لایحه حمایت از معلولان هفته آینده به صحن علی مجلس می رود

۵۸۸ روز قبل

بازارکار: رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول در سامانه بهزیستی ثبت‌شده وجود دارد و یک میلیون نفر نیز پشت نوبت هستند، این افراد نه فقط برای دریافت مستمری بلکه نیازمند خدمات تخصصی و بسته تعهدات بیمه‌ای هستند.

به گزارش خبرنگار بازارکار انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه نشست تخصصی حمایت‌های قانونی از افراد دارای معلولیت به خبرنگار بازارکار گفت: برگزاری این جلسه به این دلیل است که بایدهای حقوقی و قانونی که برعهده هریک از دستگاه‌های اجرایی قرار دارد بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا معلولان در موقعیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعالیت کنند.
وی ادامه داد: به دنبال همفکری هستیم تا معلولان با محدودیت‌های جسمی و روانی بتوانند از حمایت‌های قانونی برخوردار شده، چرا که اکنون سختی‌ها و تنگناهایی برایشان وجود دارد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیام رئیس‌جمهوری مبنی بر اینکه نباید از تلاش برای معلولان دست بکشیم، گفت: لایحه‌ای از سوی دولت برای حمایت از حقوق معلولان به مجلس رفته و با نقاط قوت کارشناسی بالایی ارائه شده است، این لایحه ۱۰ فصل و ۳۵ ماده دارد و در ۱۲ آذرماه امسال تلاش کرده بودیم که در روز جهانی معلولان آن را بررسی و در کمیسیون مشترک مجلس به اتمام رسانده و به صحن علنی مجلس ببریم.
محسنی بندپی گفت: در هفته آینده این لایحه در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد، چرا که این مطالبه بحق معلولان است. در این لایحه مناسب‌سازی برای تردد آسان، بسته تعهدات بیمه برای معلولان، چرا که خدماتی مانند کاردرمانی و گفتاردرمانی پوشش بیمه‌ای ندارد و از خدمات توانبخشی غفلت دیرینه بیمه‌ای شده است.
وی گفت: برخی وزارتخانه‌ها پیشنهاداتی داده‌اند که کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان دچار مشکل شود، که ما نیز اعلام کردیم این ۳۵ ماده به هم وابستگی دارد و اگر یک جزء آن حذف شود، باز هم به سال‌های قبل عقبگرد خواهیم کرد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار در سامانه بهزیستی ثبت شده و یک میلیون نفر هم پشت نوبت هستند که نه فقط برای دریافت مستمری بلکه خدمات تخصصی و بسته تعهدات بیمه‌ای می‌خواهند و با افراد عادی خیلی فرق دارند.
محسنی بندپی گفت: میانگین بار مراجعه افراد عادی به مراکز درمانی شاید بیش از سه بار در سال نباشد، اما این افراد سه بار در هفته ممکن است به این خدمات درمانی نیاز داشته باشند.
وی گفت: می‌خواهیم مجلس سرعت و کلیات این لایحه را با هم حفظ کند اما اکنون در جایی که بار مالی دارد بررسی‌های لازم را می‌کنیم تا از نظر تامین اعتبار مشکلی پیش نیاید.
باید دید آیا مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون حمایت از معلولان به انتظار ۱۵ ساله جامعه معلولان و مددجویان بهزیستی پایان می دهد؟

برای مشاهده اخبار استخدام معلولین اینجا کلیک کنید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید