قانون منع به کار گیری بازنشستگان به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی می‌کند

۲۹۶ روز قبل

یک نماینده سابق مجلس گفت: وقتی دولت به جوانان اعتماد می‌کند و عده‌ای از آن ها را وارد مناصب مدیریتی در دولت می‌شوند، بخش خصوصی نیز به طبعیت از دولت شرایط را برای حضور جوانان در عرصه کسب و کار، فراهم می‌کند؛ پس به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای جوانان اشتغال زایی می شود.

جعفر قادری در گفت‌و گو با ایسنا، در ارتباط با قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مناصب دولتی اظهار کرد: این طرح جنبه‌های مثبتی دارد که باید به آن‌ها اشاره کرد؛ مهمترین اتفاق مثبتی که با اجرایی شدن این قانون رخ می‌دهد، جوان‌تر شدن سن مدیریت دولتی در کشور است.
وی ادامه داد: از زمان اجرایی شدن این طرح، دولت می تواند سریعا نیروهای جوان را جایگزین نیروهای بازنشسته کند؛ از این طریق است که روزنی برای ورود جووانان به مناصب دولتی باز می‌شود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: قبل از تصویب این قانون، مدیران قدیمی پس از بازنشستگی‌ همانند گذشته به کار خود ادامه می دادند و جلوی رشد جوانان را با ایجاد چارچوب‌های اداری می گرفتند.
وی افزود: دولت با این قانون ناچار است از نیروهای جوانان استفاده کند؛ پس علاوه بر اینکه با این قانون در بخش دولتی به جوانان اعتماد می‌ شود، بخش‌های خصوصی هم به طبعیت از بخش دولتی به جوانان فرصت ظهور و بروز می دهند. همین اعتماد باعث گسترش کسب و ‌کار های نوین هم خواهد شد، پس بنابر این نه تنها به صورت مستقیم بلکه غیر مستقیم هم منجر به جوان گرایی می شود.
قادری در ادامه گفت: ممکن است در این مدت محدود جایگزین کردن نیروها و جابه‌جایی‌ها برای دولت سخت باشد اما در نهایت باید دولت هم به این فکر کند که استفاده از ظرفیت نیروهای جوان در شرایط فعلی به کارآفرینی و بهبود برخی شرایط منجر خواهد شد.
وی در پاسخ به انتقاد برخی کارشناسان که معتقد هستند با این قانون بهره‌مندی از تجارب کارشناسان به خطر می‌افتد نیز گفت: در طرح‌های قبلی این اجازه به کارفرمایان دولتی داده شده است که در ماه تا ۶۰ ساعت از نیروهای بازنشستگان استفاده کنند. الان هم منعی برای این کار وجود ندارد و فقط بازنشستگان دیگر نمی توانند در پست ‌های مدیریتی حضور داشته باشند؛ اما می‌توانند خدمات مشاوره‌ای خود را به دولت ارائه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای مشاهده اخبار بازنشستگان اینجا کلیک کنید

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید