جذب ۵۰ هزار بازمانده از تحصیل در آموزش و پرورش

تهران- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از جذب ۵۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل و اجرای شیوه جدید آموزشی برای ۹۶ هزار نفر از معلمان خبر داد و گفت: آیین نامه جذب بازماندگان از تحصیل تدوین شده است.

به گزارش ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، حمید طریفی حسینی در جلسه‌ای با حضور رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش و اعضای شورای معاونان این وزارتخانه اظهار کرد: سال تحصیلی گذشته حدود ۵۰ هزار نفر از افراد بازمانده از تحصیل را جذب کردیم و امسال با اینکه در موضوع شناسایی افراد بازمانده از تحصیل دستاوردهایی داشتیم، اما همچنان عمده چالش این معاونت، جذب این افراد به تحصیل است.

وی با بیان این‌که برای حدود ۸۰ هزار نفر از بازماندگان از تحصیل، مسئول پیگیری تعیین شده است، بیان کرد: ۲۰ عامل در بازماندگی و ترک از تحصیل تاثیر دارد و به راحتی نمی‌توانیم کسانی را که یک سال تحصیلی در مدرسه ثبت نام نکردند به عنوان بازمانده از تحصیل اطلاق کنیم.

طریفی حسینی با یادآوری اینکه حدود ۵ هزار نفر از کسانی که در یک سال تحصیلی در مدرسه ثبت نام نکردند، کسانی بودند که فوت کرده بودند، افزود: آیین نامه جذب بازماندگان از تحصیل را تدوین کردیم که به زودی در نخستین جلسه ستاد پیگیری و هماهنگی سند تحول با حضور معاون اول رئیس جمهور این موضوع بررسی خواهد شد.

۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در کیفیت بخشی مدارس عشایری/ راه اندازی مدرسه تیزهوشان عشایری

وی با تاکید بر این که موضوع دیگر بحث عدالت تربیتی و کیفیت بخشی به مدارس عشایری است، افزود: ما به طور چشمگیری در آزمون استخدامی ماده ۲۸ امسال و در کنکور سراسری ۱۴۰۲ به طور ویژه به استخدام معلم در مدارس عشایری توجه کردیم‌. تلاش بر این بوده است که افرادی جذب شوند که در این مناطق سکونت داشتند به طوری که جذب این افراد تاکنون بی‌سابقه بوده است .

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: سال‌های گذشته حدود یک میلیارد تومان بابت کیفیت بخشی به مدارس عشایری سرمایه گذاری می‌شد که امسال این رقم به ۴۰ میلیارد تومان رسید. حتی در استان آذربایجان غربی یک مدرسه تیزهوشان ویژه عشایر راه اندازی شده است.
بیشتر بخوانید

۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل تعیین تکلیف شدند/مدارس تا ۲۸ اسفند دایر است
سه هزار آموزگار اردبیلی موفق به اخذ گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای شدند
پوشش تحصیلی ۹۸درصدی دانش‌آموزان عشایر/ظرفیت آزمون استخدامی آموزگاری عشایری افزایش می‌یابد
از جذب ۵۰ هزار بازمانده از تحصیل تا کاهش کودکان شیرخوارگاه‌های سراسر کشور
روایت بازماندگان از تحصیل؛ کودکانه‌هایم خیلی زود رنگ باخت

تحول در معاونت آموزش ابتدایی در سه محور/ ۴۰ درصد از معلمان ابتدایی دوره اول در نظام دوری فعالیت خواهند کرد

طریفی حسینی گفت: بنا داریم در سه محور امور مربوط به معاونت آموزش ابتدایی را به پیش ببریم. اصلاح نظامات حکمرانی و اداره امور در نظام آموزش ابتدایی، عدالت تربیتی و نصیب آموزشی برابر و و بحث کیفیت بخشی آموزشی و توانمندسازی نظامات مدرسه هم موضوع دیگر است.

وی بیان کرد: در بحث کیفیت بخشی آموزشی و توانمندی نظامات مدرسه، اولین اقدامی که بنا داریم انجام دهیم تدوین جدول عناوین دروس و ساعات هفتگی است که با همکارانمان در سازمان پژوهش بازنگری‌های لازم را خواهیم داشت و رئیس سازمان پژوهش هم پیش نویسی را آماده کرده‌اند، هماهنگی‌های لازم انجام شده است. امیدواریم تا پیش از شروع سال تحصیلی آینده بتوانیم جدول عناوین دروس را تدوین و تصویب کنیم و مقدمات بازنگری کتب درسی را داشته باشیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که موضوع دیگر بحث ارتقاء سواد خواندن و نوشتن است، اظهار کرد: این بار به صورت متفاوت در بسته‌های تربیت یادگیری با همکاری سازمان پژوهش انجام شده است که طی آن ۱۰۰ ساعت درسی که به صورت شناور وجود داشته و از آن استفاده نمی‌شود و یا به صورت اختیاری توسط مدارس اجرا می‌شود مورد توجه ما خواهد بود.

وی گفت: در باب بحث نظام استعداد و خلاقیت پروری یک بسته آماده شده است که در قالب اقدامات فوق برنامه در همان ۱۰۰ ساعت آزاد درسی دیده شده است که برای ساماندهی ساعت‌های درسی مکمل و فوق برنامه است.

طریفی حسینی در ادامه گفت: بحث دیگر ما استقرار نظام دوری است که می‌خواهیم ۴۰ درصد از معلمان ابتدایی دوره اول در نظام دوری فعالیت کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در پایان افزود: بحث ساماندهی کلاس‌های چند پایه و روستایی و عشایری را داریم که آیین نامه‌های خوبی در شورای عالی آموزش و پرورش در جهت بهبود این کلاس‌های درس تدوین شده است. سال‌ها این آیین نامه‌ها اجرایی نشده و ما بنا داریم این آیین نامه‌ها را احیا کنیم. سازوکارهای جذب نیروهای کار آمد را در دستور کار داریم.

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

ثبت پاسخ