استخدام وزارت امور خارجه

۶۳۲ روز قبل ۸۵ نظر

استخدام وزارت امور خارجه

برای دریافت اخبار و اطلاع از آگهی های استخدام بانک ها و سازمانهای دولتی و خصوصی در ایمیل و گوشی همراه خود اینجا کلیک کنید.

معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه تشریح کرد :

ما در نظر داریم نیروهایی را که قبلا آزمون داده اند و پرونده آنها به نتیجه قطعی نرسیده، بررسی کنیم. با این دیدگاه که اگر افراد دیگری که حائز شرایط هستند و نتوانسته اند به هر دلیلی در مرحله نخست پذیرفته شوند،بتوانیم جذب کنیم.

دانشکده روابط بین الملل خدمات بزرگی برای وزارت خارجه انجام داده است.متقابلا وزارت خارجه نیز سرمایه گذاری بزرگی برای دانشکده انجام داده است. اما این امر به معنای این نیست که نیروی کارشناسی وزارت خارجه باید منحصرا از بین دانش امورختگان دانشکده روابط بین الملل تامین شود.


استخدام وزارت امور خارجه سال ۹۱

 • اطلاعیه ۲۲ مهر ۹۱
 • خلاصه خبر:

معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه اعلام کرد ، طی چند هفته آینده دومین آزمون استخدامی وزارت خارجه برگزار خواهد شد.

پس از اینکه علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ، اواخر سال گذشته اعلام کرد که این وزارتخانه در صدد جذب ۱۲۰۰ نفر است ، وزارت خارجه فراخوان داد و آزمون عمومی اول اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۹۱) برگزار و اواخر شهریور ماه نیز اسامی پذیرفته شدگان سه برابر ظرفیت اعلام شد.

متن زیر چکیده ای از گفت و گوی خبرگزاری فارس از وضعیت جذب نیروی انسانی در وزارت امور خارجه می باشد.

*از ابتدای مراحل استخدام قرار به قبولی ۲۱۷ نفر بود ؟
خیر ، قرار به پذیرش ۱۰۰۰ نفر بود.

*چه تعداد داوطلب در این آزمون شرکت کردند؟
۲۰ هزار نفر برای شرکت در این آزمون ثبت نام کردند که از این تعداد بیش از ۱۸ هزار نفر در جلسه امتحان شرکت کردند.

*شما اعلام کردید که تعداد قبول شدگان سه برابر ظرفیت مورد نیاز است . یعنی از این ۲۱۷ نفر حدود ۷۲ نفر استخدام خواهند شد؟
خیر این گونه نیست . ممکن است هر ۲۱۷ نفر هم پذیرفته شوند، اگر همه این ۲۱۷ نفر دارای ویژگی های لازم باشند.

*تعدادی از دانشجویان دکترای رشته های مورد نیاز وزارت خارجه و دانشجویان دانشکده وزارت خارجه به دلیل اینکه هنوز از پایان نامه خود دفاع نکرده اند یا پایان خدمت ندارند نتوانستند در این آزمون شرکت کنند؟
راه برای آنها بسته نشده . طی چند هفته آینده آزمون دیگری برگزار خواهد شد.
فارغ التحصیلان دانشکده وزارت خارجه در مقایسه با دیگر دانشگاه ها از توانایی های بهتری برخوردارند، فارغ التحصیلان دانشکده می توانند به استخدام وزارت خارجه دربیایند و ما مجوزهای لازم در این زمینه را اخذ کرده ایم که سالانه ۳۰ نفر را جذب کنیم.
امکان ندارد فارغ التحصیلان دانشکده شایستگی های لازم را داشته باشند و در گزینش تایید شود ولی جذب وزارت خارجه نشود.

*براساس مجوزهای اخذ شده آیا شما در یک سال آینده اقدام به جذب همه ۱۲۰۰ نفر می کنید؟
بعید است این ۱۲۰۰ نفر در یک سال آینده جذب شوند، چون پروسه استخدام طولانی و زمان بر است.اگر براساس پیش بینی ما پیش می رفت بنا داشتیم تا پاییز حداقل ۳۰۰ نفر نیروی جدید استخدام کنیم ولی براساس ارزیابی اولیه حداقل ۱۰۰ نفر تا ۱ ماه و نیم آینده وارد وزارت خارجه می شوند که باید ۴۵ روز نیز دوره های توجیهی و آموزشی را سپری تا مشغول به کار شوند.

اگر معاونت توسعه نیروی انسانی با ما همکاری کند و کار به سرعت انجام شود و آزمون دوم و سوم را برگزار کنیم ، ظرف ۹ ماه آینده ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر نیروی جدید مورد نیاز را استخدام می کنیم.
در صورتی که ظرفیت دانشکده وزارت خارجه افزایش یابد و دانشگاه ایجاد شود ، ممکن است دیگر نیازی نباشد که آزمون استخدامی برگزار شود و نیروهای مورد نیاز به صورت خودکار از طریق دانشکده وارد وزارت خارجه می شوند.

*پس از اعلام نتایج برخی از رشته های مورد نیاز از جمله مترجمی زبان عربی قبولی نداشت، آیا قرار است بعدا اعلام شود؟
در برخی از رشته های مورد نیاز افراد نتوانسته اند نمره لازم را به دست بیاورند از جمله مترجمی زبان عربی . امیدواریم در آزمون های بعدی بتوانند امتیازهای لازم را کسب کنند.به داوطلبان توصیه می کنم که مطالعات بیشتری داشته باشند.

*افرادی بودند که قبل از برگزاری آزمون اخیر از طریق برگزاری مصاحبه های علمی در وزارت خانه پذیرفته شده بودند و یکسری مراحل از جمله گزینش و… را سچری کردند، وضعیت استخدام آنها به چه صورت است ؟
برخی متقاضیان مشغول به کار در دیگر وزارتخانه ها یا سازمان ها خواستار ورود به وزارت خارجه بودندکه طی چند سال اخبر در مصاحبه های علمی شرکت کردند و ۹۵ درصد آنها در مصاحبه موفق نشدند ، مابقی تعداد کمی هستند.

*درباره کارمندان قراردادی چه اقداماتی را صورت داده اید؟
در این زمینه قبلا با آقای فروزنده و اخیرا هم با آقای عزیزی صحبت کرده ام که گشایش هایی داشته و امیدواریم به زودی برای آنها خبرهای خوبی داشته باشیم.

 • متن کامل مصاحبه:

روی عکس کلیک کنید

خبرهای قبلی مرتبط با آزمون

بهروز کمالوندی معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص فراخوان این وزارتخانه برای استخدام ۱۲۰۰ نفر و در پاسخ به این سؤال که آیا براساس مجوز اخذ شده، این وزارتخانه در یک سال آینده اقدام به جذب همه ۱۲۰۰ نفر خواهد کرد؟ گفت: بعید است این ۱۲۰۰ نفر در یک سال آینده جذب شوند، چون پروسه استخدام طولانی و زمانبر است.

کمالوندی افزود: اگر براساس پیش بینی ما پیش می‌رفت بنا داشتیم تا پاییز حداقل ۳۰۰ نفر نیرو وارد وزارت خارجه کنیم، ولی براساس ارزیابی‌های اولیه حداقل ۱۰۰ نفر تا یک ماه و نیم آینده وارد وزارت خارجه می‌شوند که باید ۴۵ روز نیز دوره‌های توجیهی و آموزشی را سپری کنند تا مشغول به کار شوند.

معاون اداری و مالی وزارت خارجه در عین حال یادآور شد: آزمون تستی مرحله اول بود و پس از آن سه تا چهار مرحله دیگر وجود دارد از جمله مصاحبه‌های علمی، بررسی‌های روانشناسی، هوش و گزینش.

وی از برگزاری دومین آزمون استخدامی طی چند هفته آینده خبر داد و افزود: اگر معاونت توسعه نیروی انسانی با ما همکاری کند و کار به سرعت انجام شود و آزمون دوم و سوم را برگزار کنیم، شاید بتوانیم طی ۹ ماه آینده ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر نیروی مورد نیاز را استخدام کنیم.

معاون اداری و مالی وزارت خارجه درباره اولین آزمون استخدامی که اول اردیبهشت ماه سال جاری برگزار و نتایج آن اواخر شهریور ماه اعلام شد، خاطرنشان کرد: ۲۰ هزار نفر برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کرده بودند که از این تعداد بیش از ۱۸ هزار نفر در جلسه امتحان شرکت کردند و نهایتا ۲۱۷ نفر موفق به کسب حد نصاب لازم شدند.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه اعلام شد این ۲۱۷ نفر سه برابر ظرفیت مورد نیاز پذیرفته‌شده‌اند، آیا از این بین ۷۲ نفر استخدام خواهند شد؟ گفت: خیر؛ اینگونه نیست. ممکن است هر ۲۱۷ نفر هم پذیرفته شوند. اگر همه این ۲۱۷ نفر دارای ویژگی‌های لازم باشند استخدام خواهند شد.

وی یادآور شد: آزمون استخدام وزارت خارجه که چند ماه پیش برگزار شد کاری مشترک با ریاست جمهوری بود که اساتید مرکز آموزش مدیریت دولتی و دانشکده وزارت خارجه سؤالات آزمون را طراحی کردند و برخی سؤالات مثل هوش، ریاضی و … در مخزن موجود بود.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که پس از اعلام نتایج برخی از رشته‌های مورد نیاز از جمله مترجمی زبان عربی قبولی نداشت و آیا قرار است بعدا اعلام شود؟ خاطرنشان کرد: در برخی از رشته‌های مورد نیاز افراد نتوانسته‌اند نمره لازم را به دست بیاورند از جمله مترجمی زبان عربی که امیدواریم در آزمون‌های بعدی بتوانند امتیاز لازم را کسب کنند.

خبرنگار فارس گفت چند تن از داوطلبان عنوان کرده‌اند که همه تست‌ها را درست زده‌اند و از طریق آشنایانشان مطلع شده‌اند که در آزمون قبول شده‌اند، که کمالوندی در این باره گفت: با توجه به نوع وظایف و فعالیت‌های وزارت امور خارجه، به طور طبیعی استفاده از مترجمان زبان‌های مختلف همیشه مورد نیاز بوده و در برنامه‌های استخدام نیز مدنظر قرار می‌گیرد. در آزمون اخیر نیز به همین ترتیب عمل شده بود و در بین قبول شدگان تعدادی مترجمان زبان‌های انگلیسی و فرانسه حضور دارند. اما متاسفانه نامی از مترجمان زبان عربی در لیست قبول شدگان مشاهده نشد.

وی افزود: امیدواریم در فرصت‌های بعدی بتوانیم از همکاری مترجمان زبان عربی برخوردار شویم. البته به طور طبیعی اکثراً بر این باورند که به کلیه سؤالات پاسخ صحیح داده‌اند، ولی به طور معمول نمرات نهایی فرد نشان دهنده میزان صحت پاسخ‌ها می‌باشد.

معاون وزیر خارجه افزود: اما در خصوص اطلاع از نتایج آزمون از طریق بستگان، باید یادآور شوم که وزارت امور خارجه به محض دریافت مراتب تایید معاونت توسعه و مدیریت نیروی انسانی ریاست جمهوری لیست اسامی پذیرفته شدگان را قبل از دسترسی افراد در سایت وزارت امور خارجه قرار داد تا بدین ترتیب شانس اطلاع همزمان از نتایج در اختیار همه علاقمندان قرار گرفته باشد.

معاون وزیر خارجه تأکید کرد که کلیه مراحل رسیدگی و تصحیح سوالات آزمون توسط مراجع بیطرف و ذیربط صورت گرفته و وزارت امور خارجه هیچگونه دخالتی در آن نداشته است.

کمالوندی همچنین از توسعه دانشکده وزارت خارجه به دانشگاه علوم دیپلماتیک خبر داد و گفت: موافقت‌ها و مجوزهای لازم در این زمینه اخذ شده که هم می‌تواند منابع انسانی مورد نیاز وزارت خارجه را در آینده تامین کند و هم پذیرای دیپلمات‌های منطقه و دنیا باشد.

این آگهی مربوط به ۶۳۲ روز پیش است و به احتمال زیاد منقضی شده است بنابراین اطلاعات تماس نمایش داده نمیشود.


85 نظر برای «استخدام وزارت امور خارجه» 1. فریباصدری

  سلام.من دوس دارم وزارت امورخارجه استخدام شم رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشدم هم حقوق بین الملل هست و درحال حاضرمدرس دانشگاه هستم.لطفابفرماییدمن چکارباید بکنم؟باتشکر

  پاسخ دادن

 2. حسین

  با سلام خدا قوت من دانشجوی هدایتگر حرفه ای یبایب دانشکده علمی کاربردی شهید محلاتی قم هستم ترم آخر میخواستم بدانم به چهطریقی میتوانم ارشد را در دانشگاه روابط بین اللمل وزارت خارجه ادامه بدهم به صورت بورسیه

  پاسخ دادن

  • حامد

   باید در رشته دیپلماسی از طریق کنکور سراسری ارشد شرکت کنید و اگر رتبه ۱ تا ۶۰ را کسب کردید دعوت به مصاحبه می شوید۰البته افرادی که زبان انگلیسی خوبی دا ند شانس بیش تری دارند۰
   مطالعات هند ”روابط بین الملل و۰۰۰۰ از رشته های جدید این دانشگاه است۰

   پاسخ دادن


  • محتوا گذار شش

   با سلام
   کاربر عزیز تمام شرایط در متن آگهی نوشته شده است گرامی لطفا هر سوالی یا ابهامی دارید که در متن آگهی ذکر نشده است سوال خود را با مسئولین برگزاری آزمون مطرح نمایید تا پاسخ درست و صحیح دریافت نمایید
   موفق باشید

   پاسخ دادن 3. جابری

  سلام من لیسانس سیاسی دارم.ودانشحوی ارشدروابط بین الملل هستم.ازشماخواهشمندم برای ماهم یه فکری کنید بخدابزرگترین کار رونمیخوایم کوچکترین کارتون روهم بهمون بدیدیه دنیاست.

  پاسخ دادن 4. رویا

  با سلام ،من لیسانس علوم سیاسی و فوق لیسانس حقوق بین الملل آیا شانسی برای استخدام درامور خارجه را دارم در ضمن ممنون می شوم اگه زمان استخدام وزارت امور خارجه را اطلاع رسانی کنید.

  پاسخ دادن


 5. زهرا ارامون

  من دارای مدارک کارشناسی حقوق ومترجمی زبان انگلیسی هستم،اما با وجود سابقه کار مفید وتسلط کامل بر هر دو جویای کارم.شمارو بقران به هر دینی که معتقدید به من کار بدید،،به خدا سزاوار نیست با این شرایط گرانی این طور با مشکلات مالی سردر گریبان باشم.هر جا میرم اشنا می خواهند که من جز خدا کس را ندارم.

  پاسخ دادن


دیدگاه خود را بیان کن

اگر پاسخی به دیدگاه من ارسال شد من را از طریق ایمیل باخبر کن

 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمیشود.
 • براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.
 • نتايج در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت نتايج در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • زمان آزمون در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت زمان آزمون در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • در صورتی که در مورد سوالات استخدامی سوالی دارید اينجا کليک کنيد.
مدیریت وب‌سایت «ای-استخدام» از شما کاربران عزیز خواهشمند است با مشارکت و پاسخ‌گویی به سوالات و مشکلات سایر کاربران، ما را در هرچه بهتر شدن کیفیت پاسخ‌گویی یاری رسانید.