صدور دستور فوق‌العاده برای جذب نیروی انسانی کارمند در قوه قضائیه

۶ نظر

‌معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه از صدور دستور فوق‌العاده برای جذب نیروی انسانی کارمند در قوه قضائیه خبر داد.

به گزارش بازارکار از تسنیم از کرج، آیین تودیع و معارفه معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان البرز با حضور محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در در نشست شورای مدیران دادگستری کل استان البرز برگزار شد.

در این آیین از زحمات علی پوررضایی که علاوه بر سمت معاون قضایی رئیس کل دادگستری و سرپرست دادگاه‌های تجدیدنظر و کیفری یک استان البرز، سرپرستی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل این استان را نیز بر‌عهده داشت تقدیر و به جای وی جعفر داراب خانی که پیشتر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران بود به عنوان معاون قضایی رئیس کل و معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان البرز معرفی شد.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در این آیین ضمن گرامیداشت قیام ۱۵ خرداد، عنوان کرد: این قیام سرآغاز نهضت اسلامی ملت ایران و نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کشور بود که ایران را دچار تغییر تراز سیاسی کرد.

وی با بیان اینکه سربازی نهضت امام خمینی (ره) باعث افتخار است، گفت: امام راحل (ره) به عنوان بنیانگذار و معمار جمهوری اسلامی، انقلاب اساسی در طراز اداره و نظام سیاسی کشور ایجاد کردند و در یک حرکت انقلابی، مدبرانه و عاقلانه، در سال ۵۷، اجتماعی از تمام عقاید حاکم بر کشور را با تاکید بر وحدت کلمه با حفظ دو رکن جمهوری و اسلامی بودن کشور ایران تشکیل دادند تا روز ۲۲ بهمن ماه، یادآور یکی از بزرگترین رخداد‌های تاریخی ملت بزرگ ایران باشد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در ادامه با آرزوی توفیق همکاران قوه قضاییه در امر خدمتگذاری به مردم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات بی وقفه رئیس کل دادگستری البرز و تکریم فعالیت‌های علی پور رضایی، انتصاب جعفر داراب‌خانی به عنوان معاون جدید منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان البرز را تبریک گفت.

الفت با اشاره به اهمیت موضوع منابع انسانی در تمام کشورها، انتقال تجربیات و آداب قضا و توانمندسازی کارکنان را در توسعه منابع انسانی مهم برشمرد.

وی با تاکید بر اهمیت دادرسی عادلانه و رعایت حقوق مراجعه کنندگان، اظهار کرد: البته توجه به تعداد ورودی پرونده‌ها و اهمیت تسریع در دادرسی‌ها نباید آخرت ما را به مخاطره بیندازد.

جذب کارکنان جدید در دستگاه قضا

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: اقدامات مطلوبی در جذب کارکنان دستگاه قضا صورت گرفته است. دستور فوق‌العاده بر جذب نیروی انسانی کارمند یکی از این موارد است. در بحث جذب نیروی قضایی نیز به همین صورت است، اما جوابگوی کار زائد‌الوصف نیست؛ لذا در بحث جذب و نگهداشت نیروها، کسب تجربه و توانمندسازی نیرو‌ها در کنار استعدادیابی مثمر ثمر است.

وی افزود: نیازسنجی، توجه به امکانات و ظرفیت‌ها و بهره مندی از حضور کانون‌های وکلای دادگستری، سردفتران و کارشناسان رسمی مجرب در دادرسی‌های عادلانه، ضرورت توجه به مباحث فرهنگی و اخلاق حرفه‌ای در کلام تا حدود زیادی از بروز چالش‌ها جلوگیری می‌کند.

الفت از برگزاری فرایند اصلاح آیین‌نامه تعیین گروه‌های شغلی قضات و عملیاتی شدن حکم قانون بودجه ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: ریاست قوه قضاییه دغدغه معیشت همکاران را دارند و بر اساس دستورات وی پیگیری‌ها به صورت مستمر در جریان است.

حاشیه نشینی و مهاجرت در استان البرز

حسین فاضلی‌هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز نیز در این آیین با اشاره به مشکلات و تنگنا‌های دادگستری کل استان البرز در حوزه منابع انسانی و فضای فیزیکی گفت: در حوزه نیروی انسانی اعم از قضایی و اداری با دستورات رئیس قوه قضاییه و مساعدت‌های معاون منابع انسانی و امور فرهنگی با اختصاص کارمند اداری از محل آزمون سال ۱۴۰۰ و معرفی قضات، بخشی از کمبود‌های استان در جذب قضات و کارکنان اداری برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه استان البرز با وجود اینکه کوچک‌ترین استان کشور از نظر وسعت است، اما از نظر ترکیب و تراکم جمعیتی و رشد آن وضعیت متفاوتی دارد، گفت: البرز یکی از استان‌های مقصد مهاجرت داخلی و نیز اتباع خارجی و دارای بیشترین میزان حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیر رسمی است و این شرایط، مشکلاتی را در حوزه‌های مختلف از جمله اجتماعی و فرهنگی ایجاد می‌کند که خود را در نوع و میزان ورودی پرونده‌های قضایی بروز می‌دهد.

فاضلی هریکندی با تشریح اقدامات متعدد دادگستری کل استان البرز در زمینه پیشگیری و مقابله با جرایم شایع، تاکید کرد: یکی از دغدغه‌های جدی مردم در استان البرز به مانند سایر نقاط کشور روند رو به رشد جرم سرقت بود که با ایجاد قرارگاه مقابله با جرایم خاص و همچنین قرارگاه پیشگیری و مقابله با سرقت با عضویت همه دستگاه‌های مسئول از جمله فراجای استان، که برای اولین بار در کشور در استان البرز عملیاتی شد، شاهد روند کاهشی وقوع جرایم مرتبط با سرقت و به موازات آن افزایش کشفیات پرونده‌های سرقت در استان بودیم.

کاهش سرقت در استان البرز

وی با تشریح روند اقدامات منتهی به کاهش سرقت در استان البرز، گفت: در سال ۹۸، از نظر میزان وقوع جرم سرقت، رتبه استان البرز در کشور ۶ بود و در سال ۹۹ با کاهش میزان وقوع به هشتم کشوری کاهش یافت که با تشدید اقدامات پیشگیرانه، در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ جایگاه استان در وقوع جرم سرقت به نهم و دهم کشوری رسید و در حالی که در سال ۱۴۰۱ در کشور شاهد افزایش یک درصدی وقوع جرم سرقت بودیم در استان البرز میزان وقوع سرقت در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل آن، ۱۶ درصد کاهش داشته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز نظارت بر روند رسیدگی به پرونده‌های سرقت در مراحل مختلف رسیدگی در دادسرا و دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر استان و نیز نظارت در اعطای نهاد‌های ارفاقی در مرحله اجرای احکام را از جمله عوامل موثر در این موفقیت دانست و اظهار کرد: افزایش کشفیات سرقت به موازات کاهش وقوع آن، یک نمود عینی و موفق از کاهش سرقت در استان است و در حالی که در سال ۱۳۹۹ از نظر میزان کشف سرقت رتبه ۳۰ کشوری بودیم در سال گذشته به رتبه ۱۷ کشوری رسیدیم.

موانع کاهش پرونده‌های مسن

وی افزایش ورودی و موجودی بالای شعب را مانعی جدی در کاهش پرونده‌های مسن و معوق ارزیابی کرد و متذکر شد: میانگین ورودی ماهانه به شعب استان، ۱۷ پرونده بالاتر از میانگین کشوری است و از این حیث چهارمین استان از حیث میزان بالای ورودی پرونده در کشور هستیم این در حالی است که با تلاش همکاران در رسیدگی و مختومه کردن پرونده‌ها نیز با ۱۸ پرونده بیشتر از میانگین کشوری، رتبه سوم کشوری هستیم؛ میانگین مانده شعب استان البرز نیز با توجه به حجم بالای ورودی، ۱۲۵ پرونده بیشتر از متوسط کشوری است.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات دستگاه قضایی در استان البرز به جهت عدم وجود ساختار‌های متناسب استانی است، بیان کرد: با وجود اینکه علیرغم بافت جمعیتی و وجود حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی، استان البرز در زمینه اقدامات پیشگیرانه و کنترل ورودی موفق بوده و از حیث میانگین تشکیل پرونده در استان به ازای هر صدهزار جمعیت، ۱۰۳ پرونده کمتر از میانگین کشوری است، اما به دلیل ورودی زیاد پرونده ها، برای کاهش مانده شعب قضایی که بالاتر از متوسط کشوری است، نیازمند ایجاد شعب جدید هستیم که لازمه آن جذب قضات و کادر اداری و همچنین افزایش فضای فیزیکی است.

وی با ترسیم شرایط استان در زمینه نیروی انسانی، گفت: بر اساس شاخص قاضی به ازای هر صد هزار نفر، میانگین استان البرز ۱۱.۸ است این در حالی است که میانگین کشوری ۱۳.۳ است.

۹۰ قاضی جذب می‌شوند

فاضلی هریکندی با تقدیر از حمایت‌های رئیس قوه قضاییه در همه زمینه‌ها و توجه معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در حوزه تامین نیروی انسانی اداری و قضایی از دادگستری کل استان البرز، تاکید کرد: با مساعدت‌های انجام شده که جزو مصوبات سفر ۱۷ فروردین سال جاری رئیس قوه قضائیه به استان البرز بوده و جنبه عملی به خود گرفته، تا پایان دی ماه سال جاری مجموعا ۴۰ قاضی از محل دوره پنجم کارآموزان قضایی استان و دوره‌های کارآموزی سایر استان‌ها اختصاص داده خواهد شد و علاوه بر آن، ۵۰ قاضی دیگر از طریق تشکیل سه دوره کارآموزی جدید به دادگستری کل استان اضافه خواهد شد که بلافاصله پس از سفر رئیس قوه قضاییه نیز دوره ششم کارآموزی قضایی استان شروع شده است.

جذب ۳۶۲ کارمند جدید

وی افزود: همچنین تا پایان سال جاری حداقل ۳۶۲ کارمند به استان اختصاص داده خواهد شد که در همین مدت کوتاه از زمان سفر رئیس قوه قضائیه در فروردین سال جاری تاکنون، با دستور رئیس قوه قضائیه و همکاری معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه، تعداد ۱۴۲ نفر در دادگستری کل استان شروع به کار کرده‌اند و ۶۸ نفر هم با اتمام مراحل جذب در تیرماه و مابقی هم به تدریج تا پایان سال معرفی خواهند شد.

تدوین مدل اثربخش خدمات رسانی فرهنگی

جعفر داراب خانی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان البرز نیز در این آیین برنامه‌های خود را برشمرد و گفت: تلاش خواهیم کرد با توجه به دغدغه‌های موجود در مورد همکاران، در اولین فرصت مدل اثربخش در خدمات رسانی به امور فرهنگی کارکنان را ارائه و بسته فرهنگی دادگستری کل استان البرز را به عنوان پایلوت در کشور پیشنهاد خواهیم کرد.

در این مراسم علی پوررضایی سرپرست سابق معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان البرز به اقدامات مجموعه در مدت مدیریت خود اشاره کرد و گفت: نیازسنجی منابع انسانی و آموزشی استان، پیگیری جذب و آموزش نیرو‌های تازه جذب شده، صدور ابلاغ برای کارکنان جدید و برگزاری دوره‌های کارورزی کارکنان اداری جدید و کارآموزی قضایی از جمله این اقدامات بوده است.

در این مراسم از خدمات حجت الاسلام و السلمین سید موسی آصف الحسینی رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی استان البرز در انجام وظایف و امور محوله، توسط معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه مورد تقدیر قرار گرفت.

منبع : خبرگزاری تسنیم

ای استخدام

از تجربیات دیگران استفاده کنید!

مطالعه تجربیات شرکت کنندگان آزمون‌های استخدامی سازمان‌های مختلف در دوره های گذشته می تواند نقش بسزایی در قبولی شما در سازمان مورد نظر داشته باشد.

۶ نظر برای صدور دستور فوق‌العاده برای جذب نیروی انسانی کارمند در قوه قضائیه

 • ح
  حدیث
  ۵ تیر ۱۴۰۲، ۰۷:۵۹
  سلام وقت بخیر
  امسال ازمون کادر اداری قوه قضاییه حتما برگزار میشه؟؟؟
  • Z
   Zahra
   ۵ تیر ۱۴۰۲، ۱۹:۱۷
   سلام قراره برگزار بشه؟
  • Z
   Zahra
   ۳ تیر ۱۴۰۲، ۰۰:۰۶
   سلام وقت بخیر سال 1402 احتمال داره آزمون کادر اداری قوه قضاییه برگزار میشه؟
   • Z
    Zahra
    ۵ تیر ۱۴۰۲، ۱۴:۵۵
    چراجواب نمیدین؟
    • م
     مهدیه
     ۶ تیر ۱۴۰۲، ۱۱:۱۶
     نه هر 4 سال یکبار برگزار میشه سال 92و96 و 1400 برگزار شد و آزمون بعدی 1404
     • ت
      تنها
      ۶ تیر ۱۴۰۲، ۲۳:۱۳
      مومنه هنوز فرایند جذب 1400 تموم نشده

    لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

    ثبت پاسخ