مواد اولیه فولاد سازی شامل آهن قراضه و آهن اسفنجی می باشد که این مواد اولیه ، از طریق جمع آوری آهن قراضه از سراسر کشور و خرید آهن اسفنجی از واحد های تولید کننده آن وارد مجتمع می گردد و پس از ذخیره سازی آهن اسفنجی در دپوهای مخصوص و فراوری آهن قراضه در واحد های مربوطه ، جهت استفاده به سالن اصلی فولاد سازی منتقل می گردد. ترکیب مواد اولیه در خط تولید فولاد سازی به صورت آهن اسفنجی (DRI) به نسبت 90% و قراضه به نسبت 10% در کوره های ذوب شارژ می شوند .

قراضه مورد نیاز ، پس از فراوری و بازیافت قراضه و خروج نا خالصی ها جهت فرایند کامل فولاد سازی به کوره قوس الکتریکی انتقال و سپس آهن اسفنجی بوسیله ماشین های نوار نقاله بصورت تمام اتوماتیک به کوره منتقل می شود. پس از ایجاد حرارت لازم توسط نیروی قوس الکتریکی و با دمائی بالغ بر 1700 درجه مواد انتقال یافته به کوره شامل آهن قراضه – آهن اسفنجی و سایر فروآلیاژ ها تبدیل به مواد مذاب گردیده و سپس تصفیه و آلیاژ سازی با تنظیم آنالیز مواد مذاب مطابق سفارش مصرف کننده به کوره های LF و VOD منتقل می گردند و پس از آن با انتقال به ماشین ریخته گری پیوسته ، مواد مذاب به شمش های فولادی با ابعاد 125*125 و 150*150 و با طول 12 متری تبدیل گردیده و شمش تولید شده آماده روانه شدن به بازار می باشد .

ذوب اهن نطنز
خط مشی

مجتمع ذوب آهن نطنز ، به منظور تکمیل چرخه فولاد سازی در راستای مشارکت در توسعه صنعتی کشور، با تاًکید بر رعایت اصل رضایت مشتری و توجه به رسالت اجتماعی خود و با تبعیت از الزامات قانونی مرتبط، با پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریت کیفیت و اجرای آن، موارد ذیل را در راس اهداف خود قرار داده است.

افزایش میزان رضایت مشتریان از طریق بکارگیری اثر بخش سیستم مدیریت یکپارچه
ارتقا مداوم کیفیت محصولات با بکارگیری فن آوریهای نوین ، منطبق بر استانداردهای ملی وجهانی
استفاده مطلوب از ماشین آلات و تجهیزات موجود در جهت افزایش سطح کیفی محصولات
ارتقا سطح مهارت ، توانمندی و دانش نیروی انسانی از طریق آموزش مستمر
ارج نهادن به نیروی انسانی بعنوان با ارزشترین سرمایه شرکت
بهینه سازی مصرف منابع و انرژی بر اساس مبانی توسعه پایدار
پیشگیری از آلودگی های آب، هوا ، خاک واهتمام لازم جهت کاهش پیامدهای نا مطلوب زیست محیطی
پیشگیری از بیماریها و حوادث ناشی از کار و تلاش در جهت کاهش مداوم آنها
ارتقا سطح بهداشت و ایمنی در سطح شرکت
استفاده از محصولات و خدمات تامین کنندگانی که از لحاظ کیفی و رعایت مسائل زیست محیطی ، ایمنی وبهداشت مورد تایید باشد.