نخبگان نیازی به استخدام در دستگاه‌های دولتی ندارند !

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان گفت: برخی از نخبگان و مستعدان ظرفیت اشتغالزایی و کارآفرینی در حوزه دانش‌بنیان دارند و برای قرارگیری در اشتغال تخصصی، نیازی به استخدام در دستگاه‌های دولتی ندارند.

عباس ابراهیمی معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا با اشاره به شعار سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» اظهار کرد: شعاری که هر سال از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام می‌شود و سال را به آن نامگذاری می‌کنند، در واقع حرکتی برای هماهنگ کردن جهت‌گیری و سوگیری اقدامات مجموعه کشور در یکسال پیشرو است.

وی افزود: بردارهای نیروهای فکری و اجرایی در بخش‌های مختلف دانشگاهی، پژوهشی و اجرایی کشور باید در راستای تحقق شعار سال هم‌راستا شده و همه دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط فعالیت خود را بر مبنای این مهم متمرکز کنند. به همین دلیل است که انتخاب شعار برای نامگذاری سال، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ابراهیمی ادامه داد: با تدابیر رهبر معظم انقلاب، این شعار هر ساله با توجه به نیاز اصلی جامعه و صدالبته شرایط ملی و بین‌المللی انتخاب می‌شود.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به تولید، بیان کرد: اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری پیشرفته‌ دو محور اصلی شعار امسال هستند و این مهم حاکی از جایگاه و اهمیت حضور نخبگان علمی، هنری و ادبی و حتی مدیریتی است. با این نگاه می‌توان گفت که شعار امسال کاملاً بر ماموریت‌های بنیاد ملی نخبگان منطبق است و به همین دلیل این مجموعه افزایش اثرگذاری نخبگان و به کارگیری آنان در سطوح مختلف جامعه و بخش‌های دولتی و خصوصی را در اولویت اهداف خود در سال ۱۴۰۱ قرار داده است.

وی با اشاره به مشکلات و چالش‌های موجود در بخش اشتغال، عنوان کرد: مشکل عدم اشتغال تخصصی مستعدان یکی از چالش‌های فضای نخبگانی کشور است و به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان در سال جاری تلاش دارد نه تنها از طرق مختلف این مشکل را کاهش دهد بلکه آنان را برای رسیدن به اشتغال موثر حمایت کند تا این افراد ضمن قرارگیری در جایگاه شغلی مرتبط، بتوانند اثرگذاری بهینه در جامعه داشته باشند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه هدف از اشتغال نخبگانی، تنها اشتغال نیست بلکه اثرگذاری این افراد است خاطر نشان کرد: به همین منظور در اسفندماه سال گذشته، دولت آئین‌نامه جذب و به کارگیری نخبگان در دستگاه‌های اجرایی را به تصویب رساند تا این مصوبه با همکاری بنیاد ملی نخبگان و سازمان امور اداری و استخدامی اجرایی شود.

وی در پایان تصریح کرد: از سوی دیگر، برخی از نخبگان و مستعدان ظرفیت اشتغالزایی و کارآفرینی در حوزه دانش‌بنیان دارند و برای قرارگیری در اشتغال تخصصی، نیازی به استخدام در دستگاه‌های دولتی ندارند. حمایت از اشتغال این افراد در شرکت‌های خصوصی و مجموعه‌های دانش‌بنیان و ورود آنان به فضای کسب‌وکار دانش‌بنیان، از دیگر ماموریت‌های بنیاد ملی نخبگان در موضوع اشتغال موثر نخبگان است.

منبع : خبرگزاری برنا

برای مشاهده اخبار و اطلاعیه های استخدام نخبگان اینجا کلیک نمایید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ