سهمیه استخدامی معلولان به شکل ۱۰۰ درصدی اجرا می‎شود

۶۶ روز قبل

محمدرضا شهبازی گفت: دستگاه اجرایی استخدام کننده، مسئولیت تایید میزان توانایی علمی و توانایی جسمی و ذهنی افراد دارای معلولیت برای استخدام را دارد درنتیجه اگر فردی نمره قبولی بگیرد اما در مصاحبه نتواند قبول شود، استخدام نمی‌شود.
به گزارش برنا؛ چند روز گذشته عکس‌‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد افراد دارای معلولیتی که در آزمون استخدامی قبول شده بودند، توسط وزارت بهداشت و درمان از استخدام محروم شدند، درواقع وزارت بهداشت و درمان با تمرد از ماده ۱۵ قانون معلولان (سهمیه استخدام ۳ درصد) آنها را باوجود کسب نمره قبولی مردود و از استخدام محروم کرده بود.

محمدرضا شهبازی، مدیرکل دفتر امور توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به اجرای ۱۰۰ درصدی سهمیه استخدامی ۳ درصدی معلولان گفت: سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولان به صورت ۱۰۰ درصد اجرا می‌شود و به ازای تمام سهمیه‌ای که سازمان امور استخدامی کشور برای دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌کند، محل‌ سهمیه‌ها ستاره دار شده و به صورت کامل اجرا می‌شود.

او افزود: تنها مشکل در اجرای کامل سهمیه ۳ درصدی استخدامی، روش سنجش میزان توانایی انجام کار افراد دارای معلولیت است. بر اساس آئین نامه اجرایی بند ز ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری، مسئولیت سنجش میزان توانایی فرد برای انجام کار به عهده دستگاه اجرایی استخدام کننده است بنابراین در موارد زیادی توانایی افراد دارای معلولیت مورد تایید قرار نمی گیرد.
مدیرکل دفتر امور توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: به نظر می رسد این آیین نامه نیاز به اصلاح دارد که پیشنهاد اصلاح آن تهیه شده است. ما معتقدیم که این سنجش می بایست در کمیته ای مشترک از کمیسیون پزشکی تعیین نوع و شدت معلولیت سازمان بهزیستی و دستگاه اجرایی استخدام کننده مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
بیشتر بخوانید:

شهبازی با اشاره به تعداد افراد دارای معلولیتی که در آزمون استخدامی شرکت کردند، تصریح کرد: در آزمون امسال ۱۳۰۵ سهمیه استخدامی داشتیم و داریم که ۳۴۴ سهمیه آن مربوط به سنوات گذشته است. پیش بینی می‌شود در این دوره بیش از ۹۰۰ جایگاه شغلی از مجوز های صادر شده توسط افراد دارای معلولیت واجد شرایط تکمیل شود.

مدیرکل دفتر امور توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور افزود: در آزمون سال گذشته ۸۷۱ سهمیه وجود داشت که ۳۴۵ مورد به استخدام منجر شد.

شهبازی در خصوص افرادی که در مرحله مصاحبه و سنجش توانایی انجام کار پذیرفته نمی شوند گفت: این افراد می توانند اعتراض خود را به صورت کتبی به دستگاه استخدام کننده ارائه دهند در این صورت کمیسیون علوم پزشکی استان موظف به بررسی و اعلام نتیجه نهایی خواهد بود.

مدیرکل دفتر امور توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر نیاز ضروری اصلاح آیین نامه مذکور تاکید کرد: ما به جد دنبال اصلاح این بخش از آیین نامه هستیم چراکه برخی مواقع تشخیص کمیته‌های دستگاه اجرایی برای تعیین میزان توانایی افراد دقیق و کارشناسی شده نیست بنابراین می‌بایست اصلاحات لازم برای جلوگیری از تضییع شدن حقوق افراد دارای معلولیت به عمل آید.

منبع : خبرگزاری برنا

برای مشاهده اخبار استخدام معلولین اینجا کلیک کنید

لطفا سوالات و نظرات خود را بیان کنید