آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۴ (خرید خدمت)

۲ روز قبل ۱۴۱۹ نظر

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۴

در این صفحه آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها در اسرع وقت منتشر خواهد شد

لینکهای مرتبط

آنچه در این خبر خواهید خواند:

خبر ۸ آذر ۹۴ – دلیلی برای فرار سربازان از خدمت؛ نامساعد بودن محیط سربازی (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۷ آذر ۹۴ – با اخذ گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت مخالفیم (خبرگزاری خبر آنلاین)
خبر ۷ آذر ۹۴ – اخذ گواهینامه نیازمند معافیت سربازی نیست (باشگاه خبرنگاران جوان)
خبر ۳ آذر ۹۴ – علت تمدید تاریخ اعزام سربازان در چند ماهه اخیر (خبرآنلاین)
خبر ۱ آذر ۹۴ – چرا دانشجویان امکان پرداخت جریمه ریالی برای سربازی ندارند؟ (خبرآنلاین)
خبر ۱ آذر ۹۴ – تعداد ماههای سربازی، جریمه ریالی را کم نمی کند (خبرآنلاین)
خبر ۲۷ آبان ۹۴ – توضیحات سازمان وظیفه عمومی درباره مرحله اول و دوم طرح جریمه ریالی (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۲۷ آبان۹۴ – عفو رهبری شامل سربازان فراری ۸ سال به بالاست (خبرگزاری فارس)
خبر ۲۶ آبان ۹۴ -چرا زمان اعزام مشمولان سربازی تاخیر دارد؟ (خبرآنلاین)
خبر ۲۵ آبان ۹۴ -جذب ۴۰ نفر متقاضی امریه خدمت سربازی توسط وزارت اقتصاد(خبرآنلاین)
خبر ۲۵ آبان ۹۴ – عفو گروهی از سربازان توسط مقام معظم رهبری(خبرگزاری تسنیم)
خبر ۲۵ آبان ۹۴ – جزییات دور دوم ثبت‌نام جریمه ریالی سربازی(خبرگزاری ایسنا)
خبر ۲۴ آبان ۹۴ – زمان ثبت‌نام مجدد جریمه ریالی سربازی اعلام شد (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۲۳ آبان ۹۴ – تشریح جزئیات خرید بیمه سربازی و جبهه/۱۱۰ هزار متقاضی(خبرگزاری مهر)
خبر ۱۸ آبان ۹۴ – پاسخ سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی به مشمولان: ۱۹ آبان اعزام می شوید (خبرآنلاین)
خبر ۱۶ آبان ۹۴ – فراخوان مشمولان دیپلم و زیردیپلم به خدمت سربازی (خبرگزاری مهر)
خبر ۱۳ آبان ۹۴ – معافیت سربازی پذیرفته شدگان کنکور سراسری رشته دریانوردی (خبرگزاری مهر)
خبر ۹ آبان ۹۴ – اجرای کسر خدمت سربازی نخبگان و پژوهشگران در صنایع دفاع اصفهان (خبرگزاری ایرنا)
خبر ۵ آبان ۹۴ – پیشنهاد دانشگاه فنی و حرفه ای برای گذراندن سربازی فارغ التحصیلان در صنعت (خبرگزاری ایرنا)
خبر ۴ آبان ۹۴ – فرار از خدمت سربازان یکی از جرایم شایع در نیروهای مسلح (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۲۹ مهر ۹۴ – فراخوان اعزام به خدمت فارغ التحصیلان دانشگاه ها در آبان ماه ۹۴ (خبرگزاری مهر)
خبر ۲۷ مهر ۹۴ – پیشنهاد مدیریت بحران برای سربازی (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۲۵ مهر ۹۴ – سربازان در طول دوره خدمت باید تحت نظارت‌های پزشکی قرار بگیرند ‌ (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۲۵ مهر ۹۴ – کسر خدمت سربازی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد (خبرگزاری مهر)
خبر ۱۸ مهر ۹۴ – اضافه خدمت‌ سربازان بخشیده می‌شود، البته برای بعضی‌ها/ جریمه غیبت سربازی تمدید شد (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۱۵ مهر ۹۴ – جدیدترین تصمیمات درباره سربازان متاهل(خبرگزاری ایرنا)
خبر ۱۵ مهر ۹۴ – آخرین جزئیات معافیت ایثارگری اعلام شد(خبرگزاری تسنیم)
خبر ۱۴ مهر ۹۴ – فراخواندن مشمولان دیپلم و زیردیپلم(خبرگزاری فارس)
خبر ۱۳ مهر ۹۴ -تعلق نگرفتن کسری خدمت به متولدین ۱۳۷۳ به بعد (باشگاه خبرنگاران)
خبر ۱۲ مهر ۹۴ -ارائه سه خدمت جدید سربازی در اینترنت (خبرگزاری مهر)
خبر ۱۲ مهر۹۴ – اجرای مهلت پرداخت جریمه غیبت سربازی تمدید شد (خبرگزاری ایسنا)
خبر ۱۱ مهر ۹۴ – اجرای طرح تشدید برخورد با مشمولان غایب در خوزستان (خبرگزاری مهر)
خبر ۹ مهر ۹۴ – فرصت ۶ماهه به متعهدین خدمتی (خبرگزاری مهر)
خبر ۱ مهر ۹۴ -تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی (خبرگزاری مهر)
خرید خدمت سربازی برای غایبان آزاد شد + جدول قیمت‌ها
قانون استخدام سربازان وظیفه
آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها (پرسش و پاسخ)

اخبار خدمت سربازی تیر،مرداد و شهریور ماه ۹۴

اخبار خدمت سربازی فرودین،اردیبهشت و خرداد ماه ۹۴

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۳

برای مشاهده آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی اینجا کلیک کنید

برای مشاهده لیست معافیتهای پزشکی اینجا کلیک کنید

دلیلی برای فرار سربازان از خدمت؛ نامساعد بودن محیط سربازی

خبرگزاری ایسنا : معاون حقوقی و قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: مطابق آمار ایران سالم‌ترین نیروهای مسلح را در دنیا دارد.
حجت ‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق در حاشیه مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح گلستان اظهار کرد: خوشبختانه با برنامه‌ریزی های سازمان قضایی و همکاری فرماندهان هر سال نسبت به سال قبل از آن شاهد کاهش بخشی از جرایم نیروهای مسلح هستیم.
وی درباره برنامه های پیشگیری از وقوع جرم در سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: از سال ۱۳۷۶ تاکنون این موضوع بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی به طور جدی در دستور کار و برنامه های تمامی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح کشور قرار گرفته است.
وی در ادامه به علل فرار سربازان از خدمت اشاره کرد و گفت: ۱۱۴ علت برای وقوع جرم و فرار از خدمت سربازی در نیروهای مسلح احصاء شده است.
مصدق، حفظ جایگاه و قداست خدمت سربازی در گذشته را یادآور شد و اظهار کرد: باید شرایطی فراهم شود که سرباز به خدمت در کشور و انجام آن افتخار کند نه این که دو سال خدمت وظیفه برای او ملال آور باشد.
معاون سازمان قضایی نیروهای مسلح با یادآوری اینکه یکی از علل فرار از خدمت سربازان نامساعد بودن محیط سربازی است، اضافه کرد: شاید در برخی از موارد امکانات یگان محل خدمت یا برخی از سخت‌گیری ها موجب شود که سرباز اقدام به فرار کند، البته تا حدودی این مشکلات حل شده و شرایط مساعدتر از گذشته است، اما باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.
وی با اشاره به بررسی میدانی و تحقیقات انجام شده از ۱۵۰ نفر سرباز فراری افزود: ۷۵ درصد از این افراد علت فرار خود را بی توجهی در یگان و ۱۷ درصد نیز سخت گیری عنوان کرده‌اند.
مصدق ادامه داد: از منظر قضایی بررسی پرونده افرادی که دفترچه خدمت گرفته و به خدمت می روند، اما پس از گرفتن دیگر باز نمی‌گردند مربوط به سازمان قضایی نیروهای مسلح است، اما افرادی که غیبت داشته و دفترچه نگرفته اند مرجع رسیدگی به جرم آنان محاکم عمومی دادگستری است.
مصدق یادآور شد: ستاد کل نیروهای مسلح کشور با اجازه فرمانده معظم کل قوا بخشنامه‌ای صادر کرد که افرادی که بیش از هشت سال غیبت دارند و یا فراری محسوب می شوند از عفو معظم له برخودار شوند و یا کسانی که واجد شرایط باشند با پرداخت جریمه غیبت یا فرار تبرئه شوند.


با اخذ گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت مخالفیم 

خبرگزاری خبرآنلاین : رییس سازمان نظام وظیفه عمومی در مورد تصویب بند دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت گفت: این طرح در شورای نگهبان با مشکل مواجه می شود چرا که با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح نبوده است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امروز صبح در جریان بررسی لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در مقابل شخص ثالث، ماده ۵۵ به تصویب رسید که یک بند از این ماده ناظر بر این بود که متقاضیان می توانند بدون کارت پایان خدمت گواهینامه رانندگی دریافت کنند.
سردار سید حمید صدرالسادات، رییس سازمان وظیفه عمومی که در زمان تصویب این بند از لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی در کافه خبر با خبرآنلاین گفتگو می کرد، در مورد تصویب این بند از لایحه گفت: بعید می دانم شورای نگهبان این بخش را قبول کند چرا که تغییر در قانون خدمت وظیفه عمومی باید با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح باشد.
او ادامه داد: در حال حاضر به این صورت نیست که کسانی که گواهینامه می گیرند حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشند؛ تاکید ما بر این است که وضعیت خدمت سربازیشان مشخص باشد. یعنی کسانی که در حال تحصیل در مدرسه یا دانشگاه هستند یا به نوعی معافیت موقت دارند می توانند گواهینامه اخذ کنند.
سردار صدرالسادات گفت: به عقیده بنده اگر قرار باشد این شرط برای اخذ گواهینامه برداشته شود، و دیگر نیازی نباشد که وضعیت خدمت سربازی فرد استعلام شود دیگر دلیلی برای محرومیت های دیگر برداشته شود!
او ادامه داد: طبق قانون در حال حاضر محرومیت هایی را برای کسی که وضعیت سربازی اش را تعیین تکلیف نکرده در نظر گرفته ایم و برای مثال درس خواندن و استخدام و گرفتن گذرنامه هم با محدودیت هایی همراه است. برداشته شدن یکی از محرومیت ها بی معنی است و اگر قرار باشد این محرومیت ها یکی یکی برداشته شوند دیگر نیازی به خدمت سربازی نیست.
رییس سازمان وظیفه عمومی در پایان گفت: اگر این موضوع تصویب شود و شورای نگهبان به آن ایراد وارد نکند لازم الاجرا خواهد بود و ما آن‌را اجرا می‌کنیم، ولی بعید است این اتفاق بیفتد.
همچنین، سردار کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: از نظر ما قانونگذاری وظیفه و حق یک نماینده مجلس است و قطعا آنچه که از سوی مجلس درباره امکان اخذ گواهینامه بدون تعیین تکلیف سربازی مشخص شده، با هدف حل مشکلات برخی از مردم بوده است.
وی با بیان اینکه اما این مصوبه کارشناسی شده نیست و با اهداف و قوانین سربازی مغایرت دارد، گفت: این مصوبه علاوه بر اینکه میل و رغبت سربازی را کاهش می‌دهد، تامین کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح را با مشکل مواجه خواهد کرد.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: همچنین این مصوبه بیش از آنکه سبب رغبت اقدام به سربازی شود، به نفع سربازان و مشمولان فراری و غایب و متخلف خواهد بود. از نظر ما این مصوبه نیاز به کار کارشناسی پیشرفته و جلب نظر و هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح دارد و ما نیز به دنبال این هستیم تا با رایزنی و صحبت با نمایندگان مجلس آثار و پیامدهای چنین مصوبه‌ای را به آنان نشان دهیم.
کمالی ادامه داد: همچنین برابر بند الف ماده ۱۰ از قانون خدمت وظیفه عمومی، اخذ گواهینامه رانندگی منوط به تعیین تکلیف خدمت سربازی است و زمانی که متقاضیان تکلیف سربازی خود را مشخص نکرده‌اند، امکان دریافت گواهینامه نخواهند داشت.
وی همچنین درباره شرایط گواهینامه به ایسنا گفت: طبق قانون متقاضیان دریافت گواهینامه باید یا دارای معافیت موقت بوده یا وضعیت سربازی خود را به طور کامل تعیین تکلیف کرده و کارت پایان خدمت و معافیت دریافت کرده باشند، در غیراینصورت گواهینامه رانندگی به آنان تعلق نخواهد گرفت.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین درباره تمدید گواهینامه نیز گفت: برای تمدید گواهینامه نیز همین قوانین وجود دارد و فردی که سربازی‌اش را تعیین تکلیف نکرده باشد، نمی‌تواند گواهینامه دریافت کند.


اخذ گواهینامه نیازمند معافیت سربازی نیست

باشگاه خبرنگاران جوان : با موافقت نمایندگان اخذ گواهینامه راهنمایی و رانندگی نیازمند معافیت سربازی نخواهد بود.
اخذ گواهینامه نیازمند معافیت سربازی نیستبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان در صحن علنی امروز سه شنبه ۳ آذرماه در جریان بررسی مواد قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه الحاقیه‌ای را به ماده ۵۵ که روز گذشته تصویب شده بود اضافه کردند.
براین اساس این الحاقیه تصریح می‌کند: اخذ گواهینامه راهنمایی و رانندگی دیگر نیازمند معافیت سربازی نخواهد بود.
این الحاقیه با ۱۲۰ رأی موافق، ۵۰ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع به تصویب نمایندگان مجلس رسید.


علت تمدید تاریخ اعزام سربازان در چند ماهه اخیر

خبرآنلاین : رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: اگر بخواهیم دوره انتظار برای اعزام به خدمت کم شود، باید ظرفیت پذیرش مراکز آموزش نیروهای مسلح با توجه به نیاز افزایش یابد.
به گزارش خبرآنلاین سردار سید حمید صدرالسادات در خصوص دوره انتظار مشمولان برای اعزام به خدمت، گفت: مشمولین برای اعزام به خدمت باید درخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ثبت کنند و با توجه به شرایطی که دارند تاریخ اعزامشان مشخص می شود.
او در خصوص نحوه اعزام مشمولان دیپلم و فارغ التحصیلان دانشگاه ها، گفت: مشمولان دیپلم و زیر دیپلم، ۱۹ هرماه و فارغ التحصیلان دانشگاه ها نیز اول ماه های زوج سال و به عبارتی شش دوره در سال به خدمت اعزام می شوند.
او در پاسخ به این سؤال که علت تمدید تاریخ اعزام در چند ماهه اخیر چیست؟ گفت: ستاد کل نیروهای مسلح در سال گذشته به موجب ابلاغیه ای مدت خدمت سربازی را به ۲۴ ماه افزایش داد، اما پس از بررسی های دقیق تر، مدت خدمت را همان ۲۱ ماه اعلام کرد مبنی بر اینکه مشمولان تا پایان سال خود را معرفی کنند، همین امر باعث نگرانی مشمولان و خانواده های آنها شد. قبل از اتمام فرصت یکساله برای اعزام به خدمت اقدام کردند تا افزایش خدمت شامل آنها نشود. در همین فاصله سازمان وظیفه عمومی با حجم بالایی از درخواست‌های اعزام به خدمت و تعجیل در موعد اعزام مواجه شد.
او افزود: عدم افزایش ظرفیت مراکز آموزشی و وجود مشکلات مالی و اعتباری در نیروهای مسلح به ویژه ارتش از دیگر دلایل عدم پذیرش مشمولان بود.
سردار صدر السادات گفت: به هرحال این موضوعات باعث شد تا دوره انتظار تعداد زیادی از مشمولان برای اعزام به خدمت بیشتر شود. در حال حاضر با توجه به تعداد درخواست های زیادی که برای اعزام به خدمت از اواخر سال گذشته وجود داشته و با توجه به اینکه ظرفیت مراکز آموزشی در نیرو های مسلح نیز محدود است، تاریخ های اعزام مشمولان به تاخیر افتاده است .
براساس گزارش سایت پلیس، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: اگر بخواهیم دوره انتظار برای اعزام به خدمت کم شود باید ظرفیت پذیرش مراکز آموزش نیروهای مسلح با توجه به نیاز افزایش یابد.


چرا دانشجویان امکان پرداخت جریمه ریالی برای سربازی ندارند؟

خبرآنلاین : جریمه ریالی برای غایبان ۸ ساله است دانشجویان چون درحال تحصیل هستند ، سربازی نرفتن آنها موجه و غیبت محسوب نمی شود.
یکی از کاربران نوشته است: چرا افراد غایب باید بتوانند سربازی خود را با پرداخت جریمه بخرند اما افراد بالای ۳۰ سال که تاکنون غیبت نداشته اند و دانشجو بوده اند باید به خدمت بروند؟ حال آنکه مسولین میگویند افراد بالای ۲۸ و ۳۰ سال توان فیزیکی برای خدمت سربازی را ندارند… لطفا پیگیری کنید.
به گزارش خبرآنلاین، در همین زمینه سردار موسی کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جریمه ریالی برای مشمولان دارای هشت سال غیبت و بیشتر از آن در نظر گرفته شده است. سایر مشمولان و دانشجویان باید به خدمت نظام وظیفه بروند چون دانشجویان در حال تحصیل هستند و نرفتن آنها به سربازی غیبت محسوب نمی شود.


تعداد ماههای سربازی، جریمه ریالی را کم نمی کند

خبرگزاری خبرآنلاین : سربازان فراری که با دستور مفام معظم رهبری سربازی آنها بخشوده شده از ۲۰ آذرماه برای خرید جریمه ریالی به دفاتر پلیس به اضافه ده مراجعه کنند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین یکی از کاربران آورده است:” من حدود ۹ سال پیش از سربازی فرار کردم و الان مشکلات زیادی دارم چون نه امکان خارج شدن از کشور را دارم و نه چیزی می توانم به نام خودم داشته باشم. حالا با این عفو مقام معظم رهبری با داشتن زن و دو فرزند تازه باید به سربازی برم امکان خرید سربازی برای من وجود نداره؟”
در همین باره سردار موسی کمالی جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به خبرآنلاین گفت: طبق موافقت مقام معظم رهبری سربازان غایب و فراری بیش از هشت سال عفو شدند دیگر پرونده قضایی ندارند و باید مانند یک سرباز معمولی برای رفتن به سربازی اقدام کنند.
او ادامه داد: بااین حال امکان خرید ریالی جریمه این افراد وجود دارد و می توانند از بیستم آذرماه تا پایان دی ماه به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنند و این تاریخ قابل تمدید نیست.
در ادامه سردار کمالی در پاسخ به کاربر دیگری که پرسیده بود ” حدود ۹ ماه از سربازی من می گذرد، دوستان من که نرفتند الان جریمه پرداخت می کنند و راحت شدند من هم می توانم خرید سربازی داشته باشم؟” گفت: اگر این سربازان ۸ سال غیبت داشته باشند امکان چرداخت جریمه ریالی دارند و تعداد ماههایی که سربازی رفتند هم تاثیری در مبلغ جریمه آنها ندارد.


توضیحات سازمان وظیفه عمومی درباره مرحله اول و دوم طرح جریمه ریالی

خبرگزاری ایسنا: رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا آخرین وضعیت اجرای مرحله نخست طرح جریمه ریالی سربازی را تشریح کرد و توضیحاتی را در خصوص اجرای مرحله دوم این طرح ارائه کرد.
سردار سید حمید صدرالسادات با بیان اینکه در کشور موضوعی به نام خرید خدمت سربازی نداریم اظهار کرد: آنچه که هم اکنون در حال اجراست به عنوان جریمه مشمولان غایب مطرح است و اجرای آن نیز براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی انجام شده است.
صدرالسادات با بیان اینکه خرید سربازی شرایط دیگری دارد و به مشمولان غایب تعلق نمی گیرد گفت: این قانون در حال حاضر در کشور ما انجام نمی شود اما طرح جریمه ریالی سربازی مصوبه مجلس شورای اسلامی است که تا پایان امسال اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه مرحله اول اجرای این طرح تقریبا به اتمام رسیده است تصریح کرد: همان طور که در رسانه‌ها اعلام شد مرحله دوم ثبت نام برای اجرای این طرح از بیستم آذرماه آغاز شده و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت.
رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی افزود: آن دسته از افرادی که در مرحله نخست اجرای این طرح موفق به ثبت نام نشده‌اند می توانند از تاریخ بیستم آذرماه با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
صدرالسادات درباره اینکه چه معیاری برای تشخیص صلاحیت این افراد برای بهره مندی از جریمه ریالی وجود دارد گفت: قانون کلی این است که تا پایان امسال ۸ سال یا بیشتر از غیبت این افراد گذشته باشد به عبارت دیگر می توان گفت که اگر تاریخ آخرین مدرک تحصیلی افراد یا انصراف‌شان از تحصیل تا سال ۸۶ باشد این افراد می توانند از این طرح بهره مند شوند.
رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی با بیان اینکه در مرحله نخست ۲۸۶ هزار و ۷۰۰ نفر برای پرداخت جریمه ریالی ثبت نام کرده بودند گفت: از این تعداد ۶ هزار و ۷۰۰ نفر واجد شرایط نبودند. بین ۱۶ تا ۱۵ هزار نفر نقص مدرک داشتند که به آنان فرصت کامل کردن مدارک داده شد و حدود ۱۱۰ هزار نفر نیز علی رغم آنکه صلاحیت بهره مندی از این طرح را داشتند اما تاکنون نسبت به پرداخت آن اقدام نکرده‌اند که به مناسبت هفته ناجا تا بیستم آذرماه به آنان اجازه پرداخت داده شده است اما پس از آن با این افراد همانند مشمولان غایب برخورد خواهد شد.
به گزارش ایسنا، رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی که در یک برنامه زنده تلویزیونی صحبت می کرد درباره روندی که این افراد به عنوان جریمه باید پرداخت کنند گفت: جزییات کامل این ارقام پیشتر در رسانه‌ها منتشر شده اما می‌توان گفت افرادی که حداقل ۸ سال غیبت داشته و دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم هستند با پرداخت ۱۰ میلیون تومان و افرادی که به همین میزان غیبت داشته و مدرک تحصیلی‌شان دیپلم یا فوق دیپلم است به ترتیب ۱۵ و ۲۰ میلیون تومان باید پرداخت کنند و این رقم برحسب میزان و سال‌های غیبت و همچنین مدرک تحصیلی افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد:‌ به ازای هر سال غیبت ۱۰ درصد به مبلغ جریمه افزوده شده و به ازای همسر و هر فرزند نیز ۵ درصد از کل مبلغ جریمه کسر خواهد شد.
رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی درباره اینکه آیا تقسیط رقم وجود دارد یا خیر گفت: امکان تقسیط رقم جریمه ریالی وجود ندارد به عبارتی این امکان در قانون پیش بینی نشده است.
صدرالسادات درباره زمان صدور کارت معافیت نیز اظهار کرد: این افراد پس از واریز وجه طی ۱۰ تا ۱۵ روز کارت خود را دریافت خواهند کرد.
وی همچنین با بیان اینکه نمی توان درخصوص میزان استقبال از اجرای مرحله دوم عددی را به شکل درصد بیان کرد افزود: اما با توجه به پیگیری‌هایی که از ما داشتند به نظر می رسد از مرحله دوم نیز استقبال خوبی صورت بگیرد.


عفو رهبری شامل سربازان فراری ۸ سال به بالاست

خبرگزاری فارس : جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: سربازان فراری شامل عفو رهبری می‌توانند یا بقیه خدمت سربازی را گذرانده و کارت پایان خدمت بگیرند، یا در طرح جریمه مشمولان غایب شرکت کرده و از سربازی معاف شوند.
سردار موسی کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در شبکه خبر پیرامون طرح جدید خدمت سربازی اظهار داشت: طرحی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده فقط شامل مشمولان غایب بوده، لذا سربازان فراری در شمول آن نبوده‌اند.
به گزارش فارس جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بنا بر پیشنهاد ستاد کل و تصویب مقام معظم رهبری، کلیه سربازان فراری که ۸ سال و بالاتر از سربازی فرار کرده باشند در شمول این طرح قرار می‌گیرند.
این مقام ارشد ستاد کل بیان داشت: این افراد می‌توانند بقیه خدمت سربازی خود را گذرانده و کارت پایان خدمت بگیرند یا جریمه پرداخت کرده و از سربازی معاف شوند.
وی در خصوص افرادی که کارت پایان خدمت یا معافیت نداشته باشند، اظهار داشت: آنهایی که به قانون تمکین نکرده و خدمت سربازی نرفته باشند، به عنوان مجرم تلقی شده و در اجرای ماده ۱۰ و ۶۳ خدمت وظیفه عمومی با یک یکسری از محرومیت‌های اجتماعی که ساری و جاری است مواجه می‌شوند؛ البته برای بعضی از آنها باید دستورالعمل لازم تهیه شود.
این مقام ارشد ستادکل محرومیت‌های این دسته را همچون ممنوعیت خروج از کشور، ادامه تحصیل و استخدام دانست و گفت: افرادی که دارای کارت معافیت یا کارت پایان خدمت سربازی نیستند، از دریافت وام، پروانه کسب نیز محروم شده و حتی در مراجع خصوصی همچون سایت‌ها، شرکت‌ها و باشگاه‌ها نیز نمی‌توانند عضو باشند.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به بررسی‌های نیروی انتظامی در خصوص سربازان غایب اشاره و بیان داشت: طبق این برسی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر غایب داریم که پیش‌بینی می‌شد ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها از طرح جریمه سربازان غایب استفاده کنند که در مرحله اول ۲۸۶ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند.
سردار کمالی افزود: ۱۱۰ هزار نفر از این ثبت‌نام شدگان هنوز مبلغ جریمه خود را پرداخت نکرده‌اند و تا ۲۰ آذرماه فرصت پرداخت دارند وگرنه به منزله انصراف تلقی خواهد شد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این ۱۱۰ هزار نفر می‌توانند در مرحله دوم ثبت‌نام کرده و وجه خود را بپردازند، گفت: تأکید ما این است که این افراد فقط تا ۲۰ آذر فرصت دارند تا جریمه خودرا پرداخت کنند، در غیر این صورت در مرحله دوم ثبت‌نام نخواهند شد و نسبت به صدور برگ اعزام برای آنها اقدام شده و اگر به خدمت سربازی نیز نروند، سازمان وظیفه عمومی با آنها برخورد خواهد کرد.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به این سؤال که آیا مفاد این طرح نوعی تضییع حق تحصیلکردگان است خاطرنشان کرد: اولاً این طرح جریمه سربازی است و خرید نیست؛ ثانیاً آنهایی که درس خوانده‌اند، در نیروهای مسلح کارایی بیشتری دارند و وقتی خدمت نروند باید هزینه بیشتری بپردازند.


چرا زمان اعزام مشمولان سربازی تاخیر دارد؟

خبرگزاری خبرآنلاین :  جمعی از کاربران نسبت به طولانی بودن زمان اعزام سوال داشتند. ” با سلام ؛ لطفا فکری به حال کسانی که با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شده اند و اماده گذراندن خدمت سربازی هستند بشود که مابین پایان تخصیل و شروع خدمت سربازی اینقدر فاصله نیفتدتا ۱۱ ماه هم دیده شده و مشکلات جوانان از اینی که هست بیشتر نشود و هرچه زودتر بتوانیم به فکر کار و بدبختی بیفتیم؛” ؛ ” چرا باید برای رفتن به سربازی یکسال صبرکرد؟دی ماه ۹۳درسم تموم شده در مقطع کارشناسی با وجود اینکه دفترچه رو سریع فرستادم اعزامم اول دی ماه ۹۴اگه تمدبد نشه این چه وضعی هستش؟ این یعنی فاجعه .تازه جالبه هیچ کسی ام حرفی نمیزنه”؛ ” لطفا از مسئولین سازمان نظام وظیفه خواهش کنید که برای مشمولینی که میخوان برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند شرایطی رو بوجود بیاره که : ۱ فاصله ی زمانی بین ارسال دفترچه تا اعزام بیشتر از ۲ ماه نباشه که اتلاف وقت هست و کسانی که میخوان دیرتر اعزام بشن خودشون اعلام کنن و باهاشون موافقت بشه تا حد امکان ۲ معافیت های تحصیلی رو مجددا برگردونن با سپاس” ؛ “لطفا از مسئولین درباره ی اعزام مجدد به خدمت سوال بپرسید . من الان ۱ ماه برای خدمت ثبت نام کرده ام اما بهم گفتن ماه ۴ سال ۹۵ اعزام میشی در حالی که من قبلا خدمت رفته بودم و ۶ ماه خدمت کرده ام و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معافیت تحصیلی گرفته بودم حالا که تحصیلم تموم شده نمیتونم باور کنم باید نزدیک یکسال برای اعزام به خدمت صبر کنم یعنی باید یک سال از عمرم هدر برود، مگه انسان چقدر عمر میکنه؟ خواهشاً بپرسد ماهایی که قبلا آموزشی رفتیم چه نیازی هست که دوباره در صف اعزام باشیم و چرا مستقیم به یک یگان یا یگان خدمتی سابق معرفی نمیشیم، تا اینگونه بلاتکلیف نباشیم؟؟؟ خواهشاً این موضوع را مطرح کنید.”
در همین زمینه سازمان نظام وظیفه پاسخ داد: فارغ التحصیلان دانشگاهی در ماه های زوج سال به خدمت اعزام می شوند. شما بعد از ارسال مدارک به احتمال زیاد در اولین لیست اعزامی ها قرار می گیرید. مثلاً تاریخ فارغ التحصیلی شما شهریور است. شما تا پایان اسفند برای ارسال مدارک فرصت دارد. اگر اسفند ماه مدارک را بفرستید احتمالاً برای اولین ماه زوج بعدی (یعنی اردیبهشت ماه) به خدمت فراخوانده خواهید شد. شما می توانستید با تنظیم زمان فرستادن مدارک (و البته کوتاه کردن فرجه ۶ ماه خود) اعزامی آبان، دی و یا اسفند باشید. البته ناگفته نماند که بعضی اوقات اولین لیست اعزامی پر است و به شما می گویند که باید تا ماه زوج بعدی هم صبر کنید. یعنی در همان مثال قبلی احتمال داشت شما اعزامی تیرماه هم بشوید.
در روز تقسیم براساس کدهایی که روی دفترچه سبز مشمولان نوشته آنها را دسته بندی می کنند. بعد اعلام می کنند که کی خودشان را به کجا معرفی کنند. روزی را هم که تعیین می کنند معمولاً یک یا دو روز بعدتر است. اما همه اینها یک تبصره هم دارد. این که پادگان شما یک شهر دیگر باشد. در آن صورت برای همان روز و به صورت جمعی اتوبوس می گیرند که حرکت کنید.


جذب ۴۰ نفر متقاضی امریه خدمت سربازی توسط وزارت اقتصاد

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید


عفو گروهی از سربازان توسط مقام معظم رهبری

خبرگزاری تسنیم : مقام معظم رهبری بنا به پیشنهاد ستادکل نیروهای مسلح تمام مشمولانی که مدت هشت سال و بیش از آن فرار از خدمت دارند را عفو فرمودند.
سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم با اشاره به بخشش گروهی از مشمولانی که بیش از هشت سال فرار از خدمت داشته‌اند اظهار داشت: مقام معظم رهبری بنا به پیشنهاد ستادکل نیروهای مسلح تمام مشمولانی که مدت هشت سال و بیش از آن فرار از خدمت دارند را عفو فرمودند.
وی با اشاره به اینکه عفو مذکور شامل سربازانی است که جرمشان صرفا فرار از خدمت بوده است افزود: این افراد به مراجع قضایی معرفی نمی‌شوند و پرونده آنان مختومه می‌شود و می‌توانند جهت انجام دوره خدمت سربازی مراجعه و برابر روال جاری، بقیه خدمت سربازی را انجام دهند یا با پرداخت جریمه، از انجام دوره خدمت ضرورت معاف شوند.
کمالی درباره زمان استفاده از این شرایط که قبلا شامل سربازان فراری نمی‌شد گفت: تمام سربازان فراری واجد شرایط تا پایان دی‌ماه امسال فرصت دارند با مراجعه به پلیس+۱۰ نسبت به ثبت‌نام برای اعزام به خدمت سربازی با پرداخت جریمه اقدام کنند.


جزییات دور دوم ثبت‌نام جریمه ریالی سربازی

خبرگزاری ایسنا : سازمان وظیفه عمومی ناجا، از پیش‌ثبت‌نام مرحله دوم طرح جریمه مشمولان غایب دارای بیش از هشت سال غیبت از ۲۰ آذر ماه خبر داد.
به گزارش سرویس انتظامی ایسنا، اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای در خصوص طرح جریمه مشمولان غایب اعلام کرد: بر اساس بند (ط) تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی، بیش از ۲۸۸ هزار نفر مشمول غایب دارای بیش از هشت سال غیبت، از ۱۵ اسفند ماه ۹۳ در این طرح ثبت نام کرده اند.
بر اساس این اطلاعیه، متقاضیان ثبت نام شده در مرحله اول این طرح تا ۲۰ آذر ماه فرصت دارند که مبلغ جریمه در نظر گرفته شده را واریز کنند و از کارت معافیت بهره مند شوند.
سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: به دلیل استقبال چشمگیر متقاضیان و درخواست های مکرر، افرادی که به هر دلیل نتوانسته اند در این طرح شرکت کنند، ثبت نام مرحله دوم با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح از ۲۰ آذر ماه سال جاری آغاز و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت و این دسته از افراد باید درخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به ثبت برسانند.
این اطلاعیه تاکید کرد: میزان جریمه مشمولان غایب برای معافیت از خدمت وظیفه عمومی، بر اساس مدرک تحصیلی است و افراد دارای مدرک زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰میلیون تومان، پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان است.
سازمان وظیفه عمومی در این اطلاعیه می افزاید: به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه می شود و مدت غیبت بیش از شش ماه، یک سال محسوب می شود. براساس این قانون، مشمولان غایب متاهل از پنج درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند از پنج درصد تخفیف کل مبلغ جریمه برخوردار می شوند.
این اطلاعیه یادآور می شود: مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست عبارنتد از: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول، اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و اصل و کپی شناسنامه همسر و فرزند در صورتی که متاهل و دارای فرزند هستند.
سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد: مشمولان غایب در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه و یا از طریق تماس با سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ می توانند در جریان اخبار مربوط به تعیین تکلیف مشمولان غایب قرار گیرند.
سازمان وظیفه عمومی در پایان تاکید کرد: اطلاع رسانی لازم به متقاضیان در سیر فرآیند اقدام از طریق سامانه پیامک صورت می پذیرد و نیازی به مراجعه حضوری به این سازمان نیست.


زمان ثبت‌نام مجدد جریمه ریالی سربازی اعلام شد

خبرگزاری ایسنا : سخنگوی نیروی انتظامی از اجرای مجدد ثبت نام برای طرح جریمه ریالی از بیستم آذرماه خبر داد و گفت: ثبت نام تا پایان دی ماه ادامه دارد.
سردار سعید منتظرالمهدی در نشست خبری خود درباره اجرای دوباره طرح جریمه ریالی مشمولان دارای بیش از هشت سال غیبت اظهار کرد:‌ برابر تصمیمات اتخاذ شده از بیستم آذرماه ثبت نام طرح جریمه ریالی مجددا آغاز شده و متقاضیان با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.
منتظرالمهدی ادامه داد: در مرحله اول ثبت نام ۲۸۷ هزار نفر برای پرداخت جریمه ریالی سربازی ثبت نام کرده بودند که ۱۰۰ هزار نفر از این افراد تاکنون مبلغ خود را پرداخت نکرده و از نظر پلیس مشمول غایب به حساب می‌آیند.


تشریح جزئیات خرید بیمه سربازی و جبهه/۱۱۰ هزار متقاضی

خبرگزاری مهر: مدیرکل بیمه‌های اجتماعی سازمان تامین اجتماعی بابیان جزییات خرید بیمه خدمت سربازی و حضور در جبهه گفت: تاکنون ۱۱۰هزار متقاضی خرید بیمه سربازی به شعب تامین اجتماعی مراجعه کرده‌اند.
سیروس نصیری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد خرید بیمه سربازی، گفت: افرادی که قصد خرید بیمه خدمت سربازی را دارند، باید در زمان تقاضا بیمه‌پرداز سازمان تامین اجتماعی باشند و قبل از تقاضا نیز دو سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند که البته متصل بودن آن مهم نیست و در مجموع باید سوابق آنها به دو سال برسد.
وی گفت: ۷ درصد پرداخت حق بیمه بر عهده بیمه شده و ۲۳ درصد نیز بر اساس مصوبه مجلس بر عهده دولت است که با پرداخت حق بیمه، فرد متقاضی می تواند از مزایای قانونی استفاده و طول مدت سربازی خود را به جمع سوابق گذشته‌اش اضافه کند.
نصیری با اشاره به اینکه مبنای محاسبه حق بیمه، میانگین دو سال آخر قبل از تقاضا است، اظهار داشت: بر اساس تاریخ تقاضا و میانگین حقوق دو سال قبل از تقاضای خرید بیمه، نرخ حق بیمه محاسبه می‌شود که افراد می‌توانند حق بیمه را هم یکجا و هم در اقساط ۱۲ ماهه پرداخت کنند.
وی با تاکید بر اینکه افراد علاوه بر خدمت سربازی، مدت حضور در جبهه را نیز می‌توانند خریداری کنند، گفت: متقاضیان می‌توانند علاوه بر دو سال خدمت سربازی، طول مدت حضور جبهه خود را نیز با همان شرایط خدمت سربازی از سازمان تامین اجتماعی خریداری کنند تا جزء سوابقشان در نظر گرفته شود.
مدیرکل بیمه‌های اجتماعی تامین اجتماعی ادامه داد: البته شرایط بیمه جانبازان با مدت حضور در جبهه برای افراد عادی فرق می‌کند.
نصیری با اشاره به اینکه در سال گذشته، ۱۲۸ هزار نفر متقاضی خرید بیمه خدمت سربازی بودند، تاکید کرد: بر اساس آخرین آمارها در پنج ماهه اول امسال ۱۱۰هزار نفر متقاضی به شعب تامین اجتماعی مراجعه کردند.
وی گفت: اگر فرد بیمه‌ پرداز خاص تامین اجتماعی مانند رانندگان، کارگران، باربران و… باشد، در همان روز مراجعه، اقدامات لازم برای خرید بیمه خدمت سربازی و حضور در جبهه برای وی انجام می شود، اما اگر فرد در کارگاه و یا شرکتی با بیمه اجباری فعالیت می‌کند، طبق قانون حدود دو ماه زمان لازم است تا اول اینکه لیست حق بیمه وی توسط کارفرما برای ما ارسال و همچنین سوابق وی محاسبه شود و در نهایت حداکثر زمان مورد نیاز برای خرید خدمت دو ماه است .


پاسخ سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی به مشمولان: ۱۹ آبان اعزام می شوید

خبرآنلاین : سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی زمان اعزام مسمولان دیپلم و زیر دیپلم را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین یکی از کاربران در مورد تعیین تکلیف مشمولان دیپلم در نظام وظیفه پرسیده است: ” من سه ماهی می شود که منتظر فراخوان سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی هستم و هربار مراجعه می کنم پاسخ درستی نمی گیرم.لطفا پیگیری کنید.”
در همین باره پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی به خبرآنلاین اعلام کرد: همه مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان آبان ماه ۱۳۷۶ یعنی تمام مشمولان دیپلم و زیردیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ آبان سال ۱۳۹۴ به خدمت سربازی فراخوانده شدند.
طبق این اعلام مشمولان که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان ماه سال ۱۳۹۴ هستند، باید راس ساعت شش روز سه شنبه ۱۹ آبان ماه به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در قالب برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش ابلاغ شده است حضور یابند .
مشمولانی که در استان های دیگر هم باید راس ساعت هفت سه شنبه ۱۹ آبان ماه به معاونت وظیفه عمومی استان محل سکونت مراجعه تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند. کسانی که در این تاریخ و زمان مراجعه نکنند غایب محسوب می شوند.


فراخوان مشمولان دیپلم و زیردیپلم به خدمت سربازی

خبرگزاری مهر : سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای تمامی مشمولان دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۴ را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراخوان تمامی مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان آبان ۱۳۷۶ برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه مشمولان دیپلم و زیر دیپلم سال های مذکور که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ آبان سال ۱۳۹۴ دریافت کرده اند، می بایست در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.
مشمولان ساکن تهران بزرگ
تمامی مشمولان دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان سال ۱۳۹۴ هستند، باید راس ساعت ۶ صبح روز سه شنبه مورخ ۱۹/۰۸ /۹۴ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در قالب برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش ابلاغ شده است حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
مشمولان ساکن سایر استان های کشور
تمامی مشمولان دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان سال ۱۳۹۴ هستند، راس ساعت ۷صبح سه شنبه مورخ ۱۹/۰۸ /۹۴ به معاونت وظیفه عمومی استان محل سکونت مراجعه تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده غیبت محسوب می شود.
آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش، نشده اند، می توانند به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور اقدام و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.


معافیت سربازی پذیرفته شدگان کنکور سراسری رشته دریانوردی

خبرگزاری تسنیم : عضو فراکسیون دریایی مجلس از صدور مجوز جذب ۴۰۰ نفر دریانورد توسط ستاد فرماندهی کل قوا خبر داد و گفت:پذیرفته شدگان کنکور سراسری در رشته دریانوردی از سربازی معاف شده و طی یک تعهد ۱۰ ساله می توانند در ناوگان کشتیرانی، نفتکش و سازمان بنادر مشغول شوند.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا غزال‌زاده با اشاره به ماده ۹ نظام وظیفه اظهار کرد: پیش از انقلاب اسلامی به دلیل نیاز کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به نیروی انسانی، ماده ۹ نظام وظیفه وضع شد اما پس از انقلاب اسلامی و به دلیل نیاز شرکت ملی نفتکش ایران و سازمان بنادر و دریانوردی ماده ۶۶ به ماده ۹ نظام وظیفه اضافه شد به گونه ای که این دو سازمان نیز از این ماده منتفع شدند.
وی افزود: به دلیل مسائل تحریم، کشتیرانی جمهوری اسلامی جذب نیروی دریانورد را کاهش داد به دنبال این موضوع ماده ۶۶ و همزمان با آن ماده ۹ نظام وظیفه حذف شد.
غزال زاده در ادامه اظهار داشت : با توجه به رفع تحریم ها فعالیت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بیشتر از گذشته خواهد شد بنابراین کمبود نیروی انسانی دریانورد باید جبران شود به همین منظور فراکسیون دریایی مجلس شورای اسلامی طرح احیای ماده ۹ نظام وظیفه را در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد و توانست ثابت کند که ماده ۹ حذف نشده و آنچه حذف شده ماده ۶۶ است.
وی خاطر نشان کرد : در حالیکه درصدد بودیم ماده ۶۶ را مجددا احیا کنیم متاسفانه عده ای که به دنبال منفعت خود بودند عدم نیاز به ماده ۶۶ را در ستاد کل قوا مطرح کرده و خواستار توافق جداگانه با ستاد کل قوا شده اند که در این توافقات قطعا مسائل مالی مطرح می شود.
وی گفت: ما قصد داریم ماده ۶۶ نظام وظیفه را به صورت قانونی احیا کنیم تا کشتیرانی جمهوری اسلامی ، شرکت ملی نفتکش ایران و سازمان بنادر و دریانوردی از آن بهره مند شوند.
وی با اشاره به نیاز مبرم کشتیرانی جمهوری اسلامی و سایر شرکت های کشتیرانی به دریانورد افزود: با توجه به اینکه تربیت و آموزش نیروی دریانورد حداقل چهار سال طول می کشد بنابراین پس جلسات بسیار توانستیم ستاد کل قوا را در خصوص نیاز مبرم و فوری کشتیرانی جمهوی اسلامی ایران ، ملی نفتکش ،سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت بهداشت به نیروی دریانورد قانع کنیم و موافقتنامه برای جذب ۴۰۰ نفر را از ستاد کل قوا دریافت کنیم .
عضو فراکسیون دریایی مجلس به مانا گفت: این موافقتنامه یک سال اعتبار دارد و اگر ماده ۹ و ۶۶ نظام وظیفه در مجلس رای آورد کما فی السابق دریانوردان از سربازی معاف خواهند شد در غیر این صورت باید برای سال آینده با هماهنگی مجدد با ستاد کل قوا از این توافقنامه استفاده کنیم.
غزال زاده گفت: شرکت ها و سازمان نباید به صورت مستقل و توافقی اقدام کنند بلکه باید تلاش کنیم آنچه که به صورت قانونی در گذشته وجود داشته را مجددا احیا کنیم .


اجرای کسر خدمت سربازی نخبگان و پژوهشگران در صنایع دفاع اصفهان

خبرگزاری ایرنا : صنایع دفاع استان اصفهان، ۲۶ طرح تحقیقاتی را در قالب کسر خدمت سربازی برای دانش آموختگان دارای شرایط نخبگی و پژوهشی اعلام کرد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، فقط دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد به بالا) دارای توانمندی مناسب آموزشی و پژوهشی، مجوز درخواست برای دریافت تسهیلات پروژه کسر خدمت را دارا هستند.
کارشناس تسهیلات بنیاد نخبگان استان اصفهان در این باره به ایرنا گفت: این طرح های تحقیقاتی از سوی صنایع دفاع اصفهان اعلام شده است و افراد متقاضی می توانند با مراجعه به « مرکز مدیریت نخبگان و شبکه فناوری دفاعی شهید فهمیده » در اصفهان در این زمینه اقدام کنند.
محمد برهانی پورافزود: طرح های تحقیقاتی کسر و جایگزین خدمت سربازی یکی از روش های کم هزینه برای ارائه تسهیلات به نخبگان، استعدادهای برتر و پژوهشگران است که دستورالعمل اجرایی آن از سوی معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده است.
وی با اشاره به دو روش بهره مندی از تسهیلات کسر خدمت سربازی برای پژوهشگران و نخبگان اظهار کرد: در روش نخست، این افراد می توانند با مراجعه به صنایع و مراکز پژوهشی نیروهای مسلح و معرفی و ارائه سوابق تحصیلی، پژوهشی و نخبگی خود از این تسهیلات استفاده کنند.
این کارشناس اضافه کرد: در این روش محدودیت رشته تحصیلی بر اساس نیازهای پژوهشی نیروهای مسلح وجود دارد و سقف کسر خدمت ۱۲ ماه و دو طرح پژوهشی است.
برهانی پور درباره روش دوم نیز توضیح داد: در این روش متقاضیان بهره مندی از تسهیلات کسر خدمت سربازی باید به بنیاد نخبگان استان خود مراجعه کنند و در سامانه اینترنتی «ثریا» (سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان) پرونده تشکیل دهند.
وی اضافه کرد: پس از ثبت نام افراد متقاضی، شرایط آنها از نظر معدل تحصیلی و فعالیت های نخبگی مانند رتبه های برتر در مسابقه ها و المپیادها و ثبت اختراع بررسی و امتیازدهی می شود.
وی با بیان اینکه افرادی در این روش موفق به بهره مندی از تسهیلات کسر خدمت سربازی می شوند که بتوانند حداقل امتیاز مورد نیاز را کسب کنند گفت: افراد تایید شده از سوی بنیاد نخبگان به امور نخبگان نیروهای مسلح معرفی می شوند.
کارشناس بنیاد نخبگان استان اصفهان به تفاوت های دو روش بهره مندی از طرح کسر خدمت سربازی اشاره و اظهار کرد: در روشی که متقاضی به بنیاد نخبگان مراجعه می کند محدودیتی برای رشته تحصیلی وجود ندارد، طرح تحقیقاتی باید دست کم در ۱۰ ماه انجام شود، انجام خدمت در حین تحصیل در دوره دکترا نیز امکانپذیر و دوره آموزشی به جای ۶۰ روز، ۴۵ روز است.
برهانی پور خاطرنشان کرد: تا کنون حدود ۵۰۰ نفر در استان اصفهان از سوی بنیاد نخبگان برای بهره مندی از طرح کسر خدمت سربازی به نیروهای مسلح معرفی شده اند.
به گزارش ایرنا، طرح های پژوهشی صنایع دفاع اصفهان شامل انتخاب جنس جایگزین برای مواد فلزی مورد استفاده در صنعت، طراحی ساز و کار بسته بندی پلیمری با ویژگی آب بند، انتخاب جنس و طراحی فنر پیچشی نمره یک جهت اعمال ضربه و تعیین نوع پوشش مقاوم به خوردگی در محیط و شناسایی فناوری های نوین فورج است.
تعیین الزامات ویژگی های بسته بندی با مواد مختلف، شناسایی روش های نوین شکل دهی سرجنگی های ترکشی، بهینه سازی خرج گود با اهدف افزایش عمق نفوذ داخل فولاد و بتن، روش های تحت کنترل قرار دادن فرایند آبکاری فلزات، روش های تحت کنترل قرار دادن فرایند دایکاست زاماک، تعریف و تعیین پارامترهای کنترلی و روش های آزمون قطعات تولیدی از جنس زاماک در فرآیند دایکاست از دیگر طرح های اعلام شده است.
امکان سنجی و بررسی انهدام آب قرمز با استفاده از روش های نوین، ارزیابی فناوری روش های نوین دانه بندی اچ ام ایکس (HMX)، امکان سنجی و بررسی تولید لاک امولسیونی نیتروسلولز، طراحی و ساخت تجهیزات فشارشکن با عملکرد قفل های جیوه ای، ارزیابی فناوری تولید استرهای سنگین و متیل استات، ارائه طرحی برای نحوه بکارگیری رزین های تبادل یونی در برج های پر شده و ارزیابی فناوری تغلیظ اسید سولفوریک، نیترات آمونیوم، سولفیت سدیم و اسید نیتیریک در جهان نیز از طرح های کسر خدمت است.
دیگر طرح های اعلام شده از سوی صنایع دفاع استان اصفهان برای کسر خدمت شامل تعیین متریال های رایج در ساخت کارخانجات سولفوریک و نیتریک در جهان، شبیه سازی و بهینه سازی برج های جذب واحد دنیتراسیون، ارزیابی صنعتی و اقتصادی استفاده از فرایند حذف کاتالیستی انتخابی (SCR) و ارزیابی فناوری حذف گاز از ونت خروجی واحد تولید اسید سولفوریک است.


گذراندن دوره سربازی فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای در بخش های صنعتی

خبرگزاری ایرنا : رییس دانشگاه فنی و حرفه ای از پیشنهاد این دانشگاه به منظور گذراندن دوره سربازی فارغ التحصیلان مقطع کاردانی فنی و حرفه ای در بخش های صنعتی خبر داد.
دکتر مسعود شفیعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: درحال صحبت با مقامات عالی هستیم تادرصورت امکان، مقوله امریه و سربازی فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای برطرف شود.
وی با بیان اینکه هنوز اقدامات و توافقات نهایی میان دانشگاه فنی و حرفه ای و ستاد کل نیروهای مسلح کشور در رابطه با امریه فارغ التحصیلان این دانشگاه صورت نگرفته است، تصریح کرد: در ایران، تعداد تکنسین ها کم است زیرا اغلب دانشجویان مقطع کاردانی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی، در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل می دهند که به تاخیر انداختن خدمت سربازی، یکی از دلایل اصلی ادامه تحصیل دانشجویان پسر است.
شفیعی ادامه داد: دانشگاه های کشور به جز فنی و حرفه ای، عرضه محور هستند و در مرزهای دانش حرکت می کنند بنابراین فارغ التحصیلان آنها دست به آچار نیستند و در این شرایط ، نیاز صنایع کشور به فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای به شدت احساس می شود.
وی تاکید کرد: معتقدیم نیروهایی که به صورت تکنسین تربیت می کنیم باید وارد صنعت شوند و مطالبی که آموخته اند را به بخش های مختلف صنایع منتقل کنند اما در شرایطی که این نیروها ناچار به گذراندن خدمت سربازی هستند بین دوران تحصیل و اشتغال آنها در صنعت، فاصله می افتد و ممکن است آموزش ها را فراموش کنند یا به مرور انگیزه خود را برای خدمت در صنعت از دست بدهند.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای بیان داشت: به منظور تامین نیروی تکنسین مورد نیاز صنایع کشور، یک ایده را مطرح کردیم که تمهیداتی اندیشیده شود تا فارغ التحصیلان ما به جای رفتن به سربازی بتوانند در قالب امریه یا شکل های دیگر وارد صنعت شوند.
وی شمار دانشجویان فعال دانشگاه فنی و حرفه ای را حدود ۱۷۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از آنجاکه فنی و حرفه ای، یک دانشگاه تقاضامحور است بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان آن جذب بازار کار می شوند و آمار اشتغال دانش آموختگان فنی و حرفه ای بسیار فراتر از دیگر دانشگاه های کشور است.
شفیعی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه درس های فنی و حرفه ای به صورت کارگاهی و کارآموزی در محیط کار ارائه می شود اما بارها به صنایع کشور پیشنهاد کردیم که نیازهای خود را به ما اعلام کنند تا سرفصل ها و محتوای درسی خود را با توجه به این نیازها تعریف کنیم.
وی استفاده از تجربیات بین المللی کشورهای موفق در آموزش های حرفه ای را از رویکردهای اساسی دانشگاه فنی و حرفه ای برشمرد و از رایزنی های گسترده این دانشگاه با مسوولان آموزش عالی آلمان به منظور تقویت همکاری های مشترک خبر داد.


فرار از خدمت سربازان یکی از جرایم شایع در نیروهای مسلح

خبرگزاری ایسنا : معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت که افتخار بزرگ نظام اسلامی برخورداری از نیروهای مسلح سالم، متعهد و ولایی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق در بیست و دومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح در جمع فرماندهان و مسئولان نظامی و انتظامی اردبیل با تسلیت ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان، فرار از خدمت سربازان را یکی از جرایم شایع در نیروهای مسلح عنوان و اظهار کرد: باید در این خصوص نشست‌های هم اندیشی به‌صورت مستمر برگزار و راهکارهای علمی و تخصصی جهت مقابله با این جرم ارائه شود.
وی با بیان اینکه بیش از یکصد علت برای وقوع جرم فرار از خدمت سربازان احصاء شده است، افزود: در این حوزه و با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان و محققان نیروهای مسلح، ۶۴۳ راهکار مقابله ای استخراج شده که امید آن داریم با کاربردی کردن این راهکارها شاهد به حداقل رسیدن این جرم در سطح نیروهای مسلح باشیم.
معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور افتخار بزرگ نظام اسلامی را برخورداری از نیروهای مسلح سالم، متعهد و ولایی عنوان و تصریح کرد: نیروهای مسلح ایران اسلامی الگویی برای سایر کشورهای جهان بوده و این نیروها با حرکت در مسیر ولایت فقیه، حافظ کیان اسلامی و مدافع ارزش ها و اعتقادات دینی و انقلابی ملت بزرگ ایران هستند.
در ادامه این مراسم، فرمانده انتظامی استان اردبیل طی سخنانی با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان و ایام حزن‌انگیز ماه محرم گفت: امیدواریم در این ایام شاهد کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی باشیم.
سردار ابراهیم کریم‌خانی با تاکید بر اینکه جرایم نیروهای مسلح با برنامه‌ریزی مدون، قابل اجرا و با اهداف بلندمدت و از همه مهمتر تعامل و همکاری قابل پیشگیری است، افزود: شایسته است علت بروز جرایم به‌نحو شایسته ریشه‌یابی و راهکارهای کنترل و مهار با تکیه بر تبادل افکار ارائه شود.
وی مشکلات روحی، اقتصادی و روانی، تفاوت محیط خدمتی، فشار کاری زیاد و سطح تحصیلات را از عوامل مهم و تسهیل کننده فرار از خدمت سربازان عنوان و اظهار کرد: باید زمینه‌های رشد، تعالی و توانمندی سربازان را فراهم کنیم.


فراخوان اعزام به خدمت فارغ التحصیلان دانشگاه ها در آبان ماه ۹۴

خبرگزاری مهر : سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلیه مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها را که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ آبان ماه ۱۳۹۴ هستند را به خدمت فراخواند.
به گزارش خبرگزاری مهر ، این سازمان در اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه مشمولان فارغ التحصیل دوره های کاردانی ،کارشناسی و بالاتر و همچنین مشمولان گروه پزشکی سراسر کشور که تاریخ اعزام آنان آبان ماه سال ۹۴ می باشد، موظف هستند روز (یکشنبه سوم آبان ماه سال جاری ) در محل و ساعتی که توسط این سازمان در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.
براساس این گزارش، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه به مراکز آموزش نیروهای مسلح نشده اند، می توانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه کنند.
سازمان وظیفه عمومی ناجا متذکر شد: عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده غیبت محسوب می شود.
این سازمان همچنین تاکید کرد، کلیه مشمولان اوراق مربوط به اعزام از قبیل برگ آماده به خدمت و برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز از جمله شناسنامه و مدارک تاهل را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.


پیشنهاد مدیریت بحران برای سربازی

خبرگزاری ایسنا : معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور به ستاد کل نیروهای مسلح پیشنهاد داد تا در دوران آموزشی به سربازان آموزش‌های مربوط به امداد و نجات نیز ارایه شود.
مهندس محمدفرید لطیفی در این باره گفت: در حوادث و بحران‌های مختلف نیروهای مسلح که بخش قابل توجهی از آنرا سربازان شامل می‌شوند جزو اولین نیروهایی هستند که به محل می‌رسند اما متاسفانه برخی از این نیروها به ویژه سربازان آموزش‌های لازم در حوزه امداد و نجات را ندیده‌اند و از این رو نمی‌توان از پتانسیل و ظرفیت بالایی که در این افراد وجود دارد استفاده کرد.
لطیفی با بیان اینکه آموزش‌های امداد و نجات برای سربازان وجود ندارد تصریح کرد: ما از ستاد کل نیروهای مسلح می‌خواهیم که موارد مربوط به آموزش امداد و نجات و امدادگری در دوران آموزشی یا در حین خدمت به سربازان ارائه شود و این پیشنهاد را نیز به ستاد کل منتقل کرده و آماده هستیم طی تفاهم‌نامه‌ای در این خصوص وارد همکاری شویم.
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور درباره اینکه آیا سازمان مدیریت بحران آمادگی برای آموزش به سربازان را دارد نیز اظهار کرد: مدیریت بحران کارگروه‌هایی دارد که دستگاه‌های مختلف هرکدام مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند. آموزش کارگروه همگانی نیز بر عهده جمعیت هلال احمر است و پیشنهاد ما نیز این است که هلال احمر با توجه به بودجه و امکاناتی که دارد آموزش به سربازان را نیز بر عهده بگیرد.
وی ادامه داد: این افراد می‌توانند سرمایه عظیمی در مواقع بحران‌ها و حوادث باشند، ضمن اینکه با توجه به آموزش‌هایی که دیده‌اند پس از پایان سربازی و در دوران دیگر نیز می‌توانند در صورت بروز حادثه یا بحران اقدام به امدادرسانی به شهروندان کنند.
لطیفی درباره اعتبار مورد نیاز برای آموزش سربازان نیز گفت: اینها جزو مواردی است که در مذاکره دو طرف می‌توان حل و فصل کرد و همانطور که گفتم هلال احمر امکانات خوبی در این زمینه دارد.


سربازان در طول دوره خدمت باید تحت نظارت‌های پزشکی قرار بگیرند ‌

خبرگزاری ایسنا : نماینده مردم رشت در مجلس گفت: نهادهای انتظامی موظفند قبل از ارائه سلاح‌ به سربازان، آ‌ن‌ها را تحت مشاوره‌های روانشناسی قرار دهند تا از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری شود.
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه گیلان، غلامعلی جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افراد به محض خروج از کانون خانواده‌ و با حضور در دوره خدمت سربازی تحت فشار و عارضه‌های روحی قرار می‌گیرند، اظهار کرد: سربازان باید در طول دوره خدمت‌شان مورد نظارت‌های پزشکی قرار بگیرند.
وی با اشاره به برخی اتفاقات تلخی که از سوی سربازان رقم می‌خورد، گفت: با توجه به برخی خبرها مبنی بر تیراندازی سربازان به خود و یا دیگران یک نوع ترس از سربازان اسلحه به دست به وجود آمده است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: نهادهای نظامی و انتظامی موظفند قبل از ارائه سلاح‌ به سربازان، آ‌ن‌ها را تحت مشاوره‌های روانشناسی قرار دهند تا از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری شود.
جعفرزاده تصریح کرد‌: صرف ورود سربازان در شرایط سلامت، نمی‌توان بی‌اعتنا آن‌ها را رها کرد چرا که ۲۴ ماه دوری از خانواده‌ برای افراد با توجه به جمعیت کم، توجه خاص خانواده‌ و رفاهیات، بسیار سخت است و این دوری آستانه تحمل آن‌ها را پایین می‌آورد.
نماینده رشت در مجلس با تاکید بر اینکه کار یگان‌های نظامی و انتظامی سخت‌تر از گذشته شده است، تصریح کرد: فرزندان امروز به دلیل تنهایی و نوع بازی‌های رایانه‌ای زندگی اجتماعی را نیز به درستی نیاموخته‌اند و باید به آن‌ها آموزش زندگی اجتماعی داده شود. 


کسر خدمت سربازی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد

خبرگزاری مهر : طبق تفاهم نامه دانشگاه آزاد تهران مرکز و دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ طرح کسر خدمت سربازی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دارای طرحهای تحقیقاتی مرتبط با موضوع نظم و امنیت اجرا می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، در تفاهم نامه دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز با دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ آمده است:
«دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به عنوان متولی مدیریت دانش بنیان و گسترش مبانی علمی و تخصصی در رده های تابعه فاتب است و ارتقاء سطح توانمندی های علمی را در ماموریت های محوله رصد می کند.
لذا به همین منظور این فرماندهی (دفتر تحقیقات) آمادگی کامل را در جهت واگذاری پروژه های طرح تحقیقاتی غیر صنعتی به دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در قالب طرح کسر خدمت سربازی دارد.»
شرایط درج شده در این تفاهم نامه به شرح زیر است:
طرح های تحقیقاتی صرفا به دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری و اساتید واگذار می شود.
موضوعات طرح های تحقیقاتی برابر نیازسنجی های سال ۹۴ فاتب (نظم و امنیت) است.
طرح های تحقیقاتی غیر صنعتی است و پروپوزال در شورای پژوهشی فاتب حسن مورد طرح تا ۱۲ ماه کسر خدمت اعطا می شود.


اضافه خدمت‌ سربازان بخشیده می‌شود، البته برای بعضی‌ها/ جریمه غیبت سربازی تمدید شد

خبرگزاری ایسنا : رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: در هفته ناجا بعضی از اضافه خدمت‌های سربازان بخشیده می‌شود.
سردار سیدحمید صدرالسادات، امروز ۱۶ مهر ماه در حاشیه افتتاح طرح تحول خدمات‌رسانی به مردم در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در هفته ناجا بعضی از اضافه خدمت‌ها بخشیده می‌شود، عنوان کرد: اضافه خدمت‌های سنواتی که به تاخیر افراد در معرفی خود گفته می‌شود، امکان بخشودگی ندارند، اما اضافه خدمت‌هایی که بر اثر بی‌انضباطی سربازان صورت گرفته است می‌تواند با دستور فرمانده بخشیده شود.
وی با اشاره به اینکه کسانی که سه ماه تاخیر در معرفی داشته‌اند سه ماه اضافه خدمت برای آنان در نظر گرفته می‌شود، افزود: افرادی که بیش از سه ماه تاخیر در معرفی داشته‌اند ۶ ماه و کسانی که بیش از یک سال تاخیر داشته‌اند علاوه بر مدت ۶ ماه اضافه خدمت به مراجع قضایی نیز معرفی می‌شوند.
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: کسانی که اضافه خدمت به آنان تعلق می‌گیرد اگر خدمت خود را به خوبی انجام دهند تا دو سوم از اضافه خدمت آنان نیز بخشیده می‌شود که در عید غدیر سال گذشته طبق فرموده مقام معظم رهبری تمام اضافه خدمت‌ها، بخشیده شد.
صدرالسادات با بیان اینکه افراد از سن ۱۹ تا ۵۰ سالگی طبق قانون سرباز محسوب می‌شوند، عنوان کرد: از این سال‌ها دو سال آن به صورت خدمت سربازی و باقی سال‌ها با نام ذخیره اول و دوم هستند که در بعضی از حوادث تمرین و رزمایش‌ها ممکن است از افرادی که در سال‌های ذخیره هستند، کمک گرفته شود.
وی با بیان اینکه در مرحله اول ثبت‌نام مشمولان غایب سال گذشته شروع شده است، اظهار کرد: ۲۹۰ هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که درخواست‌ها بررسی و برای مشمولان پیامک ارسال شده است.
صدرالسادات ادامه داد: از این تعداد ۷۰۰۰ نفر واجد شرایط تشخیص داده نشده همچنین ۱۰ هزار نفر نیز در مدارک خود نقص داشته‌اند.
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به اینکه از نظر سازمان وظیفه عمومی کار به درستی پیش رفته است، گفت: این طرح ۱۵۰ هزار نفر جریمه‌های خود را پرداخت کرده و ۱۴۰ هزار کارت معافیت نیز صادر شده است که با توجه به درخواست مکرر مردم تصمیم گرفته شده تا طرح اول از ۲۰ مهر به مدت دو ماه تمدید شود.
وی با اشاره به افتتاح طرح خدمات‌رسانی، گفت: سازمان وظیفه عمومی ناجا یکی از سازمان‌هایی است که با مردم ارتباط زیادی دارند، اما به طور طبیعی نمی‌توانیم به همه مراجعه‌کننده‌ها جواب دهیم به همین دلیل تصمیم گرفته شده از طریق سامانه‌های مختلف و خدمات الکترونیکی نیز به مردم خدمات ارائه دهیم که در این طرح فرآیندهای اصلاح، انجام کار، بازسازی و اصلاح ساختمان‌های فیزیکی انجام می‌گیرد.
بهمن امیری‌مقدم، فرمانده انتظامی خراسان رضوی نیز در این مراسم، عنوان کرد: تمام سربازانی که از مراکز آموزش به خراسان رضوی معرفی می‌شوند غربالگری شده و مشکلات آنان شناسایی می‌شود.
وی ادامه داد: برای سربازان متاهل نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا بتوانند با خیال راحت خدمت مقدس سربازی را به پایان برسانند.
فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه برای سربازان برنامه‌های مختلفی داریم، افزود: کلاس‌های آموزشی و جلسات مختلف با فرمانده‌ها برای سربازان برگزار می‌شود تا مشکلات آنان حل شود.
:

جدیدترین تصمیمات درباره سربازان متاهل

خبرگزاری ایرنا : رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: بر اساس دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح، سربازان متأهل در نزدیکترین یگان محل سکونت همسر خدمت می کنند.
سردار سیدحمید صدر السادات گفت: سازمان وظیفه عمومی به عنوان یکی از پلیس های تخصصی ناجا، ماموریت تأمین سرباز، فراخوان و اعزام به خدمت و رسیدگی به درخواست های معافیت مشمولان را برعهده دارد.
به گزارش ایرنا وی افزود: براساس قانون خدمت وظیفه عمومی، افراد ذکوری که به سن ۱۸ سال تمام می رسند، باید وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند و برای تعیین تکلیف خدمتی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +۱۰) مراجعه کنند.
صدرالسادات ادامه داد: این سازمان با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تناسب نیازمندی نیروهای مسلح، مشمولان را به یکی از نیروهای ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع برای انجام دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی معرفی می کند و همچنین بخشی از این سربازان بنا به نیاز نهاد ها و دستگاه های دولتی برای ادامه خدمت در اختیار این سازمان ها قرار می گیرند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مشمولان درخواست های اعزام به خدمت، معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت موارد خاص و غیره را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +۱۰) به این سازمان برای بررسی ارسال می کنند.
وی میزان درخواست های ارسال شده به این سازمان در سال گذشته را حدود سه میلیون درخواست عنوان کرد و افزود: بیشتر درخواست ها در خصوص معافیت های پزشکی، کفالت، ایثارگران، تحصیلی، تعویض کارت و جریمه مشمولان غایب است.
صدر السادات گفت: براساس بند ط تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۴ مشمولانی که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه از معافیت برخوردار می شوند.
وی افزود: همچنین بیش از ۲۸۸ هزار متقاضی در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کرده اند که پس از بررسی درخواست های این افراد، اطلاع رسانی لازم از طریق پیامک به آنها شده است.
صدر السادات درمورد سرباز حرفه ای گفت: موضوع سرباز حرفه ای صرفا در فضای مجازی مطرح شده و هنوز مفهوم سرباز حرفه ای در قانون تبیین نشده و اکنون مشمولان هنگام ورود به خدمت آموزش های لازم را می گذرانند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتیکه اطلاعات مربوط به انجام خدمت سربازان وظیفه در سامانه وظیفه عمومی کامل باشد پس از پایان خدمت ظرف ۱۰ روز تا یک ماه کارت پایان خدمت آنان صادر می شود.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به تمدید مهلت کارت های پایان خدمت قدیمی گفت: کارت های قدیمی پایان خدمت در حال حاضر اعتباری نداشته و مهلت تعویض کارت های قدیمی نیز به پایان رسیده و افراد هر چه سریع تر باید برای تعویض کارت خود به هوشمند اقدام کنند.
وی به مزایای هوشمند شدن کارت های پایان خدمت اشاره کرد و افزود: تراشه الکترونیکی کارت های هوشمند با دستگاه های مخصوص سازمان وظیفه عمومی قابل ملاحظه بوده و خلاصه ای از پرونده خدمت فرد به شمار می رود.
صدرالسادات یادآور شد: کارت های هوشمند به دلیل دارا بودن ضریب امنیتی بالا، امکان جعل را به حداقل رسانده است.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص قانون کسر خدمت سربازی گفت: براساس اصلاحات قانون خدمت وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۰ به مشمولانی که والدین آنها دارای ۳۰ ماه سابقه جبهه یا ۲۴ ماه سابقه اسارت یا دارای ۲۵ درصد جانبازی هستند معافیت ایثارگری تعلق می گیرد.
وی تصریح کرد: مشمولان فاقد غیبت متولد ۱۳۷۲ و قبل از آنکه والدین آنها در جبهه حضور داشته اما حد نصاب لازم را برای اخذ معافیت ایثارگری کسب نکرده اند، می توانند از مزایای کسر خدمت برخوردار شوند.
صدرالسادات با اشاره به نحوه خدمت سربازان متاهل گفت: افراد متأهل به نزدیک ترین مرکز آموزش محل سکونت همسر اعزام می شوند و طبق دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح در نزدیکترین یگان محل سکونت خدمت می کنند.
وی یادآور شد: هفت هزار متقاضی فاقد شرایط طرح جریمه مشمولان غایب هستند و حدود ۱۲ هزار درخواست دیگر نیز در حال بررسی است.
وی از تمدید مهلت واریز مبلغ جریمه مشمولان غایب خبر داد و گفت: آخرین مهلت واریز مبلغ جریمه مشمولان غایب خدمت سربازی ۱۰ مهر ماه بود که به مناسبت هفته نیروی انتظامی این مهلت تا ۲۰ مهر ماه تمدید شده است.


آخرین جزئیات معافیت ایثارگری اعلام شد

خبرگزاری تسنیم : رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص قانون کسر خدمت سربازی گفت: به مشمولانی که والدین آن‌ها دارای ۳۰ماه سابقه جبهه یا ۲۴ ماه سابقه اسارت یا دارای ۲۵ درصد جانبازی می باشند معافیت ایثارگری تعلق می‌گیرد.
سردار سید حمید صدر‌السادات در چهارمین روز از هفته ناجا با بیان اینکه سازمان وظیفه عمومی به عنوان یکی از پلیس‌های تخصصی ناجا، ماموریت تأمین سرباز، فراخوان و اعزام به خدمت و رسیدگی به درخواست‌های معافیت مشمولان را برعهده دارد، افزود: براساس قانون خدمت وظیفه عمومی افراد ذکوری که به سن۱۸ سال تمام می‌رسند می بایست وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند و برای تعیین تکلیف خدمتی خود به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰ ) مراجعه کنند.
به گزارش «نسیم»، وی اظهار کرد: این سازمان با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تناسب نیازمندی نیروهای مسلح، مشمولان را به یکی از نیروهای ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع برای انجام دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی معرفی می‌کند و همچنین بخشی از این سربازان بنا به نیاز نهاد‌ها و دستگاه‌های دولتی برای ادامه خدمت در اختیار این سازمانها قرار می گیرند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مشمولان درخواستهای اعزام به خدمت، معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت موارد خاص و … خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس +۱۰ ) به این سازمان برای بررسی ارسال می کنند.
وی در ادامه میزان درخواست های ارسال شده به این سازمان در سال گذشته را حدود ۳ میلیون درخواست عنوان کرد و گفت: بیشتر درخواست‌ها در خصوص معافیت‌های پزشکی، کفالت، ایثارگران، تحصیلی،‌ تعویض کارت، جریمه مشمولان غایب و … است.
سردار صدر السادات گفت: براساس بند ط تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۴ مشمولانی که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه از معافیت برخوردار می شوند.
وی افزود: همچنین بیش از ۲۸۸ هزار متقاضی در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کرده‌اند که پس از بررسی درخواستهای این افراد، اطلاع رسانی لازم از طریق پیامک به آنها شده است.
صدر‌السادات در خصوص سرباز حرفه‌ای گفت: موضوع سرباز حرفه‌ای صرفا در فضای مجازی مطرح شده و هنوز مفهوم سرباز حرفه‌ای در قانون تبیین نشده است و در حال حاضر مشمولان هنگام ورود به خدمت آموزش‌های لازم را می‌گذرانند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که اطلاعات مربوط به انجام خدمت سربازان وظیفه در سامانه وظیفه عمومی کامل باشد پس از پایان خدمت ظرف ۱۰ روز تا یک ماه کارت پایان خدمت آنان صادر می شود.
وی در ادامه با اشاره به تمدید مهلت کارت‌های پایان خدمت قدیمی گفت: کارت‌های قدیمی پایان خدمت در حال حاضر اعتباری نداشته و مهلت تعویض کارتهای قدیمی نیز به پایان رسیده است و افراد هر چه سریع تر باید برای تعویض کارت خود به هوشمند اقدام نمایند.
این مقام مسئول در ادامه به مزایای هوشمند شدن کارتهای پایان خدمت اشاره کرد و افزود: تراشه‌ الکترونیکی کارت‌های هوشمند با دستگاه های مخصوص سازمان وظیفه عمومی قابل ملاحظه بوده و خلاصه ای از پرونده خدمت فرد به شمار می‌رود.
وی یادآور شد: کارت‌های هوشمند به دلیل دارا بودن ضریب امنیتی بالا، امکان جعل را به حداقل رسانده است.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص قانون کسر خدمت سربازی گفت: براساس اصلاحات قانون خدمت وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۰ به مشمولانی که والدین آن‌ها دارای ۳۰ماه سابقه جبهه یا ۲۴ ماه سابقه اسارت یا دارای ۲۵ درصد جانبازی می باشند معافیت ایثارگری تعلق می‌گیرد.
وی تصریح کرد: مشمولان فاقد غیبت متولد ۱۳۷۲ و قبل از آن که والدین آنها در جبهه حضور داشته اما حد نصاب لازم برای اخذ معافیت ایثارگری را کسب نکرده اند، می توانند از مزایای کسر خدمت برخوردار شوند.
سردار صدرالسادات در ادامه با اشاره به نحوه خدمت سربازان متاهل گفت: افراد متأهل به نزدیک ترین مرکز آموزش محل سکونت همسر اعزام می شوند و طبق دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح در نزدیکترین یگان محل سکونت خدمت می کنند.
وی یادآور شد: ۷۰۰۰ متقاضی فاقد شرایط طرح جریمه مشمولان غایب هستند و حدود ۱۲هزار درخواست دیگر نیز در حال بررسی است.
وی از تمدید مهلت واریز مبلغ جریمه مشمولان غایب خبر داد و گفت: آخرین مهلت واریز مبلغ جریمه مشمولان غایب خدمت سربازی ۱۰مهرماه بوده که به مناسبت هفته نیروی انتظامی این مهلت تا ۲۰ مهرماه سال جاری تمدید شده است.


فراخواندن مشمولان دیپلم و زیردیپلم مهر۹۴

خبرگزاری فارس : معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان قم از اعزام مشمولان دیپلم و زیر دیپلم به خدمت سربازی در مهرماه سال جاری خبر داد.
ولی ترابی اظهار کرد: مشمولان غایب و غیرغایب که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم مهر ماه ۱۳۹۴هستند باید راس ساعت هفت صبح روز یکشنبه مورخ نوزدهم مهر ماه ۹۴ در محل معاونت وظیفه عمومی استان حاضر شده تا به خدمت سربازی اعزام شوند.
به گزارش فارس نقل از پایگاه خبری پلیس، وی ادامه داد: مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح نشده‌اند، می‌توانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس+۱۰)مراجعه کنند.
معاون وظیفه عمومی فرمانده انتظامی استان قم با بیان اینکه عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده غیبت محسوب می‌شود، تاکید کرد: مشمولان باید اوراق مربوط به اعزام از قبیل برگه آماده به خدمت، برگه واکسیناسیون و برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز از جمله شناسنامه را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.


تعلق نگرفتن کسری خدمت به متولدین ۱۳۷۳ به بعد

باشگاه خبرنگاران : رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: موضوع کسری خدمت در قانون جدید پیش بینی نشده و متولدین ۱۳۷۳ به بعد مشمول این قانون نمی شوند.
سردار صدرالسادات:تعلق نگرفتن کسری خدمت به متولدین ۱۳۷۳ به بعد /مهلت جدیدی برای واریز مبلغ جریمه غیبت سربازیسردار صدر‌السادات رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آخرین وضعیت خدمت سربازی اظهار کرد: سازمان وظیفه عمومی به عنوان یکی از پلیس‌های تخصصی ناجا دو ماموریت عمده دارد که نخست تأمین سرباز و فراخوان و اعزام مشمولان به خدمت و دیگری رسیدگی به درخواست مشمولان است.
وی افزود: طبق قانون بعد از آنکه فردی به ۱۸ سال تمام می‌رسد باید به خدمت سربازی اعزام شود و طبق روال مشمول اعزام به خدمت می‌بایست درخواست خود را کتبی به دفاتر پلیس +۱۰ اعلام کنند و این سازمان با توجه به هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تناسب نیاز مشمولان را به ارتش، سپاه ، نیروی انتظامی و وزارت دفاع جهت خدمت اعزام می‌کنند ضمن آنکه بخشی از سربازان بنا به نیاز سیستم‌های دولتی و هماهنگی نهاد‌ها و دستگاه‌های دولتی معرفی می‌شود.
این مقام مسئول انتظامی بیان کرد: مشمولانی که بنا به دلایلی از جمله ادامه تحصیل و غیره درخواست معافیت تحصیلی دارند می‌بایست درخواست خود را به این سازمان اعلام می‌کنند و سازمان وظیفه عمومی نقش رسیدگی به درخواست‌ها را دارد برابر آمار در سال گذشته ۳ میلیون درخواست از طریق پلیس ۱۰+ به سازمان وظیفه عمومی ارسال شده و این سازمان به درخواست‌های ارسالی پاسخ داده شده است که بیشتر درخواست‌های در خصوص معافیت‌های پزشکی، کفالت، ایثارگران، تحصیلی،‌ اعتراض به کارت، جریمه مشمولان غایب و غیره است؛ در خصوص درخواست‌های معافیت تحصیلی برابر آمار در سال گذشته ۳۸۰ هزار درخواست رسیدگی شده است.
به گفته سردار صدر‌السادات بیشترین نیروهای اعزامی به ترتیب ارتش، نیروی انتظامی، سپاه و وزارت دفاع بوده است.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اذعان کرد: سال گذشته با توجه به مصوبه شورای اسلامی مجلس قرار شد مشمولانی که ۸ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه از معافیت استفاده می‌کنند در همین راستا ۲۸۰ هزار متقاضی ثبت نام کردند که برای تمامی ۲۸۰ هزار تن پیامک اطلاع رسانی ارسال شد و آنان شرایط لازم را داشته‌اند و ۷ هزار تن فاقد شرایط بوده و حدود ۱۲ هزار درخواست در حال بررسی است.
سردار صدر‌السادات بیان کرد: تا کنون ۲۳ هزار میلیارد ریال واریزی از طریق پرداخت جرایم غیبت سربازی داشتیم که تمامی این واریزی‌ها به حساب خزانه دولت واریز شد.
وی بیان کرد: آخرین مهلت واریز جرایم مشمولان غایب خدمت سربازی ۱۰ مهرماه بود ه که به مناسبت هفته نیروی انتظامی این مهلت تا پایان هفته تمدید شده است ضمن آنکه مرحله دوم ثبت نام طی یکی-دو ماه آینده آغاز می‌شود؛ محاسبه مبلغ جریمه بر مبنای مدرک تحصیلی و سنوات غیبت فرد است.
به گفته سردار صدر‌السادات مشمولان غایبی که متاهل هستند ۵ درصد تخفیف و به ازای هر فرزند نیز ۵درصد تخفیف در مبلغ جریمه آن‌‌ها لحاظ می‌شود.
وی عنوان کرد: خوشبختانه کمبود سرباز نداریم و نیاز نیرو‌های مسلح تامین شده ضمن آنکه قرار بود خدمت سربازی امسال از ۲۱ ماه به ۲۴ ماه افزایش یابد اما با توجه به استقبال مشمولان افزایش خدمت سربازی امسال اتفاق نخواهد افتاد و برای سال‌های آینده بنا به نیاز و شرایط تصمیم‌گیری خواهد شد.
سردار صدر‌السادات با اشاره به اینکه ۳۷ درصد از سربازان فارغ‌التحصیل هستند، افزود: مشمولانی که دارای مدرک زیر دیپلم و دیپلم هستند ،هر ماه و مشمولانی که دارای مدارک دانشگاهی هستند در ابتدای ماه‌های زوج به خدمت سربازی اعزام می‌شوند.
صدر‌السادات گفت: موضوع سرباز حرفه‌ای صرفا در فضای مجازی مطرح شده و هنوز مفهوم سرباز حرفه‌ای در قانون تبیین نشده است و در حال حاضر مشمولان هنگام ورود به خدمت آموزش‌های لازم را می‌گذرانند.
وی اذعان کرد: در صورتی که اطلاعات مربوط به انجام خدمت سربازان وظیفه در سامانه وظیفه عمومی کامل باشد پس از پایان خدمت ظرف ۱۰ روز تا ۱ ماه کارت پایان خدمت آنان صادر خواهد شد، ضمناً مشمولانی که قصد دریافت دفترچه اعزام به خدمت را دارند می‌تواند به سایت وظیفه عمومی مراجعه کنند و دیگر نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر پلیس ۱۰+ نیست.
شرایط ابطال معافیت  پزشکی
سردار صدر السادات در خصوص ابطال معافیت های پزشکی گفت: ابطال معافیت  پزشکی شرایط دشواری داشته و فردی که درخواست ابطال معافیت  پزشکی می کند باید  دلیلی موجه داشته  باشد.
علت هوشمند شدن کارت های پایان خدمت
وی در ادامه با اشاره به تمدید کارت‌های پایان خدمت بیان داشت: کارت‌های قدیمی پایان خدمت در حال حاضر اعتباری نداشته و همچنین مهلت تمدید معافیت کارت های قدیمی نیز به پایان رسیده است.
این مقام مسئول در ادامه به علت هوشمند شدن کارت های پایان خدمت اشاره کرد و گفت : تراشه‌ الکترونیکی کارت‌های هوشمند جدید با دستگاه های مخصوص سازمان وظیفه عمومی قابل ملاحظه بوده و در واقع خلاصه ای از پرونده خدمت فرد به شمار می رود.
وی در ادامه افزود: کارت‌های هوشمند به دلیل دارا بودن ضریب امنیتی بالا، امکان جعل را به حداقل رسانده است.
سردار صدر السادات با اشاره به اینکه قانون جزیمه مشمولان غایب تا پایان  سال جاری تغییر نمی‌کند، گفت: بر اساس آمار سامانه وظیفه عمومی تعداد مشمولان غایب در سطح کشور از ابتدای انقلاب تا کنون بالای ۱ میلیون و۵۰۰ هزار نفر بوده که تاکنون نیز برای تعیین تکلیف مراجعه نکردند.
کسری خدمت به  متولدین ۱۳۷۳ به بعد تعلق نمی گیرد
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اذعان کرد: با تصویب قانون جدید به افرادی که پدر آن‌ها ۳۰ماه سابقه خدمت در جبهه های جنگ داشته، افرادی که پدر آن‌ها ۲۴ ماه سابقه  اسارت داشته و همچنین افرادی که پدر آن ها ۲۵درصد جانبازی داشته، تعلق می‌گیرد و در حال حاضر پس از تصویب قانون جدید ، موضوع کسر خدمت پیش بینی نشده است.
وی در ادامه افزود: در حقیقت مدت زمان اجرای کسر خدمت برای افراد مشمول تا سال ۱۳۹۰ قرار گرفت متولدین  قبل از سال ۱۳۷۲ از این قانون استفاده کردند.
خدمات ویژه برای متاهلین
سردار صدرالسادات خاطر نشان کرد: سعی براین است که افراد متأهل به  نزدیک ترین مرکز آموزش محل سکونت خود فرد یا همسرش اعزام شوند.کسانی که خارج از کشور ساکن هستند وقتی به سن مشمولین می‌رسند باید برای تعیین وضعیت خدمتشان اقدام کنند . اگر در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند می‌توانند با شرایطی به تحصیل‌شان ادامه دهند.
وی خاطر نشان کرد: برای اخذ معافیت تحصیلی مشمولین خارج از کشور می‌توانند از آموزش و پرورش و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از وزارت علوم و وزارت بهداشت اخذ معافیت کنند.اگر شرایط اعزام به خدمت دارند می‌توانند برای اعزام درخواست بدهند  و برای این افراد امتیازاتی در قانون پیش‌بینی نشده است.
وی افزود: اما یک شرایط آسان‌تری برای تردد کسانی که مقیم خارج کشور فراهم شده، کسانی که بیش از ۲ سال در خارج از کشور سکونت دارند با توجه به تایید وزارت خارجه، می‌توانند سالی دو بار به مدت ۳ ماه به کشور تردد کنند ولی تردد این افراد به معنای تعیین تکلیف خدمت نیست.
سردار صدر السادات افزود: اگر کسی تابعیت ایران را دارد و می‌خواهد در ایران ساکن شود باید وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کند و  اگر با شرایط قانونی از معافیت ها بهره‌مند می‌شوند،‌درخواست معافیت بدهند ولی در هر صورت می‌بایست وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند.
وی اذعان کرد: براساس آنچه که در قانون پیش‌بینی شده، افرادی که می‌خواهند به خدمت اعزام شوند باید ابتدا معاینه پزشکی برای آنها انجام شود، اگر در معاینات تشخیص داده شود که سالم هستند، تعیین تکلیف می‌شوند و به خدمت اعزام می‌شوند، ولی اگر بیماری آنها مشخص شود برای انجام معاینات تخصصی بیشتر پزشکی به یکی از بیمارستان‌های تخصصی سازمان وظیفه عمومی معرفی و پس از انجام معاینات تخصصی از سوی کمسیون پزشکی سازمان تعیین و تکلیف می‌‌شوند.


ارائه سه خدمت جدید سربازی در اینترنت

خبرگزاری مهر : رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از ارائه سه خدمت جدید وظیفه عمومی در بستر اینترنت خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سید حمید صدرالسادات با بیان اینکه جوانان به عنوان سرمایه های اجتماعی کشور در مقطعی از دوران جوانی با تخصص های مختلف علمی و تجربی در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته و برای توسعه اهداف ملی و امنیتی کشور نقش موثری دارند گفت: نقش و جایگاه سربازان در انسجام اجتماعی و هویت بخشی ملی، توسعه قانون مداری،نظم و انضباط اجتماعی و مشارکت در گسترش امنیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با بیان اینکه سازمان وظیفه عمومی ناجا در هفته ناجا برنامه های مختلفی تدارک دیده است گفت: آگاه سازی و اطلاع رسانی به مشمولان و خانواده های آنان پیرامون قوانین و مقررات و نحوه ارائه خدمات سازمان به روش های مختلف انجام می شود.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا از ارائه سه خدمت جدید تمدید و تعجیل موعد اعزام، درخواست صدور المثنی کارت معافیت و پایان خدمت و همچنین درخواست خروج از کشور به صورت اینترنتی همزمان با آغاز هفته ناجا خبر داد گفت : متقاضیان این خدمات می توانند با داشتن کد ملی و کد سخا به پایگاه اینترنتی vazifeh.police.ir مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند.
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهارکرد: در پایگاه اطلاع رسانی سازمان در سایت پلیس بخشی با عنوان مشاوره غیرحضوری برای ثبت پرسش متقاضیان و پاسخ به آنان در نظر گرفته شده است
وی از بهره برداری رسمی از بخش استانی سامانه تلفن گویا ۰۹۶۴۸۰ در هفته ناجا خبر داد و گفت: این سامانه به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به پرسش‌های متقاضیان بوده و در ساعات اداری نیز نسبت به ارائه راهنمایی تخصصی از طریق کاربران مربوطه اقدام می‌ کند.
به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به مشمولان و خانواده آنان درباره قوانین، مقررات و ضوابط خدمت عمومی از طریق سامانه تلفن گویا امکان پذیر است.
وی با اشاره به برگزاری ملاقات عمومی و ارائه خدمات ویژه به مشمولان در طول هفته ناجا در سراسر کشور گفت: در این رابطه مسئولان سازمان ضمن حضور در برنامه ملاقات مردمی در مرکز نظارت همگانی(۱۹۷) و همچنین پاسخگویی روزانه به مراجعه کنندگان نسبت به انجام ملاقات مردمی و پاسخگویی به مشمولان در طول این هفته اقدام می‌کنند.
صدرالسادات با بیان اینکه مطابق روال سال‌های گذشته، با هماهنگی‌های به عمل آمده ، این سازمان در طول هفته ناجا کارشناسان مجرب خود را به بعضی از دبیرستان‌ها و دانشگاه های شهر تهران و شهرستان‌ها اعزام می کند، گفت: این اقدام با هدف برای آگاه‌سازی مخاطبان از قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی انجام می‌شود.


مهلت پرداخت جریمه غیبت سربازی تمدید شد

خبرگزاری ایسنا : جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از تمدید مهلت پرداخت جریمه ریالی مشمولان غایب تا بیستم مهرماه خبر داد.
سردار ابراهیم کریمی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح جریمه ریالی سربازی، اظهار کرد: پیش از این نیز به متقاضیان جریمه ریالی سربازی فرصت داده شده بود که تا دهم مهر ماه امسال نسبت به پرداخت رقم جریمه خود اقدام کنند اما با توجه به درخواست‌های زیاد متقاضیان و همچنین به دلیل هفته ناجا این مهلت ۱۰ روز دیگر تمدید شد.
وی با بیان اینکه متقاضیانی که تاکنون موفق به واریز وجه نشده‌اند تا ۲۰ مهر ماه فرصت دارند، گفت: رقم جریمه همانطور که بارها اطلاع رسانی شده بود، با توجه به سنوات غیبت تعیین شده، مدرک تحصیلی، وضعیت تاهل و تعداد فرزندان مشخص می‌شود.
کریمی درباره اجرای مرحله دوم طرح جریمه ریالی نیز به ایسنا گفت: تا کنون تصمیم قطعی در این خصوص مطرح نشده و پس از تصمیم گیری قطعی در این خصوص اطلاع رسانی‌های لازم انجام خواهد شد.
وی در خاتمه با بیان اینکه طرح تشدید برخورد با مشمولان غایب در دستورکار ناجا قرار گرفته است، اظهارکرد: افراد واجد شرایط در صورتی که رقم مورد نظر را پرداخت نکنند جزء مشمولان غایب قرار گرفته و همانند این افراد با آنان برخورد خواهد شد.


اجرای طرح تشدید برخورد با مشمولان غایب در خوزستان

خبرگزاری مهر : اهواز -معاون وظیفه عمومی خوزستان گفت: طرح تشدید برخورد با مشمولان غایب و اعمال محدودیت‌ها و محرومیت‌های اجتماعی در این استان برای آنها اجرا می‌شود.
سرهنگ محمود دشتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طرح تشدید برخورد با مشمولان غایب و اعمال محدودیت‌ها و محرومیت‌های اجتماعی برای این دسته از افراد در دستور کار این سازمان وظیفه عمومی قرارگرفته است.
وی افزود: با ابلاغ مواد قانونی ۱۰، ۵۸، ۶۲ و ۶۳ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی مبنی بر برخورد با مشمولان غایب سازمان‌ها و افراد به‌کارگیرنده آنان به استانداری و فرمانداری‌های شهرستان‌های خوزستان، اجرای طرح مذکور آغاز شده است.
معاون وظیفه عمومی خوزستان تصریح کرد: طبق ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی هرگونه استفاده از تسهیلات دولتی مانند اخذ گواهینامه رانندگی، کسب پروانه کار، دریافت وام کاندیدا شدن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و استخدام به‌صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و روزمزد منوط به روشن شدن وضعیت خدمتی افراد ذکور است.
دشتی بیان کرد: برابر این قانون متخلفان از مقررات به محاکم قضایی معرفی و مجازات این‌گونه افراد برای بار اول پرداخت هزینه سالانه یک سرباز طبق قانون بودجه سالانه و نرخ اعلامی از سوی دولت است. در بار دوم نیز علاوه بر پرداخت جریمه فوق به سه ماه انفصال از خدمت و برای بار سوم و بالاتر هم انفصال از خدمت دولتی است.
وی عنوان کرد: طبق ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی نیروی انتظامی موظف است در خصوص شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان غایب اقدام کند.
معاون وظیفه عمومی خوزستان یادآور شد: نهادها و دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی و غیردولتی باید در این زمینه همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند. بر این اساس استخدام مشمولان در وزارتخانه‌ها و مؤسسات وابسته به دولت، مؤسسات خصوصی بدون داشتن معافیت دائم یا پایان خدمت ممنوع و افراد خاطی طبق مقررات به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.
دشتی در پایان با اشاره به اینکه مشمولان می‌توانند به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین وظیفه عمومی به سازمان‌های خدمات الکترونیک سازمان وظیفه عمومی (تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰، پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان و سایت پلیس به نشانی vazifeh.police.ir) مراجعه کنند.


فرصت ۶ماهه به متعهدین خدمتی

خبرگزاری مهر : معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: متعهدین خدمتی که به صورت ارادی یا غیر ارادی از سازمان های دولتی خارج می شوند حداکثر ۶ ماه برای معرفی خود برای تعیین تکلیف خدمت وظیفه عمومی مهلت دارند.
«سرهنگ رحمان علیدوست » معاون احضار و اعزام این سازمان در خصوص خدمت وظیفه عمومی متعهدین گفت : کلیه مشمولانی که حسب نیاز دستگاه های غیرنظامی و در راستای اصل ۱۴۷ قانون اساسی و در اجرای ماده (۶۶) قانون خدمت وظیفه عمومی با سپردن تعهد خدمت به میزان حداقل ۴ سال به استخدام دستگاه های غیرنظامی (دولتی) در می آیند متعهدین گفته می شوند .
به گزارش خبرگزاری مهر ، وی گفت: طبق قانون خدمت وظیفه عمومی مدت زمان تعهد در دستگاه ها برای این دسته از افراد متغیر است به طور مثال قوه قضائیه ۱۰ سال ، وزارت آموزش و پرورش حداقل ۵ سال ، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ۵ سال ، اعضای هیئت علمی ۴ سال و سازمان هواپیمایی کشوری ۱۰ سال است.
وی یادآور شد : حداکثر مدت تعهد به استثنای مواردی که در قانون مشخص شده ، با هماهنگی دولت نیز تعیین می شود .
علیدوست افزود : آن دسته از متعهدین خدمتی که قبل از اتمام تعهد به هر دلیلی( ارادی یا غیر ارادی) از خدمت برکنار شوند موظفند حداکثر ظرف مدت ۶ ماه از زمان برکناری یعنی از تاریخ اجرای حکم رهایی، با به همراه داشتن گواهی خدمتی صادره از سازمان مربوطه جهت رسیدگی به وضع مشمولیت خود اقدام کرده و از طریق یکی از دفاترخدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس +۱۰ ) درخواست اعزام به خدمت را ثبت نمایند.
وی گفت : این دسته از مشمولان در صورت عدم اقدام در مهلت مقرر از تسهیلات پیش بینی شده در قانون نظیر دریافت مجوز تحصیلی ،خروج از کشور ، دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی ، استخدام و… محروم می شوند.


تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی

خبرگزاری مهر : سرهنگ «رحمان علیدوست» گفت: بر اساس تدابیر سازمان وظیفه عمومی ناجا تمامی مشمولان متقاضی تمدید تاریخ اعزام به خدمت می توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) درخواست خود را ثبت کنند تا این سازمان بر اساس ظرفیت های موجود نسبت به تمدید تاریخ اعزام آنان اقدام کند.
به گزارش  خبرگزاری مهر، وی با تاکید بر این که ظرفیت بعضی از مراکز آموزش نیروهای مسلح در برخی از تاریخ های اعزام در ماه های آینده تکمیل شده است، ادامه داد: مشمولان می توانند به تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی در تاریخ های دارای ظرفیت اقدام کنند؛ به عنوان مثال مشمولان فارغ التحصیل دانشگاهی که تاریخ اعزام آن ها یکم ماه های زوج (آبان، دی و اسفند) تعیین شده است می توانند تاریخ اعزام خود را در یکم اردیبهشت سال ۹۵ تمدید کنند و همچنین مشمولان غیردانشگاهی (دیپلم و زیردیپلم) نیز می توانند تاریخ اعزام خود را برای ۱۹ دی ماه سال جاری به تعویق بیندازند.
معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت : این سازمان با ارائه تسهیلات به مشمولانی که دارای معاذیر (فوت بستگان درجه یک، بیماری مشمول و …) هستند، امکان تمدید تاریخ اعزام به سربازی آنان را حتی در روز اعزام فراهم کرده است و با توجه به تکمیل ظرفیت تاریخ های ذکر شده، اعزام متقاضیان به ماه های بعد از آن موکول می شود.
وی افزود: همه درخواست های تمدید و تعجیل از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) در سراسر کشور انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری مشمولان به سازمان وظیفه عمومی ناجا و یا معاونت های وظیفه عمومی در استان ها نیست.
علیدوست گفت: مشمولانی که تاریخ و مکان آموزش آن ها تعیین شده است باید در زمان مقرر خود را به مرکز آموزش مربوطه معرفی کنند.
وی افزود: در حال حاضر امکان ثبت درخواست تعجیل اعزام به خدمت به دلیل شرایط ذکر شده وجود ندارد و از آنجا که کلیه درخواست های تمدید و تعجیل از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) صورت می گیرد از مشمولان خواستار شدیم که از مراجعه حضوری به سازمان وظیفه عمومی ناجا خودداری کنند.


دوره سربازی را تمام کرده اید؟! برای استخدام اینجا کلیک نمایید.

آگهی های سازمان های دولتی را از صفحه اصلی سایت ای – استخدام پیگیری نمایید.

با پیامک و ایمیل برای شما آگهی استخدامی ارسال مرتبط با رشته تان را ارسال می کنیم.اینجا کلیک نمایید.1,419 نظر برای «آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۴ (خرید خدمت)»


 1. محسن

  سلام امیرحسن منم مشکل شما رادارم دیروز رفتم نظام وظیفه گفت شامل شماهم میشه اگه نشود ازمدرک تحصیلی حساب میشه اقا فقط یک سوال دارم که بعد ازتصوبه ایا باید حبس بکشم یا نه

  پاسخ دادن

 2. محسن

  سلام امیرحسین من هم چیزم این شماست که دیروزرفتم نظام وظیفه گفت شامل شما هم میشه اگه نشود ازمدرک تحصیلی حساب میشه فقط من یک سوال دارم میگن برای تسویه که میگری باید حبسم بکشی ایا درست

  پاسخ دادن

 3. امیرحسین

  سلام خواهش میکنم اگر کسی چیزی میدونه منو راهنمایی کنه.من متولد(67.5.31) هستم.برج نه 86 اعزام شدم و تابستون سال بعدش دیگه نرفتم.تاریخ ترک تحصیلمم قبل از 86.اگر از اعزام حساب کنید 8سال میشه اما اگر از ترک خدمت میشه اوایل سال 87طرح خرید شامل من میشه؟توروخدا راهنماییم کنید.

  پاسخ دادن

  • سامان

   با سلام،
   آقای امیرحسین متاسفانه شما نمیتونی از طرح پرداخت جریمه برای معافیت استفاده کنی چون از تاریخ فرارت باید 8 سال گذشته باشه،نظام وظیفه یه نامه بهت میده که باید ببری محل خدمتت اونا جواب نامه رو میدن که شما تا کی اونجا خدمت کردی بعد محاسبه میکنن 8 سال شده یا نه و مبلغ جریمه رو.

   پاسخ دادن


 4. حسین

  باسلام وخسته نباشی .بنده متولد1355هستم ودارای4فرزندهستم .سه تا دختر که هرسه دختر مدرسه ویکیشون هم دم بخت .وهیچ درآمدی ندارم در مخارج آنها کم آوردم چطور میتوانم جریمه غیبت سربازی پرداخت کنم .خواشمند است این متن را بخونید .ودراین مورد یک کمکی به ما شود با تشکر

  پاسخ دادن

 5. مویا

  بسیار عالی. این دفعه از همون اول کسی که غایب بوده یا فراری تکلیفش مشخصه. دیگه پادگان و تسویه و دادگاه نظامی و این مسایل حذف می شه و کارها سریع و مثل بقیه انجام میشه.فقط اگر صندوقی یا موسسه ای یا بانکی یه وام برای متاهل ها می داد,دیگه تعداد نامنویسی بحدی می شد که باید.

  پاسخ دادن

  • علی

   باسلام وخسته نباشید اقا من عزامی۸۶/۷/۱۹هستم ودرسال۱۳۸۷/۵/۵فرارکردم مدرکم تحصیلم سال ۸۲سوم راهنمای اقاکسی میدون که من میتونم در دوری دوم صبت نام کنم ایا کسی مصل من که کارتشو گرفته باش اگه هست ایا باید دادگاهی بشه تورخداجواب بدید

   پاسخ دادن


 6. حسین

  من ۳۷ ساله هستم دارای دو فرزند محصل که خرج شان برای من سنگنین است در این اوضاع نابسامان اقتصادی و سخت شدن امورات زندگی قادر به پرداخت چنین جریمه ای نمی باشم

  پاسخ دادن


دیدگاه خود را بیان کن

اگر پاسخی به دیدگاه من ارسال شد من را از طریق ایمیل باخبر کن

 • نظرات حاوی الفاظ رکیک، توهین، شماره تلفن و موبایل، آدرس ایمیل، عقاید سیاسی، نام بردن از مسئولین و امثالهم تایید نمیشود.
 • براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.
 • نتايج در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت نتايج در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • زمان آزمون در همين صفحه به اطلاع شما ميرسد براي دريافت زمان آزمون در ايميل خود اينجا کليک کنيد.
 • در صورتی که در مورد سوالات استخدامی سوالی دارید اينجا کليک کنيد.
مدیریت وب‌سایت «ای-استخدام» از شما کاربران عزیز خواهشمند است با مشارکت و پاسخ‌گویی به سوالات و مشکلات سایر کاربران، ما را در هرچه بهتر شدن کیفیت پاسخ‌گویی یاری رسانید.