسی این موارد بپردازید. لیست بهترین شرکت‌ها و بانک‌های فعال در ایران را در بالا مشاهده می‌کنید. پس از بررسی هر شرکت شما می‌توانید به راحتی رزومه خود را برای آنها ارسال کرده و آماده استخدام در برترین بانک‌ها و شرکت‌های بانکداری ایران شوید.

سوالات متداول