صدور دستور استخدام ۲۵ هزار پرستار

خبرگزاری آریا - رئیس سازمان برنامه و بودجه در توضیح ارزیابی اثربخشی سیاستگذاری‌ها برای حل مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی کشور گفت: دولت در تخصیص اعتبارات در حوزه بهداشت و درمان از حداکثر توان خود بهره گرفته است، دغدغه‌های دولت در حوزه بهداشت و درمان کمتر از مجلس نیست.


به گزارش سرویس سیاسی آریا ، داوود منظور در نشست صحن علنی امروز (سه‌شنبه ۱۹ دی ماه) مجلس شورای اسلامی پس از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره ارزیابی اثربخشی سیاستگذاری‌ها و اقدامات عملیاتی دستگاه‌های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی کشور، گفت: موضوع دارو و تجهیزات پزشکی از جمله موضوعات مهم زندگی مردم است، چند نکته در این حوزه باید مدنظر قرار گیرد نخست اینکه باید بین مردم امید را ترویج دهیم این وظیفه دولت و مجلس است که بتواند در میان مردم امیدآفرینی کند، شرایط را سخت نشان ندهیم و در توصیف شرایط مبالغه نکنیم بلکه رویکرد سازندگی داشته باشیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: به نمایندگان منتقد عرض می‌کنم که در بخش دارو انتقادهایی زیادی داشتند یک مقدار نیز زحمات وزارت بهداشت و درمان را ببینند و تلاش‌های آنها را زیر سوال نبرند، نیمه پر لیوان را به همراه نیمه خالی لیوان ببینید، در حال حاضر شرایط دارو به وضعیتی رسیده که قابل مقایسه با دو سال گذشته نیست. در این دوره حدود ۷ هزار تخت بیمارستان تامین اعتبار شده و حدود ۵ هزار تخت بیمارستانی افتتاح و ۹ هزار دیگر تامین اعتبار شده است؛ حدود هزار خانه بهداشت به بهره‌برداری رسید، مجموعا حدود ۲۵ هزار مجوز استخدام پرستار صادر کرده‌ایم، حدود ۱۸۰۰ هیات علمی امسال استخدام داشتیم و برای سال آینده این رقم به ۱۲۰۰ عدد پیش‌بینی شده است.
وی افزود: از جهت تخصیص اعتبارات امسال ۲۹۵ همت در نظر گرفته شده تا به امروز ۹۵ درصد آن تحقق پیدا کرده، در حوزه دارو ۳۳ همت در نظر گرفته شده ، تمام این اعداد و ارقام نشان می‌دهد نسبت به آنچه مصوب شده تا به امروز ۷۵ درصد اعتبارات تخصیص داده شده به حوزه بهداشت و درمان از طرف دولت پرداخت شده است.
منظور تاکید کرد: بنابراین دغدغه دولت در حوزه بهداشت و درمان کمتر از مجلس نیست، تلاش می‌کنیم موارد باقی مانده با جدیت پیگیری و حل شود. در حال حاضر مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ۲۸ هزار تومان را پرداخت کرده‌ایم، مواردی هم باقی مانده که باید به صورت جزئی بررسی و پرداخت شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: طبق تبصره ۱۴ همگی موارد عنوان شده توسط دولت پرداخت شده، امیدواریم کمیسیون بهداشت نسبت به این موارد عنایت ویژه‌ای داشته باشد. عنوان شده ماده ۴۶ الحاقی که درخصوص بیماران صعب‌العلاج است، اجرایی نمی‌شود در صورتی که حدود ۷ همت آن پرداخت شده و تلاش می‌شود باقی آن را نیز پرداخت کنیم. تاکید شده دولت در بخش دارو ۶۵ همت پرداخت کرده، این اطلاعاتی که ارائه می‌شود باید از منابع موثقی عنوان شود، ضعف‌های جدی وجود دارد ما آنها را می‌پذیریم ولی باید بپذیریم در حوزه بهداشت و درمان اقدامات موثری نیز داشته‌‌ایم. مسئله تخصیص ارز یکی از موضوعاتی بود که دولت پیگیری کرد و در حال حاضر بسیاری از آن محقق شده است.

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ