پیش‌بینی اعزام ۲۰هزار نیروی کار ایرانی به خارج در سال ۹۴

۱۳۷۸ روز قبل ۲ نظر

خبرگزاری تسنیم : محمد اکبر نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره  آخرین وضعیت هدایت نیروی کار به خارج از کشور گفت:درسال گذشته  حدود ۳هزار نفر اعزام نیروی کار از طریق انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی داشتیم. در سال ۹۴ به دنبال اجرایی شدن طرح های قبلی هستیم.


وی ادامه داد: اگر بخواهیم دولت در این زمینه همکاری لازم را انجام دهد باید منتظر نتیجه مذاکرات باشیم. اولویت اصلی ما برای اعزام نیروی کار کاریابی‌هایی است که با توانایی خود فعالیت می‌کنند.بر همین اساس عملکردهای خوبی داشته ایم.
مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار وزارت تعاون اظهار کرد: سال گذشته کاریابی‌ها حدود ۲هزار نفر به خارج از کشور اعزام کردند که در مجموع با میزان ۳هزار نفری که از طریق صدور خدمات فنی و مهندسی اعزام شدند می‌توانیم بگوییم حدود ۵هزار نفر اعزام نیرو به خارج از کشور داشتیم.
اکبرنیا با بیان اینکه پیش‌بینی ما برای اعزام نیرو در سال جاری تا ۲۰ هزار نفر است گفت: تفاهم نامه هایی که در سال گذشته منعقد شده است هنوز به مرحله اجرا نرسیده است به دنبال اجرای تفاهم نامه ها هستیم. بحث اعزام نیروی کار به عراق و حتی کشورهای اروپایی را در دستور داریم اما موفقیت آن منوط بر میزان موفقیت در مذاکره دیپلماسی است.
وی با بیان اینکه همزمان با افزایش تعداد شاغلان زمینه‌های کسب مهارت‌های فنی حرفه‌ای فراهم می‌شود، گفت: با همکاری شرکای اجتماعی‌ افزایش تعداد شاغلان در خارج از کشور در دستور کار خواهد بود.
اکبرنیا با بیان اینکه علاوه بر ایجاد سامانه گواهینامه‌های شغلی به شاغلان ایرانی مقیم خارج از کشور ارائه می‌شود، گفت: در این خصوص افرادی که دارای گواهینامه شغلی معتبر هستند، از مزایای تامین اجتماعی عوارض خروج از کشور و برخی معافیت‌های گمرکی بهره‌مند خواهند شد.
این مقام مسئول در وزارت کار تاکید کرد: هم اکنون تفاهم نامه هایی را با برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر، کویت و عمان در زمینه اعزام کاربران داریم، همچنین فعالیت‌هایی نیز از طریق کاریابی ها در اروپا انجام می شود.
وی با اشاره به فراهم بودن زمینه های اعزام نیروی کار به کشورهایی مانند آلمان، کانادا و استرالیا  گفت: درباره اعزام نیروی کار به عراق و ترکیه نیز هدفگذاری شده است. از سویی برای ارتقای سطح مهارت و تخصص نیروی کار نیز از طریق فنی و حرفه ای به دنبال بهبود شرایط کاربران هستیم.
مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار افزود: برخی کشورها مانند استرالیا، آلمان و کانادا متقاضی پرستاران ایرانی هستند ولی ما در داخل نیز دچار کمبود نیروی متخصص در این بخش هستیم. همچنین در برخر رشته های فنی نیز تقاضای نیری کار در خارج از کشور وجود دارد. از طریق انجام پروژه های پیمانکاری در خارج از کشور، حتی زمینه اعزام نیروی کار ساده نیز وجود دارد. به صورت کلی در اروپا نوع تقاضاها به صورتی است که نیروی متخصص و ساده به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای مشاهده آخرین اخبار اشتغال و استخدام در خارج کشور اینجا کلیک نمایید

۲ نظر برای پیش‌بینی اعزام ۲۰هزار نیروی کار ایرانی به خارج در سال ۹۴

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید