وام های ویژه خوداشتغالی و مشاغل خانگی

۱۲۳۶ روز قبل ۲۲ نظر

 وام های ویژه خوداشتغالی و مشاغل خانگی

بازار خبر : به گزارش بازار خبر، وام های ویژه خوداشتغالی و مشاغل خانگی معمولاً وام های کلانی محسوب می شوند که نسبت به اینکه طرح شما چیست و از کدام بانک یا مؤسسه مالی و اعتباری اقدام می کنید در حدود ۴ درصد است.
دانشجویان، بانوان، کارمندان، کارخانه داران، تولیدی ها، صنعتگران، افرادی که قصد راه اندازی شغل جدید دارند، افرادی که قصد توسعه شغل خود را دارند از جمله افراد واجد شرایط دریافت این نوع وام به شمار می روند.

خوداشتغالی چیست؟
“خوداشتغالی” یا “خویش‌فرمایی” نوعی از اشتغال است که در آن فرد برای خود کار کرده و کارفرمای خویش می‌باشد. از مشخصات بارز خوداشتغالی، ریسک‌پذیری می‌باشد زیرا درآمد فرد شاغل ثابت نبوده و به شرایط محیطی و داخلی کارگاه بستگی دارد.
همچنین از این نوع اشتغال به “اشتغال در مشاغل آزاد” نیز نام برده می‌شود و دلیل این نامگذاری می‌تواند آن باشد که فرد خودشاغل از سیطره‌ی استخدام کارفرما رها بوده و از آزادی عمل برخوردار می‌باشد.
کسب‌وکارهای خوداشتغالی عمدتاً در زمره‌ی کارگاه‌های کوچک قرار گرفته و در بخش خدمات غالب هستند. فعالیت‌های خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی، بازرگانی، فنی، مشاوره‌ای، ساختمانی و غیره از این سنخ به شمار می‌آیند. در بخش کشاورزی واحدهای کوچک تولید محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزیان در این حیطه قرار می‌گیرند. سرانجام در بخش صنعت، کارگاه‌های کوچک تولیدی غیرکشاورزی (صنایع نساجی، غذایی، شیمیایی، فلزی، چوبی، دستی و غیره) قابل ذکر می‌باشند.
نظارت دولت بر اکثر کسب‌وکارهای خوداشتغالی از طریق صدور مجوزهای مختلف صورت می‌گیرد. معمول‌ترین این مجوزها “پروانه کسب” است که دریافت آن شرایط خاص خود را دارد و عمدتاً از طریق اتحادیه‌های اصناف صورت می‌پذیرد. آگاهی از این مجوزها و قوانین مربوطه، برای راه‌اندازی و موفقیت یک کسب‌وکار لازم می‌باشد.

وام خوداشتغالی
هدف صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی از اعطای تسهیلات خوداشتغالی “حمایت مالی از راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک (خوداشتغالی)” و یا به عبارت دیگر، افراد بیکاری که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا آغاز یک فعالیت اقتصادی کوچک با مشکل مالی روبرو هستند و توان تأمین مالی کار را ندارند، می‌توانند متقاضی تسهیلات صندوق باشند.

این تسهیلات حالت حمایتی داشته و ممکن است نتواند کل هزینه‌های راه‌اندازی یک کارگاه خوداشتغالی را پوشش دهد. در مورد کارگاه‌های بزرگتر، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند به صورت اشتراکی دو یا سه‌نفره مبادرت به ایجاد یک کارگاه بنمایند و به ‌ازای هر نفر یک وام دریافت دارند. همچنین افراد واجد شرایطی که دارای یک ایده‌‌ی جدید کسب‌وکار بوده یا اختراعی را به ثبت رسانیده‌اند، می‌توانند برای پیاده‌سازی ایده و طرح خود تقاضای تسهیلات بنمایند.

در هر صورت، راه‌اندازی کارگاه مربوطه مهم‌ترین هدف برای صندوق بوده و تلاش بر آن است که تسهیلات در این راستا به مصرف برسد.

تسهیلات اعطایی صندوق به صورت قرض‌الحسنه با کارمزد چهار درصد در اختیار متقاضیان واجد شرایط و دارای امتیاز لازم قرار می‌گیرد. بازپرداخت تسهیلات به این شکل است که در مورد برخی مشاغل (که دارای درآمد ماهیانه هستند) اقساط ماهیانه و در مورد کسب‌وکارهای دارای درآمد سالیانه، اقساط سالیانه گرفته می‌شود. پرداخت اقساط ماهیانه پس از یک دوره‌ی تنفس ۱۲ ماهه آغاز می‌گردد و ۴ سال ادامه پیدا می‌کند.

اقساط سالیانه در کل ۵ قسط بوده و فاقد دوره‌ی تنفس هستند. در زمان پرداخت تسهیلات حداقل معادل ۱۳۰ درصد اصل تسهیلات وثیقه‌ی سفته یا حداقل معادل ۱۲۰ درصد آن وثیقه‌ی ملکی مطالبه می‌شود.

تأخیر در بازپرداخت اقساط موجب دریافت ۱۲ درصد جریمه از سوی صندوق می‌گردد و در صورتی که وام به مصرف راه‌اندازی کارگاه مربوطه نرسد، کل وام بر مبنای بالاترین نرخ سود علی‌الحساب مقرر در شبکه‌ی بانکی بازپس گرفته می‌شود.

واجدان شرایط دریافت وام خوداشتغالی

افرادی که می‌توانند تقاضای وام نمایند (یا گروه هدف تسهیلات) عبارت از (۱) فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، (۲) دیپلمه‌های فنی و کار و دانش، (۳) دارندگان مدرک فنی ‌و حرفه‌ای از مراکز آموزشی دولتی و یا آموزشگاه‌های آزاد، (۴) دارندگان ایده‌های کارآفرینی و (۵) برگزیدگان مسابقات مهارت ملی، برگزیدگان جشنواره‌ی خوارزمی و مخترعین می‌باشند.

متقاضیان تسهیلات خوداشتغالی بایستی بیکار بوده و تاکنون از هیچ نهاد دیگری وام اشتغال دریافت نکرده باشند. سن این عزیزان بایستی در محدوده‌ی ۱۸ تا ۵۰ سال باشد. همچنین داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت نظام وظیفه‌ی عمومی برای آقایان الزامی است.

فرایند اعطای تسهیلات خوداشتغالی

پس از ثبت‌نام متقاضی تسهیلات از طریق تلفن یا اینترنت، اطلاعات فرد در بانک اطلاعات متقاضیان ذخیره گردیده و متقاضی شماره‌ی پرونده‌ی خود را دریافت می‌دارد. وی پس از درج شماره‌ی پرونده‌ی خویش بر روی مدارک لازم، این مدارک را از طریق پست به صندوق ارسال می‌کند. مدارک یادشده مورد بررسی قرار گرفته و پرونده‌ای برای فرد تشکیل و بایگانی می‌شود. سپس با انجام یک سری عملیات مبادرت به پالایش اطلاعات درون بانک می‌گردد. در طی این عملیات ثبت‌نام‌های ناقص و تکراری پالایش می‌شود.

در مرحله‌ی بعد (مرحله‌ی تخصیص) با توجه به معیارهای ازقبل‌تعیین‌شده، نمره‌ی هر متقاضی محاسبه می‌گردد. در نهایت با توجه به محدودیت اعتبار هر شهرستان، افرادی که نمره‌ی بیشتری در کسب‌وکار مربوطه (کسب‌وکار انتخابی خود) آورده باشند به ترتیب نمره و به تعدادی بیشتر از ظرفیت اعتبار شهرستان انتخاب می‌شوند. این مرحله ممکن است به صورت ارزیابی طرح‌های کسب‌وکار انجام پذیرد.

در مرحله‌ی بعد (مرحله‌ی بازرسی اولیه یا مصاحبه‌ی خوداشتغالی) فهرست حاصل از تخصیص مورد بازرسی قرار می‌گیرد تا شرایط لازم برای دریافت تسهیلات بررسی گردد. در این مرحله شرایط عمومی افراد و توانایی آنان برای راه‌اندازی و موفقیت در فعالیت خود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با انجام بازرسی یا مصاحبه، تعدادی از افراد از فهرست تخصیص حذف می‌شوند و فهرست نهایی برای عقد قرارداد و واریز تسهیلات به حساب افراد، مشخص می‌شود. مدتی پس از دریافت وام از سوی متقاضیان حایز شرایط و دارای نمره‌ی لازم، به منظور بررسی وضعیت کارگاه (راه‌اندازی یا عدم راه‌اندازی) بازرسی مجدد صورت می‌پذیرد. پس از این مرحله افرادی که وام خود را در اموری غیر از راه‌اندازی کسب‌وکار مصرف کرده باشند، مشخص گردیده و وام آنها با محاسبه‌ی جریمه‌ای سنگین باز پس گرفته می‌شود.

از زمان ثبت‌نام تا واریز وام به حساب افراد واجد شرایط و حایز رتبه‌ی لازم، حداکثر ۶ ماه زمان لازم است. بنابراین پس از ثبت‌نام، چنانچه تا مدت ۶ ماه تماسی با فرد متقاضی گرفته نشود، به منزله‌ی آن است که متقاضی فاقد شرایط لازم بوده و یا موفق به کسب نمره‌ی لازم جهت دریافت تسهیلات در تخصیص مربوطه نشده است.

افزایش وام خود اشتغالی

با توجه به برنامه‌های گسترده‌ ای که  برای توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی پیش‌بینی در دولت پیش بینی شده در حال حاضر وام خود اشتغالی به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته که در قالب طرحی با عنوان طرح ملی آموزش و اشتغال با همکاری معاونت امور تعاون وزارتخانه و سازمان آموزش فنی و حرفه ای به صورت مشترک دنبال می شود و  هر یک از طرفین کار آموزش، ساماندهی و حمایت از کاربران و مهارت دیدگان را بر عهده دارند.

بر اساس این طرح مهارت دیدگان اصلی در بازار کار شناسایی خواهند شد تا افراد جویای کار را در کارگاههای مذکور در قالب تعاونی یا به شکل انفرادی آموزش بدهند و به افراد ماهر و سرگروه و پشتیبان تبدیل کنند.

یادآور می شود وام خود اشتغالی در طرح یاد شده از سوی صندوق مهر امام رضا (ع) پرداخت می شود.

کارفرما

دانلود برنامه موبایل

22 نظر برای «وام های ویژه خوداشتغالی و مشاغل خانگی»


 1. علی شاه بی باک

  سلام دوستان . وقتتونو تلف نکنید . من الان 3 ساله هر روز با مدارکم استانداریو ؛ اداره کارو صندوق امیدو مهر امام رضا و بانکارو ک دیگه نگو .. ولی دریغ از یک ریال ک بتونم باهاش کارگاهمو راه بندازم تا شکممو سیر کنم الانم دارم گوشیمو میفروشم… ی کلمه اس . ن م ی د ن

  پاسخ
 2. امیر محمدصلحی

  سلام سال نوبرهمگان مبارک باد مسعولین محترم وعزیزودوست داشتنی سوالی خدمت حضرات داشتم اون اینکه آیابنده سال ۹۶جهت مدرک پیرایشگری اقدام نمودم ومدرک خودم رو گرفتم آیاجهت گرفتن وام پانزده میلیونی آیایک اینکه به بنده تعلق میگیرد واگر میگیرد لطفا بفرمایید که چه شرایطهایی داردکه بنده بایدانجام بدم لطفا پاسخ دقیق ودرست به من دهید که انشالله خداوندمتعال به همه دستندکاران این برنامه خوب سلامتی تندرستی اعطافرماییدآمین یارب العالمین…

  پاسخ
 3. صلاح الدین توتونچی

  سلام.اینجانب کارشناس مدیریت دولتی از دانشگاه شهید بهشتی میباشم.وفاقد شغل دولتی هستم.وهیچ گونه وام وتسهیلاتی هم دریافت نکردم.متاهل میباشم.اگر وامی به اینجانب تعلق بگیرد.باتوجه به سوابق تحصیلی میتوانم از آن جهت راه اندازی در کارگاه های تولیدی استفاده کنم.اینجانب 45 ساله هستم.وتمایل دارم.در زمینه تولید ورشد تولیدناخالص ملی گامی بردارم.واز حوضه مطالعاتی خود در زمینه رشد صنایع داخلی و کمک به اقتصاد مقاومتی استفاده کنم.

  پاسخ
  • علی

   اقا سلام
   من یک خود اشتغال هستم با مدرک فنی حرفه ای صنایع دستی و تا حالا هم وام نگرفتم اگ امکانش هست ک چهل تومن وام بگیرم برا راه انداختن کارگاهم لطفا راهنمایی کنید ک بد جور گیرم

   پاسخ
  • shir

   درود
   به مراکز دولتی سازمان آموزش فنی وحرفه ای شهرستان/استان خودت مراجعه کن ودر آزمون ادواری رشته زنبور داری شرکت کن و مدرک ش رو بگیر . اگه دوره هم داشت تبتنام کن وآموزش رایگان ببین ومدرک بگیر! وشرایط دریافت وام رو از اونجا وهمچنین صندوق مهر بپرس .اگه آشنا هم داشتی زودتر کارت راه میوفته

   پاسخ
 4. فاطمه جعفری

  سلام با عرض خسته نباشید ب کل عوامل،میخوام ی کارگاه‌کوچیک شیرینی پزی خانگی راه بندازم آیا این شغل خونگی واجد شرایط وام گرفتن هست؟ساکن بندرگناوه هستم از استان بوشهر،لطفا راهنماییم کنید مچکرم

  پاسخ
  • shir

   درود
   تاجایی که من اطلاع دارم مشاغل خانگی محدود به فعالیت های داخل خانه میشود، ومثلا کارگاه خارج از خانه جزو مشاغل صنعتی کوچک . باز میتونید از مراکز اداره آموزش فنی وحرفه ای (واقعا”فعال)استان بوشهر و اداره کار بپرسین! میتونید مراکزدولتیفنی وحرفه ای، رشته شیرینی پزی هم ثبتنام رایگان کنین ومدرک بگیرین که اولویت هایی دارد.

   پاسخ
 5. رامین

  با سلام دروداینجانب ساکن شهرستان اهرهستم.جهت دریافت وام خود اشتغال زایی باید به کجا مراجعه کنیم.یکم راهنمایی کنین .تشکر

  پاسخ
  • عظيمي

   من دارای مدرک خیاطی و سوزن دوزی می باشم و برای کسب درآمد نیازمند اخذ وام می باشم و لطفا پاسخ را به ,
   در مراحل ثبت نام عنوان داشتید از طریق اینترنت و تلفن و هیچگونه آدرس و نشانه ای نداده اید
   من اکنون نیاز به پول دارم نه سال بعد

   پاسخ

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید

 • برای دریافت جدیدترین اخبار و آگهی های استخدامی در کانال تلگرام «ای استخدام» اینجا کلیک کنید
 • براي اطلاع از آخرين آگهي هاي مربوط به رشته و شهر خود اينجا را کليک کنيد.