ای استخدام : آشنایی با رشته فیزیک مهندسی

۱۹ نظر

آشنایی با رشته فیزیک مهندسی

فیزیک حالت جامد به طور گسترده ای به مطالعه ساختار بلوری جامدات، نوسانات یونها و حرکت الکترون های موجود در آنها می پردازد. در ابتدای قرن بیستم در پی کشف پراش پرتوهای ایکس، بررسی حالت جامد به عنوان گسترشی از فیزیک اتمی شروع شد. در حال حاضر، خواص مکانیکی، الکتریکی، مغناطیسی، اپتیکی و حرارتی جامدات به ویژه جامدات بلوری و نانوساختارها موضوع فیزیک حالت جامد را تشکیل می دهند.

عبور، جذب و بازتاب امواج نور و صوت از جامدات بستگی به ساختار بلوری و ساختار اتمی و الکترونی آنها دارد. بر این اساس آشکارسازهای امواج در محدوده های مختلف فرکانسی طراحی می شوند. برای تولید باریکه های الکترونی و یونی و نیز تولید اشعه ایکس و لیزرهای نیمه هادی خواص جامدات مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت جامد بعضی از پرسش ها عبارتند از:

 • ضریب شکست و ضریب دی الکتریک عایقها به چه عواملی بستگی دارد؟
 • کاهش ابعاد در حد نانومتر چه آقاری در خواص فیزیکی جامدات دارد
 • ترکیب و روش ساخت قطعات و لایه های نیمه رسانا چگونه است؟
 • نیمه رساناهای مناسب برای کاربرد در الکترونیک چه خواصی دارند؟
 • آهنرباها چگونه تهیه می شوند و چگونه می توان از آنها در کلیدهای خودکار استفاده نمود؟
 • دیسک ها و نوارهای مغناطیسی بر اساس چه خواصی اطلاعات را در خود نگه می دارند؟
 •  سختی و نرمی مکانیکی مواد چگونه به میکروساختار و روش ساخت آنها ارتباط پیدا می کند؟
 • ضریب انبساط، گرمای ویژه و گرمای نهان ذوب تابع کدام اصول هستند؟

این پرسش ها از جمله مسائلی هستند که فیزیک مهندسی- حالت جامد به آن پاسخ می دهد.

مواد رسانا، عایق، نیمه رسانا و ابر رسانا هر یک کاربردهای ویژه ای دارند. مقاومت الکتریکی جامدات در شرایط مختلف دما، فشار و میدان مغناطیسی به نانوساختار و ساختار بلوری و الکترونی آنها ارتباط دارد. سیستم های الکترونیکی و کامپیوتر از اجزاء و قطعاتی تشکیل می شوند که طراحی و تهیه آنها در حوزه تخصصی حالت جامد است. با استفاده از پدیده هایی مانند اثر فوتوالکتریک، اثر هال و اثر ترموالکتریک حسگرهایی ساخته می شوند که برای کنترل و اندازه گیری شدت نور، جریان الکتریسیته، میدان مغناطیسی و درجه حرارت به کار می روند.

دروس گرایشی مهندسی حالت جامد به رشته های تحصیلی فیزیک و مهندسی الکترونیک نزدیک است. دوره کارشناسی فیزیک مهندسی در گرایش حالت جامد شامل سه بخش است: دروس مشترک با رشته کارشناسی فیزیک، دروس مهندسی و دروس گرایشی. از جمله دروس گرایشی، نیمه رساناها، مواد مغناطیسی و ابررسانایی می باشند. انتظار می رود علاقه مندان به این رشته، ایده هایی در طراحی، ساخت و یا کاربرد برای بعضی از موارد گفته شده داشته باشند.

گرایش پلاسما

پلاسما حاوی ترکیبی از یون های مثبت، الکترون ها و اتمهای خنثی در محیط گازی است و میزان یونیدگی بستگی به دما دارد؛ اگر دما پایین باشد پلاسما تعداد قابل توجهی اتم خنثی خواهد داشت، اگر دما بالا باشد تقریباً اتم ها یونیده خواهند بود.
بیشتر ماده جهان به شکل پلاسما می باشد، خورشید و همه ستارگان گوی های عظیمی از پلاسما هستند، حدود ۹۹ درصد کل جرم مشهود کائنات در این گوی های پلاسما یافت می شوند. فقط در سیاره ها، تیپ اخترها و برخی از ابرهای گاز و غبار بین ستاره ای، جامد، مایع و گاز وجود دارد. این اجسام فقط بخش کوچکی از کل ماده کائنات را تشکیل می دهند. در محیط پیرامون ما پلاسما به حالت طبیعی نادر است، به حدی که تا اواخر سده نوزدهم به عنوان یک حالت جداگانه ماده شناخته نشده بود. آذرخش ها، شفق شمالی و یون سپهر (یونوسفر) همه پلاسما هستند و روی زمین اینها تنها شکلهایی از پلاسما می باشند که به صورت طبیعی یافت می شوند.
در تکنولوژی مدرن از بسیاری شکلهای مصنوعی پلاسما استفاده می شود. گاز لوله های فلوئورسنت و تابلوهای نئون، پلاسما است. قوس نورانی یک سیم جوش برقی و آتش اگزوز موشک نیز نمونه هایی از پلاسما می باشند.
فیزیک پلاسما را می توان دنباله و نتیجه تحقیقاتی دانست که تقریباً از چند قرن گذشته به بعد در زمینه فیزیک گازها و الکتریسیته و مغناطیس انجام شده است. در اوایل قرن نوزدهم در چند آزمایشگاه در انگلستان و آلمان پیشرفت های سریعی در مورد فیزیک تخلیه الکتریکی به عمل آمد.
Humphry Dovy و Micheal Faraday در موسسه رویال لندن روی قوس های الکتریکی و لامپهای تخلیه الکتریکی DC در فشار پایین کار می کردند.

کاربردهای صنعتی و تجاری که امروزه فیزیک پلاسما پیدا کرده است عبارتند از:
تولید لایه نازک (Thin Film) مثلاً تولید الماس مصنوعی، لایه های ابررسانا، پودرهای سرامیکی، سیستم های نوری مواد، فیزیک سطح، کاشت یون، سخت کردن، جوش کاری، برش کاری، سوراخ کاری، پلاسما اسپری چشمه های الکترونی، یونی و نوترونی، تلویزیون و سیستم های نمایشگر (مانیتورها)، نساجی، پلیمر، کشاورزی، تصفیه آب، سوئیچ، رله، آنتن، قدرت، تولید برق (MHD)، پزشکی فیزیک هسته ای (فیوپن یا گداخت هسته ای جداسازی ایزوتوپی، غنی سازی)، رانش شناور دریایی، ژئوفیزیک، آنالیز مواد، لیزر، Beam Sources، استحصال فلزی قطعات نیمه هادی، میکرو الکترونیک، نانوتکنولوژی، تکنولوژی انتقال اطلاعات، صنایع فلزی، رایانه و ... .

پلاسما می تواند روی حالت های مختلف ماده مانند جامدات، مایعات و گازها و یا ترکیبی از آنها اثرات متقابل داشته باشد. الکترون ها و یون ها در دمای بالا می توانند موجب تجزیه، یونیزاسیون و واکنش های شیمیایی پلاسما با گاز خنثی شود.

همانطور که اشاره شد پلاسما مخلوطی از الکترون، یون، فوتون و ذرات خنثی است. سطوحی که با پلاسما در تماسند، توسط این گونه مواد مورد برهمکنش قرار می گیرند. انرژی آنها از طریق واکنش های شیمیایی و فیزیکی مختلف به ماده مورد هدف منتقل می شود. این تغییرات در فاصله چند آنگسترومی بالای سطح تا ۱۰ میکرون بدون تغییر در خصوصیات حجمی ماده رخ می دهد. نوع تغییرات ایجاد شده به نوع گاز، توان الکتریکی عملیات پلاسمایی، زمان، فشار، محل قرارگیری الکترودها، طراحی راکتور پلاسما، نحوه ورود گاز و خلاء بستگی دارد.

بازار سالانه جهانی برای کاربردهای پلاسما عبارتند از:

 • پوشش دهی مواد: ۵۰ میلیارد دلار
 • بازیافت ضایعات و پسماندها: ۵۰ میلیارد دلار
 •  الکترونیک (شامل صفحات نمایشگر تحت پلاسمایی): ۴۰ میلیارد دلار)
 •  نیمه هادی ها با کارایی بالا و مدارات مجتمع IC: ۳۰ میلیارد دلار
 •  سرامیک ها با کارایی بالا، تولید فیلم های پلیمری، کاشت یون برای سخت کردن قطعات اپتیکی، کاربردهای پزشکی: بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال.

هم اکنون تکنولوژی پلاسما به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بازار جهانی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال است.

گرایش لیزر و اپتیک

واژه انگلیسی لیزر در فارسی نیز به همین صورت متداول است در اصل ترکیب حروف اول کلمات این عبارت می باشد: (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (LASER) که به معنی "تقویت نور توسط گسیل القایی تابشی" است. اتمها یا مولکول های مواد وقتی انرژی بگیرند، برانگیخته می شوند و وقتی به حالت پایه اول بازگردند می توانند انرژی خود را به صورت یک فوتون یا واحد انرژی موج الکترومغناطیسی تابش کنند.

فوتون ها در نور لیزر دارای خصوصیت زیر می باشند:

 •   همفاز منتشر می شوند.
 •  در یک جهت منتشر می شوند و پراکندگی آنها نسبت به نور معمولی کم است.
 • با فرکانس یکسان منتشر می شوند.

و اینها همگی از خواص پرتو لیزر می باشد.

از سال ۱۹۶۰ تاکنون علم لیزر چه از نظر ساخت لیزرهای جدید و چه از نظر کاربرد لیزر در زمینه های گوناگون بیشترین پیشرفت را در بین علوم مختلف داشته است. امروزه از لیزرهای گوناگون جامد، مایع، گاز و پلاسما در طول موجهای مختلف در پژوهشگاهها، مراکز صنعتی و پزشکی استفاده می شود. در کشور ما نیز این تکنولوژی هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در این راستا با توجه به نیاز کشور برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات- تهران رشته فیزیک مهندسی لیزر و اپتیک را پایه گذاری نموده است. هدف از ایجاد آن تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتواند در زمینه طراحی لیزر، کار با آن، تعمیر و نگهداری سیستم های موجود و کاربردهای آن صاحب نظر و ورزیده باشند. مهمترین کاربردهای لیزر در کشور ما به شرح زیر می باشد:

۱-  کاربردهای پزشکی: بیشترین کاربرد لیزر در پزشکی در زمینه جراحی است. از باریکه لیزر CO۲ به عنوان چاقوی جراحی برای برش های بسیار دقیق استفاده می شود. این برش ها با استفاده از میکروسکوپ هدایت می شوند و در مقایسه با جراحی با چاقوی معمولی خونریزی را به شدت کاهش میدهد. همچنین پرتو لیزر برای ضدعفونی کردن، درمان های پوستی و ... کاربرد دارد. در زمینه علوم وابسته به پزشکی همچون زیست شناسی لیزر یکی از بهترین وسائل شناسایی است. شناسایی ترکیبات DNA، مطالعه سلولها و هموگلوبین خون و بسیاری موارد دیگر همگی با استفاده از پرتو لیزر قابل انجام می باشد.

۲-  کاربردهای صنعتی: در کارهای صنعتی از قبیل جوشکاری، برش، سوراخکاری، حکاکی، ترمیم سطح و آلیاژسازی، لیزر نقش اساسی ایفا می کند. ساخت ریز تراشه ها که انقلابی را در تکنولوژی کامپیوتر و تلفن همراه و ... ایجاد کرده بدون استفاده از پرتو لیزر غیرممکن است. دقیقترین لایه نشانی ها با تکنیک PLD با استفاده از پالس لیزر ایجاد می شود. بسیاری از صنایع بزرگ کشور ما نیز مجهز به سیستم های لیزری عمدتاً از نوع CO۲ و Nd:yag هستند.

۳-  کاربردهای پژوهشی: لیزر به عنوان یکی از اساسی ترین وسائل شناسایی در آزمایشگاههای فیزیک مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر تداخل سنجها و اسپکترومترها با لیزر کار می کنند. هم خط کردن وسائل اپتیکی و فاصله سنجی از دیگر کاربردها می باشد. اندرکنش لیزر با مواد مختلف آزادکننده انرژی بزرگی است که از آن میتوان برای ساختن تفنگ الکترونی و یونی استفاده کرد. همچنین این فرآیند می تواند منجر به واکنشهای گداخت گرما هسته ای یا به عبارتی Inertial Confinement Fusion شود که منبع انرژی آینده بشر است.

توانایی های لازم داوطلبان

فیزیک مهندسی رشته مشکلی می باشد، اولین شرط موفقیت دانشجویان این است که دانشجو تمام وقت مفید خود را صرف مطالعه و تحقیق نماید. داشتن پایه قوی در دروس فیزیک و ریاضیات لازم می باشد، شرط دیگر داشتن ایده و ابتکار برای حل مسائل فنی و صنعتی با استفاده از نتایج فیزیک است مانند به کار بردن نتایج فیزیک حالت جامد در طراحی قطعات الکترونیک و کامپیوتر و یا به کار بردن پلاسما و لیزر در صنعت.

توانایی های فارغ التحصیلان و زمینه های شغلی

در اکثر وسائل دقیق اندازه گیری از روش های فیزیکی یا حسگرها استفاده می شود که طراحی و ساخت آنها در حوزه فیزیک جدید است و همچنین است قطعاتی که در الکترونیک و کامپیوتر به کار می روند و تهیه و توزیع خواص نانومواد. ارائه ایده و طرح و آزمایش در این موارد و موارد مشابه از قابلیتهای دانش آموختگان فیزیک مهندسی است.
دانش آموختگان این رشته می توانند در صنایع قطعات الکترونیک، صنایع اپتیک  و لیزر، قطعات و اجزای کامپیوتر در موسسات دولتی و خصوصی مانند وزارت نیرو، مخابرات، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک، صنایع اتومبیل سازی به کار مشغول شوند. همچنین ساخت و بررسی تارهای اپتیکی که در مخابرات به کار می روند، تخصص در کاربردهای مختلف پلاسما و لیزر در صنعت و پزشکی، طراحی و ساخت لوازم اپتیکیف طراحی و ساخت لامپهای مختلف دشارپ الکتریکی، طراحی و ساخت آهنرباهای لازم در سیستمهای الکترومغناطیسی و کلیدهای خودکار از ضروریات صنعت کشورند که در حوزه تخصصی این رشته می باشند.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی فیزیک مهندسی می توانند  در آزمون کاشناسی ارشد ناپیوسته رشته های زیر ادامه تحصیل دهند:

 • فیزیک، فیزیک کاربردی
 • فوتونیک
 • مجموعه مهندسی برق (الکترونیک و میدان مخابرات و قدرت)
 • مهندسی های دیگر مانند مواد، مکانیک و صنایع
 • مهندسی پزشکی، فیزیک پزشکی
 • ژئوفیزیک، هواشناسی

برای مشاهده سایر رشته ها اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از آخرین آگهی های مربوط به رشته فیزیک مهندسی اینجا را کلیک کنید.

 

۱۹ نظر برای ای استخدام : آشنایی با رشته فیزیک مهندسی

 • آردا
  سلام من دیپلم تجربی دارم و کنکور ریاضی دادم ومهندسی فیزیک قبول شدم میخواستم ببینم ایا رشته سختیه؟میشه راحت خوندش؟یا خیلی سخته؟
  پاسخ
  • زهرا
   سلام
   قطعا رشته سختیه و فقط و فقط به پشتکار و تلاش شما بستگی داره
   که البته اگرم درس بخونید احتمال زیاد بیکار تشریف خواهید داشت!!! :)
   متاسفانه در ایران همه حقیقت ها تلخ هستن
   پاسخ
  • معصومه
   من دانشجوی رشته فیزیک مهندسی هستم ترم اول و دوم خیلی جذاب نبود اما الان از رشته ام راضیم چون شمارو با یک دنیای جدید آشنا می‌کنه در مورد بازار کار هم باید بگم که اگر یه کم خلاقیت داشته باشید و فقط به به کتابهای دانشگاهی متکی نباشید میتونید شغل خوبی پیدا کنید .مشاغل مربوط به این رشته بسیار پردرآمد هستند
   پاسخ
   • محمد
    من می خوام برم این رشترو بخونم میدونم بازار کارنداره اماخوب گرایش های ارشدش خیلی یازیادوخوبن لطفا کسایی که ارشدتغییررشته دادن راهنمایی کنم
    پاسخ
    • محمد
     سلام
     مطالبی که نوشته بودید جالب بود ولی در مورد قسمت اخر نظر بنده اینه که نیاز به همکاری دانشجو های این رشته داره
     به طوری که نیاز رو برای صنعت ایجاد کنند نه اینکه منتظر نیاز صنعت باشن همون کاری که در ابتدای انقلاب صنعتی در اروپا اتفاق افتاده ینی دستاورد های علمی دانشگاه هاشون صنعت اروپا رو برای برتری نیازمند به دانشگاه کرد
     به امید اینده ای روشن برای کشورم ایران
     درضمن این رو بدونید که مخترع لیزر عامل اصلی این پیشرفت ها یک ایرانی بوده
     پاسخ
     • زهرا
      ببخشید من امسال انتخاب رشته کردم به احتمال 99درصدفیزیک مهندسی تبریز دربیام
      میخواستم بدون فیزیک مهندسی با فیزیک هسته ای چه فرقی داره؟ و کدوم بهتره
      پاسخ
      • زهرا
       فیزیک مهندسی در دانشگاه ما دو تا گرایش داره:
       یکی فوتونیک ولیزر
       یکی دیگه هم پلاسما
       که هردو گرایش نو هستن و هنوز نوی ایران جا نیوفتاده ان ولی خب بازم لیزر از پلاسما در ایران جلو تر
       پلاسما حالا حالا ها توی ایران بااین سرعت پیشرفت! به کارگرفته نمیشه
       اما فیزیک هسته ای گرایش فیزیک محض هستش و از طریق فیزیک مهندسی نمیشه رفت به رشته(البته همه چیز با پارتی درست میشه)
       فیزیک هسته ای توی رشته های فیزیک از همه بهتره و البته که برای خانم ها خطرناک تره و محدودیت ها خییلی زیاده داره
       منم خیلی اطلاعت ندارم ؛ این چیزایی بود که میدونستم
       موفق باشید
       پاسخ
      • حميد
       سلام من فیزیک مهندسی دانشگاه تهران رو می خونم با کلی امید واردش شدم الان که ترم ۶ هستم کاملا پشیمونم این رشته اصلا بازار کار نداره الان تمام سعیم اینه که رشتم رو عوض کنم به نظر من وارد این رشته نشین
       پاسخ
          • مهسا
           این مطلبی ک قرار داده اید در تمام سایت ها نوشته شده و تقریبا تنها متنیه که راجب فیزیک مهندسی هست و همه هم گذاشتن اما این متن یعنی تنها متن موجود ترجمه ی مطلبی است که یکی اغز دانشگاههای خارجی در سایت خود قرار داده و در واقع این اطلاعات شناخت درستی از این رشته در ایران نمیده من خودم در حال حاضر دانشجوی فیزیک مهندسیم و به علت نو بودن این رشته کاربردی در ایران نهادها آشنایی لازم را ندارند و موارد استخدامی برای این رشته به چشم نمیخورد درحالیکه دانشجوی این رشته هم فیزیک می داند و هم مهندسی و نیاز صنعت موجب ایجاد این رشته ی بسیار مشکل دانشگاهی شده است اما صنعت تاکنون اعلام نیاز به دانشجویان این رشته نکرده است و باید تحقیق جامعی از بازار کار این رشته در ایران صورت بگیرد و لزوم و ضرورت ایجاد آن به صنعت و مردم معرفی شود و به ترجمه ی محض یک متن انگلیسی از یک دانشگاه غربی بسنده نشود چرا که این رشته را در خارج به عنوان رشته ی موردنیاز قرن21و 22 و قرن های آتی میدانند و دروسی که در این رشته می گذرانیم با علم جاری جهانی و تکنولوِزی های سطح بالا ارتباط تنگاتنگ دارد. لذا لازم است در جهت واقع گرایانه کردن این رشته در ایران عزیزمون تلاش کنیم چرا که با توجه به سرعت بالای جریان تکنولوزی های کاربردی نوین این رشته بسیار یاری رسان است و شاید بتوان گفت تخصص این رشته مهندسی تکنولوزی های پیشرفته با استفاده از جدید ترین موضوعات علمی روز جهانی نظیر نانو تکنولوزی و همچنین تخصص کاربردی لیزر و یادگیری عمیق نیمه رسانا ها و کاربرد وسیع آنها در دنیا ی الکترونیکی امروز و حتی گذراندن واحدهای فتونیک که سازنده ی عصر فتونیکی فردا میباشد است. به عنوان کسی که این رشته را در دانشگاه می خواند به عنوان یک توضیح ساده از دروسی که گذرانده میشود میتوان گفت مجموعه ی تمام دروس فیزیکی رشته های مهندسی است نظیر امواج و ارتعاشات الکترونیک و الکترومغناطیس و میدان ها و سطح پیشرفته ی مکانیک تحلیلی و مهندسی نانو و مهندسی فتونیک و مهندسی لیزر و اپتیک و گذراندن واحدهای سنگین درسی در زمینه ی نیمه هادیها و ابررساناها و همچنین مطالعه ی کوانتومی قطعات الکترونیکی و نظریه های اتمی کوانتوم و آشنایی با فیزیک نوین شامل نظریه های انیشتین لورنتس و هاوکینگ و غیره می باشد و از نظر سایر دروس ریاضیات مهندسی معادلات دیفرانسیل ریاضی1و2 آمارو احتمالات و اقتصاد مهندسی و برنامه نویسی کامپیوتر و مدارها و ریزپردازنده های منطقی را می توان نامبرد.و همچنین دروس تخصصی اختیاری نظیر شتاب دهنده ها و غیره. لازم به ذکر است این رشته یکی از رشته های تاپ و برتر دانشگاه های خارجی تلقی می شود باشد که هرچه سریع تر شاهد ورود این رشته در صنعت کشور عزیزمان باشیم تا دانشجویان این رشته بتوانند یاری رسان پیشروان صنعت کشور باشند
           پاسخ
            • donna
             به نظر من باز شناسی و بازار سازی خیلی تو این رشته مهمه و از طرفی صنایع مربوط به رشته های مهندسی فیزیک به دلیل هایتک بودن معمولا از نظر سرمایه دار گران هایتک و باسود پایین و در دست تحریم بنظر میرسن و هیچ کداومشون اهل تولید داخلی نیستن تا جایی که من به عنوان کارشناس مهندسی پلاسما مصاحبه داشتم سرمایه دلره های ما در تولیدات داخلی هم فقط مونتاژ کارن و مدام کار با واردات و نیمه تقلبی یا کپی برداری شده است پس اصلا به دلتون صابون پیشرفت تو این رشته رو نزنید
             پاسخ
             • سینا
              سلام من یه جدیدالورودی هستم که مهندسی فیزیک دانشگاه تبریز قبول شدم و دارم راجع به این رشته تحقیق می کنم که برم یا نرم و وقتی نظر و صحبت های شمارو راجع به این رشته خوندم علاقمند شدم که اگه لطفا واستون مقدوره من رو در این رابطه و تصمیم راهنمایی کنید و بیشتر از این رشته برام بگین
              پاسخ
              • مینا
               سلام منم امسال فیزیک مهندسی دانشگاه تبریز قبول شدم.اولش خیلی ناراحت شدم چون علاقه چندانی به فیزیک ندارم و از کساییه ک این رشته رو خوندن شنیدم ک خیلی سخته:(امیدوارم بعدا از انتخابم پشیمون نشم.
               پاسخ
              • محمدامین
               سلام خیلی ممنوناز اطلاعات خوبتون واقعا راست میگید خودم چند وقته دارم تحقیق میکنم کلا یک سری اطلاعات محدودی هستش که اونم همه از هم کپی کردن و یه سوال این که فرق این رشته با رشته فیزیک چیه و سختیه این رشته چقدره و رتبه لازم برای قبولی تو دانشاه تهران برای این رشته چه قدره؟
               پاسخ

              لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید