چگونه می‌توان خدمت سربازی را در قالب دوره پسادکتری گذراند؟

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم در نشست رونمایی از سامانه پسادکتری گفت: در مطالعاتی که در دنیا انجام شده، مهمترین موتور محرکه در حوزه پژوهش محققان پسادکتری هستند. امروز در آمریکا ۲۲۰ هزار دانشجوی دکتری سر کلاس هستند و سالیانه ۶۰ هزار پسادکتری در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی جذب می‌شوند.

معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: در ایران اما بیش از ۱۶۰ هزار دانشجوی دکتری داریم و تقریبا سالیانه بیش از ۱۵ هزار نفر از اینها فارغ التحصیل می‌شوند ولی عدد پسادکتری ما خوب نیست چرا که سیستم حکمرانی چه از نظر تسهیلگری و چه به لحاظ مشوق‌ها پیگیری‌هایی که لازم بود را انجام نداده است؛ به همین دلیل در شورای عالی عتف در سال ۱۴۰۱ مقرر شد کمیسوین دائمی عتف آئین نامه پسادکتری را تدوین کند و پایان سال گذشته این ایین نامه ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه ۴ نوع پسادکتری در آئین نامه در نظر گرفته شده است، گفت: نوع اول پسادکتری براساس تحقیقات بنیادین است و نوع دوم پسادکتری تحقیقات کاربردی است که مربوط به افرادی است که در طرح‌های ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها فعالیت دارند که در این نوع پسادکتری، ۵۰ درصد حقوق از محل طرح و ۵۰ درصد از سوی شورای عتف تامین می‌شود.

صالحی ادامه داد: نوع سوم پسادکتری، آن‌هایی هستند که دوره خود را در شرکت‌های دانش بنیان می‌گذرانند و نوع چهارم نیز مربوط به فعالیت محققان در شرکت‌های صنعتی مثل فولاد و … است.

وی با بیان این مطلب که حقوق پسادکتری، ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه یک دانشگاه تهران است، گفت: با موافقت مقام معظم رهبری سالیانه ۵۰۰ نفر می‌توانند در قالب دوره پسادکتری، سربازی خود را بگذرانند. بعد از مجوز رهبر معظم انقلاب، آئین نامه اجرایی این طرح نوشته و تدوین شده و در ستاد کل نیروهای مسلح در حال بررسی است و بعد از تایید آئین نامه، مراحل اجرایی طرح آغاز خواهد شد.

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ