کارخانه پنبه هیدروفیل و باند و گاز تبریز «نلا» در سال 1354 تاسیس گردیده و در سال 1360 خط تولید باند و گاز به بهره برداری رسید و در سال 1365 کارخانه پنبه هیدروفیل و باند و گاز تبریز به عنوان اولین تولید کننده باند و گاز در کشور، موفق به تولید گاز نخدار (X-Ray) برای اولین بار در خاورمیانه گردید.
از سال 1378 تولید دستمال مرطوب «آیسان» در کارخانه شروع گردیده و از سال 1380 تولید لابراتوار نلا (کرم های ترمیمی و زیبایی) آغاز گردید که تا سال 1383 به صورت آزمایشی و قرنطینه بوده و از سال 1384 به تولید انبوه رسید. لابراتوار «کاتیا» از سال 1392 فعالیت خود را شروع کرده و برند کاتیا با 38 محصول متنوع در حال حاضر سبد شوینده-بهداشتی کاتیا را تشکیل می دهد که به زودی اقلام دیگری به این سبد اضافه خواهد شد.
کارخانه پنبه هیدروفیل و باند و گاز تبریز بالغ بر 90 پروانه ساخت برای محصولات خود اخذ نموده است که در استان آذربایجان شرقی رکورددار است. اکثر محصولات کارخانه دارای برچسب امنیتی (هولوگرام) است. کل ظرفیت تولید این کارخانه در کلیه محصولات، 6000 تن در سال در دو شیفت می باشد.
این کارخانه در سال های اخیر موفق به کسب سیستم مدیریت کیفیت منطبق بر الگوی استاندارد ISO 9001:2000 گردیده و الزامات آن را در کلیه سطوح سازمانی به اجرا در آورده و به طور مداوم خود را متعهد به بهبود مستمر می داند. همچنین تجهیزات آزمایشگاه های این کارخانه در زمان های مشخص کالیبره می گردند. هم اکنون این واحد در حال اخذ گواهی نامه CE mark می باشد.
تولید و بسته بندی کلیه محصولات این کارخانه با ماشین آلات تمام اتوماتیک خارجی و با بهترین مواد اولیه و نخ های موجود در بازار انجام می گیرد.
ماشین آلات تولید گاز، گاز استریل و باند، ساخت کشور اتریش و سویس، تولید پنبه هیدروفیل ساخت آلمان و دستگاه های بسته بندی تمام اتوماتیک، ساخت سویس می باشند.