فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌شود

۲ نظر

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: به‌زودی فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی اعلام خواهد شد، علاوه بر آن شرکت‌های خصوصی بزرگ نیز اعلام آمادگی کردند از نخبگان در مشاغل تخصصی موردنیاز خود بهره ببرند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ رسول محمدقلی؛ معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان ضمن تشکر از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که متولی برنامه سرای امید است، گفت: جامعه مخاطب بنیاد ملی نخبگان حدود ۶۰ هزار نفر هستند؛ یعنی این بنیاد حدود ۶۰ هزار استعداد برتر را از دوره دانش‌آموزی تا پایان دوره دانشگاه پوشش می‌دهد، این در حالی است که قطعا تعداد مستعدان تحصیلی کشور بیش از این عدد هست.

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: از سال ۱۳۹۳، برنامه ملی شهاب با هدف شناسایی و هدایت استعدادهای تحصیلی در مقطع دانش‌آموزی اجرا شد تا این افراد در یکی از ۸ زمینه استعدادی شناسایی و هدایت شوند.

محمدقلی ادامه داد: در مقطع متوسطه اول و دوم حدود ۷ میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارد که با استاندارد ۱۰ درصد مستعد برتر بودن جامعه آماری، باید حدود ۷۰۰ هزار نفر از این افراد در برنامه ملی شهاب شناسایی و حمایت می‌شدند؛ با این همه، در حالی که مخاطبان سال اول این برنامه حالا وارد دانشگاه شده‌اند، می‌توان اذعان کرد اقدامات انجام‌شده برای هدایت و پشتیبانی از مستعدان برتر شناسایی‌شده کافی نبوده است.

وی با بیان اینکه در مناطق محروم دانش‌آموزانی حضور داشتند که در هشت زمینه استعدادی مدنظر شهاب به‌عنوان مستعد برتر شناسایی شده بودند، گفت: بنیاد ملی نخبگان قصد دارد کنار شناسایی استعدادهای برتر، در بخش هدایتی و رشد نیز اقدامات و برنامه‌های جدیدی را اجرا کند.

محمدقلی اضافه کرد: یکی از این برنامه‌ها، حمایت از کانون‌های مردمی نخبه‌پرور و سرمایه‌گذاری در آنها و ایجاد بستر مناسب برای هدایت بخش قابل‌توجهی از مستعدان برتر است، اقدام بعدی، حمایت ویژه از مدارس با تراکم بالای دانش‌آموزان شهاب است که در این بخش نیز مستعدان برتر مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

 

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: علاوه بر این موارد، طبق تفاهم و همکاری با سازمان صداوسیما مقرر شده است برنامه تخصصی برای شناسایی استعدادهای مختلف به‌ویژه در مناطق محروم طراحی شود و کنار این برنامه پلت‌فرم اینوا نیز راه‌اندازی خواهد شد تا استعدادهای برتر به‌ویژه در مناطق محروم بتوانند در قالب رویدادهای مختلف برنامه‌های رشدی خود را دریافت کند.

وی با تصریح به اینکه بسیاری از مستعدان برتر به‌دلیل عدم دسترسی به امکانات و منابع آموزشی، از ادامه تحصیل بازمانده‌اند یادآور شد: ساماندهی نخبه‌یاران اقدام ویژه دیگر بنیاد ملی نخبگان برای حمایت از استعدادهای برتر شناسایی‌شده در برنامه ملی شهاب است. در این بخش بنیاد قصد دارد از ظرفیت مستعدان به‌عنوان نخبه‌یار در هدایت و پشتیبانی استعدادهای برتر دانش‌آموزی به‌ویژه در مناطق محروم استفاده کند.

وی با ابراز اینکه بعد از اتمام دوران تحصیل و اخذ دیپلم استعدادهای برتر یا به دانشگاه می‌روند یا به هر دلیلی در دانشگاه ادامه تحصیل نمی‌دهند، گفت: در این سال‌ها بیشتر حمایت‌های بنیاد متوجه استعدادهای فنی و مهندسین در بخش دانشجویی بوده ازاین‌رو ضروری است بنیاد ملی نخبگان برای حمایت از این استعدادها که عموما در زمینه‌های مهارتی، مدیریتی، ادبی، هنری و ورزشی مستعد هستند برنامه مشخصی داشته باشد.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان اظهار کرد: در دور جدید بنیاد ملی نخبگان قصد دارد با رویکرد خوب فراگیر به‌سمت عالی محدود حرکت کند؛ برای نیل به این هدف همه استعدادهای کشور را تحت حمایت و ارائه خدمات قرار خواهد داد تا فرد در مسیر استعدادی خود حرکت کند. این افراد با هدایت استاد نخبه تا رسیدن به مرحله اثرگذاری حمایت و هدایت می‌شوند.

محمدقلی در ادامه بیان کرد: در سال قبل فرایند جذب یک‌هزار نخبه در دستگاه‌های اجرایی آغاز شد که البته این فرایند چالش‌ها و مشکلاتی نیز داشت که بنیاد ملی نخبگان برای رفع آنها اعلام آمادگی کرده و می‌کند، علاوه بر آن اقدامات لازم برای تدوین و تصویب آیین‌نامه نگهداشت نخبگان در دستگاه‌های اجرایی نیز در دست انجام است تا از این افراد در مشاغل استخدامی حمایت کافی صورت بپذیرد.

وی افزود: به‌زودی فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی اعلام خواهد شد، علاوه بر آن شرکت‌های خصوصی بزرگ نیز اعلام آمادگی کردند از نخبگان در مشاغل تخصصی مورد نیاز خود بهره ببرند.

معاون آینده‌سازان با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان به‌دنبال پوشش حداکثری نخبگان و رساندن نخبگان به حداکثر اثرگذاری است، خاطرنشان کرد: کنار این موارد، ۲۰ کلان‌پروژه ملی و آینده‌ساز نیز اجرایی می‌شود که در هر یک از آنها یک استاد نخبه به‌عنوان راهبر قرار دارد و دیگر نخبگان نیز بنا به تخصص خود در این پروژه‌ها که نتیجه آن تاثیر محسوسی در توسعه کشور دارد، به‌کار گرفته خواهند شد.

شایان ذکر است، هشتمین رویداد سرای امید با حضور رسول محمدقلی معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، حجت الاسلام سعید کرمی سرپرست دفتر نمایندگی نهاد رهبری در بنیاد، و جمعی دیگر از مسئولان و مستعدان برتر به‌همت دفتر نهاد نمایندگی رهبری در بنیاد ملی نخبگان در مشهد مقدس برگزار شد.

در این مراسم حدود ۷۰۰ نفر از نخبگان و مستعدان برتر از ۱۰ استان کرمانشاه، مرکزی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، البرز، لرستان، و فارس حضور داشتند و در سه روز برگزاری این رویداد علاوه بر شرکت در برنامه‌های زیارتی و تفریحی در نشست‌هایی جداگانه با حضور روسای بنیادهای نخبگان استانی و مسئولان بنیاد ملی نخبگان به بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه بنیاد و سایر برنامه‌های نخبگانی پرداختند.

تشریح برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان توسط معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد و حضور مستعدان برتر در مراکز صنعتی، علمی و فرهنگی در راستای آشنایی با دستاوردها و پیشرفت‌های کشور و برپایی کارگاه‌های آموزشی از دیگر برنامه‌های هشتمین رویداد سرای امید بود.

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۲ نظر برای فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌شود

 • f
  fat
  ۲۴ آبان ۱۴۰۲، ۰۱:۴۹
  نخبه دقیقا شامل چ کسانی هست؟
  • م
   محمد
   ۲۳ آبان ۱۴۰۲، ۰۹:۵۰
   استخدامی از اول سال هر ماه از اوایل ماه فروردین به اوایل ماه بعد انتقال داده میشه فعلا که تا آذر رفته ببینیم ماه و رد میکنه یا نه.
   این همه برای این کشور ثمره علمی چاپ کردم آخرش بیکار الاف ...
   تاسف هم کم چیزیه

   لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

   ثبت پاسخ