میزان حقوق سربازان در سال ۹۴

۱۱۸۷ روز قبل ۱۱ نظر

جزئیات افزایش حقوق سربازان

لینکهای مرتبط

خبر ۲۹ دی ۹۴ - حقوق سربازان از نظر ما ناچیز است
جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه تصمیم جدید دولت درخصوص ۵ ساله شدن جریمه مشمولان غایب جوانان را تشویق به غیبت می‌کند، درخصوص آخرین وضعیت افزایش حقوق سربازان گفت: امروز سربازان بین ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در ماه حقوق می‌گیرند که این از نظر ما ناچیز است، اما برای افزایش حقوق دولت باید منابع مالی را تامین کند.سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، در‌خصوص پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۹۵ مبنی بر اینکه غایبان سرباز که پنج سال از غیبت‌شان گذشته است می‌توانند جریمه پرداخت کرده و کارت پایان خدمت دریافت کنند، اظهار کرد: این پیشنهاد صراحتا از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مورد مخالفت قرار گرفته است.

ما بارها اعلام کرده‌ایم تصمیم‌گیری در مورد مسائل نیروهای مصلح از جمله سربازی و مباحث دفاعی و امنیتی کشور باید حتما از طریق ستاد کل صورت گیرد.وی با بیان اینکه پیش از این در جلساتی که با دولت داشته‌ایم به آنها اعلام کردیم که سن پذیرش غایبان برای پرداخت جریمه باید ۹ سال باشد، افزود: ما این نظر را به دولت ارسال کرده بودیم اما به یکباره در بودجه سال ۹۵ این زمان را به پنج سال کاهش دادند که این با هماهنگی ستاد نیروهای مسلح نبوده است. ما خواهان افزایش جریمه سربازی بودیم.سردار کمالی ادامه داد: عده‌ای در سال ۹۴ آمدند و جریمه خود را پرداخت کردند و عده‌ دیگری به هر دلیلی جریمه خود را نپرداختند، این افراد باید در سال ۹۵ جریمه بیشتری بپردازند. اگر این تصمیم تصویب شود آنها دلیلی برای پرداخت جریمه نمی‌بینند و صبر می‌کنند تا سال‌های بعد تسهیلات بیشتری شامل حالشان شود.جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه بیش از ۱۰۰هزار نفر که ثبت‌نام کرده بودند هنوز جریمه‌های خود را نپرداخته‌اند و منتظر فرصت هستند، اضافه کرد: ما معتقدیم جریمه‌ها باید افزایش پیدا کند تا افراد به موقع به پرداخت آن اقدام کنند.سردار کمالی تصریح کرد: سال ۹۴ جریمه مدت غیبت را هشت سال در نظر گرفتیم. این در واقع به این معنی است که فردی که غیبت کرده مهلت احتیاطش تمام شده و به مهلت ذخیره رسیده است چون خدمت سربازی دو سال ضرورت است و هشت سال احتیاط و کسانی که دوران احتیاط را تمام می‌کنند وارد دوران ذخیره می‌شوند. امروز که دولت تصمیم دارد این میزان را به پنج سال کاهش دهد در واقع عملا فرد هنوز داخل دوران احتیاط است.سردار کمالی با بیان اینکه این تصمیم دولت جوانان را تشویق به غیبت از خدمت سربازی می‌کند، اضافه کرد: دولت با این تصمیم به جوانان می‌گوید غیبت کنید بعد نسبت به پرداخت جریمه اقدام کنید در حالی که این روش درستی نیست و ما نباید افراد را به تخلف تشویق کنیم.افزایش حقوق سربازان چه شد؟وی در خصوص آخرین وضعیت افزایش حقوق سربازان توضیح داد: در ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی آمده است که حقوق سربازان باید ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق کادر باشد که اگر این موضوع تحقق پیدا می‌کرد امروز حقوق سربازان بیش از پنج برابر افزایش پیدا می‌کرد.جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ماده ۵۲ قانون خدمت وظیفه عمومی توضیح داد: اما در ماده ۵۲ همین قانون گفته شده اجرای این دو ماده منوط به تامین اعتبار مالی از سوی دولت است و دولت تا به امروز نتوانسته این اعتبار را تامین کند، لذا حقوق سربازان افزایش پیدا نکرده است.سردار کمالی یادآور شد: امروز حقوق سربازان چیزی حدود ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در ماه است که از نظر ما این حقوق ناچیز است، اما به هرحال برای افزایش حقوق باید منابع مالی‌اش تامین شود.وی با بیان اینکه سربازی یا خدمت دوره ضرورت در کشورهای مختلف نیز وجود دارد و در هیچ‌کدام از کشورهای دنیا به سرباز حقوقی برابر حقوق کادر یا افراد پیمانی داده نمی‌شود، عنوان کرد: اولویت ما حقوق سربازان نیست، بلکه خوراک، پوشاک و هزینه سفر سربازان برای ما در اولویت است.


خبر ۵ خرداد ۹۳ - جزئیات افزایش حقوق سربازان در سال ۹۳ +جدول 

بر اساس آیین‌نامه جدید، کمترین دریافتی ناخالص یک نفر وظیفه با سمت سرباز به ۷۸ هزار تومان و بیشترین حقوق دریافتی متعلق به ستوان یکم پزشک به ۱۴۵ هزار تومان رسیده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، بر اساس ابلاغیه‌ های صورت گرفته به سپاه، ارتش، ناجا، وزارت دفاع و سایر دستگاه‌های مربوط، ضریب ریالی حقوق کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۳ از ۱۰۰۶ به ۱۲۰۷ ریال تغییر کرده است.
همچنین در این مصوبه دستگاه بکارگیرنده موظف شده است برای کارکنان وظیفه غیر بومی که در محل خدمت سکونت دارند، مکانی مناسب جهت اسکان و استراحت تامین کرده و در صورت فقدان امکانات، بایستی کمک هزینه آن را مطابق با عرف منطقه (شهرستان، شهر و...) به آنان پرداخت کنند.
از سوی دیگر هزینه سفر کارکنان وظیفه در هنگام اعزام به مرخصی استحقاقی با توجه به فاصله ترابری جاده ‌ای محل خدمت تا محل اعزام، برای هر نوبت مرخصی به ازای هر کیلومتر، معادل یک پنجم ضریب ریالی سال ضربدر مسیر رفت و برگشت به صورت کیلومتر، قابل پرداخت اعلام شده است.
همچنین مقرر شده پرداخت هرگونه وجهی در قالب اضافه کار، عیدی، حق التدریس، حق کارشناسی و ... به کارکنان وظیفه مامور ممنوع باشد و نرم کمک هزینه پوشاک کارکنان وظیفه عمومی (بومی و غیربومی) ۳۶۲ هزار تومان می باشد.

۵۹۰۱۲۹_۲۱۸

بر اساس بخش دیگری از مصوبه افزایش حقوق کارکنان وظیفه در سال ۱۳۹۳، حداقل حقوق سرباز/ ناوی مبلغ ۷۸ هزار تومان و ستوان یکم/ ناوبان یکم پزشک نیز ۱۴۵ هزار تومان می باشد. مبلغی نیز به عنوان کمک هزینه معاش همسر و اولاد به سربازان متاهل پرداخت خواهد شد. بر اساس ابلاغیه سال گذشته، کمترین دریافتی ناخالص یک نفر وظیفه با سمت سرباز به ۶۵ هزار تومان و بیشترین حقوق دریافتی متعلق به ستوان یکم پزشک به ۱۲۱ هزار تومان رسیده بود.
ابلاغیه صادره به نیروهای مسلح همچنین تاکید کرده است که کارکنان وظیفه بومی به کسانی اطلاق می‌گردد که دارای یکی از شرایط عدم خدمت در محل سکونت یا بکارگیری در فاصله کمتر از ۳۵ کیلومتر از محل سکونت یا امکان تردد بعد از ساعت کاری به منزل یا در زمان جذب، پذیرش و اخذ امریه بنا به تمایل شخصی محلی خارج از محل سکونت را برای خدمت تعیین کرده باشد را داشته باشند.
همچنین کارکنان وظیفه غیر بومی به کسانی اطلاق می‌گردد که بنا به ضرورت و نیاز دستگاه به کارگیرنده در شهرستان خارج از محل سکونت خود خدمت کرده و یا امکان تردد به منزل را نداشته و در محل خدمت بیتوته داشته باشد.

۱۱ نظر برای میزان حقوق سربازان در سال ۹۴

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید