آشنایی با سفته حسن انجام کار استخدامی

۳ نظر

آشنایی با سفته حسن انجام کار استخدامی

این روز‌ها خیلی از کارفرمایان هنگام عقد قرارداد استخدام نسبت به دریافت سفته بابت عنوان مبهم “حسن انجام کار” مبادرت می‌ورزند که بعضا سوالات و مشکلات فراوانی را برای کاربران ایجاد نموده است.

این روزها استخدام اشخاص در شرکتها و موسسات و مراکز خصوصی علاوه بر قرارداد کار معمولا منوط به دو شرط دیگر هم هست. یکی سپردن ضامنی معتبر و دیگری تسلیم چک یا سفته ای به عنوان حسن انجام کار.عنوانی مبهم و به وسعت یک دایره المعارف نامعلوم! این درحالیست که امروز درخبرها آمده بود از هر۱۰ کارمند ۶ نفرآنها حتی قرارداد ندارند. در این گزارش تلاش می‌کنیم به سوال‌های شما در این خصوص پاسخ دهیم.

پس از ایجاد مشکل وتیره و تار شدن روابط کارفرمابا پرسنل به هر دلیل و اعم از اینکه حق با کدام یک از طرفین است،چک یا سفته نزد کارفرما حربه ایست برای فرو نشاندن این اختلاف.

کارفرما اینک دو راه پیش رو دارد:
یا خود راسا این سند را اقدام نماید و یا آنرا به دیگری انتقال دهد و از این سند به عنوان پرداخت در بازار استفاده نماید. اقدام کننده هرکه باشد اگر سند چک باشد ممکن است به سه طریق حقوقی و یا کیفری و یا اجرائیه ثبتی اقدام شودو اگر سفته باشد تنها راه مطالبه آن اقامه دعوی از طریق مراجع قضایی حقوقی است.
کار شما در مواجهه با قسم اول یعنی اقدام خود کارفرما به مراتب ساده تر است و دارنده ثالث میتواند با ابراز بی اطلاعی از روابط بین شما و کارفرمایتان و تمسک به حسن نیت خود کار شما را به مراتب دشوارتر نماید.

اقدام دارنده در صور مندرج در بند(ب) چنانکه گفنیم در مورد چک از تنوع بیشتری برخوردار است.

نزدیکترین و پرفشارترین اقدام ٰ، شکایت کیفری علیه صادرکننده چک با عنوان صدور چک بلامحل است که مجازات آن به تفکیک در قانون صدور چک بیان شده و اختصارا بین ششماه تا دو سال حبس و محرومیت از داشتن دسته چک منظور شده است. حتم دارم کمی‌نگران شدید. می‌دانید در برابر این شکایت چه دفاعی دارید؟بهتر است شرحی از موضوع را در دادسرا بیان کنید.سپس با توجه به اینکه چک شما دارای تاریخ نبوده و بعدا مورخ شده تقاضای کارشناسی کنید. با اثبات این موضوع پرونده کیفری به نفع شما بسته خواهد شد. فراموش نکنید در نخستین جلسه دادسرا ضامنی را همراه خود ببرید والا با صدور قرار تامین بازداشت خواهید شد.

اگر روی سفته‌ها یا در جایی دیگر بنویسند سفته‌ها برای تضمین است یا اگر سفته‌ها را در حق شرکت صادر می‌کنید اصلا اهمیتی ندارد. چون این سفته‌ها بدون تحقق شرایط قرارداد استخدامی‌شما قابل مطالبه نیستند.

۳ نظر برای آشنایی با سفته حسن انجام کار استخدامی

 • الهام حسینی
  باسلام اداره بیمه مراجعه کردم گفتن باید اگه کارمند از شنبه تاچهارشنبه برای شما کارمیکند حتااگه نیم ساعت درمحل کارحضور پیداکنه شماموظفی بیمه وحقوق رو کامل ومعادل هشت ساعت کاربه ایشون بدین امااداره کارگفتن بیمه ومزد ایشو ساعتی حساب میشه یعنی اگه ایشون از شنبه تاچهارشنبه روزی سه یاچهارساعت میاد حقوقش وبیمش براساس ساعت کاریش که نصفه هست نصف حساب میشه. لطفا منو راهنمایی کنید کدوم سازمان درست میگن وحرف کدوم براساس قانونه تشکر
  پاسخ
   • علی راد
    باسلام. در رابطه با گرفتن سفته از کارگر تحت عنوان ضمانت حسن انجام کار , از آنجائیکه این هزینه یعنی برای 10 میلیون تومان مبلغ 30 هزار تومان بایستی کارگر هزینه نماید بعهده کیست ؟ کارگر یا آگهی دهنده؟؟؟؟ آیا ذکر مصوبه قانونی در این بین وجود دارد یاخیر یا درصورتیکه بعهده آگهی دهنده است کرگر بتواند از آگهی دهنده مسترد نماید.متشکرم
    2) برادری ارم در یکی از پیمانکاران شهرداری بعنوان راننده وانت دراختیاری به همراه مخزن شستشو و واتر جت( کلیه هزینه ها از سوی وی پرداخت شده است) برای پیمانکار کار میکند . متاسفانه برگ قراردادی به وی نداده اند و فیش حقوق هم نمیدهند. ضمن آنکه از ساعت 6 صبح تا 12 و 14 تا 17 مشغول کار است و هیچگونه تعطیلی و مرخصی ندارند به ویژه مزایای کارکرد روز تعطیلی برایشان منظور نمیشود و حتی بعضا شبها اجبار آنها را بکار میگیرند و مزایای آن را هم پرداخت نمیکنند.
    3) پرداخت پاداش اخر سال یا همان سنوات و عیدی برایشان انجام نمیشد. حتی بن خواربار نیز به آنها داده نمیشود//
    لطفا راهنمایی بفرمائید. متشکرم
    پاسخ

    لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید