شرکت باما با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت یکی از تولید کنندگان کنسانتره سرب و روی در ایران میباشد.

تمامی مراحل تولید از اکتشاف و استخراج تا فلوتاسیون و کلسیناسیون بدست کارکنان در یک مجتمع عظیم معدنی و صنعتی به وسعت حدود چهل کیلومتر مربع انجام میگیر.

منطقه اصلی فعالیت شرکت در رشته کوه ایرانکوه و برروی ذخایر سرب و روی این منطقه متمرکز است که در 20 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده.

تعداد پرسنل این شرکت 300 نفر است که حدودا” همین تعداد نیز به عنوان پیمانکار مشغول بکار میباشند.

باما
اکتشافات

زمین شناسی اکتشافی و زمین شناسی معدنی با هدف کشف ذخایر جدید از عمده فعالیت های این واحد می باشد. این بررسی ها شامل مطالعات سطحی، تهیه نقشه های زمین شناسی، مطالعات ژئوشیمیایی – ژئوفیزیکی و حفاری های کم عمق و عمیق جهت کاوشهای زیرسطحی می باشند. تحلیل لایه های مختلف اطلاعات به ترسیم سه بعدی تنه معدنی منتهی می گردد. این مدلها جهت بررسی های فنی و اقتصادی و مشخص شدن روش استخراج به واحد معدن ارائه می گردد.
بیش از 50 سال فعالیت زمین شناسی و اکتشافی در محدوده شرکت باما به کشف 15 میلیون تن ذخیره روی و سرب منتهی گردیده است. این عملیات در مناطق بکر-امیدبخش به صورت سیستماتیک در جریان می باشد.
افزون بر این در معادن فعال، روشهای هدفمند جهت شناسایی بهتر ماده معدنی اتخاذ می گردد. نتیجه این بررسی ها، استخراج بهینه از فضاهای زیرزمینی می باشد.

معدن گوشفیل
معدن گوشفیل که تامین کننده اصلی ماده معدنی سولفوره کارخانجات میباشد با عمق250 متر به عنوان یکی از عمیق ترین معادن روباز ایران شناخته می شود . عملیات استخراج طی سی سال گذشته به صورت روباز انجام شده و جهت استخراج حدود 2 میلیون تن ماده معدنی باقی مانده طرح استخراج زیرزمینی مکانیزه بروش ساب لول استوپینگ در سال 1385 ارائه و در حال اجرا میباشد .این پروسه با حفر دو تونل در ترازهای 1710و1590 آغاز و در مجموع 3700 متر حفرانواع تونل و حفریات زیرزمینی در این طرح صورت خواهد گرفت .

باما
معدن گوشفیل
باما
کارخانجات
باما
باما
کارخانجات